raikonen16

Králík na divoko ve společnosti výborného Gylenhaala fascinuje, děsí a zarývá se Vám pod kůži. Mad World už jen doplňuje tu fantastickou atmosféru a vy o celém zážitku budete ještě hodně dlouho přemýšlet. ()

kuri-noha

Viděl jsem film až 15 let po jeho premiéře, takže jsem rád, že jsem se vyhnula hysterie o významu, smyslu příběhu. Došel jsem k názoru, že možných výkladů je několik, pro každou variantu existuje nějaký háček. Čím víc nad tím člověk přemýšlí, tím je to vlastně zbytečnější. Především je chybou si myslet, že jde o samoúčelné puzzle s jediným řešením. Donnie Darko je na pozadí sci-fi prostě "jen" o těch lidech a o jejich prostředí. Někde jsem viděl zajímavý postřeh - porovnání s Americkou krásou. A ono to porovnání vlastně jakžtakž sedí. Jen ta Krása je krystaličtější, tohle je "bububu!". Pro mě osobně je zvláštní (trošku toho darkovského mysteriózna!), že jsem film viděl po úplně náhodném zhlédnutí Mendesova a Hallova komentáře storyboardu Americké krásy, aniž by u mě existovala nějaká předešlá spojitost... Udělaný je to výborně, obdivuju Richarda Kellyho za nadlidský počin takového scénáře a ještě samotné režie, navíc v té době s tak malými zkušenostmi. ()

sousenk

Na film jsem se podíval po dlouhé době, ani si nepamatuji kdy jsem ho viděl po prvé, možná tak v roce 2002 takže dobrá patnáctiletá pauza :) Rozhodně je dobré se na film podívat tolikrát jak jen to je možné a vytvořit si svou vlastní teorii. "Na základě příběhu samotného, stránek z Filozofie cestování časem a komentářů Richarda Kellyho, můžeme přijít s rozumným vysvětlením. V našem vesmíru se objevil defekt a ten má zaniknout. Donnie s ostatními jsou manipulováni Frankem "králíkem" k záchraně vesmíru. Zkáza vesmíru je způsobena narušením časoprostoru. Znamením, že časoprostor byl narušen je přítomnost artefaktu v tangentním vesmíru, v našem případě motoru z letadla. Tangentní vesmír je odnoží primárního vesmíru, kde se dějí odlišné události než ve vesmíru primárním. Úkolem Donnieho, který je manipulován mrtvou verzí Franka, je zabránit motoru letadla cestovat zpět přes narušený časoprostor. Místo toho otevře červí díru do minulosti..." ()

Evee04

"Mám strach,áno,mám strach,ale vy pane,jste zasraný antikrist!" Šialené psycho.Inak sa tento film popísat nedá.Osud je daný a zmenit ho je nemožné.Existuje nekonečno línií osudov a každý má ten svoj predurčený,no čo ak ho vidíme a vieme,že by sa dal zmenit,ale je mimo našej inteligencie takže považovat to za zrelý argument pubertáka,ktorí vidí velkého králika a trpí schyzofréniou,je choré.Presne to je Donnie Darko a jeho výlet do jeho mysle.Tažko popísat tento zvláštny film,kedže je aj tažký na pochopenie a určite tu neni len jedno riešenie.Svojou podstatou sú nám predstavené dve línie,dva osudy,dve možnosti,čo by sa stalo,a zobrazené šialeným štýlom,kde sa divák môže strácat.__Absulútne vynikajúce obsadenie plné mladých hereckých talentov,na čele s úžastne zahraným,Jakeom Gyllenhaalom.Skvelo natočené s pochmúrnou a tmavou atmosférou,ktorej dopomáhajú 88 roky.___90%___PS:Už konečne viem prečo je Šmoulinka jediná holka zo Šmoulou! ()

J0K3R

Film jehož kouzlo mi učarovali o po mnoha letech. Mám rád dějové zvraty, které na konci filmu položí otázku, která může zůstat nezodpovězena. Herecký výkon Jakea je skvělí a ostatní mu ve filmu výborně sekundují. Za mě určitě plná palba. ()

xsilence8x

Na film jsem se těšila zejména díky výborným ohlasům a jeho zařazení v top třícítce nejlepších filmů. Možná jen špatná konstelace hvězd nad mou hlavou či chybné zapojení příslušných neuronů, ale film se mi nelíbil a z větší části pravděpodobně zůstal nepochopen. Nápad zpracování zajímavý, avšak poněkud bez šťávy. Červí díry jsou fascinující, ale v trochu jiném kontextu. Hlavní postava je pořádně ujetej psychouš, jehož počínání ve filmu mě aspoň dostatečně zajímalo k tomu, abych se dodívala až do konce. ()

Koral11

Tento film nechápu a nejspíše jej nikdy nepochopím. Je to sen, či realita? Vize budoucnosti, či něco jiného. Nevím a ani mi to nevadí. :) ()

IronDragon

Od téhle podívané jen stěží dokážete odtrhnout oči! Ne, tohle není nějakej reklamní slogan, je to docela výstižná definice tohohle filmu. Je to ten typ filmu, kterej je chvílemi až tak strašně mysteriózní, až je vám z toho nepříjemně. Celej ten děj okolo častoprostorových paradoxů a koncem, kterej jsem doteď pořádně nepochopil, je tak hrozně zmatenej, těžko pochopitelnej... divnej... Ano, tenhle film je dost divnej. Ale za to hrozně kvalitně divnej. Svým způsobem fenomenálně divnej. Asi teď působím dost zmateně, ale za to může tenhle uhrančivej film. Všechno pak korunuje všudypřítomná, neuvěřitelně silná a doslova uhrančivá atmosféra, která je podle mě hlavní předností tohohle filmu. Příběh je chvílemi i docela děsivý a lehce depresivní. Ale ne tím způsobem, že by jste se báli, že na vás něco vybafne, to ne. Děsivost tohohle filmu spočívá v uvědomění. V tom, že si v průběhu sledování uvědomujete věci, které vás vlastně hrozně děsí. Děsí vás tím, že jim pořádně nerozumíte, ani nevíte, jestli jim věříte nebo ne, protože jsou prostě mimo vaše chápání. Ani nevíte, jestli jim vůbec věřit chcete! Celá ta mašinerie ohledně časoprostoru a cestování časem, které nikdo z nás moc nerozumí, nás děsí právě tím, že jí nerozumíme. Tenhle film rozhodně neprezentuje čas a prostor jako něco pozitivního... spíš naopak. A tím mě děsí. Je to ten typ filmu, u kterého musíte pořád přemýšlet nad dějem. Ten vás dokonale vtáhne do sebe svojí ještě uhrančivější atmosférou, která je tak silná, že by se ani krájet nedala. Jak jsem už psal předtím... ta atmosféra je tu místy tak silná, že je vám to kolikrát až nepříjemné. Nepříjemné je to proto, že tenhle film má atmosféru tak jedinečnou a je tak silný, že vás na ty necelé dvě hodiny doslova přenese do sebe a vy chvílemi ani nevěříte tomu, že je to JEN film... chvíli se pro vás stává realitou... a upřímně, strašnou realitou... sice jen na malou chvilku, ale i přesto to stojí za to. A tím mě děsí ještě více. Ovšem ten konec... ten je slovy nepopsatelný! Je to tak bizardní! Ááárgghh!!! Jako filmy od Lynche, ale vlastně úplně jinak! (Jo, tahle věta si protiřečí, ale při popisu tohohle filmu je pár těch nesmyslností rozhodně na místě!) Každopádně jen pár filmům se povedlo na mě tolik zapůsobit, vyvolat tolik emocí a zmatení, jako tenhle. Jen pár filmů mě přimělo vnímat jen ten filmový děj a ne třeba svůj obývák, nebo pokoj, ale prostě jen děj filmu... a nic víc... vlastně v tu chvíli nevnímat ani sám sebe... Je to dílo, které by ani nebylo nijak výrazné, nebýt té své uhrančivé atmosféry. Je až neuvěřitelné, jak silné napětí dokáže vybudovat. K tomu přispívá i výkon hlavního herce, hrajícího Donnie Darka, který je také doslova uhrančivý. Jo, uhrančivý. To je jedno slovo, které dokonale vystihuje celý film. HODNOCENÍ: 90% ()

mirodevil

Většina uživatelů zde dává takové hodnocení, aby si nepřipadali jako tupá hovada. Průměrný halucinogení film, který sice nezklame, ale rozhodně nenadchne. "Průměrný" divák, který se chce bavit, se bude spíš nudit... Nicméně herecké výkony nadstandardní... 69% ()

Barbucha9

Gyllenhaala mám fakt ve většinu filmů ráda, bohužel, tady jsem se na něj nemohla skoro koukat. Chápu, že to jak se tvářil většinu filmu (jako když mu uletěli, tak dva úly minimálně), mělo co dělat s patrně mistrně zahranou rolí, ale božeeeeeee..... Jinak mám pocit, že čím divnější film je a čím víc nedává smysl, tím víc jsou na něj pěny ódy.... nevim tyhle magorie mě neberou a ještě navíc mi to přišlo příšerně nudný. Hrůza. Dvě hvězdičky za creepy kralíka a pár zajímavých myšlenek, ale už nikdy víc prosím. ()

Royaldell

Sice si to budu muset pustit asi tak minimálně 6x,abych to pochopila,ale neuvěřitelnou atmošku a nádech filmu nepřebije nic. Navíc,na co to potřebuješ chápat,když to můžeš cítit. Džejk Džilenhól je faaaantastickej. ()

draxxi

Přiznám se, že těžko hodnotit. Opravdu nevím. Většinu filmu jsem pořád nechápal, i když nakonec se nějak dalo dohromady. Film je ale tak dobře obsazenej a skvěle zahranej, že mě to udrželo až do konce v napětí.... 5/10/2019 78% ()

I.ball

Přestože mnozí velebí tento film pro jeho originalitu, nejedná se o nic jiného než klasickou variaci na téma "probuzení ze zlého snu, o kterém jsem věřil, že je skutečný". Ovšem herci, zejména pak hlavní hrdina, předvedli famózní výkon. Také mi bylo sympatické zasazení příběhu do prostředí střední školy. 80%. ()

AfroCmx

Když uz si myslíte že ničemu nerozumíte, ještě víc to na Vás film hrne. Začínáte se točit ve spirále a už se pomalu začínate tešit až si film pustíte znova, aby ste odhalily a pochopily další střípek. Film mého mládí, modla mé dospělosti. Jake byl jak stvoření na tuhle roli. A Frank na mě kouká každy večer jak usínám z police. ()

sarulefilm

Po shlédnutí filmu jsem zjistila, že verze s českým dabingem je o 20 minut kratší než originál a jsou tam tedy vynechány nějaké scény. Což je strašná chyba, protože Donnie Darko patří k filmům, kde je každá scéna důležitá pro pochopení celkového smyslu. Doporučuji tedy vidět originální verzi v délce 2h13min. Jinak je to mistrovský. Trochu to připomíná Lynchovy filmy a já se fakt vyžívám v tom, když je ten styl originální a trochu absurdní. Celek mi dával smysl a došla jsem si k nějaké vlastní verzi, o co vlastně šlo. Jinak existuje spousta videí s vysvětlením a různými teoriemi. Za mě pecka! ()

Archvile

Momentálne 32 najobľúbenejší film na ČSFD, ale bohužiaľ po troch rokoch si pamätám len tú masku zajaca. Takže za mňa ľahko zabudnuteľný dej. Dve hviezdy za herecké výkony. ()

Janoss98

Wow?! Sci-fi snad bych řekl, že ani tak moc ne, jelikož je to příběh paranoidního schyzofrenika, takže to asi ani sci-fi být nemusí :) Skvělý, vážně skvělý film k zamyšlení. Už jen to, že sám režisér řekl (snad to byl on xd), že film nemá jednoznačné vysvětlení, je zajímavá informace :) Lets go filozofovat a vymýšlet různé významy a možnosti! PS: hudba taky v topu!! 95% ()

Holly_Molly

Nádhernej koktejl hromady žánrů od mysteriózní komedie po Sci-fi dramatickou romanťárnu, kterou může sledovat 10 lidí v jedný místnosti a každej si jí bude zaručeně interpretovat trochu jinak a každýmu díky svýmu žánrovýmu rozsahu má co nabídnout. Postavy jsou uvěřitelný, lidský, sympatický a jejich interakce jsou zábavný a hřejivý (až na ty 2 šikanátorký sračkingy)...a finále je samozřejmě jaksepatří zamotaný, dojemný a hořkosladký za doprovodu ikonickýho soundtracku. Zkrátka neexistuje důvod, proč se na to nepodívat a nedat tomu šanci. <3 ()

nikhaj

Trosku tu , trosku tam s casom sa rad pohram. Na svoju dobu fajn efekty velmi decentne akoby ostychave a pokorné, na nic sa to nehra je to schyza verná. Umelecky urcite dobre oproti vecsine filmov co vidim tak toto bolo umenie a nie hnijuce vedenie(tvorcovia). Urcite aj dobry štarter kariery mlaďáskom. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz