Agent bez minulosti

Die Bourne Identität

Agent bez minulosti

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo / Česko, 2002, 119 min

4 a půl hvězdičky za nabušenou špiónskou jízdu, která ve mně vyvolala vzpomínky na milovaná první bondovská dobrodružství, kde atmosféra je mnohem důležitější než epileptické klipové akční scény a přehnaná cool fasáda. Už se mooooooooc těším na druhý díl.(2.8.2004)

Tak si takhle dneska (vlastně včera) večír říkám "Všichni už to dávno viděli, a ty furt nic, co kdyby sis opeprnil noc touhle veskrze provařenou akčňárnou?". Manželka mi moje rozhodování usnadnila, neboť se odebrala uspat děti a vyhrála soutěž o nejrychlejšího spáče, takže jsem tedy usednul k naší "eldžině" a zapnul si A.B.M., kterého jsem sušil na pevném disku už asi 6 let (!). A jo, bylo to hustý! Matt Damon se snažil, co mu končetiny stačily, Franka Potente mu ani moc nezavazela, Chris Cooper tomu dodal trochu drsňáctví (aspoň svým drsným ksichtem), do toho hrála hudba, na kterou by se dalo i bezva tančit... Prostě fajn strávené skorodvěhoďky. A ta akce zase až tak moc akční nebyla.(3.6.2013)

Výborná akčná špionážka s dobrým scenárom, ktorú však miestami kazí sám Matt Damon. Jednoducho v niektorých scénach herecky zlyháva - napríklad počas hádky v autíčku, kde sa snaží presvedčiť Franku, aby šla svojou cestou, by to lepšie zahral snáď aj jeho kamoš Ben Affleck. No, to som možno prehnal, ale Matt je tu občas naozaj srandovne vyčúraný a toho killera mu veríte len v bojových scénach (tie sú fakt nakladačkové). Túto výhradu mi len zvýraznila po všetkých stránkach dokonalá dvojka, v ktorej je Damon nonstop nasratý a ide z neho naozaj strach. Tak alebo tak je bourneovská séria to najlepšie, čo žáner akčnej špionáže v súčasnosti ponúka.(9.6.2007)

Dobrá kamera, střih a scénář. Dobrej M.Damon. Nová variace na známí příběh je akčnější a nový kabát ji sluší. Možná, že vás ani nemusí tolik mrzet, že jste nečetli knihu.(20.1.2007)

Asi patřím mezi tu menšinu, která neměla štěstí vidět Agenta bez minulosti dříve než jeho pokračování Bournův mýtus. Je to škoda, ale na filmovém zážitku to neubírá (možná dokonce naopak). Zjišťovat společně s Bournem kam se to ten kluk vlastně zapletl je velmi působivé a na rozdíl od Bondovek tu hledáte samé odpovědi a toto hledání Bourna dělá zajímavým. Všechno na vás působí skutečně(i když dvojka v realističnosti šla ještě dál) a např. chvíle kdy se Bourne rozhodne říct o všem úplně neznáme ženě diváka utvrzuje v tom, že je skutečná osoba s city. Bournovi akční výstupy jsou geniálním a tím rozhodujícím proč pro mě Jason Bourne v posledních letech jednoznačně válcuje slavnou nulanulasedmičku. Možná nepije Smirnova a nemá hodinky s laserem, ale tenhle mladý chlapec s uhlazeným pohledem a vizáží dítěte je mnohem nebezpečnější než by jste čekali.(22.11.2006)

• - Většina filmu se natáčela v Paříži a v České republice, zejména v Praze. Například park, ve kterém spí Bourne na lavičce, je park na pražské Kampě, domek na "francouzském venkově" se nachází v pražském Suchdole. V Praze jsou točeny i některé scény, které se údajně odehrávají v Curychu. Místo, kde Bourne Marii najde v závěru filmu, je řecký ostrov Mýkonos. Budova, která "hraje" švýcarskou banku, se ve skutečnosti nachází v ulici Politických vězňů u pražského Hlavního nádraží. Když z ní Bourne ve filmu vyjde, můžeme zřetelně vidět Státní operu. (SeanBean)

• - Ve filmu je několikrát použita puška "Profesor" - Swiss SIG 550 Sniper. (Kulmon)

• - Film se natáčel také v ČR, v Praze-Suchdole (Trojanův mlýn, Kozí hřbety). (M.B)