John Rambo je jedním z veteránů války ve Vietnamu a zakladatelů Zelených baretů. Je v současném civilizovaném světě poněkud dezorientovaný, putuje stopem od města k městu a navštěvuje přátele z války. V jednom městečku narazí na místního šerifa Willa Teasleho. Tomu zrovna nepadne do oka; snaží se ho vypudit, a když Rambo město opouští, nechá ho zatknout pro potulku a uvězní ho. Ve vězení ho zástupce šerifa pro své „potěšení“ ponižuje, což Rambo už nevydrží. „Rozvzpomene“ se na své zkušeností z vietnamské džungle a s jejich využitím uprchne do místních lesů. Šerif zorganizuje výpravu, která má za úkol Ramba najít a přivést zpět do vězení. Jenže Rambo je díky svému výcviku nepolapitelný – a navíc decimuje šerifovy muže jednoho po druhém. Tenhle případ se Teaslemu vymkl z rukou – a navíc vzbudil nežádoucí publicitu. Do městečka tak přijíždí plukovník Trautman, Rambův bývalý velitel, protože on jediný snad může zastavit Rambovu osobní válku… (TV Prima)

kecal

Po dlouhé době sem to znovu viděl a je to pořád stejně dobrý jako tenkrát. Ještě při sledování sem si říkal, že se mrknu na čsfd jak si vede a sem celkem spokojen. Toto je naprostá klasika. Chápu že dnešní mládeži už to nic neřekne, není to totiž jen o bezúčelném zabíjeni desítek lidí, přeplácané různými efekty. Toto je spíš akční psychologické drama. Ten film vypovídá o tom jak se Amerika postavila k vojákům, kteří se zúčastnili války ve Vietnamu a o tom, že to nebylo zrovna spravedlivé. ()

Hrnek

Veľký John Rambo v akcii.. Drsné, akčné, nekompromisné. Skok zo skaly a následný pád cez stromy je fakt super. Podobne aj túlanie sa v banskej šachte a strieľanie v meste. Naháňačka v lese je ako z hororu. Ostatné diely sú miernejšie. ()

TheBlizard

Hrozná doba pro veterána, který zažil hrůzy, o kterých se nám ostatním může (naštěstí) pouze zdát. Obraz smutného návratu a chování nadutého arogantního šerifa, jemuž nezáleží na tom, co pro jeho zadek lidé, jako John Rambo vykonali je a bude aktuální, dokud budou na světě válečné konflikty, takže nejspíš navždy. ()

Lazy87

Tak to je kurva klasika. Já jsem byl zpátky v dětských letech, jak jsem viděl Johna Ramba na policejní stanici. Akorát tenkrát jsem tam asi neviděl, nebo mě moc nezajímala ta nemoc z vietnamské války. Filmů na toto téma už je dost. Nicméně, jak jsem psal nazačátku. ()

Fragonar

Ať už se příběh vietnamského veterána Johna Ramba později ubíral jakoukoli (žánrovou) cestou, První krev nemá s - tak často stereotypně užívanou - představou slabomyslné akční vyvražďovačky zhola nic společného. Mnohem víc než cokoli jiného jde totiž o psychologické drama, vzhledem k poslední třetině filmu snad poněkud nenechavě pokukující k akčnímu žánru, nicméně stále si zachovávající všechny své podstatné rysy. Příběh obrovské a nepochopené únavy, o nic menšího zklamání a odmítnutí. Příběh o předsudcích a člověku, jehož nervy visí na poslední, zoufale napjaté struně. A to vše v kulisách studených, věčně mokrých nepřívětivých hor a lesů, podporujících atmosféru příběhu podobně jako beznadějně deštivé město v legendárních Sedm. ()

StaryMech

Napsat knížku tak, že někdo v Hollywoodu zvedne obočí, s sebou nese určitá rizika. Přímočaré akční drama, které Ted Kotcheff ukuchtil z vykostěného Morrellova románu (RADEK99 navrhuje skvělý podtitul!), by si zasloužilo o jednu víc než jednu hvězdičku, kdyby ho režisér nenechal zvrhnout ve smrtelně vážnou zpátečnickou frašku, červenou knihovnu pro zelené mozky; její odloženou pointou jsou "Rambo II" a "Rambo III". 2022: Po letech přidávám druhou hvězdičku - teprve s plukovníkem Trautmanem vstoupí do akčňáku jako řemen nechtěná parodie. Ale vracet se k "První krvi" byl ode mě beztak blbý nápad. ()

