Agent bez minulosti

Die Bourne Identität

Agent bez minulosti

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo / Česko, 2002, 119 min

rozpočet : $60 million tržby celosvetovo : $213,857,834(10.12.2006)

Scénář: Tony Gilroy, William Blake Herron .. Určitě bych nesrovnával s bondovkou. James Bond a jeho filmy jsou velmi akční, mají většinou řádný nadhled, styl, šmrnc a spoustu humoru. Tudíž se nejedná v případě Bourna a jeho chystané trilogie o nějakého novodobého nástupce. Film má totiž šablonu zcela jiného žánru a stylu. A tento styl mi zrovna nesedl! Politické podtexty tajné národní organizace, vraždění na objednávku a další nečistoty .. prostě dobře udělaná mašinérie. Tedy do té doby, dokud se jeden jejích agent neztratí fyzicky i duševně. Matt Damon roli celkem zvládnul, formální stránka je perfektní (vyjma režie - zvláště v akčních scénách nepřehledné), atmosféra chladná .. ale nezachutnala mi.(20.1.2006)

Vidět první díl až po tom druhém leckdy vadí, ne však v případě bourneovské trilogie. Riskujete tak leda to, že pro vás bude oblíbenější ten díl, který jste viděli dříve. V jedničce alespoň díky prostřihům do Langley prakticky od začátku víte, proč se věci dějí tak jak se dějí, ve dvojce se síť i pro oči diváka rozplétá poněkud pozvolněji, což mi sedělo trochu lépe. Jinak jsou všechny klady Bourneovy cesty za minulostí obsaženy ve stejné míře - pohledné a neotřelé akční scény, ať už muž proti muži nebo muž a zbraň proti muži a zbrani, realistické eskapády, špičková honička v autech (i když jsem čekal něco víc - jak u naháněčky po Paříži, tak od Clivea Owena), výborná hudba Johna Powella a především kvalitní herecký výkon Matta Damona. Jen mi tu nějak neseděla Franka Potente, i když jí krátký sestřih sluší moc moc moc:) Tak nějak jako kdyby tu pro ženskou nebylo místo... Anyway, první Bourne si zaslouží svých 80%. Ale Supremacy budu mít prostě tak nějak radši;)(2.4.2007)

Původně jsem dal tomuhle filmu dvě hvězdy, alezřejmě jsem film viděl ve špatným rozpoložení. Některé výtky stále zůstávají, např. záporáci někdy útočí neskutečně amatérsky (zvlášť Clive Owen), ale jinak má film slušnou atmosféru a výbornou akci. Damon navíc předvádí jak hereckej výkon, tak slušnou fyzičku. Takže opravuji na 4*.(11.7.2007)

Dobrá kamera, střih a scénář. Dobrej M.Damon. Nová variace na známí příběh je akčnější a nový kabát ji sluší. Možná, že vás ani nemusí tolik mrzet, že jste nečetli knihu.(20.1.2007)