Agent bez minulosti

Die Bourne Identität

Agent bez minulosti

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo / Česko, 2002, 119 min

Jason Bourne není James Bond, ani John McClane, on nemá žádné cool vychytávky, nepotřebuje styl a nemá ani čas na humor, či odpočinek, je to prostě bývalý tajný agent, který se jen snaží přežít a zjistit, co se mu vlastně stalo. Bourne Identity sáží hlavně na autentické a realistické zpracování, věrohodnou akci a hektickou a tísnivou atmosféru, která nepovolí snad ani na minutu... A funguje to vážně skvěle! Parádní bitka v Jasonově bytě, adrenalinová automobilová honička městem i napínavý poslední souboj v bytě a na schodišti - vše maximálně působivé, akční i dosti realistické (divák se tedy lépe dostane "dovnitř" filmu). Výhrady snad jen k trochu násilně integrované love story a standardnímu (klišé) happy endu. 9/10(7.6.2008)

Jedička nemlátí s kamerou až tak moc, jen trošku a akční styl pěkně spojuje se starou školou. Postavy jsou velmi pěkně rozebrané. Tohle je příklad filmu, proti kterému nemám ani sebemenší námitku. Jen ten statek, ve kterém se natáčel český seriál Byli jednou dva písaři, mi na chvíli vehnal úsměv do obličeje :-)(29.10.2007)

Tak si takhle dneska (vlastně včera) večír říkám "Všichni už to dávno viděli, a ty furt nic, co kdyby sis opeprnil noc touhle veskrze provařenou akčňárnou?". Manželka mi moje rozhodování usnadnila, neboť se odebrala uspat děti a vyhrála soutěž o nejrychlejšího spáče, takže jsem tedy usednul k naší "eldžině" a zapnul si A.B.M., kterého jsem sušil na pevném disku už asi 6 let (!). A jo, bylo to hustý! Matt Damon se snažil, co mu končetiny stačily, Franka Potente mu ani moc nezavazela, Chris Cooper tomu dodal trochu drsňáctví (aspoň svým drsným ksichtem), do toho hrála hudba, na kterou by se dalo i bezva tančit... Prostě fajn strávené skorodvěhoďky. A ta akce zase až tak moc akční nebyla.(3.6.2013)

Jason Bourne, vytažen posádkou rybářské lodi z moře si nepamatuje nic, co se stalo před dvěma týdny. Ale CIA si jej pamatuje a chce jej mrtvého (proč je to vždy CIA?). Agent bez minulosti připomíná špionážní filmy šedesátých let, je však lépe zpracovaný. Matt Damon se překvapivě hodí do role tajného agenta CIA. Ovšem vynikající herecké výkony vidíme od všech zúčastněných. Mimochodem zde najdete rvačky, přestřelky a skvělou, dlouhou automobilovou honičku.(30.5.2005)

Pro mě naprostá dokonalost a jeden z nejlepších akčních snímků za poslední roky!Možná ten Damonův skok na konci byl už trošku přehnaný, ale kdo by se na tvůrce zlobil, když mi naservírovali takovou nádherů...(31.10.2002)