Spapanek

Mozna nespravedlive, nicmene nemohu si pomoct - davam dve hvezdy. Kvuli tomu, jak filmova adaptace srazi knihu a uplne opousti temata nastolena knihou a soustredi se jen a pouze na osobni nenavist (v podstate nevysvetlenou) policisty vuci Rambovi. ()

clt02

Precizně spracovaný příběh vietnamského veterána který vede svoji partizánskou válku proti americkým civilistům. I když Rambo ničí co mu přijde pod ruku tak si ho člověk musí zamilovat a ten Stallonuv záchvat na konci filmu byl opravdu výborný a šel z něj mráz po zádech. ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Co donutilo boha, aby stvořil chlapa jako Rambo?" Originálně pojatý příběh o válečném veteránovi, který hledá své bývalé kamarády a sám vypadá trochu ztraceně. Při svých toulkách ve vojenském kabátě přichází do maloměstečka, kde si ho hned všímá místní šerif Brian Dennehy. Ten pak Ramba odváží na druhý konec města, aby se ho zbavil. "Existuje zákon, proč nemůžu jist tady?" - "Ano. Já!" Rambo výhružku šerifa nebere vážně, a tak se rozhodne vrátit do maloměstečka, což vede k jeho zatčení. Na policejní stanici s ním policajti zacházejí jako s vyvrhel. Rambo tam dostane série vzpomínek z Vietnamu, které prožil a musí rychle pryč. Použitím síly a kopanců se probojovává z policejní stanice, krade motorku a ujíždí směrem k lesu. Všichni policajti z města jdou pak po Rambovi, ale ten se svým ozubeným nožem všechny policajty znehybnuje. "Ve městě jsi zákon ty, tady zase já. Nech to plavat, nech mě jít." Nakonec znehybní i toho šerifa a pak přichází plukovník Trautman, kterému se Rambo vzdá. Moc dobrá akční klasika z 80.let, kde Sylvester Stallone hraje hodně přesvědčivě. - 100%. ()

Salsecnew

Nejspíš nejlepší díl celé série. Válečný veterán John James Rambo (krycí jméno Raven-Havran) je válečný hrdina, který bojoval ve válce ve Vietnamu, kde byl členem elitní speciální jednotky. Měl kvalifikaci na řízení vrtulníku, tanku, ovládal všechny typy střelných, sečných a bodných zbraní, znalosti výbušnin, specializace na rychlé usmrcení, skrývání se v terénu, operovat neviditelně a tiše, ovládat taktiku přežití, dokázat se uživit v divočině, vystačit si z místních zdrojů, ignorovat bolest, sám si ošetřovat zranění, průstřely, popáleniny, tržné rány aj., odolávat mučení, vyvíjet vlastní taktiky a strategie, umět se přizpůsobit situaci, improvizovat, dokázat zneškodňovat nepřátele smrtícím i nesmrtícím způsobem atd, atd... Dostal všechna možná vyznamenání, řády za statečnost atd. a tím jeho život skončil. Když se vrátil z války, lidé na něj plivali, pohrdali jím jako vrahem, který podle jejich představy ve Vietnamu zabíjel a vraždil nevinné lidi, což jistě nebyla pravda, neboť ve filmu přímo nikoho nezabije. Nikdo mu nechce dát práci, nikde nenajde bydlení, stává se z něj bezdomovec s medailí na krku. Není pro civilní život, s nikým moc nemluví. Na začátku hledá jednoho ze svých parťáků podle adresy v dopise. Potkává se s místním šerifem, který jej vykáže ze svého městečka jako tuláka, nedovolí se mu zde ani najíst a odkáže jej na občerstvení asi 45 kilometrů po dálnici (doslovně 30 mil). Když jej odchytne podruhé, tak jej zajme. Na stanici se k němu chovají agresivně a jejich chování v něm oživí staré vzpomínky na vězení ve Vietnamu. Když jim unikne, začnou ho honit v horách, ale nakonec loví on je, avšak nesmrtícím způsobem. Nikoho nechce zabít, ale oni jej pronásledují až na kraj únosnosti. Tento film se stal inspirací pro PS1 (a GC) titul(y) Metal Gear Solid (a Metal Gear Solid: Twin Snakes). Zde je hlavní postava Solid Snake inspirován Rambem a jeho velící důstojník plukovník Campbell je taktéž inspirován plukovníkem Trautmanem. Tento PS1 (a GC) titul(y) znamená velkou dramatickou klasiku s obrovskou řadou fanoušků. Pokračování už nebyla tak povedená (možná spíš jen Metal Gear Solid 3: Snake Eater na PS2, ale dnes též remake na PS3, je něco na způsob čím si musel Rambo procházet v džungli a vůbec ve Vietnamu, je to velké drama). ()

vanTrilobit

Podarilo sa mi, že z Ramba poznám len jednotku. Z dvojky som videl asi 50 minút, a tam som to zastavil. Ale jednotka je bezchybná. ()

