Čekej do tmy

• Česko Čekání do tmy (více)

Audrey Hepburnová v roli slepé ženy, která bojuje o přežití a netuší s kým. Slavný americký thriller Čekej do tmy (1967) začíná poměrně nevinně. Manžel slepé Susy z neznalosti vezme k sobě na letišti od neznámé ženy hrající panenku. Když ji má vrátit, nemůže ji najít. Susy přišla o zrak teprve nedávno a stále se učí s tímto handicapem žít. Někomu však panenka velmi chybí a za každou cenu ji chce získat zpět. Neznámý si je jist, že ji najde u Susy a je odhodlán kvůli ní i zabíjet. Mladá žena se tak ocitá tváří v tvář psychopatickému vrahovi Roatovi. Jejím jediným přáním je přežít. Je sledována a přitom sama nevidí. Jen ve tmě má nad vetřelcem výhodu… Mrazivě děsivý snímek udržel v napětí již generace diváků a léty neztratil na své působivosti. Zásluhu na tom má i vynikající Audrey Hepburnová, která za roli Susy získala svou pátou nominaci na Oscara. Producentem snímku byl její tehdejší manžel, herec Mel Ferrer. Role Roata, zosobněného zla, se skvěle ujal Alan Arkin a jeho dva spojence si zahráli Jack Weston a Richard Crenna. Postupně se rozvíjí příběh plný napětí, který vrcholí ve strhující konfrontaci obou hlavních postav. (Česká televize)

dobytek

Zase čtu, jak se jedná o jeden z nej nej nej thrillerů, "must see" záležitost a podobný chvalozpěvy. Paradoxně mi přišla daleko lepší ta část, kde se hlavně kecá. Sice to divadýlko, který tam na slepou Audrey Hepburn vymyslel Alan Arkin a jeho kumpáni, bylo trochu naivní, ale mně se to celkem zamlouvalo. Když na konci slepá Audrey Hepburn všechny ty fígle "prokoukne" a film se začne tvářit jako thriller, tak mi to přišlo už vyloženě hloupý. Funguje to spíš jako konverzačka na malym prostoru (něco jako třeba 12 rozhněvaných mužů). Jako thriller už to po téměř půl století moc nenadchne. Jinak bych chtěl vidět, jak někdo při požáru přijde o zrak, ale bude mít pořád takovou hezkou tvářičku. Audrey Hepburn mi vůbec do tý role nějak nesedla. Že je slepá, jsem jí nevěřil ani vteřinu. 60% ()

Bebacek

Ta holka byla fakt dobrá! Hlavně když tam vyšroubovávala ty žárovky ze svítících lamp a lustrů – tak nevím, ale já když se jen špičkou prstu dotknu svítící žárovky, tak se spálím, vy ne? :-) ()

gudaulin

Zručně natočený thriller hichcockovského stylu se slavnou Audrey Hepburn v hlavní roli. Slepá Suzi, to je jedna z jejích nejslavnějších postav, na kterou byla herečka opravdu hrdá. Filmová klasika 60. let s temnou atmosférou. Celkový dojem: 90 %. ()

choze

Trochu překombinovaný, ale výborný komorní thriller pro jeden byt a pár skvělých herců, který svým minimalismem a ukecaností nezapře svoje divadelní kořeny. Alan Arkin se sugestivně zhostil nevděčné role nelítostného zabijáka, který terorizuje nevidomého miláčka publika Audrey Hepburn (Crenna je ale taky vynikající). ()

brit84

No zajímavý film. V dnešní době už to není taková pecka, jaký to muselo být v 60. letech, i tak je to ale docela dobré pokoukáníčko. Rozhodně nejlepší je potom finální lekací scéna:) ()

Sarkastic

Když se zamyslím nad tím, jaký typ role považuju pro herce za vůbec nejnáročnější, bude to asi hraní nevidomých. A pokud si už na to někdo troufne, podvědomě ho sleduju jako ostříž a není zrovna jednoduché se mi zavděčit. Ovšem mé oblíbenkyni Audrey to v tomhle filmu vždy sežeru i s navijákem, protože v mých očích to zvládá naprosto s přehledem! Věřím jí každý její pohyb, grimasu ve tváři...bravo! Ale i ostatní herci si vedou dobře, navíc zápletka je dostatečně nosná, "střídání rolí" zase originální (a zábavné), atmosféra napínavá, gradující (Manciniho hudba také dělá svoje) a vhodně se zde využívá místa děje, tedy 1 malého bytu. Jistě, pár mušek by se našlo (třeba zapnuté světlo či hororové klišé se skokem), ale i přes ně to na těch 5* stále je. ()

