Afrika aneb Češi mezi lidožravci

(divadelní záznam)
  • Česko Afrika

V pořadí objevů čtrnáctá Cimrmanova hra nás zavede do nitra kontinentu téměř nedotčeného civilizací. Čeští cestovatelé se tu setkají s podivným kmenem lidojedů a málem skončí na jejich jídelním lístku. Příslušníci tohoto kmene jsou zvláštní ve dvou směrech: svým vzhledem a svou neobyčejnou učenlivostí. Tyto vlastnosti umožnily Cimrmanovi vyřešit jazykové a inscenační problémy s elegancí, jakou mu ostatní světoví dramatikové mohou jen závidět. Kdyby takové téma zpracoval dejme tomu G. B. Shaw, strávili by diváci v hledišti 5 až 7 hodin. Cimrman tu vystačil (nepočítáme-li úvodní vědecký seminář) s pouhou hodinou. Poprvé v historii Divadla Járy Cimrmana vystupuje na jevišti i živé zvíře. (oficiální text distributora)

Werrona

Na tomhle jsem byla naživo a víceméně nemám pocit, že by to nějak ztrácelo kvalitu. Jen se to snaží přizpůsobit dnešní době. Je to špatně? ()

Chaospunx

Dávám 4 ale jsou to spíše 3,5... Hodnotím po Českém Nebi a to je to nejhorší, co jsem od DJC kdy viděl. Afrika je vcelku dobrý námět, ale realizace je horší. Lidožravci (po té co se naučí češtině) mě totiž neskutečně iritovali. Jejich projev je totiž neuvěřitelně stupidní a debilní pochechtávání za každou větou drásá uši jak křída na tabuli. Jinak je hra vcelku snesitelná, i když první místa v pomyslném žebříčku oblíbenosti neobsadí. ()

W00DY

Bohužel tato hra nedosahuje kvalit ostatních představení DJC, je to takové moc uřvané a trochu primitivní. Takový, že se ten cimrmanovský inteligentní humor po vzoru klasiky Aktu jakoby vynoří a pak se zase zanoří. A znovu vynoří a ponoří a takhle bych mohl pokračovat ještě jednou. Abych jen nekritizoval, "Jmelí", jak v přednášce, tak i aplikované ve hře, patří k tomu nejlepšímu ever. I přes výtky a lehké zklamání mi srdce nedovolí snížit hodnocení. Uděluji tedy 5*, ale s ušoupanýma ušima. ()

hostivít

Výrazný pokles kvality vůči ostatním hrám. Přehršel laciných a prostých fórů (opeřený had aneb dělání si srandy z dlouhých jmen, národ je prosíravý, celé to blbnutí s lidožrouty). Je dobře, že to S+S napravili v následující hře, toto by opravdu nebylo důstojné rozloučení. ()

JIRKKA

Zrovna tuhle hru mám nahranou v mp3 přehrávači a pravidelně s ní usínám. Ostatně jako s jinými hrami DJC. A i když je tahle hra asi nejslabší, tak tohle slovo se snad ani nehodí. Protože ,,nejslabší,, je u Cimrmanů pořád nadprůměr. Zapojil bych se i do diskuse....ale já nejsem briefinkový typ. ()

Zein

Téměř čtyřicetiletá plodná spolupráce dua Smoljak - Svěrák obohatila české luhy a háje o řadu promyšlených a vtipných divadelnách "kusů". Jistě, humor obou pánů nemusí vyhovovat každému, zejména těm, kteří neovládají českou literaturu a historii 19. a 1. poloviny 20. století. Mně osobně vždy odbourá líčení Cimrmanova působení jako dozorce stavby železnice z Lusaky do Maramby, ukázka hry Opeřený had určená Hurónům či líčení přátelství J. V. Sládka s Cimrmanem. Ve hře samotné bych kromě vtipu vyzdvihl J. Bruknera a J. Weigela, líbili se mi nejvíce. K tomu bych připojil i Kašparův výkon; jak řekl Z. Svěrák: "Řadu rolí jsme mu šili na tělo." Uvědomme si, že většině pánů DJC je bratru přes sedmdesát a že jakmile (chraň Bůh) toto divadlo jednou skončí, přijdeme o kus naší historie ()

Sadova302b50

Nevím, proč spousta lidí hodnotí Afriku jako slabou, možná není z nejvybroušenějších, ale pořád můžu říct, že je to Cimrman se svým humorem. 4,5 hvězdy a za jmelí nahazuju pět. 89% ()

Plchavej

Cimrmanům to v Africe nesluší. Já když Afriku poprvé slyšel, tak mi taky přišla dost slabá, ale s každým dalším poslechem mi přijde lepší a lepší. Nepřijde mi tak geniální jako třeba Záskok, ten mi přijde bezesporu nejlepší, ale přes všechna slabá místa mi Afrika nepřijde tak mizerná, že by si zasloužila pouhopouhé tri bodíky. Nebýt jmelí tak by Afrika možná dopadla hůře. Místy mi humor někdy připadá jaksi estrádní. České nebe je podle mě zase o krok výš. ()

Stefi_836

Uživatel 666teen má pravděpodobně v hlavě parazita, určitě jo, letos se totiž urodilo hodně jmelí.  Protože vyzvednout v kritice  takové nesmysly jako rasismus a nevyužití genderových možností mě pobavilo určitě víc než ona celá Cimrmanova hra. ()

Verbudrak odpad!

Musím hluboce smeknout před Miloňem Čepelkou (mým zdaleka nejoblíbenějším členem souboru), že měl koule na to říct "král je nahý!" a odmítl v tomto odpadu účinkovat. DJC má velmi velmi rozdílnou úroveň jednotlivých her a je nespravedlivé k těm opravdu dobrým (Záskok, Pól, Zlatovláska, Blaník, Vizionář) velebit všechny a všem dávat 100 % jenom proto, že Svěrák. Jděte se bodnout. Toto je jejich druhá nejhorší hra (po Českém nebi). I když perly jako Lijavec, Bobeš, Švestka, Akt... no nevím. Možná je předposlední místo sdílené. Každopádně zde je úplně nejhorší seminář. ()