Jarsey

No, že bych dala někdy filmu Rambo 4*, to bych se divila. Ale musím být spravedlivá. Film o neškodném veteránovi, který si jen tak brázdí Amerikou, bohužel narazí na nepříjemného šerifa, kterého hrál můj oblíbený herec Brian Dennehy, který zlanaří celý policejní sbor a posléze i další muže, aby zlého padoucha pomlčka tuláka chytili, mě zaujal více, než jsem čekala. Propojenost se skrýváním se před policisty bylo symbolicky podobné válečnému ukrývání, což mě zaujalo ještě více. Film se obešel i bez hlavního ženského elementu, ale zde vůbec nechyběl, ba naopak. ()

Connccorde

Prišiel som si pre svojho chlapca ... Kto ste, daáky spasitel ?? Vy ma nechápete , Vy nelovíte jeho , ale on Vás, cvičil som ho Ja , Rambo nepozná bolesť , ovláda počasie , zožere čo prasa vyvráti , zabíjal bez inštiktu ... paráda - Klasika , Chlapík ide cez mestečko a je nesympatický šerifovy , zatkne ho uteče a začína Lov ktorý prehodí garde , z lovcov korisť z koristi lovec ktorí ide mečom proti samopalu .. vo filme neni sekundu nudná pasáž , stále graduje ()

GrooteLulu

Představte si, že jsem Rambo1 viděl poprvé až cca v 37letech, do té doby jsem jen slyšel pohádky o noži, o svalech a americké slátanině, kupříkladu, když v paměti si vybavujete jenom plakáty dalších dílů, které jsem viděl možná jenom tak z rychlíku a vybaví se vždycky Sly, nicméně obliba nulová ... pak se mě podařilo mrknout na to v narvaným kině a nakonci jsem hlasitě ve stoje zatleskal, ale jedinej ;) .. dostala mě hudba a krajinná scénografie, spolu s mladým Slyem, kterej se má, občas mě připadne úplně stejně jako já... proto je pro mě Rambo klaďas, ikdyž s tou závěřečnou scénou to trošku uklouzlo do průměru.. i já bych potřeboval Trautmana, abych byl trošku víc tuláckej a na Teaslovy si nechal uletět nervy.. jenže to bych musel přežít Vietnam. ()

