Čekej do tmy

• Česko Čekání do tmy (více)

Audrey Hepburnová v roli slepé ženy, která bojuje o přežití a netuší s kým. Slavný americký thriller Čekej do tmy (1967) začíná poměrně nevinně. Manžel slepé Susy z neznalosti vezme k sobě na letišti od neznámé ženy hrající panenku. Když ji má vrátit, nemůže ji najít. Susy přišla o zrak teprve nedávno a stále se učí s tímto handicapem žít. Někomu však panenka velmi chybí a za každou cenu ji chce získat zpět. Neznámý si je jist, že ji najde u Susy a je odhodlán kvůli ní i zabíjet. Mladá žena se tak ocitá tváří v tvář psychopatickému vrahovi Roatovi. Jejím jediným přáním je přežít. Je sledována a přitom sama nevidí. Jen ve tmě má nad vetřelcem výhodu… Mrazivě děsivý snímek udržel v napětí již generace diváků a léty neztratil na své působivosti. Zásluhu na tom má i vynikající Audrey Hepburnová, která za roli Susy získala svou pátou nominaci na Oscara. Producentem snímku byl její tehdejší manžel, herec Mel Ferrer. Role Roata, zosobněného zla, se skvěle ujal Alan Arkin a jeho dva spojence si zahráli Jack Weston a Richard Crenna. Postupně se rozvíjí příběh plný napětí, který vrcholí ve strhující konfrontaci obou hlavních postav. (Česká televize)

Mahalik

Dveře se rozlítli a do bytu vlítla malá Julie Herrod. A svým trapným pohledem, který naznačoval, že já tady velím a já dostanu Oscara, mi přivodila větší infarkt než pohled na děsuplné, no nevím jestli se to tak dá nazvat, vlasy Alana Arkina. Nechápu proč, mi podobné role dětiček už po několik let způsobují notnou averzi k nim. Možná, že když jsem byl malý, měl jsem podobný manýry, každopádně teď mě to přivádí do hrobu. Měla štěstí, holka jedna zatracená, že se po roztřískání věcí mé milované Audrey Hepburn zklidnila, jinak by ji čekal vejprask v podobě vypnutí filmu v půlce. Což by mě mrzelo, protože atmosféra byla momentálně víc než motorovkou rozřezávající a Hepburnová hrála jako by jí šlo o život. Obrovská přednost Čekej do tmy spočívá ve scénáři, který zkrývá dokonalé momenty překvapení a děsu. Nejedná se o trapnou ukázku stupidního "běhání s dýkou po place", ale o hloubavý příběh dívky, který neví o co jde (heh). A jsem rád, že jsem měl tu čest být s Audrey bok po boku (alespoň v duchu, samo sebou). Děkuji za těch pár minut strachu.... ( © Ace Ventura). ()

pepo

Vynikajúci thriller, ktorého nedostatky ( plán záporákov je pekelne prekombinovaný a miestami smiešny) úplne maže FANTASTICKÉ finále a ako vždy úžasná Audrey 9/10 ale stále mám pocit že keby to točil napr. Hitchcock alebo Wilder mohlo to byť na 11 :) ()

Xmilden

Psychologické drama, které graduje a svou chytrou zápletkou si vynucuje divákovu pozornost po celý příběh. Závěr už je totální maso. ()

-bad-mad-wolf-

První věc: Změňte či odeberte nějaký samozřejmý element (zrak titulní hrdinky) a obyčejný nápad náhle skýtá nové možnosti. Druhá věc: Doba pokročila. Herecké výkony jsou místy přepjaté a postup tří grázlíků občas malinko komický. Naštěstí je tu Alan Arkin - jeho zloduch s černými skly je ztělesněný satan a hlavně díky němu není povinný konfrontační závěr trapný. ()

lesumir

Nečekal jsem do tmy a film si pustil odpoledne :-), a přišlo zklamání. Ale co jsem čekal, tak to klaustrofobickou klasiku, ne pouhý přepis hitchcockových děl. Audrey Hepburn naprosto miluji, ale v tomhle případě byla moc uječená a její postava se chovala nelogicky. Ono je to celkově uděláno tak, že to připomíná známé pořekladlo "z komára velblouda" a k realitě se to blíží asi jako porouchaný Pendolino do Prahy. Přeceňované až na kost! ()

LiVentura

Mrazivý temný thriller s brutálním psychopatickým vrahem, který rozehrává nejděsivější hru v životě nešťastnice slepé Susy. Ta však skrze svou bystrou mysl postupně odhalí jeho kumpány i samotného organizátora a svůj život bude chránit tím jediným co má...tmou! ()

kinej

Wait until Dark je velice solidní a originální film Terence Younga a převkapuje už jen tím, že se tento režisér typických chlapáckých filmů, rozhodl natočit film s ženou, coby hlavní postavou. Stylem film trošku připomíná tvrobu Alfreda Hitchcocka, tj. jde zde hlavně o vytváření zápletky a napětí a tomu se podřizuje vše, včetně logiky a věrohodnosti. To je však nutné odpustit, protože něčeho takového se dopouštěli i jíní mistři. Film funguje i po letech, dramatický závěr umí pořád ještě děsit a tak si myslím, že si i přes drobné výhrady zaslouží plný počet. ()

