John Rambo je jedním z veteránů války ve Vietnamu a zakladatelů Zelených baretů. Je v současném civilizovaném světě poněkud dezorientovaný, putuje stopem od města k městu a navštěvuje přátele z války. V jednom městečku narazí na místního šerifa Willa Teasleho. Tomu zrovna nepadne do oka; snaží se ho vypudit, a když Rambo město opouští, nechá ho zatknout pro potulku a uvězní ho. Ve vězení ho zástupce šerifa pro své „potěšení“ ponižuje, což Rambo už nevydrží. „Rozvzpomene“ se na své zkušeností z vietnamské džungle a s jejich využitím uprchne do místních lesů. Šerif zorganizuje výpravu, která má za úkol Ramba najít a přivést zpět do vězení. Jenže Rambo je díky svému výcviku nepolapitelný – a navíc decimuje šerifovy muže jednoho po druhém. Tenhle případ se Teaslemu vymkl z rukou – a navíc vzbudil nežádoucí publicitu. Do městečka tak přijíždí plukovník Trautman, Rambův bývalý velitel, protože on jediný snad může zastavit Rambovu osobní válku… (TV Prima)

Juto

Film urobil šikovný ťah tým, že z Ramba urobil antihrdinu, ktorý chce mať kľud od ľudí, aby mohol pokračovať vo svojom živote. Vidíme ho, ako sa úmyselne nepokúša nikoho zabiť. Znamená to, že sympatie publika mu zostávajú. Fandíte mu, keď zaútočí na políciu, ktorá je sama o sebe tyranmi. Vzhľadovo má film tmavší tón, vďaka využitiu drsnej krajiny. 8/10 ()

PROCESOR

1982? Tak to by se spousta filmů-akčních měla teda stydět…Je vidět, že se podílel i na scénáři a to ho nasměrovalo k další hvězdné kariéře… ()

Martrix

Prvního Ramba, trochu neprávem přesunuly mezi čistě akční filmy, především jeho sequely. Ano, v Rambovi je nemálo akce, ale stejnou měrou jde o drama. Téma šikanování rádoby ochránci zákona z pozice moci, psychicky vykolejený osamělý veterán, pro kterého najednou není v jeho zemi místo. Rambovo rozhořčení v samotném závěru, mělo sílu a dává tušit, že by tento film fungoval i jako psychologický thriller, který by byl akcí pouze okořeněný. Jenže potenciál šerifa, bývalého vojáka, který se ale narozdíl od Ramba aklimatizoval a brání své město, nebyl dostatečně využit. Protivníkem byl jen díky své tupé tvrdošíjností. Ne pro své schopnosti a své vlastní démony. A je to škoda, protože postava Ramba by zasloužila lepšího a sympatičtějšího soupeře. Celý film by tím pádem získal větší nejednoznačnost. Motivy obou mužů mohly být propracované a podobně obhajitelné. Divák by se mohl do poslední chvíle rozhodovat, na čí straně stojí....nebo ještě líp, mohl v té ambivalenci setrvat. Ambice tvůrců, byly ale jiné. I tak. Na to, že jde o 40 let starý akčňák, pořád funguje slušně. ()

emo

Skutočná klasika žánru. Fantastický thriller ktorý s prehľadom prevyšuje svoje pokračovania.Vynikajúca atmosféra, takmer dokumentárny štýl, kvalitný herci... Kotcheff sa skutočne blysol. Sly podal jeden zo svojich najlepších výkonov. Klasika! ()

c.tucker

Naprosto kultovní film, kdy se veterán z války Vietnamu vrací a díky nevhodnému zacházení ze strany policie v malém městečku se v mysli vrátí zpět do válečné zóny. Film je brilantní v tom, že John zabije v celém filmu jen jednoho člověka a to kamenem, který hodí na helikoptéru a ten člověk vypadne ven. ()

Googlak

Tiež bys om cel mať taku univerzálnu dýku, ... Film ktorý sa zapísal do dejín akčných filmov a s ním aj John RAMBO! ()

mortak

First Blood se vám bude líbit jen do té doby, než si přečtete předlohu. Ta je totiž Morrellův majstrštyk. Teasle se vám z ní vyloupne jako skutečný člověk, veterán Korejské války, a nikoliv jako jednostrunná záporná role. Film celou knižní zápletku zjednodušil až na kost, ale uplně ji nezabil.I přes militantní obrazové mazlení s MK-60. ()

Icefist

John Rambo by rád zapomněl na hrůzy, které prožil ve válce, ovšem strašné vzpomínky se stále vracejí. Navíc při návratu domů naráží na nepochopení okolí. Cesta ho zavede i do vidlákova na americkém venkově, kde místní buranští policajti nemaj do čeho píchnout, dloubou se nudou v nose, a tak si Johna vyhlédnou jako cíl ke svému rozptýlení. Pro svojí šikanu si ovšem měli vybrat jiný terč než zeleného bareta. Peklo na maloměstě a v jeho okolí může začít... Stallone předvádí jeden ze svých solidních výkonů a nejen akční, ale i dramatické scény hraje přesvědčivě. Klasika jenž si rozhodně zaslouží 80 %. Oblíbená část- Trautman a jeho "pytle" ()

WolfR

John Rambo, válečný veterán, zničený a postižený vleklými boji a mučením ve Vietnamu. Cestoval, ale v jednom městečku ho neviděli rádi a tak jim ukázal pravé peklo. Výborný příběh, ale pro mě je Rambo především ultra-parádní akční řežba u, které se nenudím! Prostě skvělé. Stallone se do role válečného veterána neuvěřitelně hodí. Správný akční film jak má být. 5 hvězd. ()

KajusaK

Konečně jsem se dostala k tomu podívat se na tuhle klasiku. A to rovnou na restaurovanou verzi na KVIFF 2019. Perfektní. ! ()

animaxis

Film, který překvapivě není jen akční řežbou, ale který má i jisté poselství, které je divákovi ukázáno naplno v poslední scéně. I bez poselství je ale koncept Ramba zajímavý a naštěstí i dobře napsaný a zrežírovaný. Celá část v lese mě neskutečně bavila. Sledovat Ramba jak loví policejní sbor, který si s ním neprávem zahrával, je opravdu zadostiučiňující. Od této klasiky jsem toho tolik nečekal a jsem tudíž příjemně překvapen. ()

Mol

I COULD HAVE KILLED'EM ALL, I COULD'VE KILLED YOU. IN TOWN YOU'RE THE LAW, OUT HERE IT'S ME!! Rambo je borec a jednička je určitě nejvíc surová ze všech. Nesnášel jsem ty poťápaný policajty a toho sviňskýho šerifa a jsem rád, že je John začal likvidovat, jako prasata na jatkách. Ze strany vojáků je zde i pár skvělejch hlášek a českej dabing je fakt síla. "to byla cigaretáá." ()

otík

Věčná klasika pro příznivce nabouchaných svalovců 80. a 90. let v Hollywoodu. Tento film má navíc i kvalitu a Stallone si svou roli veterána z války ve Vietnamu napsal přímo na tělo a také si ji zahrál způsobem naprosto věřitelným. První příběh není žádná velká akčňárna, jde spíše o skromný příběh s akčními scénami, vyniká však atmosférou a napětím. Přes všechnu snahu je však kniha ještě o třídu lepší. ()

tom88

Prvý Rambo a určite najvydarenejší. Sylvester zahral svoju postavu perfektne a zrodil sa nový akčný hrdina. Akčné scény alebo naháňačky sú bezpochyby úžasné a v 80tych rokoch to musela byť absolútna špička. Príbeh nieje nejaký premakaný, ale dejovo, akčne a hrdinsky veľmi svižný. Richard Crenna ako Trautman je veľmi sympatický a je neodmysliteľnou súčasťou filmu. Scény z lesa sú skvostné, no mohlo by ich byť ešte viac. Niečo mi vraví, že musím dať plné hodnotenie už len kvôli nostalgii. . 84%. ()

charge

Ze všech dílů nejlepší John Rambo. V ději neni tolik přehnaný akce oproti pokračováním, což mi více vyhovuje. Zasazení filmu do mlhavýho a studenýho lesa bylo výtečnou volbou. Co se týká českýho dabingu, jednoznačně nejlepší je pro Guild home video, kde Ramba ve všech dílech namlouvá chladnej hlas Marka Pavlovskýho, nejen, že jsem na něj už zvyklej, ale Rímský má na mladýho Stalloneho už nepřirozeně starej hlas. 90% ()

Deyw

Originální...skvelej survial film v podani stalloneho...tomuhle filmu neni co vytknout...vubec nevim co napsat..tenhle film nema chybu..doporucuju vsem ;) PS: porad je to topka..da se na to divat furt.. ()

3n3my

Prvý Rambo je pre mňa jedným z najlepších akčných filmov vôbec. Viac nie je čo dodať, Rob Roy tu už napísal môj názor :) ()

Radiq

Když se řekne Rambo, napadne mě John Rambo. Slovo Rambo by už mělo být v každým jazyku v národním slovníku. Představovalo by člověka, který se chová jak nějakej Rambo. Pokud toto slovo neznáte, buď jste úplně blbí nebo malí nebo po nehodě s hlavou nebo mrtví, jak kdyby vás zabil Rambo. Takže pokud mezi tyto lidi patříte a chcete vědět, co nebo kdo je to Rambo, tento film vám napoví. Je to totiž slovo odvozené od tohoto filmu, hrdiny vražedných schopností. Počkejte si na Rambo: Do pekla a zpět, ty dva díly mezi tím můžete klidně vynechat... ()

MJMilan

Klasika USA kinematografie, spousta vystřílených kulek, akce, bezpráví, které je záhy likvidováno jediným člověkem. Ci víc si přát na nědělní večer? :-) ()

Stallone chystá pokračování Demolition Mana

Stallone chystá pokračování Demolition Mana

09.05.2020

Herec Sylvester Stallone má poměrně ikonickou kariéru, specificky jeho série Rocky a Rambo zůstávají dodnes naprostými kulty. Z čeho se ale kult na papíře nikdy stát neměl, a přesto film zaznamenal… (více)

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

17.04.2020

Rambo: Poslední krev

Rambo: Poslední krev

11.09.2014

O pátém dílu Ramba se mluví od roku 2008, kdy čtyřka vydělala 113 milionů dolarů. Její akční scény jsou navíc krvavým etalonem, kterému se následně vyrovnalo jen minimum eRkových filmů, takže… (více)

Nepokoušejte se zabít zabijáky

Nepokoušejte se zabít zabijáky

31.01.2009

Tohle staré filmové pravidlo (Chow Yun-Fat by mohl vyprávět) snad nikdy neomrzí. Přesvědčovat nás o tom bude i Channing Tatum. Ať už si o jeho hereckých schopnostech myslíte cokoliv, hvězda tohohle… (více)