Dobytí severního pólu

(divadelní záznam)

V pražské restauraci „Pod Vyšehradem”, kam Cimrman rád chodíval na rybí speciality, přisedl k němu jednoho večera majitel hostince a zeptal se ho, zda by pro příští ples ledařů branického pivovaru nesestavil živý obraz „Češi na severním pólu”. Cimrman nabídku přijal a rozhodl se, že prostuduje polární tematiku přímo na místě. Nejcennějším přínosem jeho cesty do Arktidy byl jeho objev sněžného člověka (játyho). Cimrman se s ním osobně setkal, a jelikož k tomu došlo právě v době říje, mohl zblízka pozorovat jeho pohlavní život. Po návratu do vlasti, jsa silně nachlazen, nadiktoval svému sousedu Padevětovi hru „Přetržené dítě”, která byla takřka nehratelná v podobě, jak ji rekonstruoval dr. Brukner, která je však naprosto hratelná po revizi textu, kterou později provedl prof. Vondruška. Když se Cimrman uzdravil, ale jeho pravá ruka díky omrzlinám nebyla s to udržet pero, napsal levou rukou hru „kompaktní a čirou jeko střechýl” (Šalda) Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. Z ní se svět – bohužel pozdě – dovídá, že čtveřice pražských otužilců stanula na nejsevernějším bodu naší planety o celý den dříve než Američan R. E. Peary. (oficiální text distributora)

maldoror16

Samozřejmě výborná záležitost. Přesto oproti mnoha a mnoha shlédnutím v dřívějšku, kdy jsem to měl za jednu z nejlepších cimrmanovek, se mi to dnes jeví pouze jako to průměrnější v jejich rámci. Lehce slabší přednášková část, než je u nich zvykem, s divadlem je to lepší, to má vskutku pár kouzelných míst, nicméně obojí má chvílemi trochu hlušší místa. Ale pořád klasika a paráda. ()

DR.SZ

Kdo by neměl rád Járu Cimrmanna! Snad jen ta dnešní mládež, do níž rozhodně nepatřím. Na začáteční projevy jsem se díval lehce s kritikou, ale hned po básničce Školní brašnička jsem se smál a během celého představení, které bylo všemi ˇúčinkujícími podáno perfektně, jsem ani jednu nezastavil svá ústa, která se stále a stále smála. 98% ()

Mira00

Nebudu, ale absolutně nebudu se s nikym přít o to, že tohle je zlatej grál českýho humoru, kterej máme jenom my češi a nikdo jinej ho nechápe. tečka. nazdar. ahoj. za pět. ()

kubilov

Žádný Scott, ani Amundsen. Podle této Cimrmanovy hry byla nejlegendárnější výprava na severní pól složena z náčelníka N(n)ěmce, pomocného učitele, lékárníka a hlavně z Varlete Frištenského, který jakožto nejdůležitější člen výpravy zastával funkci jakéhosi šerpy, psa či potravy. Jak samotná hra, tak předcházející referáty se povedly opravdu zdařile, a tak je Dobytí severního pólu po právu jednou z nejikoničtějších cimrmanovských her. ()

Eire

97% 13 828 hodnoteni. Neuveritelne! Ale uplne zasluzene.... U mna TOP 3 Cimrmanofka................................................................. faana21 **Antidivadlo. ANTI_kkt :-D ()

Gig

Tuhle hru přímo miluju. “Jdu na sever a jdu na jih”. Miluju tu oasáž se zpěvem a kytarou. Líbí se mi ten jasný rukopis Svěrákův, kde se učitel nezapře. No a když dojdou zásoby, nikdo nezná bratra. ()

koza3

Vždycky mě nudily ty semináře a těšil jsem se na samotné představení, ale tady jsem to měl opačně. U semináře jsem se řechtal, ale představení mě docela nudilo. Svěrák tam měl dobré hlášky, ale ostatní herci měli nevýrazné role a repliky. ()

Skeevee

Zradlo =) Pokud nekdo cituje v beznem zivote Cimrmana, tak tohle dilko =) Kdo nevidel, prisel o hodne a mel by to napravit =) ()

Bytchaz

"Kdo chvíli močil, již močí opodál!", "Já se s tim tejden šiju a von to do mě našije, kretén!", "Kams to dostal, Václave? - Do křídla, čoveče..." a další nezapomenutelný hlášky... Viděl sem to sice asi padesátkrát, ale stejně se pokaždý směju. Geniální, 100% ()

Johnysman

Tak tohle je moje srdcovka ze všech her Járy Cimrmana...zkrátka luxusní zábava. Celkově inteligentní humor téhle tvorby zkrátka mám rád. ()

The_God

Spolu s Hospodou Na mýtince moje nejoblíbenější Cimrmanova hra. Skvělí herci, inteligentní český humor, učitelův deník a opravdu velká spousta hlášek. Tahle hra zkrátka nemá chybu. ()