cheyene

Čekej do tmy je rozhodně povedený thriller, jehož největší předností je postupně budované napětí a uvažování hlavní hrdinky, na kterou trio zločinců sehrává díky jejímu handicapu dokonalou hru. Jenže je známo, že když o jeden ze svých smyslů příjdeme, naučíme se lépe nakládat s těmi zbylými. Ke konci snímku se parádně zahustí atmosféra a finální konfrontace v bytě je vskutku zdařilá. Není třeba blíže vychvalovat herecké představení Audrey Hepburn. Dabing je tu sice bídný a za celý film jsem si nemohl zvyknout na hlas Taťány Medvecké, jež ho propůjčila Susy, avšak Čekej do tmy jako celek mě nezklamalo a mám-li po delší době ohodnotit nějaký film plným počtem, bude to právě tento. ()

nunka

Keď sa divák čo i len trochu viac zamyslí, zistí, že zápletka je vyskladaná zo skutočností, ktoré trochu ulietavajú od reality a dramatickosť stojí na obave o bezmocnú ženu. Filmu stačí len pár postáv, priestor jedného bytu a milá tvárička Audrey Hepburn. Po tomto filme si však myslím, že Audrey je herecky efektnejšia v kultových klasikách, viac jej sadnú postavičky uhrančivých žien. ()

Pepinec

Laskavé pohlazení poctivé filmařiny šedesátek. Zfilmované divadelní hry u mě mají vždycky protekci, pokud to teda ovšem někdo zmákne stejně jako Terence. A Audrey mně krásně ukázala, že k tomu aby člověk něco prokoukl, nepotřebuje nutně oči. ()

Big Bear

Klasika. I nevidomý není zas tak bezbranný v prostoru, který velmi dobře zná a pro nějž slepota a tma není překážkou. O čemž se záhy přesvědčí pár zločinců. Krásná Audrey nevidomou zahrála na jedničku. Přiznám se, že když jsem to viděl poprvé ještě za komančů v ČT - byl to nervák. Dnes už pod tíhou dalších modernějších snímků to na mne tak nepůsobí, nicméně beru tento film jako jeden z klasických snímků světové kinematografie. A mám dojem, že i nápad s bránícím se nevidomým tu byl poprvé... 4 balíčky heroinu. * * * * ()

JohnnyD

5/10 Naivná vykonštruovaná divadelná hra, v žiadnom prípade film. Celá zápletka okolo bábiky je smiešna, jednotlivé zvraty samoúčelné a jediné, čo to drží nad vodou je sympatická Audrey, carpenterovsky jednoduchá hudba a mierne nadpriemerný záverečný "súboj". ()

Boogeyman

Začátek moc záživnej není, navíc při vší úctě k Audrey Hepburn, věrohodně zahrát slepce asi ejde. Představitelka Esmeraldy by mohla vyprávět. Když o tom tak přemýšlím, ještě nikdy jsem neviděl skutečně slepého člověka, který by neměj nějakým způsobem zdeformované oči. No nic, když když už se nám zlodejíčci vyhadrkují mezi sebou a konečně vybalí své představení na nevidomou dámu, dostane film nevídaný náboj a prakticky v jedné místnosti se odehraje famózní thriler při kterém si ukoušete nehty. ()

S.Quentin QUALE

Skvělá thrillerová, místy znepokojující a až hitchcockovská podívaná na výtečnou Audrey Hepburn, která na ploše jednoho malého bytu čelí třem fikaným darebákům (Arkin, Crenna, Weston), kteří zde hledají herákem nacpanou panenku, o které nebohá Hepburnka ani neví, že ji má v bytě. Film má velmi propracovaný scénář a dialogy, čímž maximálně poutá pozornost po celou dobu svého trvání. Vše je podtrženo špičkovými hereckými výkony a vygradovaným finále, za což nemůžu dát nic jinýho než plnou palbu. Doporučuju! ()

misterz

Výborný nápad a skvelá herečka ťahajú film výrazne nahor. Ide o takú thrillerovú hru mačky s myšou, kde samozrejme podľa predpokladu, myš tú mačku preciká. Musím uznať, bolo to šikovne vymyslené. Napätie v prvej polovici ale mohlo byť trocha výraznejšie, snímok tu občas v tomto smere zapadol do všednosti a miernej nudy. Druhá polovica už bola výborná, aj vďaka Alanovi Arkinovi, ktorý si svoju postavu psychopatického vraha vyslovene užíval. 75/100 ()

Javert

Mít tento film o trochu větší spád, hlavně ze začátku a v prostřední fázi, je to za 5*. Poslední třetina filmu je vynikající, napínavá, vzrušující. Alan Arkin v nejlepší roli svého života!:-) ()

Goldbeater

I když je Čekej do tmy z dnešního pohledu už docela předvídatelný film, je to stále skvělý thriller se sbírkou výborných herců a velmi zajímavým scénářem. Z celého snímku je vidět, že jde o divadelní hru, protože záběry jsou dlouhé a celý děj se odehrává až na pár scén na jednom jediném místě. Ačkoli je v obsazení na prvním místě Audrey Hepburn, tak tentokrát pro mne byly největší hvězdy filmu její mužští protivníci Alan Arkin a hlavně sympaťák Richard Crenna. Byl jsem spokojen, vůbec bych neřekl, že je snímek z 67. roku. ()

k212

Velmi napínavý (paranoidní by bylo také na místě) film, který jistě nevyvolá v divácích nic než strach. Ve své době jistě originální příběh, dnes se již dočkal tolika variací (a hodně špatných, to jistě), že je již ohraný. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin