Agent bez minulosti

Die Bourne Identität

Agent bez minulosti

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo / Česko, 2002, 119 min

Výborná akčná špionážka s dobrým scenárom, ktorú však miestami kazí sám Matt Damon. Jednoducho v niektorých scénach herecky zlyháva - napríklad počas hádky v autíčku, kde sa snaží presvedčiť Franku, aby šla svojou cestou, by to lepšie zahral snáď aj jeho kamoš Ben Affleck. No, to som možno prehnal, ale Matt je tu občas naozaj srandovne vyčúraný a toho killera mu veríte len v bojových scénach (tie sú fakt nakladačkové). Túto výhradu mi len zvýraznila po všetkých stránkach dokonalá dvojka, v ktorej je Damon nonstop nasratý a ide z neho naozaj strach. Tak alebo tak je bourneovská séria to najlepšie, čo žáner akčnej špionáže v súčasnosti ponúka.(9.6.2007)

Výborná akční podívaná, kde ani tak moc nejde o příběh, kterej je ovšem taky dobrej a celkem promyšlenej( i když agent se ztrátou paměti mi nepřijde moc dobrej nápad, ale opak byl pravdou), ale spíš o tu skvělou akci, kterou mi dokázal neservírovat Matt Damon, u kterýho jsem zrovna nečekal takový schopnosti, i když byl zřejmě něco málo zrychlenej, ale i tak mě příjemě překvapil. Ale zase abych to nepřeháněl s tou chválou, tak některý ty akční scény nebyly zrovna moc uvěřitelný, tim mam namysli ten damonův skok na konci z nějakejch 50 metrů, kterej v pohodě přežil, to bylo hodnš za hranou a ještě ten trik jak letí nevypadal moc dobře a taky to šlo občas oživit nějakým tim vtipem či hláškou, ale i tak jsem se skvěle bavil(23.6.2005)

Nečekal jsem zhola nic a byl jsem odměněn nehorázně nadupanou akční jízdou. -So... -What? -Uh, we got a bump coming up. Damonovi role sedla jako prdel na hrnec, k tomu si přidejte několik úžasných akčních sekvencí, atmosféru hustou jako v prádelně a já nemůžu jinak než za 5*. Fuckin' awesome!(22.8.2007)

Když už Jason Bourne jednou je, tak má koukat, aby byl.. Poctivý thriller v moderním kabátě dle starého střihu o dokonalé mašině tajných služeb v ceně 30 milionů USD, kterou zkratovalo dítě. Amnézie speciálního agenta není dvakrát originální téma, nicméně Limanova na sebe neupozorňující režie a civilní výkon mnou jinak nepříliš oblíbeného Damona jsou trumfovými esy v rukávu. Klon Bonda, Spidermana a Bruce Leeho spatřil světlo světa a teď už je to Greengrassi na tobě. Takže:"Ready, Steady, Go!“ (vskutku fajnšmekrovský hudební doprovod Paula Oakenfolda při automobilové honičce Paříží)..(3.8.2009)

Na bourneovskej trilógii som nikdy fanaticky neulietaval, ale zlé filmy to nie sú. Originál, u nás uvádzaný pod hlúpym názvom AGENT BEZ MINULOSTI, navyše pochádza od dosť neschopného režiséra Limana, takže je (v porovnaní s ďalšími dvoma epizódami od Paula Greengrassa) skôr TV inscenácia s jedným krkolomným záverečným pádom z desiateho poschodia. Ale vďaka prvotriednemu hereckému obsadeniu (Damon, Cox, Cooper, „Profesor“ s odstreľovačkou Clive Owen) to funguje. Dobrá je i surová, pochmúrna a realistickým dojmom pôsobiaca „európska“ atmosféra (nakrúcalo sa v Čechách), pričom niekoľko scén je hodných reprízy (útek z ambasády, zbitie policajtov v nočnom parku, pole). Na tom má podiel pôsobivé bojové umenie, ktorým je schopný vycvičený človek spacifikovať zopár údermi troch ozbrojených mužov za šesť sekúnd. Tých 80% je troška prehnaných, ale mne sa to plus mínus páčilo. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/161527/Agent-bez-minulosti-80.html(30.10.2004)

• - Postava kterou hraje Clive Owen ve filmu jezdí jen v BMW. Ve skutečnosti Owen dělá pro BMW reklamu. (Kulmon)

• - Oblast v Řecku ukázaná na konci filmu je ostrov Mykonos v Egejském moři. (Kulmon)

• - Brian Cox (Ward Abbot) se objevil v dalším snímku o vrahovi, který má amnézii po úraze - Dlouhý polibek na dobrou noc (1996). (Kulmon)