Čekej do tmy

• Česko Čekání do tmy (více)

Audrey Hepburnová v roli slepé ženy, která bojuje o přežití a netuší s kým. Slavný americký thriller Čekej do tmy (1967) začíná poměrně nevinně. Manžel slepé Susy z neznalosti vezme k sobě na letišti od neznámé ženy hrající panenku. Když ji má vrátit, nemůže ji najít. Susy přišla o zrak teprve nedávno a stále se učí s tímto handicapem žít. Někomu však panenka velmi chybí a za každou cenu ji chce získat zpět. Neznámý si je jist, že ji najde u Susy a je odhodlán kvůli ní i zabíjet. Mladá žena se tak ocitá tváří v tvář psychopatickému vrahovi Roatovi. Jejím jediným přáním je přežít. Je sledována a přitom sama nevidí. Jen ve tmě má nad vetřelcem výhodu… Mrazivě děsivý snímek udržel v napětí již generace diváků a léty neztratil na své působivosti. Zásluhu na tom má i vynikající Audrey Hepburnová, která za roli Susy získala svou pátou nominaci na Oscara. Producentem snímku byl její tehdejší manžel, herec Mel Ferrer. Role Roata, zosobněného zla, se skvěle ujal Alan Arkin a jeho dva spojence si zahráli Jack Weston a Richard Crenna. Postupně se rozvíjí příběh plný napětí, který vrcholí ve strhující konfrontaci obou hlavních postav. (Česká televize)

Stanislaus

Dokonale natočený thriller, který skvěle funguje hlavně díky hereckému koncertu Audrey Hepburn a Alana Arkina a vedle toho také díky omezenému prostoru jednoho bytu. Začátek je vcelku pozvolný, ale napětí v průběhu filmu roste, rozplétá se zápletka a vše směřuje k perfektně vygradovanému konci. Audrey je jako Susy skvělá, úplně jsem jí věřil, že nic nevidí, což bylo dobře. Nutno také zmínit příhodně zvolenou dramatickou hudbu. Učebnicový příklad kvalitního thrilleru, který vřele doporučuji ke zhlédnutí. ()

jojinecko

3,5*/5...Audrey je stále božská, ale ukričané a hysterické scény neboli jej doménov. Rovnako tak základné logické premisy nie vždy fungujú, ale to je skôr "vinou" roku vzniku a vtedy silne presadzovanej politickej korektnosti. Každopádne gradácia napätia je skvelá a záver správne vyhrotený. Chápem, keď niekto považuje Wait Until Dark za kult, pre mňa je to "len" dobrý poctivý psycho triler starej školy. ()

Flego

Komorný mrazivý precízne natočený thriller odohrávajúci sa v podstate v jednej miestnosti, je namiešaný z kvalitných ingrediencií, zaujme scenárom, výbornými dialógmi, réžiou, agresívnou hudbou i hereckými výkonmi všetkých zainteresovaných. Aj tak nad nimi vládne slepá Susy ( vynikajúca Audrey Hepburnová ), ktorá sa učí so svojim handicapom žiť, a je vystavená veľkej skúške. ()

Jinny

Film rozhodně není logicky neomylný, Susy koneckonců mohla celkem snadno zaklepat na dveře sousedům a požádat o pomoc (v celém domě jistě nebyla jenom ona a její malá pomocnice). Příběh je vlastně o tom, jak si dva podvodníčci a jeden vrah hrají se slepou ženou, která shodou okolností zůstala doma sama. Trestuhodně ji ale podceňují. Nutno podotknout, že tenhle "divadelní film" na svých bedrech nesou Hepburnová, Arkin a Crenna (jeho westernový stoický klid je odzbrojující). ()

poz3n

V podstatě bezchybný thriller, který musí být ještě lepší ve svém původním divadelním zpracování. Filmy odehrávající se na jednom místě (nejlépe v jednom bytě) patří do kategorie mých nejoblíbenějších, tudíž jsem šel vcelku najisto. V několika komentářích je Wait Until Dark přirovnávám k Fincherovo Úkrytu. To bych zas až tak netvrdil. Stejné prvky jsou pouze v základním námětu obou filmů. Skvělý hlavní znepokojivý motiv Henry Manciniho a neromantická role Audrey Hepburn jsou tutovka. 8/10 ()

GigaPudding

Velmi napínavá divadelní hra na filmovém plátně s tradičně krásnou a úžasnou Audrey, která má potíže s párkem zločinců a jedním obzvlášť zlým raubířem ve vlastním bytě. Celé je to velmi působivé tím jak to je od první do poslední chvíle napínavé se čtyřmi herci v jednom jediném pokoji. ()

Necrotongue

Po dnešní repríze jsem upravil své hodnocení na plný počet hvězdiček (s výhradou), protože mi došlo, že tento snímek a Barefoot in the Park (1967) patří k mým nejoblíbenějším adaptacím divadelních her. A právě proto, že je film adaptací divadelní hry, je jasné, že jde o komorní záležitost, pro níž je klíčové herecké obsazení. No, a v tomto bodě bych si opravdu nemohl stěžovat; přestože celá záležitost stála hlavně na skvělém výkonu Audrey Hepburn, Richard Crenna se vedle ní určitě neztratil a Alan Arkin zahrál úhlavního slizkého zlouna na výbornou. Ale nebylo to jen o hercích. Snímek už věru něco pamatuje, a přesto by se z něj současní tvůrci mohli učit, jak se buduje dokonalá, zneklidňující atmosféra a jak se vytváří napětí. Zase jsem se jednou utvrdil v názoru, že se sice kdysi točilo politicky nekorektně, ale na výsledek se pak dalo dívat. I opakovaně. To už dnes, bohužel, často neplatí. Dnes kumšt až příliš často pochlebuje převládajícímu politickému názoru, což je paradoxně totéž, co nám vadilo na naší socialistické filmové tvorbě. / Poučení: Potmě slepý králem. 5*- ()

Chickenka

Psychothriller, u ketrého je člověk napnutí až do konce. Jedná se o velmi poutavý příběh s jako vždy vynikající Audrey, jež předvedla skvělý výkon, když musela zahrát slepouženu ohrožovanou zločin v jejím bytě. ()

Lucasion

Vynikající psycho-thriller, který předčil svojí dobu. Je to vlastně velmi nadčasový film, který bez ohledu na to, jak je starý, tak dokáže děsit i po více než padesáti letech. Skvělá Audrey Hepburn a Richard Crenna (kterého znají všichni jako plukovníka z Ramba). Příběh o slepé dívce, která zůstane doma sama. A díky nešťastné náhodě se o ni budou zajímat tři muži. Zlom přichází ve chvíli, kdy Susy (Audrey Hepburn) přijde na to, že ne každý ji říká pravdu. Tedy v téhle kůži se ocitnou nechcete. Naprosto brilantní atmosféra si nezadá s mnoha psychologickými dramaty. Tady díky jednoduchému soundtracku je to i brnkání na nervy. Velmi kvalitní thriller. (85 %) ()

jerry12

85%. Špičková kriminálka, která vás tím spíš mile překvapí, když se zpočátku trochu necháte zmást zdejší klasifikací, protože Wait Until Dark rozhodně není hororem v tom žánrovém slova smyslu, a musím říct - ještě že tak. Precizní konverzačka s prvky mrazivého thrilleru, se skvělou Audrey Hepburn v nejlepších letech, která skutečně umí hrát i vážné a velmi těžko uchopitelné role (existuje vůbec něco těžšího, než uvěřitelně a přirozeně zahrát slepce?), narativně velmi důkladně gradovaný prostor pro napětí, odpovídající atmosféra, chvílemi klidná a bezpečná, náhle tísnivá a nejistá. Náladová hra, která díky nevidomosti hlavní postavy otevírá prostor pro originalitu a nekonvenčnost, jež pak fantasticky graduje v posledních dvaceti minutách, kdy se i divák začíná topit ve vlastní slepotě díky velmi specifickým "záběrům" (černočerná tma; ta zde ale nepřekáží, naopak atmosféru podtrhuje). Frederick Knott si s propojením mezi příběhem a slepotou hlavní postavy očividně důkladně pohrál, díky čemuž - a ještě díky hudbě vždy skvělého Manciniho - jsme si mohli užít geniální, napínavou a neobyčejnou podívanou, výborně uchopenou jak režisérem, tak představiteli. Kéž bych mohl někdy vidět naživo původní divadelní hru. Jeden z nejlepších snímků postklasického Hollywoodu. ()

Khalesi

" Urobím všetko čo budeš chcieť, budem tým, kým budeš chcieť.." Takto hovorí zamilovaná žena, ktorá sa necíti byť dosť dobrá pre muža, ktorého zbožňuje. "Nemusíš nič robiť, buď proste sama sebou.." Takto zase hovorí muž, ktorý miluje ženu so všetkými jej chybami. Toto bol dialóg, ktorý vystihoval vzťah medzi slepou Susy a jej manželom. Jedna z mála vecí, ktoré ma vo filme upútali. Vadilo mi nelogické počínanie postáv, nudné pasáže pri ktorých som zaspávala a niektoré scény pôsobili strašne vyumelkovane, proste neprirodzene a strojene. Vážne je mi záhadou, prečo bol práve tento nominovaný na Oscara! Veľmi priemerný snímok. ()

BoPo

Audrey Hepburn je pre mňa len slávne meno. Čekej do tmy je moja premiéra s touto herečkou a dojmy tak 50 na 50. Zaujímavá zápletka, ktorá však priveľmi spolieha na náhodnú dedukciu a šťastie či "šťastie". Hra troch kocúrov s jednou myšou. Len jeden kocúr má zabijácky inštinkt a slepá myš je skôr líška prešibaná. Zub času je poznať hlavne na mentalite postáv, ktorá od naivity skĺzava k debilite. V roku 1967, najmä v kontexte slávy Audrey Hepburn, išlo určite o rezonujúci film. Ja som sa nenudil, ale nedalo mi to nič, čím by som si vedel odôvodniť odporučenie niekomu ďalšiemu. ()

Avalon820

Nikdy bych nečekal, že z tak starého filmu může ještě v dnešní době běhat mráz po zádech... Jak šeredně jsem se pletl v této své domněnce. Tento film je adaptací divadelní hry, což je trochu znát, neboť značná část děje se odehrává v jednom bytě, nicméně právě to mám na filmech nejraději, neboť jim to dodává na působivosti a herci mají skutečnou příležitost ukázat, co v nich je. Nemluvě pak o fantastickém výkonu Audrey Hepburn, která nejen, že nespravedlivě nevyhrála Oscara, ale hlavně dokázala, jak skvělou a nenapodobitelnou herečkou byla a je. Sečteno a podtrženo - podmanivá a mrazivá podivaná obratně pracující s emocemi diváků. Co více si přát? ()

Blofeld

Fíha... něco tak napínavého jsem neviděl ani u Hitchocka. Hlavní deviza filmu (vedle Audrey) je scénář, který nikdy nevaří z vody, všechno má svůj důvod a je tu několik perfektních zvratů. A Henry Mancini napsal skvělý hudební doprovod, takže... zamkněte dveře, zhasněte světla a do toho! ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin