Nedaleko francouzského pobřeží vytáhnou rybáři z moře postřeleného muže. Když se probere, nedokáže říci, kdo je a co se mu stalo. Jediným pojítkem s minulostí je čip s kódem k účtu ve švýcarské bance, který měl implantován pod kůži. Když se uzdraví, vydá se pátrat po své minulosti. Ke svému překvapení zjistí, že dokonale ovládá bojová umění, když v parku hravě vyřídí policisty, kteří chtějí vidět jeho doklady. Pátrání ho zavede k bankovní schránce, kde objeví pistoli, velkou finanční částku, americký pas na jméno Jason Bourne. Jde na americký konzulát, tam je nečekaně napaden a musí prchnout před ozbrojeným komandem. Dostane se z budovy a venku přesvědčí německou dívku Marii, aby ho za dvacet tisíc odvezla do pařížského bytu, jehož adresu našel také v bankovním boxu. Teprve s její pomocí začíná skládat první kamínky do mozaiky své minulosti. (TV Nova)

Eeve

Prvá časť série, ktorá nám všetkým otvorila nový svet akčných krimi trilerov. Čítala som knižnú predlohu, preto viem, že okrem mien je to úplne odlišný film a nenašli by ste jedinú spoločnú scénu, film si teda vyvíjal úplne inú dejovú líniu, musím však povedať, že to všetci zvládli na výbornú. Veľmi sofistikovane pojaté sfilmovanie, dobrý scenár a výborné obsadenie. Radšej vidieť raz Bourne sériu ako 15 Jamesov Bondov :) ()

Movieaddict

Souhlasím s Happy Smilem, že film byl natočený poněkud konvenčně, a že příběh taky na originalitě nepobral (ačkoliv kdo ví, před deseti lety...). Dnes už i dříve geniální Matrix tak trochu vyčpěl (na jedničku mi ale nesahejte :D), takže se není co divit, že podobný úděl stihne i většinu jiných filmů. Nicméně musím říct, že mě film příjemně překvapil, nedokážu přesně říct čím, asi právě onou konvenčností a nepřeplácaností tolik typickou pro dnešní filmy (ani mi nemluvte o Indym 4 a jeho nukleární eskapádě v ledničce). Jednoduše: pěkně se na to koukalo, potěšila mě povedená honička s mini cooperem. Nepůsobilo to tak klasicky americky, bylo to své a, narozdíl od spousty dalších filmů, Evropa zde působila opravdově, ne pouze jako gigantické hřiště psychopata a a supetajného agenta. Působilo to tak nějak realisticky a svým způsobem uvěřitelně. Na pět hvězdiček to nemá, ale čtyři... why not? :-) ()

rigby

Ačkoli akční filmy moc nemusím, tohle zařazuji mezi výjimky. A právem. Snad každá vteřina je napínavá, přináší nějaký děj či zvrat, stále se objevuje něco nového, pořád je na co se dívat, nad čím přemýšlet. A konec je nejasně v nedohlednu. Těším se na pokračování... ()

Aidina

Velmi dobrý akční film, kde sympatického agenta hraje Matt Damon. Jeho agent Jason Bourne má sice stejné iniciály jako James Bond, ale na rozdíl od něho neví, za kdo je a za koho bojuje. Ale umí se sakra dobře prát, má neskutečné postřehy a dovednosti...(pamatuje si SPZ všech zaparkovaných aut před motorestem, že je servírka levačka a chlápek u baru váží 105 kilo, v této nadmořské výšce dokáže uběhnout kilásek aniž by se mu třásly ruce.....) dokáže mluvit několika jazyky, ovládá střelbu, bojové umění, rychlou jízdu a hlavně nedá se chytit. ()

ludovit14

Veľmi milé prekvapenie v podaní Jason Bourne (Matt Damon).Režisér: Doug Liman natočil akční špionážni film, zakotvený v súčasnej realite, ktorý je doprevádzaný skvelou hudbou od Johna Powella. K tomuto akčnému filmu nemám žiadne výhrady,VRELO doporučujem.HOD:90%...PS:Matt Damon ukázal svojmu najlepšiemu kamarátovi Benovi Affleckovi,ako NA TO!!! Nedá mi vyzdvihnúť brilantný výkon M.DAMONA! ()

HennessyVSOP

Povedený akční thriller, zápletka je na úrovni i když jí chybí silnější wow efekt, z akčního hlediska velmi dobré a sympatické i v romantické rovině. A cení se taky hezká honička s Mini po vzoru klasiky automobilových úniků :) ()

Sealteam6

I když se asi nejedná o takový trhák jako další dvě pokračování tohoto filmu, je to skvělý start do téhle úžasné akční série. Matt Damon se v téhle roli a našel a stala se pro něj profilovkou. Skvělá práce kamery, jak už je u Bournovských filmů obvyklé. ()

v.indruchova

Jeden z nej nej filmů. Nemám co bych vyčetla. Žádné prázdné scény. Hudba skvělá, ušitá na míru. Vidím jej dnes asi po 3. a mám pro něj jen samé nej. Stává se, že čas vaše nadšení smaže či posune, mé trvá po léta. Takhle vypadá film se stoprocentním hodnocením :) Bond (Craig) je slabší bráška, a to neposuzuji starého Bonda, to je slabý čaj vařený z jednoho pytlíku 2litry, brr, kdo by to pil :D Bourne Identity- To je film nejméně deset let starý a neztrácí ani nekulhá vzadu dnešním "akčňákům" naopak září. Ty dnešní (někteří) cosi ztratili. A nahradili to bohatstvím, mrtvolama, děvkama, i tohle mi nebylo pochuti u starého bonda, vše zabaleno do prázdného pozlátka! V Bournovi je to jiné, tomu to věříte. Ten si na nic nehraje, ten umí (a kdo neumí, ten učí, ale to patří někam jinam :) Každý člověk by měl vidět, tento výtvor, je to kult :) /Bratře polepši se :D./ Druhý i třetí díl je velmi slušný. Jediná věc je škoda, hodně třesoucí se kamera. Ten 4. (Bournův odkaz) neměl být natočen (už ani nevím o čem to bylo a to mluví za své-o rok později),/--na 4. díl jsem se dívala znovu a není to vůbec tak zlé, jak jsem to viděla. Je to slušné. Utekly mi předtím, některé zásadní významové prvky.--2019/ Pokud se natočí další 5.díl, tak by se jmenoval Bournova nadbytečnost :D, jak se vyjádřil sám autor. A vypadá to, že změnil názor a točit se bude. Aktualizace.2015. CO z toho bude? Uvidíme v polovině roku 2016? ()

LencaN

První díl o agentu Bournovi nás vtahuje do života chlapíka, kterého vylovili rybáři z moře postřeleného, který si na nic nepamatuje, ale zná spoustu zajímavých věcí a má pozoruhodné dovednosti. Všechno se začne komplikovat.... a krásně se nám to rozjíždí. Mně se to líbilo. Slušná detektivka. Super nápad, udělat bezchybného agenta, vycvičit ho a pak hodit doslova do vody, aby se naučil žít s něčím, co si nepamatuje, s následky jeho chování a s něčím, co vlastně ani vědět nechce. Fakt jsem koukala na ty akční scény, možná nebyly nic moc, jsem ženská, zase tak to nepoznám, ale přišlo mi to čisté, svěží, nápadité a ne zase až tak bezcitné. Samozřejmě, je to zabiják, ale má srdce. Damon mi na tohle strašně sedl. Vizuál hodného kluka, spíš roztomilého špinavého blonďáka, kterého známe třeba jako dobrého Willa Huntinga, gaye z Liberace! apod., ale právě se mi líbí, jak dokáže klamat tělem a zahrát i takového drsňáka a přitom mu to jde bezvadně. Všechno do sebe hezky zapadalo, ta hra na kočku a myš a plánování akcí dělá z Agenta bez minulosti výbornou kriminálku. A taky nám pěkně zůstala otevřená vrátka pro další díly, protože jsme se dozvěděli o agentech jako Bourne jenom tolik, aby nás to navnadilo, aby to posloužilo tomuto dílu, ale nechalo prostor i dalším akcím. ()

unclejack

Očakával som podobnú záležitosť ako Mission Impossible, ale šeredne som sa zmýlil. Hoci Ethan Hunt a jeho dubajské dobrodružstvo neboli zlí, na atmosféru Agenta bez minulosti to skrátka nemá. TENTO film je dedičom žánru inteligentného špionážneho trileru - napr. Frankenheimerov Ronin - a preberá z neho notnú časť skvelej atmosféry. Leví podiel má na tom scenár Tonyho Gilroya, netreba však opomenúť aj vynikajúca hudbu Johna Powella a skvelú pohyblivú kameru Olivera Wooda. Nad vyznením filmu drží ruku vynaliezavý Doug Liman, ktorý sa vyzná nielen v akčných scénach - automobilová naháňačka v Paríži bola perfektná - ale vie si svoj film podržať v tej znepokujujúco paranoidnej polohe. K tomu mu, samozrejme, dopomáhajú herci - a hoci som nikdy nebol fanúšikom Matta Damona, tu hral fantasticky a množstvo hlavne akčných sekvencií je hodných zapamätania. Minimálne vyrovnaný výkon podávajú Franka Potente a Julia Stiles - odtažitá príťažlivosť tej druhej bola len málokedy využitá tak rafinovane. A čo dodať, Chris Cooper je záporák ako vyšitý. Vynikajúci triler, v rámci žánru zrejme len ťažko prekonateľný. O to viac sa teším na Greengrassove pokračovania. ()

SvobiQ

První a možná nejlepší díl, další díly jsou taky dobré ale první, kde nevíme co máme čekat je asi nejlepší :) ()

PeteBuck

Fajn film, človek sa pri ňom nenudí, aj keď k dokonalosti tomu niečo chýba. Matt Damon mi do úlohe chladnokrvného agenta akosi nesedí. Neviem, čo by som k tomuto filmu viac povedal. Má to spád, akciu, stále sa niečo deje, koniec ujde. A príliš sebavedomý agent CIA padne na papulu a už to nerozchodí. Bourne je agent, ktorý proste posral operáciu a teraz sa stal pre CIA nepohodlný. Aby si určití ľudia v CIA ochránili zadky, tak sa ho snažia zlikvidovať a zahladiť stopy. Lenže on robí bordel, kde príde a najatých zabijakov posiela do večných lovísk. A končí to happy endom. Ujde. Nie je extra čo vytknúť. ()

oSiSko

Pre mňa špionážny thriller číslo jedna, ktorý nemá absolútne žiadnu konkurenciu. Čo sa týka podobných filmov, tak jedine Taken dokázal nepodliezť laťku až príliš, inak je Bourne absolútnym fenoménom a jedným z mojich najobľúbenejších filmov vôbec. 90% ()

jackalsc

Tempo mizivé, akcí jen pár s přehnanou rychlostí střihu kde si ani neuvědomíte kdo je ten dobrý a kdo je ten špatný. Příběh nic moc a zápletka ohraná. Zklamání ()

pursuer

Rutinka, rutinka, rutinka. Agent, který všechno dokáže, ani neví jak. Za pomoci skvělé kamery a bandy dobrých kaskadérů to navíc i vypadá pěkně. Výprava povedená, hudba skvostná a akční. Důkaz, že lze natočit dobrou bondovku za racionální rozpočet a bez reklam. Smysl scénář nedává, ale to po takovém filmu ani nechceme. Lepší tři hvězdy. Kdyby byly čtyři, musel bych přehodnotit Salt, Jeden svět nestačí apod. ()

BrusVejn

Scenár. To je to čo z tohto filmu robí takú parádnu jazdu. Ku koncu síce trochu stráca tempo, ale inak ide takmer o bezchybnú prácu s výborným Damonom. Tento film môžem vidieť aj niekoľko krát a nikdy sa neomrzí. Práve naopak s každým zhliadnutím je lepší a lepší. ()

pold

Zábavný, rychlý, svižný, odpočinkový film. Na druhou stranu, nic co bych potřeboval vidět podruhé. O hvězdu navíc to u mně zdvihá výtečná herečka v hlavní roli. ()

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

28.01.2021

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (více)

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav