Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

Rocky88

Ačkoliv proti Slyovi nic nemám a fandím mu, moc jsem v úspěch čtvrtého Ramba nevěřil. Přenést 80. léta do nového tisíciletí? Jak troufalé. . . Obavy se potvrdily naštěstí jen v jednom případě - příběhu. Ten je tu totiž ještě jednodušší než v předchozím díle. A jeho jednoduchost je ještě umocněna krátkou stopáží, která spolu v kombinaci se zběsilým tempem budí dojem krátkometrážního filmu. Ale jednoduchost příběhu je opravdu to jediné, co si Rambo z 80´s přinesl. Nyní nám totiž představuje parádní, brutální, uvěřitelnou akci, posílenou skutečně probíhajícím konfliktem. Rambo kosí jednoho šikmookýho zmrda za druhym, a i když na to není úplně sám, stejně mu tak nějak fandíte, aby je všechny pobil on. A když k tomu dostanete hlavní hudební motiv z předchozích dílů a nemálo flashbacků z Johnovy eliminátorské minulosti, buďte si jisti, že budete chrochtat blahem, jako když si barmští čuníci pochutnávají na "už-ne-dlouho-živých" obětech sadistických choutek barmských vojáků. 85%. ()

Vojťas

Neskutečná řezničina! ... Poslední a pro mě (zatím) nejlepší díl série! ... Že bych začal mít Slye rád? :-D Protože teprve tohle je pro mě ten jediný a pravý JOHN RAMBO! ;-) ()

Jino

Rambo je zpět a já říkám ANO. Stálo za to počkat si těch pár roků na další pokračování. Tohle je masakr nad masakry, který svojí brutalitou předčí i ty nejlepší filmové jatka :). Sly vsadil na brutalitu a ta tento film skvěle táhne až k nostalgickému konci. Nechybí ani další hlášky z Johnových úst, které stejně jako akce dali možnost věrnému fanouškovi vrátit se zpět v čase do 80. let. První půlhodinka je sice taková pomalejší na rozjezd, ale všechno to vynahradí ten brutální konec. Škoda, že to trvá jen hodinu a půl - snesl bych to klidně i o 20 minut delší. Druhý Stalloneův comeback se podařil opět na plný počet. Chrochtal jsem blahem. ()

raptorrr

Vřele doporučuji tento ultimátní NÁŘEZ shlédnout v kině s pořádným zvukem, tvůrci si dali záležet, aby diváka každý výstřel a každý úder setsakramentsky bolel. Díky tomu jste totálně vtaženi do děje a v duchu si jen říkáte "Takhle se na ně musí, kurvy žlutý!" Obávám se, že sebelepší domácí kino tenhle zážitek nenahradí... ()

Abes

Dostal do ruky palné zbraně, nějaký ten nůž, kyblík výbušnin a za odměnu rozpoutal opravdouvou cestu Do pekla. Rambo posílá nepřátele svými mocnými skilly do obrovského kotle plného vroucí krve, plovoucích kusů těl a jiných chuťovčiček. Více než peklo to ale byla cesta očistcem, krve bylo místy až moc, obzvlášť pak ve scéně s kulometem na korbě jeepu, byla snaha zastavit smích marná. ()

cariada

Tak nák nevím jak to ohodnotit jestli za 5 a nebo jen za 4 je tu u mě tak něco mezi. musí se nechat že to Sly pojal velice brutálně a krvavě a příliš nás nezatěžoval co do délky snímku. Což je jenom dobře. Když se tak dívám na ty masakry jaký se v Barmě dějou už 60 let a jak rychle ty vojáci zabíjí bezbraný lidi a celé vesnice ,tak si ¨říkám jak je vůbec možné ,že mají stále proti komu bojovat. Rambo 4 určitě patří k¨tomu nejlepšímu z celé serie. ()

MrPierc

Vrrrrrrrr, tak tenhle film je opravdu divoký. Návrat slavného Ramba, který dokonce předčil své všechny díly. Stallone, ač je na něm vidět stáří, tak podává abnormální na*raný výkon veterána. Film je velmi krutý, ale né přehnaný. Potěšila mě přítomnost Julie Benz, která je známa ze seriálu Dexter. Pokud jste byli na filmu v kině, tak jste si asi všimli, že po skončení filmu museli nasáklé plátno vyždímat od krve :-) ()

O´Neill

Po slabší, hlavně po stránce námětu, je Sly zpět a po 20ti leté přestávce nám opět serviruje pořádnou porci zábavy v ultimátní akční řezbě! Jerryho hudba zde sice chybí, nicméně i Brian Tyler má něco do sebe. Sly sice zestárnul, přesto je pořád stejně skvělý, jako byl v osmdesátých. Perfektní akce, slušný námět, vynikající provedení. Plný počet je zkrátka jistý! Naposledy sledováno 7.4.2012 v rámci 6ti hodinového maratonu s kamarádem (uživatel Rayl). ()

Flaxik

Tomu se říká žánrově čistý film. Tak žánrově čistý, že i Commando se jeví jako crossover s přesahy do mnoha oblastí. Rozjezd je poměrně svižný a prvních pět mrtvol leží na palubě lodi dřív, než byste třikrát udělali sborku a rozborku AK-47. Film jsem rozechvěle pouštěl s očekáváním kvalitního masakru bez zbytečných existenčních, romantických a politických omáček kolem. A Sly to zase jednou dokázal. Haldy mrtvol, prasata, luky a šípy, drsnoksichté postavy, vnitřnosti létající vzduchem, rozstřílené květáky, prostě nádhera. Tohle být natočeno v osmdesátých letech, tak se stane kultovním filmem mnoha (no dobře, ale minimálně dvou) generací. Jedinou drobnou výtku bych měl - šlo tam nacpat trošku víc akce. Pět rozstřelených barmských hlav, natolik si to cením. ()

joker.george

Přestože čtyřka se nejvíce přiblížila prvnímu dílu, tak ji překonat nedokázala, nějaká snaha o přesah zde moc dobře na mě nefungoval, a přestože mi vadí, že jsou snímky občas zbytečně moc krotké, tady působila akce prvoplánově, až na pár výjimek (loď, luk). Samotná postava Ramba má díky Stallonovi stále dostatek charisma a jako rozloučení s jednou filmovou legendou tento Rambo uspěl... ()

Crawler-D

Strejda John je zpátky a i když sere na svět, vypraví se do Barmy, aby zachránil skupinku misionářů v čele s pohlednou dívkou, kteár mu zasadila do hlavy brouka, aby nám dokázal, že do starýho železa fakt ještě nepatří. Ačkoliv se řada míst může zdát hluchých, jen navozují ten správný tón, aby vše mohlo skončit pořádným masakrem. Díky Johne za menší atomový výbuch, ale chybělo mi víc akce, víc ručních záležitostí, aby z toho byla pětihvězdičková guilty pleasure. Přesto to dokázal! ()

4daPeace

Verdikt: Pánský filmový klub, rum s colou, sem tam prostříh na promenádu v plavkách Miss ČR a ono do pekla a zpět se mi v hlavě smrsklo na půl hodiny, kde 0. - 10. minutu Rambo medituje, 11. - 20. minutu jde do pekla a 21. - 30. minutu se vrací zpět. Nikdy v dějinách filmu nebyl český název filmu výstižnější. ()

TomikZlesa

Tomuhle říkám zasraně dobrý zmrtvých vstání kdy Sly dokázal že rozhodně nepatří do šrtotu a ještě nám všem nakope prdel. Příběh a zápletka sice klasika, kdy víla přemlouvá drsnáka aby pomohl a on pod tíhou svého svědomí nakonec přeci jen pomůže je mnohonásobně převýšena akcí. Brutalita je zde podavána na podnosu bez výka a při nekterých scénách ( střelba z luku do padouší palice ) slabší divák odvrácí pohled. ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)