Afrika aneb Češi mezi lidožravci

(divadelní záznam)
  • Česko Afrika

V pořadí objevů čtrnáctá Cimrmanova hra nás zavede do nitra kontinentu téměř nedotčeného civilizací. Čeští cestovatelé se tu setkají s podivným kmenem lidojedů a málem skončí na jejich jídelním lístku. Příslušníci tohoto kmene jsou zvláštní ve dvou směrech: svým vzhledem a svou neobyčejnou učenlivostí. Tyto vlastnosti umožnily Cimrmanovi vyřešit jazykové a inscenační problémy s elegancí, jakou mu ostatní světoví dramatikové mohou jen závidět. Kdyby takové téma zpracoval dejme tomu G. B. Shaw, strávili by diváci v hledišti 5 až 7 hodin. Cimrman tu vystačil (nepočítáme-li úvodní vědecký seminář) s pouhou hodinou. Poprvé v historii Divadla Járy Cimrmana vystupuje na jevišti i živé zvíře. (oficiální text distributora)

Kovaja

Trošičku slabší Cimrman ale i tak to je Nesmrtelné dílo.Někdo by řekl že sou vtípky moc laciné a jednoduché ale i přesto se jedná o humor inteligentní a originální.Ve hře dominuje jako obvykle Z.Svěrák coby vedoucí výpravy.Hodně dobrej je i náčelník afrického kmene J.Kašpar.Opět je zde několik desítek výbornejch hlášek co jen tak nezevšední. Inu Jmelí:-)))) ()

1860

Tak tady to bylo hodně osobní, protože z rodiště Dr. Emila Holuba pocházím.. Poprvé bych dal Cimrmanovcům čtyři hvězdy, ale právě díky Holuboj je to stále strop.. ()

Stružák

Tak za mě je tohle zatím nejlepší Cimrman (asi hned vedle Dlouhého, Širokého a Krátkozrakého). Na SKVĚLEJ seminář navazuje neméně skvělá hra okořeněná scénami se jmelím. Některý vtípky s těma lidožroutama jsou sice slabší, ale jiné jsou zase nezapomenutelné (obzvláště ty s otcem bratrem Cyrilem Metodějem). ()

Prochy38

Marně to stíhá hry starší, ale pořád jde o skvělou zábavu. Seminář je parádní (Opeřený had) a samotná hra také. "Josef Václav Sládek kch." "Dětem a blbcům sirky do ruky nepatří." ()

Zik2

Tentokrát budu asi za suchoprda. Čtrnáctá a posléze patnáctá hra byly bohužel velký úpadek. Pár dobrých vtipů (sestřelený sup - aktovka, žraní žab atp.) bohužel zastínilo spousta vtipů poněkud nevtipných a také hodně dost do očí bijících výpůjček z jiných her (jmelí dost připomínalo zvědavého invalidu Frantu Karáska, stejně tak jsme už ve Vyšetřování ztráty třídní knihy viděli nerudného technika; celý námět Čechů putujících do cizích krajin už tu byl v nesrovnatelně lepším Cimrmanovi v říši hudby). Mám takový pocit, že se po revoluci cimrmani snažili až příliš horlivě příbližit „průměrnému českému divákovi“, a možná že průměrného českého diváka trochu podcenili, i když reakce publika byla jako vždy kladná. Řekl bych, že Svěrák tomu dává 50 % zábavy, ale dokonce ani to tentokrát bohužel nestačí. ()

Disease

Poněkud infantilní, asi snaha přiblížit se mainstreamovému publiku. Nebo taky možná prostá autorská vyčerpanost. ()

kwoky

Afriku jsem si velmi užil. Je to po Dobytí severního pólu už druhá hra, ve které se cestuje a která se mi moc líbila. Pravda, poslední pětiminutovka už byla slabá, ale zbytek neměl chybu. Několikrát jsem se musel smát nahlas. ()

Emzet

Jde sice už tak trochu o ústup ze slávy, ale i zde se ještě najde spousta dobrého humoru. Trochu, pravda, mainstreamovějšího, ale stále Cimrmaního... ()

Chudobka

Sice trochu slabší, ale pořád dobré. U přednášky jsem se bavila, začátek hry ještě fajn, ale moc mi tam neseděli ti lidojedi. Připadali mi trapní. Ale některé nápady byly dobré - Sládek, brífink, pečenej, vařenej... ()

joker2

Buďme rádi za to, že Cimrman byl a že je stále kde objevovat jeho nové hry ("Hrom sáhl do police" a "jako blesk z čistého nebe stál u dvěří Hrom"). Skvělá přednáška o počátcích internetu srovnatelná snad jen s vynálezem Cimrmanova disku (zkratka CD je jasná - "Cimrmanův disk", problémy dělá zkratka ROM). Cimrmanův informační telefonní stan napadly viry. Měnší problémy měly s koktavým profesorem Weberem, který se do telefonu vždy hlásil "WéWéWéWeber". Rekonstruovaný vtip ze Švestky ("Vy jste Pulec? Já jsem znal doktora Žábu, nejste vy jeho syn?"). Takže ačkoli vtipy na senilitu a problémy s pamětí se množí (např. univerzální text Jmelí), pořád zůstává dost prostoru pro hrátky s češtinou (Svěrák) i s historií (Smoljak). Takže i když se jedná už o několikrát převařenou kávu, buďme za toto národní bohatství vděčni, protože přijde čas, kdy již nové hry Cimrmana nikdo objevovat nebude... ()

mirliflore

Afrika je další skvělý počin DJC. Zvlášť jmelí je naprosto nezapomenutelné. Víte, že jmelí je parazit? A Cimrmanovy pochyby vůči evoluci jsou taky úplně super. 85% ()

Wild_man

Všimly jste si, co se letos urodilo jmelí? My na to chodíme se synem.. Toto cimrmanovské dílko jsem měl tu možnost vidět na živo, bohužel je zde tvrdá realita, že v divadle se tomu tak nezasmějete, kord když máte již hru poslechnutou xxkrát na CD :D ale jinak naprosto geniální dílko ()

tragos

Jedna ze dvou her, které jsem viděl naživo, a bohužel zdaleka nejslabší. Humor tam je, ale toho cimrmanovského jen pomálu. Kdoví, co bude dál... ()

gombarix

DJC-14. Jestli bych měl vybrat nejslabší cimrmanovskou hru, je to Afrika. Působí unaveně, humor je opakovaný, řídký a nadmíru primitivní, a příliš se nedaří udělat z toho z nouze ctnost (na rozdíl od Švestky). Neustálé omílání zde přítomného J. V. Sládka-kch se brzy zají, smích na účet bratra otce Cyrila Metoděje je laciný, a přitom je to paradoxně snad nejsympatičtější figura. Kmen Huronů by dal možná plné hodnocení, já udělím výjimečné 3*. Mimochodem ten fór s převodem jedovatosti muchomůrky zelené na myši, to vážně obšlehli od Šimka se Sobotou? (Zajíc v pytli 4) ... ... ... ... i když, copak obšlehli, ale jmelí! ()

Eluin

Paráda, jistě, Záskok je asi lepší, ale stejně je obdivuhodné, že i po těch letech si tvůrci drží zhruba stejnou úroveň.. ()