Gilmour93

Kterak křehká Audrey pozvolna proměňuje handicap ve výhodu.. Pomalejší rozjezd s Rambovým budoucím plukovníkem, nástup slizounka Arkina a pak už jen houstnoucí drámo, z kterého jde cítit divadelní původ na sto honů a jenž svým konstruktem dává vzpomenout na literárně-filozofický termín „suspension of disbelief“, což stručně řečeno znamená, že je vše tak poutavě podáno, až divák zapomene, jaký je to nesmysl.. Jen tak pro zajímavost a čistě hypoteticky, zkuste se někdy na Wait Until Dark dívat optikou, že postava Susy má zrak v pořádku a je nejlepším hercem v celé téhle „maškarádě“. To je teprve „potlačení nevíry“ a navíc s komediálními prvky! A co se týká tolik diskutovaného odšroubování žárovek - mrkněte na tu sebranku kolem hlavní hrdinky a musí vám být hned jasné, že poctivého nepálí.. ()

genetique

S podobným nápadom by určite menej schopní tvorcovia nespravili ani najmenšiu škárku do filmovej produkcie, no s prešpikovaným scenárom a so skvelou Audrey (mimochodom môj prvý film s touto dámou) sa to podarilo. Minimum naivity a perfektne vypointovaný záver a scénky, ktorých myšlienky naozaj zatajujú dych. 85%. ()

Madison

Rozkošná Audrey Hepburn, ktorá svoju úlohu slepej naivnej manželky zvládla úplne bravúrne. Napínavý thriler odohrávajúci sa prevažne v jednej miestnosti, no dokonale vybudovaný a ani chvíľu nenudí. Prekombinovaný scenár a pre mňa veľmi milé prekvapenie. Čoraz viac začínam byť presvedčená, že dnešné odvary sa veľakrát (nie vždy) s klasickými thrilermi nedajú ani porovnávať. ()

Hakha

Napínavá a gradující podívaná s výborným obsazením. Asi tak bych nazval tento nestárnoucí film, který si nezaslouží nic jiného než plné pětihvězdičkové hodnocení.... ()

yenn

V podstatě jen obývací pokoj, kuchyně a pětice herců stačí tomuto filmu díky velmi dobrému scénáři, jenž se po prvním zhlédnutí zdá být prost nedostatků, k vybudování skvěle gradujícího napětí. Závěr je opravdu výborný. K absolutnímu hodnocení chyběl jen kousek. ()

hellstruck

V hlavní roli jedna malá panenka plná heroinu, jenž nečekaně vstoupí do života slepé Susy. Jejího handicapu využijí zločinci, kteří se chtějí panenky zmocnit a tak začíná spleť lží a intrik... Na komorní thriller skvělé, Audrey se své vážnější a méně usměvavější role zhostila opravdu věrohodně a navíc jsem byla celou dobu napjatá ( což dokazují moje okousané nehty:)) ). Na konci už jsem si skoro trhala vlasy a happy end jsem tedy uvítala. Co se týče těch do očí bijících chyb... tak ty se asi zkrátka musí přehlédnout. Co na tom, že stačilo, aby se Susy zamykala, ihned zavolala manželovi, nebo popřípadě utekla k sousedům zavolat o pomoc. Trochu to kazí dojem, takže na plný počet to není, ale musím uznat, že na tu dobu je to určitě skvěle mrazivý thriller. ()

sud

Šedesátá léta a stará drsná škola v celé své kráse. Drsný, mrazivý a naprosto vynikající psychothriller o mladé ženě, která přišla o zrak a čelí sama ve svém bytě třem zločincům, jimiž jsou neohrabaný tlouštík Carlino, charismatický pragmatik Talman a bezcharakterní psychopat Roat. Její závěrečný, asi čtvrthodinový nerovný boj o holý život, je jedna ze scén, na kterou do smrti nezapomenete. Audrey Hapburn byla v roli slepé Susy naprosto úžasná a v žádném případě bych jí nehádal 38 let. Škoda, že to byl její poslední velký film, podala zde jeden ze svých nejlepších výkonů. Čekej do tmy je zároveň nejlepším filmem Terence Younga a Roat je životní rolí Alana Arkina. Za málo peněz hodně muziky - zde k tomu stačí pouze sedm herců a jeden byt. 95%. P.S.: Velmi vydařený je i dabing ČST. Takhle slizký hlas jsem od Pavla Trávníčka, zde coby Roata, ještě neslyšel. ()

Falko

90%. Skvely thriller, na ktorom nic nemeni rok 1967, ze moze byt omnoho lepsi, ako mnohe dnesne priemerne thrillery. Audrey Hepburn je ako v kazdom filme sympaticka a slepu postavu zahralo velmi presvedcivo. Demonickeho Alana Arkina som spoznal az v komedii MALA MISS SUNSHINE (2006), kde si zahral stareho otca, preto mi pripadal v tejto ulohe, akoby to nebol ani on. Zaporak Richard Crenna, ktoreho poznam hlavne ako RAMBOvho (1982) plukovnika mi bol v tejto ulohe celkom sympaticky, takze zahrat niekoho, aby si Audrey Hepburn ziskala jeho doveru asi nebol problem, avsak vsetci zlocinci nepocitali s tym, ze slepa Susy Hendrix ma omnoho vyssie schopnosti a ze je omnoho viac vsimavejsia, ako si zo zaciatku mysleli. Takze demonicka hra na macky a mys moze zacat. Velmi malicko mi chybalo k 5 hviezdicke a myslim si, ze nominacia na Oscara za najlepsiu herecku v hlavnej ulohe Audrey Hepburn je zasluzena, avsak v tom rocniku mala väcsie stastie Katharine Hepburn za romanticku komediu HADEJ, KDO PRIJDE NA VECERI (1967). Pri Hepburnovych by sa mohlo zdat, ze su pribuzne, ale niekde som cital, ze nie su. _________ Audrey Hepburn - (Susy Hendrix) +++ Alan Arkin - (Pán Roat / Roat Junior / Roat Senior) +++ Richard Crenna - ( Mike Talman) +++ Efrem Zimbalist Jr. - (Sam Hendrix) +++ Jack Weston - (Carlino) +++ Samantha Jones - (Lisa) +++ Julie Herrod - (Gloria) +++ ()

castor

Mrazivé drama podle divadelní hry láká hereckým mistrovství bruselské rodačky Audrey Hepburn, tentokrát v netradiční roli slepé ženy odkázané na vlastní zbraně, jelikož se nečekaně ocitá v hledáčku jistých obchodníků – a to díky panence plné heroinu. Hepburnové intenzivní příprava (údajně týdny před natáčením chodila se zavázanýma očima) vévodí působivému snímku, za který získala již svou pátou nominaci na Oscara. Blyštivý oscarový bronz chytala hned u té první z roku 1954 - Roman Holiday. ()

viperblade

Přijde mi, že tenhle film by měl povinně zhlédnout každý režisér, který chce v dnešní době točit thrillery. Protože Wait Until Dark je hlavně díky té neskutečné práci s atmosférou opravdu skvělý thriller, který dokáže obstát i dnes (respektive čas tomuto filmu neublížil tak, jak jiným thrillerům/hororům z let minulých) a nenudí, i přesto, že se film z 90 % odehrává na jednom místě. A k tomu mi nezbývá než smeknout můj neexistující klobouk. O herectví dokonalé Audrey Hepburn snad nemá ani cenu mluvit. Prostě velká filmová klasika. 100 %. ()

ClintEastwood

Mám rád (nejen ve filmu), když outsider díky své nezlomné vůli vyzraje nad zdánlivě nepřemožitelným soupeřem. Přesně, jako zde. Křehká Audrey stojí hned proti třem grázlům. A navíc má handicap. Kultovní komorní thriller s nádechem hororu. Zajímavý a napínavý! Děj filmu pojednává o jedné slepé ženě (Audrey Hepburn), která ve svém bytě čelí trojici nebezpečných lupičů. V roce 1967 byl snímek ČEKEJ DO TMY přijat s velkým nadšením a i když dnes může působit trošku naivně či konstruovaně, rozhodně stojí za zhlédnutí (a to i opakované). Kromě vynikajících hereckých výkonů stojí za pozornost především hudba Henry Manciniho, až hitchcockovská atmosféra (!!) a jedna velmi dobrá lekací scéna v samotném závěru, s tarzaním skokem mého oblíbence Alana Arkina (v českém znění vynikající Jiří Langmajer). Čtyřhvězdičková klasika. ()

*CARNIFEX*

Solídny krimi thriller zobrazujúci nerovný súboj "troch mačiek a jednej slepej myšky", ktorá v závere dramatickej story vďaka svojmu umu a chápaniu okolností dokonale využije vlastný handicap vo svoj prospech, pričom protivníkov povešia za chvost na susedov plot. Film ma bavil, no od úžasu, či nebodaj strachu som rozhodne neodpadával. Čo to skvele v komentári vystihol užívateľ "GEMINI". Mimochodom - o HOROR sa nejedná ani omylom - 60%. ()

MM_Ramone

Stephen King napísal v roku 1981 knihu "Danse Macabre" v ktorej sa zaoberá literárnou a filmovou horrorovou tvorbou v rokoch 1950 až 1980. V jej prílohe odporúča zhruba stovku filmových titulov, ktoré by si nemal nechať újsť žiadny horrorový fajnšmeker. Jedným z nich je aj snímok "Čakaj, kým sa zotmie", ktorý v roku 1967 natočil režisér Terence Young. Je to vskutku brilatný, komorný, atmosferický, psychologický thriller. Ďakujem majstrovi Kingovi, že ma naň upozornil. **** ()

gogo76

Jeden z tých slavnejších filmov, čo mi stále unikal... Často som vídal v rôznych filmových klipoch krátky záber z filmu, ktorý ho celý dokonale vystihuje - a to A. Hepburn v tme so zápalkou. Práve táto scéna s A. Arkinom ako zloduchom v uzatvorenom byte je najlepšou a najnapínavejšou vo filme. Arkin bol celkovo príjemne slizký hajzlík a aj vďaka nemu film ani po toľkých rokoch nezapadol do zabudnutia. A. Hepburnová tu oproti klasike Prázdniny v Ríme už pôsobí ako skúsená a životom ostrieľaná žena. Film je pomerne komorný, takmer celý sa odohráva v jednom byte a jeho blízkom okolí, ale tvorcovia z toho dokázali vyťažiť maximum a aj preto sa film prepracoval do pozície jedného z klasických filmov svetovej kinematografie. 80%. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin