Agent bez minulosti

Die Bourne Identität

Agent bez minulosti

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo / Česko, 2002, 119 min

Asi patřím mezi tu menšinu, která neměla štěstí vidět Agenta bez minulosti dříve než jeho pokračování Bournův mýtus. Je to škoda, ale na filmovém zážitku to neubírá (možná dokonce naopak). Zjišťovat společně s Bournem kam se to ten kluk vlastně zapletl je velmi působivé a na rozdíl od Bondovek tu hledáte samé odpovědi a toto hledání Bourna dělá zajímavým. Všechno na vás působí skutečně(i když dvojka v realističnosti šla ještě dál) a např. chvíle kdy se Bourne rozhodne říct o všem úplně neznáme ženě diváka utvrzuje v tom, že je skutečná osoba s city. Bournovi akční výstupy jsou geniálním a tím rozhodujícím proč pro mě Jason Bourne v posledních letech jednoznačně válcuje slavnou nulanulasedmičku. Možná nepije Smirnova a nemá hodinky s laserem, ale tenhle mladý chlapec s uhlazeným pohledem a vizáží dítěte je mnohem nebezpečnější než by jste čekali.(22.11.2006)

Jeden z najprešpikovanejších špionážnych akčných thrillerov ponúka viac, než len čistú akčnú jazdu. Hlavne príbeh a všetko spojené so stratou pamäti je tak neuveriteľný až je dokonalý. Všetko do seba perfektne zapadá a aj rozuzlenie, Owena som si ako záporáka síce predstaviť nevedel, no seklo mu to. A čuduj sa svete aj Franka Potente bola celkom sympatická. Dúfam, že ostatné diely série (zatiaľ dva) si udržia takúto atraktivitu, lebo hercov na to majú a úvod sa im podaril perfektný. 90%.(15.10.2006)

Výborná akčná špionážka s dobrým scenárom, ktorú však miestami kazí sám Matt Damon. Jednoducho v niektorých scénach herecky zlyháva - napríklad počas hádky v autíčku, kde sa snaží presvedčiť Franku, aby šla svojou cestou, by to lepšie zahral snáď aj jeho kamoš Ben Affleck. No, to som možno prehnal, ale Matt je tu občas naozaj srandovne vyčúraný a toho killera mu veríte len v bojových scénach (tie sú fakt nakladačkové). Túto výhradu mi len zvýraznila po všetkých stránkach dokonalá dvojka, v ktorej je Damon nonstop nasratý a ide z neho naozaj strach. Tak alebo tak je bourneovská séria to najlepšie, čo žáner akčnej špionáže v súčasnosti ponúka.(9.6.2007)

Pro mnoho lidí je Bournova trilogie zajímavá až od dvojky, tedy od okamžiku, kdy se do ní zapojil Paul Greengrass. Já mám rád ovšem i Limanovu jedničku. Už tady se objeví Jason Bourne, který patří mezi mé nejoblíbenější postavy filmového plátna, a kterého naprosto dokonale Matt Damon. Režisér zmínil, že při vytváření charakteru postavy vyšli ze scény rvačky, která patří mezi nejlepší souboje vůbec. Bourne je tu úsporný, maximálně efektivní, schopný okamžitě improvizovat, využít čehokoli, co má po ruce (zde tužka, v pozdějších dílech se to variuje a objevuje se časopis, kniha atd.). A jaký je Bourne v této scéně, je vlastně v celém filmu - miluju momenty, jako když při útěku z ambasády jen tak mimochodem vezme vysílačku a plánek budovy. Za zmínku stojí i zajímavá automobilová honička. Jediná scéna, která mi do realistického stylu nezapadla byl hodně dlouhý pád na konci, který mi přišel velmi stěží uvěřitelný (na rozdíl od ostatního Jasonova konání). Velmi zajímavý byl komentář režiséra na DVD, který má netradičně i české titulky. (Soundtrack ***): Hudba Johna Powella už přichází s ústředním tématem, které se objevuje i v dalších dílech, ale ještě není úplně dovedena k dokonalosti, chvílemi je silně disharmonická a na soundtracku jsou některé pasáže poslouchatelné jen velmi obtížně(19.3.2004)

Staromódně přímočará špionážní jízda, ve které sice režisér Doug Liman podle moderního diváckého diktátu přinese několik špičkových akčních sekvencí, však zároveň stojí na poutavém ději, který sice ve srovnání s knižní předlohou vyjde jako poražený, ale v případě tohoto filmu jsem ochoten to tolerovat, protože svižné tempo, jenž sice ve druhé třetině na chvilku povolí, aby následně v závěru opět nabralo plné obrátky, si dokáže diváka pohltit na celou dvouhodinovou stopáž. Pečlivá práce s kamerou, která jde při soubojích „do ruky“ a celý film odívá do studeného barevného filtru, který skvěle koresponduje s Paříží, na kterou se pomalu začíná snášet sníh; perfektní hudební doprovod Johna Powella a v neposlední řadě přesní herci, kde sice zarazí mladičký Matt Damon, ale jeho minimalistické grimasy jsou zde více než přesné. Snad jenom menší výtka k „pozdnímu“ střihu, díky kterému občas můžeme vidět, jak kaskadéři „dojíždějí“ pády, ale i přesto nelze jinak než i po více než deseti shlédnutích stále s úsměvem na rtech hodnotit The Bourne identity plným počtem.(21.1.2005)

• - V původní verzi scénáře byla Marie Američanka, její příjmení Purcell a měla zelené vlasy. Nakonec se příjmení změnilo na Kreutz, národnost německá a vlasy černé. (Kulmon)

• - Bourne prchá z ambasády USA přes požární žebřík tak, že vyleze z vnitřního schodiště na zasněženou venkovní plošinu, načež zjistí, že žebřík vedoucí dolů je uříznutý, a tak se spustí z plošiny na stěnu domu a přitiskne k fasádě. Když ale vzápětí na plošinu vtrhne stíhací komando, je sníh netknutý, jako čerstvě napadaný. A navíc je ten sníh pouze na budově ambasády a jen na některých římsách a parapetech, přičemž okolní domy, park i auta jsou zcela čisté. (DivX)

• - Scénárista Tony Gilroy nečetl knižní předlohu; namísto toho pracoval podle náčrtu od Limana. (HellFire)