Agent bez minulosti

Die Bourne Identität

Agent bez minulosti

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo / Česko, 2002, 119 min

S odstupem času musím přesto konstatovat, že se jedná o jeden z nejlepších akčních filmů vůbec. Pravda, Damon s tváří nevyzrálého adolescenta tomu moc nenasvědčuje, ale je to ideální zmatená hlavní postava, jaká může být. V akčních scénách, šikovně střihnutých, se to jen potvrzuje. S odstupem času a zhlédnutí dalších pokračování nacházím v příběhu a filmu jako takovém spoustu chyb, ale copak by se mohl člověk zlobit? Vždycky jsem chtěl být jako Hulk nebo Superman, ale po zhlédnutí tohoto filmu chci mít schopnosti jako Jason Bourne.(21.6.2011)

Nevim co mi na tomhle filmu poprvé vadilo, ale zaručeně můžu říct že napodruhý je to BOMBA.(19.1.2005)

Agent bez minulosti a tak trochu bez koulí. Matt Damon je fajn a neříkám, že se mi tohle pojetí "chlápka z lidu", co se v krizi mění v mašinu na zabíjení a mistra geniální strategie úniku nelíbí. Ale přeci jen mě postava Jasona bavila spíš v akci než mimo ní, kde jí chybí charisma a trochu i přesvědčivost. Doug Liman vyplodil pár hodně solidních akčních scén, které mají španung jak se sluší a patří. Pak je tu zase pár pasáží, kdy se film snaží vypadat cool a špiónsky a ono to nějak ne a ne přijít. Ale civilní rovina "agenta bez minulosti" je navzdory vší prvoplánovosti a Damonovy prkennosti opravdu fajn a rozhodně ne bez vlivu, co se budoucnosti agenta 007 týče. Dobře do ní sedí rozhodně ne krásná Franka Potente a kupodivu i závěrečný hepáč má něco do sebe. Poněkud jsem nepochopil kouzlení s alternativním koncem, který tvůrci chystali po 9/11. Je to tak debilně korektní, až jsem upřímně rád, že se to do ostré verze filmu nakonec nedostalo. Koneckonců, i vyjádření jednoho z tvůrců, že po 9/11 to vypadalo na konec explozí ve filmech je dostatečně vypovídající. Časy se mění, agent Bourne i exploze zůstávají. Po první části trilogie bych řekl: je to docela dobře.(14.2.2008)

Dobrá kamera, střih a scénář. Dobrej M.Damon. Nová variace na známí příběh je akčnější a nový kabát ji sluší. Možná, že vás ani nemusí tolik mrzet, že jste nečetli knihu.(20.1.2007)

Kto by sa nechcel narodiť z reflexami ako mačka poriadným kontom a z vakom plných pasov a bankových účtov? Má to však háčik: narodíte sa na lodi, máte v chrbte plno olova a idú po vás supertajný agenti... Aj keď by sa dej filmu dal zhrnúť do "Matt Damon postupne zabíja všetkých, ktorý po ňom idú" je až nádherné ako ejdnoducho a inteligentne je film urobený. Rýchle akcie a super príbeh sú hlavnou devízou tohto akčňáku, ktorý aj keď je uzavretý, akoby si pýtal pokračovanie. Tu však nieje čo vytknúť a Damon niekedy vyrastie a bude mať poriadnu charizmu :)(12.8.2009)