John Rambo je jedním z veteránů války ve Vietnamu a zakladatelů Zelených baretů. Je v současném civilizovaném světě poněkud dezorientovaný, putuje stopem od města k městu a navštěvuje přátele z války. V jednom městečku narazí na místního šerifa Willa Teasleho. Tomu zrovna nepadne do oka; snaží se ho vypudit, a když Rambo město opouští, nechá ho zatknout pro potulku a uvězní ho. Ve vězení ho zástupce šerifa pro své „potěšení“ ponižuje, což Rambo už nevydrží. „Rozvzpomene“ se na své zkušeností z vietnamské džungle a s jejich využitím uprchne do místních lesů. Šerif zorganizuje výpravu, která má za úkol Ramba najít a přivést zpět do vězení. Jenže Rambo je díky svému výcviku nepolapitelný – a navíc decimuje šerifovy muže jednoho po druhém. Tenhle případ se Teaslemu vymkl z rukou – a navíc vzbudil nežádoucí publicitu. Do městečka tak přijíždí plukovník Trautman, Rambův bývalý velitel, protože on jediný snad může zastavit Rambovu osobní válku… (TV Prima)

Honza dAve

It's a long road, when you're on your own .... . První průnik akčního žánru do Československa se zajímavě hodnotí s odstupem 20 let a více shlédnutí. Byť nadrsno zpracované stigma válečného veterána nepřekročí úplně hranici žánru, jedná se o stále aktuální téma, míchající psychologické drama s akční střílečkou. Třeba ten film nakonec něčemu pomohl. Stallone toho pravda moc nenamluví, ale on ani nemusí. Výraz tváře mluví za vše. Dobře dále hraje Brian Dennehy (takovej ten policajt "tohle je mý město") a vedlejší roli pak ztvárňuje pohoří Cascades ve Washingtonu a Britské Kolumbii, pro které se vžilo označení "Rambo-like country". Městečko Hope je tedy ve skutečnosti na kanadské straně hranice, mrkněte tam na Googlu, restaurace Dairy Queen tam pořád je =). ()

xkupka07

Klasika. Film, který není jen akční. Má myšlenku(člověk, poznamenaný válkou, který má problém včlenit se do společnosti odmítající válku a žijící komfortní život). Atmosféra je úžasná. Prostředí hortomu filmu přidává minimálně jednu hvězdičku. Film hodně utrpěl dalšími díly, které ho stáhly dolů. Rozdíl mezi Rambo1 a 2 je markantní jako u série Vetřelec(tím nechci říct, že Vetřelec2 je špatný film, to určitě ne, jen poukazuji na rozdíly mezi 1 a 2 dílem). Druhý Rambo je čistě akční film, který použil z prvního pouze hrdinu. Nemyslím si, že Sylvester Stallone je špatný herec. První díly Ramba a Rockyho mu sedly. ()

TaanStari

Z některých filmů mám prostě divný pocit. Říká se o nich že to jsou klasiky a přitom v dnešní době nestojí za nic. Já Stallonovi prostě tu roli nevěřím. Zlatá čtyřka co si na nic nehraje. ()

JohnFarst

First Blood je klasika. Ale pre mňa nie pre Stalloneho bicepsy a bojové sceny (aj keď aj po tejto stránke je film výborný). Je to pre mňa jedna výnimočná sonda do "srdca" Ameriky po prehratej vietnamskej vojne. Do "duše" národa, ktorý si myslel, že je neporaziteľný. Ako inak si môžeme vysvetliť chovanie šerifa k Johnovi ak to nie je nenávisť k človeku, ktorý sa pričinil k prehre jeho národa? Stallone svojim minimalistickým herectvom vyjadruje pocity aj bez slov a určite hraje jeden z hlavných partov svojho života. Jeho podanie mlčanlivého Ramba už inšpirovalo nejednu postavu filmového outsidera a nech si každý, kto tvrdí, že Sly je len dobrý kulturista pozrie práve Ramba. Vo filme je krásne vidieť ako Vietnam hlboko dopadol nielen na jednotlivcov ale na celú americkú spoločnosť. Rambove správanie logicky vyplýva z podstaty činov policajtov a aj keď scény v lese a v baniach sú trochu pritiahnuté za vlas, predsa len to má byť aj akčný film nie? ()

Han-cock

Veterán John Rambo sa vracia z vietnamskej vojny späť do svojej krajiny a očakávajú ho samé problémy so zákonom. Neskutočné prevedenie odvahy postaviť sa proti zákonu po ťažkom období vo vojne. Pači sa mi že je tu dobrá myšlienka ako John Rambo bojoval za svoj národ a vlastne jeho národ ide proti nemu. Rambo dáva najavo že aj keď sa vrátil z vojny v žiadnom prípade nepatrí do starého železa, naopak..... bol vycvyčeny zabíjat a preto sa ukrýva pred zákonom v horach kde je nepremožitelný. Najlepši diel z Quartologie Rambo, mnoho dobrych akčnych scén. Je zaujímavé že až dodnes je Rambo pre ľudstvo akýmsi vzorom pre vojny a násilie. ()

Boomstick

Napinavy zrod akcnej legendy.Styl akym Rambo kladol pasce v lese ma napadlo ako by vyzeral film Sam Doma keby bol Kevin vojnovy veteran :) .Na akcny film (a este k tomu s Rambom) to este malo urcitu uroven inteligencie ktora sa ale v dalsich filmoch vytratila. ()

Meteorista

První Rambo je pro mě jako jakýsi prolog k dílu druhému. Proč? Pár důvodů pro toto tvrzení bych měl. Tento první díl mi nepřišel zase až tak akční - utíkat před partou policistů a dobrovolníků z nějakého městečka vedeného mešuge-šerifem mi nepřišlo zase až tak bombastické pro předlohu akčňáku, kterým se Rambo chvástá. Navíc děj prvního dílu (v kostce se jednalo o nepřijetí válečného veterána několika lidmi - anebo spíš jen zainteresovanost jednoho šerifa, který všechny přesvědčil o své pravdě - a začátku honičky na "nepohodlného" a křivě obviněného) se dozvíme v dílu druhém z jedné věty. Shrnutě tedy ještě jednou: první díl se mi jeví jako prolog k Rambovi 2 s tím, že kdyby tento díl nevznikl, tak by se asi ani moc nestalo. Nenaznačuji tím ale, že je to zbytečnost, jen je to spíš takovým předvojem toho, co nás čeká v dílech dalších. ()

Petrus1

Já se na tohleto Rambo opravdu těšila! :-) Myslela jsem, že se zasměju těm podivným veselým akčním scénám alá James Bond, ale ono nic. Já na to fakt zírala jak tele na nový vrata. Žádný trapný scény, žádný úšklebky, ale skvělej akčňák, kterej neztrácí na kvalitě ani po skoro třiceti letech. I ten obraz byl nadočekávání. Kdysi jsem ten film viděla potajmu na VHS jako dítě. Jediný, co se mi dnes z toho vybavuje, je jednohlasný hanácký dabing: „Rambo otiké nebo tě zabijó“ V naší rodině koluje historka (jestli pravdivá či nikoli opravdu nevím), že ve filmu se objevily i hlášky nějakého takového znění – Matko, co sem lezeš! Nevidíš, že dabojo! – žena mu údajně donesla kafe. Jméno tohoto pána si nepamatuji, ale jestli ho zjistím, tak ho sem napráskám (on mi to určitě odpustí). Už jsem to zjistila - mělo by se jednat o pana Sedláčka ze Senice na Hané. Akorát David Caruso tady vypadal, jako kdyby právě opustil základní školu (bylo mu 26). A taky mě dlouho žralo, co to je, kruci, za jméno John Rambo? Já už to vím. A kdyby to zajímalo i vás, hledej v zajímavostech od uživatele: don corleone. Závěrem musím uznat, že tento film je opravdu výborný! ()

Flagg

Stallone prostě hrát neumí, ale tady se to ztratí, protože tohle byla vážně klasika akčních béček osmdesátých let. Škoda toho kvalitativního sešupu od druhého dílu dál. ()

Everyone

Jako akční podívaná skvělé (bojové scény v lese jsou jako vystřižené z vietnamské džungle, na to byl vycvičen, tomu rozumí), jako upozornění na vietnamský válečný syndrom rovněž (vracející se vzpomínky - válečné zajetí, přátelství utopená v krvi, vyrovnání se s civilním životem a postojem americké společnosti, kde je souzen v očích veřejnosti jako celá armáda (a politika), nikoliv jako válečný veterán, sám za sebe). ____ Za takovou spoušť by dostal doživotí, ne-li injekci, příp. křeslo, ať už se to seběhlo jakkoliv - ten konec mohl skončit "reálněji" - např. v tratolišti krve. ()

ASSBURGER

Veterán menom Rambo ktorý prišiel navštíviť kamaráta a dostal sa do problémov ktoré sú vo filme znázornené drastickým spôsobom. Sylvester Stallone ma moje uznanie iba pri troch filmoch Rambo 1, Rocky 1,4 a to je všetko viac ma jeho filmy nejak zvláštne nezaujali. Dávam tomu 5/5. Myslím že sa tým snažili zobraziť aké ťažké to vo vietname bolo, a že niektorý vojaci si z vietnamu doniesli traumu,strach a nechuť vrátiť sa tam. Proste perfektný film čo sa týka drami, aspoň v niečom Stallone vynikol ked už Expendables bola trocha blbosť tak je aj tak zachránení legendou menom Rambo. ()

Bozvav

Velmi dobrý akční film. Dnes už kultovní klasika, ke které se moje generace ráda s nostalgií vrací. Mně se sice nejvíce líbil Rambo v Afganistánu, ale i tak musím dát čtyři zasloužené hvězdy. ()

scarfacer

Je to vlastne jako Predator,jen vymenili Arnolda za Sylvestra (hraje predatora), taky trochu pozmenili pribeh a proto Sylvie na konci plakal :-D. Ale byla to docela sranda :-) ()

Stallone chystá pokračování Demolition Mana

Stallone chystá pokračování Demolition Mana

09.05.2020

Herec Sylvester Stallone má poměrně ikonickou kariéru, specificky jeho série Rocky a Rambo zůstávají dodnes naprostými kulty. Z čeho se ale kult na papíře nikdy stát neměl, a přesto film zaznamenal… (více)

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

17.04.2020

Rambo: Poslední krev

Rambo: Poslední krev

11.09.2014

O pátém dílu Ramba se mluví od roku 2008, kdy čtyřka vydělala 113 milionů dolarů. Její akční scény jsou navíc krvavým etalonem, kterému se následně vyrovnalo jen minimum eRkových filmů, takže… (více)

Nepokoušejte se zabít zabijáky

Nepokoušejte se zabít zabijáky

31.01.2009

Tohle staré filmové pravidlo (Chow Yun-Fat by mohl vyprávět) snad nikdy neomrzí. Přesvědčovat nás o tom bude i Channing Tatum. Ať už si o jeho hereckých schopnostech myslíte cokoliv, hvězda tohohle… (více)