Agent bez minulosti

Die Bourne Identität

Agent bez minulosti

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo / Česko, 2002, 119 min

Na bourneovskej trilógii som nikdy fanaticky neulietaval, ale zlé filmy to nie sú. Originál, u nás uvádzaný pod hlúpym názvom AGENT BEZ MINULOSTI, navyše pochádza od dosť neschopného režiséra Limana, takže je (v porovnaní s ďalšími dvoma epizódami od Paula Greengrassa) skôr TV inscenácia s jedným krkolomným záverečným pádom z desiateho poschodia. Ale vďaka prvotriednemu hereckému obsadeniu (Damon, Cox, Cooper, „Profesor“ s odstreľovačkou Clive Owen) to funguje. Dobrá je i surová, pochmúrna a realistickým dojmom pôsobiaca „európska“ atmosféra (nakrúcalo sa v Čechách), pričom niekoľko scén je hodných reprízy (útek z ambasády, zbitie policajtov v nočnom parku, pole). Na tom má podiel pôsobivé bojové umenie, ktorým je schopný vycvičený človek spacifikovať zopár údermi troch ozbrojených mužov za šesť sekúnd. Tých 80% je troška prehnaných, ale mne sa to plus mínus páčilo. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/161527/Agent-bez-minulosti-80.html(30.10.2004)

První setkání s agentem Jasonem Bournem nedopadlo vůbec špatně, ale oproti dalším dílům je podle mého o něco horší, což je způsobeno absencí Paula Greengrasse na postu režiséra. Doug Liman není špatný režisér, ale do Greengrasse mu přeci jenom trochu chybí. Matt Damon by měl hrát více takových rolí, protože ty mu sednou jak ulitý. Je to bezesporu slušná akční jízda se spoustou skvělých honiček, přestřelek a napětí, ale s ohledem na další pokračování ubírám hvězdičku i když do plného hodnocení tomu moc nechybí.(5.12.2007)

Akční snímky nejsou mým šálkem čaje, ale tenhle kousek opravdu stojí za to. Především staví na propracovaném scénáři, který není primárně určený divákům s mentalitou přerostlého desetiletého dítěte a na netradičním, spíše civilním pojetí hlavního hrdiny. Damon se pro roli dezorientovaného agenta hodí skvěle a ukazuje výbornou fyzičku. Vysoké tempo, udržované napětí a atmosféra nepředvídatelnosti. Po druhém shlédnutí zvyšuji hodnocení na 90 % a přidávám pátou hvězdičku...(18.5.2007)

Jason Bourne není James Bond, ani John McClane, on nemá žádné cool vychytávky, nepotřebuje styl a nemá ani čas na humor, či odpočinek, je to prostě bývalý tajný agent, který se jen snaží přežít a zjistit, co se mu vlastně stalo. Bourne Identity sáží hlavně na autentické a realistické zpracování, věrohodnou akci a hektickou a tísnivou atmosféru, která nepovolí snad ani na minutu... A funguje to vážně skvěle! Parádní bitka v Jasonově bytě, adrenalinová automobilová honička městem i napínavý poslední souboj v bytě a na schodišti - vše maximálně působivé, akční i dosti realistické (divák se tedy lépe dostane "dovnitř" filmu). Výhrady snad jen k trochu násilně integrované love story a standardnímu (klišé) happy endu. 9/10(7.6.2008)

Scénář: Tony Gilroy, William Blake Herron .. Určitě bych nesrovnával s bondovkou. James Bond a jeho filmy jsou velmi akční, mají většinou řádný nadhled, styl, šmrnc a spoustu humoru. Tudíž se nejedná v případě Bourna a jeho chystané trilogie o nějakého novodobého nástupce. Film má totiž šablonu zcela jiného žánru a stylu. A tento styl mi zrovna nesedl! Politické podtexty tajné národní organizace, vraždění na objednávku a další nečistoty .. prostě dobře udělaná mašinérie. Tedy do té doby, dokud se jeden jejích agent neztratí fyzicky i duševně. Matt Damon roli celkem zvládnul, formální stránka je perfektní (vyjma režie - zvláště v akčních scénách nepřehledné), atmosféra chladná .. ale nezachutnala mi.(20.1.2006)