Čekej do tmy

• Česko Čekání do tmy (více)

Audrey Hepburnová v roli slepé ženy, která bojuje o přežití a netuší s kým. Slavný americký thriller Čekej do tmy (1967) začíná poměrně nevinně. Manžel slepé Susy z neznalosti vezme k sobě na letišti od neznámé ženy hrající panenku. Když ji má vrátit, nemůže ji najít. Susy přišla o zrak teprve nedávno a stále se učí s tímto handicapem žít. Někomu však panenka velmi chybí a za každou cenu ji chce získat zpět. Neznámý si je jist, že ji najde u Susy a je odhodlán kvůli ní i zabíjet. Mladá žena se tak ocitá tváří v tvář psychopatickému vrahovi Roatovi. Jejím jediným přáním je přežít. Je sledována a přitom sama nevidí. Jen ve tmě má nad vetřelcem výhodu… Mrazivě děsivý snímek udržel v napětí již generace diváků a léty neztratil na své působivosti. Zásluhu na tom má i vynikající Audrey Hepburnová, která za roli Susy získala svou pátou nominaci na Oscara. Producentem snímku byl její tehdejší manžel, herec Mel Ferrer. Role Roata, zosobněného zla, se skvěle ujal Alan Arkin a jeho dva spojence si zahráli Jack Weston a Richard Crenna. Postupně se rozvíjí příběh plný napětí, který vrcholí ve strhující konfrontaci obou hlavních postav. (Česká televize)

Maq

Na začátku zvukové éry filmu si na sebe hollywoodští potentáti sami uvalili určitá omezení, jejichž účelem bylo neprovokovat veřejné pohoršení. Teprve úplně na konci šedesátých let tyhle limity přestaly platit. Výsledkem byla hromada šokujících - na tehdejší dobu - filmů během následující dekády. Dneska se to zvrtlo v opak: co není "šokující", to je limonáda, která intelektuálovi nestojí za řeč a Akademii za sošky. Já bych se přimlouval za rozumný kompromis. Je to jako používání sprostých slov: rozumný člověk jich užívá zřídka, ve vypjatých okamžicích, které je vyžadují. --- Tenhle film spadá do závěru oné limity svázané éry. A má její přednosti a nedostatky. Z dnešního hlediska působí lehce naivně. Tolik vymýšlení a námahy kvůli čemusi, co by skutečný padouch řešil docela prostě... Jenže násilí - navíc na ženě - se tenkrát nesmělo. Dneska se smí, tedy ho máme vrchovatě, a naopak umění dobrých zápletek a dialogů upadá. ()

swed

Atmosférický thriller starého střihu, který pro vybudování napětí nepotřebuje litry krve a epileptické střihy. Překombinovanost zápletky je patrná, ale slouží ku prospěchu věci - film působí hitchcockovsky hravě. Pro Audrey Hepburn to byl navíc poslední film, který spadá do kategorie "velmi povedené". 8/10 ()

Damiel

100 % - Úchvatný psychologický thriller, ze kterého jde mráz -20 stupňů. Skvělá Audrey v úplně jiné poloze, než jak ji obvykle známe. Důkaz, že pro špičkovou podívanou není třeba rozmáchlých lokalit ani stamilionových triků. Stačí jeden byt... ()

PogoJoe

Klasika s velkým K. Zranitelná Audrey Hepburn, démonický Alaln Arkin, skvělá hudba Hernyho Manciniho, jednoduchý děj a atmosféra tak hustá, že by se dala krájet. Doporučuji. ()

FilmFan24

Tolikrát napodobovaný ale nepřekonaný thriller. Takřka po celý film se děj odehrává v jedné místnosti, kde je ohrožována slepá, ale ne bezbranná hlavní hrdinka Susy (výborná moje oblíbenkyně Audrey Hepburn) ke všemu odhodlaným gangsterem (démonický Alan Arkin)! Měl jsem možnost film vidět ještě v kině a byl to zážitek k nezaplacení...Posledních osm minut jsem tak strachy roztřepaný snad nikdy nebyl. A nevím jak vy, mě se ten film nikdy nevykouřil z hlavy a vždycky, když se k němu znovu vracím, mám sevřený žaludek... ()

reqiuem

aačkoliv se to jakkoliv může zdát jako hodně nevyrovnynej boj-slepá žena vs. 3 lehce nadprůměrně inteligentní muži, k čemuž vlastně můžu počítat jenom dva, protože ten třetí se spíš zajímá, jak si dovybavit svůj žaludek než svůj mozek...každopádně to, co na první pohled není vidět je to, že za bezbrannou ženou se skrývá velice bystrá osobnost a jedinej člověk, kterej ví, že nemá cenu se do ničeho pouštět na to přijde až moc pozdě...film těží z výborně napsanýho scénaře a v závěru z toho, čeho se bojí většina lidí (většina schopná vidění) a tím je tma nebo minimálně strach z toho, že ta tma nastane..z toho těží i hlavní postava a Terence Young na konci nabídne i děsivou "realitu" tohoto "vidění", která je pak zvlášť děsivá, když vás chce někdo sejmout..stojí za to tento film "vidět":-) a pokud možno se v závěru tak šíleně neleknout jako já.. ()

AlistairMir

Tak naše nesvatá trojice do tmy nečeká, ale otravuje den chudákovi slepé hlavní hrdince jménem Susy, ještě za světla. Ta je ze začátku solidně vyplašená, ale pak se pochlapí nebo pobabí nebo jak se to u žen říká. První hodina nemá s hororem společného nic kromě otravné holky co byla na zabití, než se se Susy usmířila div, že jí nedala hudlana a pak jí radostně běžela nakoupit. Jinak je to ale do té doby čistokrevné drama/krimi. Poslední půlhodinu nám atmosféra zhoustne a když Susy rozfláká žárovky a ponoří byt do tmy a chvilku na to jde na férovku s vrahounem, tak to se mi dost líbilo. Potěšila mě jedna z hlavních rolí Richarda Crenny a i ostatní zahráli na vysoké úrovni, takže ani nevadí, že ve filmu hraje většinu času plus mínus šest lidí. V roce 1967 to muselo solidně vyděsit a já byl spokojen. ()

major.warren

Velmi povedený thriller s "nevidomou" Audrey Hepburn v hlavní roli. Čekej do tmy je na svou dobu solidně natočený, mistrně vystavěný a mráz nahánějící film, který stojí především na skvělém výkonu Audrey Hepburnové, stejně jako Alana Arkina, coby hrdinčina hlavního protivníka. Slepá Susy sice nic nevidí, přesto však dokáže vycítit víc, než by se zdálo, a brzy tak odhaluje, že stojí proti velmi silným soupeřům... Celý příběh okolo jedné "ztracené panenky" se točí na půdorysu malého bytu - je to přeci jen film natočený podle divadelní hry. Krom hereckých výkonů přispívá k napětí režie Terence Younga i velmi zneklidňující hudba Henryho Manciniho. Z mého pohledu je Čekej do tmy kultovním zástupcem žánru psychothrilleru chvílemi hraničícího s hororem. Celá zápletka je velmi dobře vystavěna a vyžaduje divákovo soustředění. Ruší snad jen trochu konstruované vpády dvojice Carlino/Mike. Většinu děje se jedná v podstatě o "milé" konverzační drama, kdy hlavní hrdinka přichází kousek po kousku na kloub tomu, co se děje. Naopak nejsilnější, nejnapínavější a nejmrazivější je film ve svém závěru, kdy psychopatický Arkin nahání nebohou Susy s nožem v ruce po jejím bytě. Opravdu dobrý film s nezapomenutelnou atmosférou. ()

Skip

Okouzlující Audrey Hepburn coby slepá Susy ohrožovaná v malém bytě třemi zločinci, předvádí strhující herecký výkon, na který se jen tak nezapomíná. S přehledem udělala ze všech ostatních pouhé sekundanty, ač jeden z nich, Alan Arkin, jí šel po krku s buldočí vytrvalostí. Tento psychologický thriller patří ke skutečným klenotům. ()

TominoLa

Neuvěřitelné!!! Jeden byt, 5 postav a rozehrává se tu hra z, které se stane jeden z nejnapínavějších filmů. David Fincher je pro mě jeden z nejoblíbenějších režisérů, ale i jeho výborný Úkryt je v porovnání s Čekej do tmy slabej odvar. Audrey Hepburn? Není co dodat. Skvělý filmový zážitek. ()

Vědma

Myslím si, že z tohoto námětu šlo vytěžit víc, ale natočené to bylo natolik odzbrojujícím způsobem, že odpustím Audrey, že neumí zahrát slepou a tím, že oslepla před rokem se jí nemohl natolik zlepšit sluch, aby poznala, že někdo utírá zábradlí. Alan Arkin mi trochu připadal, že by radši hrál v komedii, trochu se tak stylizoval. ()

Aleee89

Film mě v televizi nalákal. Audrey Hepburn mám ráda a s filmem, kde hraje, snad nikdy nemůžu šlápnout vedle. Tady se mi líbil i námět, příběh... A taky že jsem se nespletla a nezklamala. Děj je velice promyšlený, nápaditý, není fádní a nudný, atmosféra se nádherně stupňuje záběr od záběru, situaci od situace, pěkně houstne, běhá vám mráz po zádech a jen cítíte tu bezmoc... Audrey zahrála svou roli taky skvěle (o čemž ostatně svědčí i oscarová nominace). Film celkově se mi moc líbil, strávila jsem u něj příjemné a mrazivé dvě hodinky. ()

Anglie

Výborné psychologické drama. Audrey Hepburn zahrála skvěle slepou ženu, která se brání vrahovi. Pro mne jedna z klasik. ()

Laurent

Výborný film, ve kterém především zaujme postava slepé ženy (výborně ji hraje Audrey Hepburn), která hrdinně čelí nástrahám gaunerů, kteří se ji snaží lstivě využít. ()

Chrysopras

Krásná práce s krásnou AH v čele. Ten konstrukt příběhu mi přišel až trochu přes míru vyšlechtěnej, ale člověka to vtáhne do "hry" a nepustí až do finále - a to je na takovýchhle filmech důležitý. "Bacha na heroin..." :-) ()

janek85

Hodně kvalitní drama. Děj filmu byl velice zajímavý, i když začátek trochu slabší, ale střed se pomalu rozvíjel až ve strhující, napínavý a hororový konec. Atmosféra byla tajemná až hrůzostrašná. Hudba hodně moc kvalitní, moc se hodila k filmu. Musím taky upozornit na vynikající výkon Hepburnové, jež hrála slepou ženu. Další výkony nebyly k zahození. Moc se mi líbil.90%Přístupnost:přístupný ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin