Afrika aneb Češi mezi lidožravci

(divadelní záznam)
  • Česko Afrika

V pořadí objevů čtrnáctá Cimrmanova hra nás zavede do nitra kontinentu téměř nedotčeného civilizací. Čeští cestovatelé se tu setkají s podivným kmenem lidojedů a málem skončí na jejich jídelním lístku. Příslušníci tohoto kmene jsou zvláštní ve dvou směrech: svým vzhledem a svou neobyčejnou učenlivostí. Tyto vlastnosti umožnily Cimrmanovi vyřešit jazykové a inscenační problémy s elegancí, jakou mu ostatní světoví dramatikové mohou jen závidět. Kdyby takové téma zpracoval dejme tomu G. B. Shaw, strávili by diváci v hledišti 5 až 7 hodin. Cimrman tu vystačil (nepočítáme-li úvodní vědecký seminář) s pouhou hodinou. Poprvé v historii Divadla Járy Cimrmana vystupuje na jevišti i živé zvíře. (oficiální text distributora)

topi80

Jedno z představení, kde se hra ve vtipnosti vyrovná semináři. Hodně nahláškované, černohumorné, skvěle jsem se bavil. ()

Eraser

Pro mě bohužel zjevně nejslabší věc z Divadla Járy Cimrmana. Kromě geniálního "Jmelí" většinou pouze recyklace starších fórku (Jmelí se ve hře "zacyklí" podobným způsobem jako kdysi jevištní flashbacky v Němém Bobši) a překvapivé množství jednoduchých prvoplánových vtipů. Ale aby nedošlo k omylu. Pořád špička současného českého humoru, které většina ostatních nesahá ani po kotníky! ()

vitac.

Rozhodně nejslabší hra DJC co jsem viděl. Příspěvky v úvodním semináři obsahují výrazně méně vtipu než obvykle (snad s výjimkou přednášky doktora Svěráka, jeho práce je tradičně na úrovni:)). Samotné hře bych vytknul především lidožravce... Přesto všechno je to solidní zábava - u mě za slabší tři hvězdičky. ()

Lennie

Jmelí, lidožravci-albíni, chameleon Zmizík ani sup Vometák nezachrání to, že tuto hru mám stračně "odívanou" a "oposlouchanou" a tím pro mě trochu ztrácí na hodnotě. Mé nižší hodnocení tedy vychází spíš z osobních pocitů než z kvality hry. ()

boombang

Ne tak sofistikované jako předchozí počiny, ale pořád na úrovni. Za bratra otce blbce Cyrila Metoděje a J.V.Sládka i se studánkou oba palce nahoru. ()

Kajislav89

Před shlédnutím hry jsem z různých stran slyšel cosi o tvůrčím úpadku autorské dvojice, ale já bych se pod tyto názory nepodepsal. Je pravda, že úvodní seminář má některá hluchá místa, ke kterým však rozhodně nepatří referát o Josefu Václavu Sládkovi. Hra samotná je pak jednoduše geniální. Například scéna se sestřelováním ometáka prostě nemá chybu a její už tak vysokou úroveň na originálním záznamu ještě zvyšuje ten nepřeslechnutelný smích z publika. ()

brzozin

Naprosto nejslabsi Cimrman, ktereho jsem mel tu "cest" videt. Nedostatek napadu a celkovy upadek je znat uz delsi dobu, ale tady je to do oci bijici. Trapna, groteskni, primitivni a lacina zabava plna pitvoreni, poskakovani, infantilnich radoby hlasek. Kam se proboha podel suchy inteligentni humor tohoto divadla? ()

ostravak30

Já se přiznám, že Afrika patří k mým velmi oblíbeným hrám. Hlavně pro skvělé kulisy a originalitu. Je to vlastně po druhé, co se Cimrmani vydali někam daleko. Ještě zamířili do Indie ve hře Cimrman v říši hudby. Za mě skvělá hra se skvělým parodováním jednotlivých osob a jejich povah. A hlavně té české jako takové. ()

Tominni

V přednáškách tentokrát zavítáme jak do Afriky (práce se zvířaty na železniční stanici), tak do předzvěstí informační doby (šapitó), nejlepší je ale Opeřený had (Tančila jako blázen až do bílého rána). Samotná hra je fajn, asi ne zcela nejlepší ze všech her, ale bod navíc dostává za jmelí. Co jmelí, ale jmelí.....a malý bonus za Josefa Václava Sládka! Já jsem se tedy bavil. ()

johnny01

Hra mi přišla slabší, hlavně v příběhu, místy tam sice jsou pěkné vtipy, třeba jmelí dovedené do absurdna nebo pád brašny, ale má více hluchých míst a neudrží zábavu po celou délku jako jiné hry. Seminář se mi líbil více. ()

RafaKrakal

Ačkoliv se za mě jedná o jednu z nejslabších divadelních her DJC, přesto má svou neoddiskutovatelnou kvalitu a nepřeberné množství brilantních hlášek a jako zlatý hřeb pak mistrnou mezihru "jmelí". Pro milovníky Cimrmana je to prostě povinnost. ()

DAF1

Afrika patří asi do toho slabšího soudku, co se cimrmanovských her týče. Také jsem si potvrdil, že Líná huba = Holé neštěstí a potom to jmelí, kterého se letos, jak jste si jistě všimli, hodně urodilo. 79% ()

Bumerang

Fajn hra, ale určitě ne nejlepší z těch, co DJC vymyslelo. Ve srovnání třeba se Záskokem slabota a ani jmelí to nezachrání. Ve srovnání s ostatní tvorbou v ČR - nedostižný nadprůměr! ()

George.Camel

Na divadelní hru se chodí především do divadla, tudíž záznam v televizi může vyvolat jiný zážitek, přesto si myslim, že hra je víc než povedená, plná osobitého humoru. Přesně takového, jaký jsme zvyklí v podání divadla Járy Cimrmana dostávat. Josef Václav Sládek - CH. ()