Jirkacek

Snímek Rambo: První krev jsem si koupil v lednu 2020 na blu-ray disku spolu s dalšími 29 filmy za velice výhodnou cenu a tak jsme se doma na tento legendární film podívali společně s CommanderCZ. Paradoxně se tak stalo mnoho let poté, co jsem měl tento film z roku 1982 na DVD disku, ale nikdy jsem se na něj nepodíval. A když se vrátím ještě hlouběji do minulosti, tak to by přímo zázrak, že jsem jej neviděl někdy v osmdesátých letech na pirátské videokazetě, dabované jedním hlasem, protože v té době byly tyhle akční filmy a samozřejmě také představitel hlavní role Sylvester Stallone na vrcholu své popularity a mezi námi mladými doslova frčely. Vzhledem k tomu, co vysílal socialistická československá televize na dvou programech, se nebylo ani čemu divit. Takže až po dlouhých 38 letech od natočení jsem jedničku Ramba shlédli i já, přičemž druhý a třetí díl jsem viděl právě na přelomu 80. a 90. let na videu. Příběh začal návratem válečného veterána Johna Ramba (Sylvester Stallone) do USA, který se sedm let po propuštění z armády vydal navštívit svého spolubojovníka z vietnamské války. Jenže když pěšky přišel do jeho domu, manželka kamaráda mu sdělila, že nedávno zemřel na rakovinu, jenž dostal kvůli používání jedovaté chemikálie s názvem Agent Orange, kterou americká armáda využívala v boji s partyzány z Vietcongu proti rostlinným porostům. Po této smutné zprávě Rambo zamířil do malého města Hope ve Washingtonu, kde ho na ulici potkal šerif města Will Teasle (Brian Dennehy), který ho považoval za tuláka. I když mu Rambo tvrdil, že se chtěl ve městě pouze najíst, šerif mu to neumožnil a odvezl ho policením autem za město a řekl mu, aby se nevracel. Když pak šerif odjel, Rambo se otočil a vydal se zpět do města. Bohužel ho Teasle vzápětí zatkl a obvinil z tuláctví. Válečný veterán to nesl s nelibostí, jenže mu přitížilo, že u něj policisté na služebně našli skrytý nůž. Následně důstojníci na stanici, vedeni zástupcem šerifa Art Galtem (Jack Starrett), začali Ramba týrat studenou vodou a obuškem, což mu připomnělo mučení, které ve Vietnamu utrpěl jako válečný zajatec. Když se ho pokusili oholit břitvou, Rambo policisty zneškodnil, získal svůj nůž, probojoval se ven, ukradl motocykl a prchl do lesa. Teasle okamžitě Ramba pronásledoval v autě, ale po divoké honičce mu vězeň zmizel v horském porostu. Poté šerif zorganizoval pátrací tým vybavený s automatickými zbraněmi, psy a vrtulníkem. Vzápětí se vydali po stopách uprchlíka a ten musel šplhat po příkré skále dolů, aby jim unikla. V té chvíli ho našel zástupce Galt ve vrtulníku, který měl na Ramba vztek kvůli tomu, že ho na policejní stanici lehce odzbrojil a zmlátil. Galt začal na Ramba střílet a tak musel skočit z vysokého útesu nad potokem do větví stromu a při pádu se zranil. Vzápětí se schoval za strom, ale Galt na něj pořád střílel, takž Rambo sebral kámen a hodil jím na vrtulník, jemuž poškodil čelní sklo. Pilot v té chvíli zazmatkoval, strojem udělal pár pohybů a Galt, který odstranil svůj bezpečnostní postroj, aby získal lepší úhel střelby, ztratil rovnováhu a zabil se pádem na kameny v potoce. Rambo se pak pokusil přesvědčit Teasla a jeho muže, že Galtova smrt byla nehoda a že už nechce mít žádné potíže, ale důstojníci nahoře na skále na něj spustili palbu a tak zase utekl do lesa. Parta policistů zástupce Lester (Alf Humphreys), zástupce Mitch Rogers (David Caruso), zástupce Shingleton (David L. Crowley), zástupce Preston (Don MacKay), zástupce Balford (Michael Talbott) a zástupce Ward (Chris Mulkey) pak zjistili, že Rambo je bývalý Zelený baret a obdržel čestnou medaili a nadšení pro jeho pronásledování značně opadlo. Teasle, který toužil po pomstě, odmítl zavolat státní policii, aby Ramba sám chytil, jenže ten jim zatím nachystal pořádné pasti v lese a sám byl dokonale ukrytý či maskovaný. Jeden po druhém Rambo zneškodnil své pronásledovatele pomocí pastí a holých rukou, dokud nezůstal pouze Teasle a toho vzápětí také přemohl a držel nůž na krku. Řekl mu, že je mohl všechny zabít a pohrozil, že když ho nenechají na pokoji, bude bojovat s větší silou. Po této akci byla konečně povolána státní policie a vojsko, se kterým přijel také Rambův mentor a bývalý velící důstojník plukovník Sam Trautman (Richard Crenna), který všem potvrdil, že Rambo je odborníkem na partyzánské války a přežití. Policistům navrhl, aby se Ramboovi umožnili proklouznout z obklíčení a uniknout do dalšího města, čímž by se situace uklidnila a poté ho měli v klidu zatknout. Jenže namyšlený šerif si stále myslel, že Rambo není tak dobrý voják a nabídku odmítl. Poté Teasle umožnil Trautmanovi kontaktovat Ramba policejní vysílačkou, které se uprchlík zmocnil při útěku a pokusil se ho přesvědčit, aby se pokojně vzdal. Rambo rozpoznal Trautmanův hlas, ale odmítl se vzdát, odsoudil Teasla a jeho zástupce za své zneužití a poznamenal, že to byl on, kdo prolil první krev. Druhý den ráno se Rambo snažil proklouznout kordonem, ale překvapil ho mladý lovec, jehož přemohl ale nezabil a chlapec pak ihned zavolal pomoc. Rambo prchl zpět do bývalého dolu, kde měl útočiště, nicméně se vojákům podařilo ho vystopovat. Po slávě toužící velitel přikázal vystřelit raketu, která zničila vchod a zdánlivě zabila Ramba. Jenže on výbuch přežil a pak našel z dolu druhý východ. Vzápětí se zmocnil zásobovacího vozu vezoucí kulomety M60 a střelivo a s nákladním vozem se vrátil do města. Aby odlákal své pronásledovatele, vyhodil do vzduchu benzínovou pumpu, zničil elektrické vedení a obchod se zbraněmi poblíž policejní stanice. Trautman, který věděl, že šerif není pro Ramba žádným soupeřem, se ho snažil přesvědčit, aby utekl, ale byl ignorován. Následně Rambo spatřil Teasleho na střeše policejní stanice a poté začala krátká přestřelky, zakončená výstřelem šerifa a jeho pádem přes světlík dolů. Když ho Rambo chtěl zabít, objevil se Trautman a varoval ho, že bude zastřelen, pokud se nevzdá a připomněl mu, že je posledním přeživším z jeho elitní jednotky Zelených baretů. Rambo se zhroutil v slzách a mluvil o své zkušenosti ve Vietnamu a o svém návratu. Potom byl Teasle převezen do nemocnice, zatímco se Rambo vzdal Trautmanovi a byl vzat do vazby. Film po 93 minutách skončil a já jsem byl z jeho průběhu nadšený, takže jsem investice do modré krabičky rozhodně nelitoval. Celou dobu se v něm něco dělo, napětí by se dalo krájet a akční scény nebyla nouze. Potěšilo mne, že příběh skrýval také poselství a v podstatě byl protestem proti válkám jako takovým. Pamatuji si, jakým hitem byly trička nebo nálepky s postavou Ramba a v socialistickém Československu bylo nebezpečné takové věci nosit nebo ukazovat. Pro samotného herce Sylvestra Stalloneho byl první Rambo dalším odrazovým můstkem k jeho hvězdné kariéře, během níž stále soupeřil s jiným svalovcem Arnoldem Schwarzeneggrem. Suma sumárum, akční snímek Rambo: První krev ode mne po zásluze získal pět krvavých hvězd *****. () (méně) (více)

evita_

John Rambo = najsmutnejšie oči vo vesmíre. V nich nebola ani len štipka radosti, šťastia, alebo akejkoľvek pozitívnej emócie. John Rambo je vojnový hrdina, vojnový hrdina, ktorý stratil všetko, a potom mu navyše nedovolili ani sa najesť. A to nemali robiť, napaprčil sa. Hodne sa napaprčil. A oni si ani napriek viacerým upozorneniam nedali povedať. Nechápem. Vlastne chápem, ego. Ale dobre, skúsili, nevydalo a ide sa ďalej. Teda John ide ďalej. Jednoducho legenda. ()

HombreT

Ramba som si musel pozrieť už len kvôli kultovosti mena. A keďže som nemal ani šajnu, čo ma čaká, zrazu na mňa z televízie vyskočil drsňák with a cause a ja, nasratý tínedžer, som slupl všetky jeho filmy ako jednohubky. No a teraz po rokoch, nič iné ako potlesk ! ()

Stallone chystá pokračování Demolition Mana

Stallone chystá pokračování Demolition Mana

09.05.2020

Herec Sylvester Stallone má poměrně ikonickou kariéru, specificky jeho série Rocky a Rambo zůstávají dodnes naprostými kulty. Z čeho se ale kult na papíře nikdy stát neměl, a přesto film zaznamenal… (více)

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

17.04.2020

Rambo: Poslední krev

Rambo: Poslední krev

11.09.2014

O pátém dílu Ramba se mluví od roku 2008, kdy čtyřka vydělala 113 milionů dolarů. Její akční scény jsou navíc krvavým etalonem, kterému se následně vyrovnalo jen minimum eRkových filmů, takže… (více)

Nepokoušejte se zabít zabijáky

Nepokoušejte se zabít zabijáky

31.01.2009

Tohle staré filmové pravidlo (Chow Yun-Fat by mohl vyprávět) snad nikdy neomrzí. Přesvědčovat nás o tom bude i Channing Tatum. Ať už si o jeho hereckých schopnostech myslíte cokoliv, hvězda tohohle… (více)