Gympl

Tomáš Houška (kniha)

Kamera:

Marek Jícha

Marze

Zpravidla se schovává nejlepší nakonec, režisér Tomáš Vorel však poučku obrátil. Nejlepší moment své Vejšky,nasadí hned na začátek. Hudební motiv Zdrhej, jejž dodal Vladimír 518, okamžitě nasadí tempo, náladu a styl, podpořený ještě hravými titulky na zdech domů během úvodní honičky. ()

Yardak

Film není nudný a překvapují i mladí začínající herci. Příběh je na české poměry docela netypický, ale zas vyobrazení školy mi přišlo až trochu moc nebo že by to takhle fakt vypadalo v Praze? Z vedlejších postav se mi nejvíc líbil Hanák a Matonoha. 60 %. ()

heyda

Vorel nic moc, ale Mádl super. Někdy docela vtipný, ale jinak tenhle film je dost zcestný a ani trochu se situaci na gymplu nepodobá. Též mi vadí to, že film dělá s mladých buď hlupáky , schizofrení psychouše nebo sprostý hovada. To mě docela uráží. Ale když se nad to pozvednu a představím si, že nejde o gympl, ale o nějaký učňák, so why not? Taky musím vyzdvihnout herecký výkon Bydžovské a Krause. ()

Šandík

"Gympl" bohužel neví čí je... Tomáš Vorel v minulosti natočil několik skvělých filmů, založených především na zcela bezchybně podané nadsázce a neuhlazeném, sklepácky ujetém a drásavém humoru ("Kouř", "Pražská pětka" (samozřejmě především povídky "Směr Karlštejn" a "Na brigádě") + amatérské a studentské kraťasy ("Chemikál", "Rychlé šípy", "Je dobrá, slaďoučká", "ING" atp.)) Ani jeho existenciální výpověď v podobě filmu "Kamenný most" není vůbec špatným filmem, jakkoli jde zjevně pro mnohé o sousto dosti nestravitelné. Také pokus o návrat ke kořenům v podobě filmu "Skřítek" rozhodně nevyzněl nijak špatně... V porovnání se zmíněnými opusy je "Gympl" stylově nejednoznačným mixem grotesky a existenciálního filmu. Teoreticky to není špatný koncept, ostatně nemalá dávka existenciální výpovědi je i v předchozích Vorlových filmech a takový Skřítek je vlastně ještě podstatně kritičtější. Bohužel, v případě Gymplu toto spojení prakticky vůbec nefunguje. Zatímco Skřítek je primárně groteskou, skrze níž Vorel kriticky glosuje, Gympl je existenciálním filmem, v němž se nepříjemně často objevuje komická nadsázka, která ovšem existenciální výpověď sráží a relativizuje. Aby byl skutečně drásavou existenciální výpovědí o prožitcích dnešní mladé generace, musel by Vorel opustit skepáckou nadsázku a přehrávání většiny herců, především pitvorných postaviček profesorského sboru, Krausova dravého podnikatele i Hanákova domácího despoty. Vorel tím upadl do stejné blivé komicko-tragické "hořkosladkosti", jakou se vyznačuje například filmová Tvorba pánů Hřebejka, Vejdělka, či Ondříčka... Přitom film rozhodně sliboval nadprůměrný výsledek. Mádl i Vorel junior hrají výborně, prostředí sprejerů, jejich hodnotová měřítka a motivace, to všechno je vystiženo naprosto bezchybně, adekvátní hudební doprovod filmu sedne doslova jako zadek na hrnec a sprejerské scény jsou režírovány nesmírně citlivě a zručně. Ani některé slabší herecké výkony, především zoufale prkenná deklamace Martiny Procházkové by nevadila tolik, kdyby se to celé nerozpadalo do nevyhraněné rozbředlosti, která chce zároveň varovat, vysvětlovat, moralizovat i bavit a nakonec pořádně nedokáže nic... Celkový dojem: 55% Zajímavé komentáře: Marigold, Radek99, kOCOUR ()

triatlet

Nevyrovnaný scénář i herectví - u Schmitzera jsem nadsázku bral, překvapili mě i Mádl s Vorlem ml. Ostatní postavy, včetně dobráckého třídního, jsou spíš karikatury, které by mohly spíš vystupovat v komiksu. Občas jsem se zasmál, ale celkově Gympl mezi klasickými filmy ze školního prostředí neobstojí. ()

Stanislaus

Z Gymplu jsem znal pouze "slavnou scénu" s roztaženým mostem, nicméně celý film jsem zhlédl teprve nedávno. Místy to bylo humorné, místy už tolik ne a našlo by se tam pár hluchých míst, ale celkový dojem není až tak úplně nejhorší, když se ohlédnu za jinými českými počiny posledních deseti let. Zkrátka občas velice upřímná sonda do gymnaziálních lavic, která těží zejména z hereckého obsazení a samotného námětu. ()

Oktavianus

Začnu zápory a není jich málo: úplně pitomé scenáristické okamžiky, které nemají a nikdy neměly s realitou nic společného, jsou zahrávené extrémně špatnými herci. Zvlášť je to průser pro českou kinematografii do budoucna, protože jestli před deseti lety tohle byli mladí adepti herectví, něco je špatně. jediný za něco stojí Mádl - ten je lepší než drtivá většina ansámblu, zbytek mladých herců hrát ani neumí, což se týká jak mladýho Vorla (co byl svýho času na stejným gymplu jak já, jen o rok níž), tak třeba kouzelný Lenky Juroškový. Ta sice i naživo je tak strašně moc sexy jako v Gymplu, na opíjení ve staroměstské Hany Bany, kde byla stejně jak já pečená vařená, rád vzpomínám, ale herečka z ní zjevně nebude. Úplný přešlap je Martina Procházková (zde Vorlovo děvče), která nezahraje jedinou emoci. Totéž pohříchu platí i o starších členech ansámblu, kteří jsou jen plochými karikaturami, často blbě zahranými. Jak je mi sympatické, že starší Vorel obsazuje sklepáky a kamarády, hrát prostě neumějí - včetně něj samotného. Za co Bydžovská dostala Lva, když hraje opět a opět stejnou roli ztrápené matky, netuším. Z některých okamžiků filmu mi tak bylo až trapně. No jo, jenže... ten film není špatnej. Neumím moc vyjádřit proč - příšerná hiphopová hudba, graffiti mi neříká vůbec nic. Asi pro určitou syrovost, nekompromisní závěr, dokonalý tělo Lenky Juroškové, příjemnou atmosféru... Výš než nad tři hvězdy s tím ochotnickým hereckým souborem jít nejde, ale dostalo mě to. ()

Flego

Na jednej strane sociálna výpoveď o dnešnej mladej generácie a ich rodinnom zázemí, na druhej strane pokus o teen komédiu zo všetkým, čo k tomu patrí. Tento žánrový balans je asi najväčším problémom. Pre mňa bol film sklamaním. Našťastie herci ( Holubová, Schmitzer, Bydžovská ) vedia hrať a verím, že si z nich v budúcnosti zoberú príklad aj mladší kolegovia. ()

rikitiki

Vorel je hysterický režisér a netočí příběhy lidí, ale karikatur. Když tohle akceptuji, vychází mi z toho film, který se jednou shlédnout dá. Když odpustím četné nelogičnosti, které - dejme tomu - můžou ve Vorlově trpaslíkovském světě fungovat. A jak už to bývá - buřič a rebel natočil klasickou moralitu. /3. 4. 12./ ()

honajz

Tak dobře, takový pokus o Škola, základ života roku 2007. Je vidět, jak se vše posunulo směrem k depresi a nihilismu, aroganci a anarchii. Problém s filmem mám v tom, že zde zkrátka není nic navíc - je to jakýsi skoro dokumentární záznam s trochou vorlovské „poetiky“, který ale nic neřeší, nikam se neposunuje a neposune, jen pozoruje jako mravence v mraveništi. Pak těžko z toho může mít člověk nějaký pocit, tedy kromě hnusu, pokus nepatří k podobné partě - jinak samozřejmě jde o pocity hrdosti. Spousta postav jsou jen figurky a problémy jsou v podstatě jen schematicky naznačeny, občas dokonce jen prvoplánově. Téma je jistě aktuální, ale vlastně netuším, co tím chtěli autoři říct. Na rozdíl od Školy, základu života zde nakonec chybějí i jakékoliv kladné, nebo alespoň částečně kladné charaktery a postavy (idealistického, avšak pitomého mladého učitele do toho nepočítám). ()

jonyyy

Skvělý děj, svělí herci, obzvláště Kraus, skvělá hudba -> skvělý film....a to ty české nemám nějak moc rád....70% ZHLÉDNUTO V KINĚ - 139 Kč ()

Kailo

Tomáš Vorel st. si někde v odborný knize přečetl jak se chová na ulici a atd.Pro mě to působilo místy až přehnaně předvídavě.Zhulenej magor nevypadal a ani nebyl zhulenej.To že mluvil jako dement byla známka, že dement doopravdy je.Mádla mám celkem rád, ale tady mi neseděl a to hodně.Působil jako maso ve vegetariánském jídle.Jediný proč dávám tolik * je díky hudbě Dj Wiche, tak je skvělá 45% ()

HellFire

Film plný sprejování, které nesnáším, hudby, které nesnáším, fracků, které nesnáším, kamery, která leze všem skoro do krku a k tomu Tomáš Vorel ml., kterého asi taky začnu nesnášet za to jeho laksní odříkávání textů a nulové herecké schopnosti. Radost pohledět bylo opět na Jiřího Schmitzera, kterému takové role sedí. Z celého filmu vidím snahu dostat do kina všechny puberťáky, kteří na takovém životním stylu ujíždí. Holt za mého mládí jsme zakládali kluby a chodili do přírody, teď se zakládají sprejařské kluby. ()

Ivoshek

Na český poměry docela vtipnej film. Zajímavý je, že mnohem líp hrajou starší herci než mladý, nadějný, na kterých asi měla celá story stát. Zvlášť mladej Vorel působí jako naprostej neherec (to není poklona). Starej Vorel by udělal propříště líp, kdyby při točení filmů nechal mladýho Vorla doma ve voliéře a točil s někým normálním. Jinak zbohatlík Kraus mě tu bavil božsky, stejně tak stojí za zkouknutí Lenka Jurošková, která s Tomášem Matonohou absolvuje blízké setkání 3. druhu. ()

Janek

Já mám Vorla rád, v jeho filmech nacházím velmi zajímavou atmosféru a pokládám ho za jednoho z nejosobitějších českých režisérů. Ovšem Gympl musím označit minimálně za guláš. Takové herecké výkyvy jsem jakživ neviděl. To co předvádí dívka jménem Martina Procházková je naprosto nepřekousnutelné. Některé postavy jsou nepříjemně přestylizované (zhulenec) a ve spojení s celkem vážným tématem, jakým jsou generační neshody, působí toto umělé přestylizování naprosto hloupě. Největší průšvih ovšem tkví v samotném Vorlovi. Jeho práce s herci je otřesná - kdyby alespoň výkony usměrnil do stejné latě. Matonoha zde například hraje naprosto přirozeně, ve spojení s některými mladými a ne tolik schopnými herci to vyznívá (alespoň pro mě) strašně rušivě. Ovšem rád bych upozornil na Mádlův talent, jeho výkon je dobrý a jasně převyšuje ostatní. Můj verdikt je tvrdý a sice takový, že je to nejhorší Vorlův film. Ale zároveň si myslím, že má Gympl potenciál k tomu, aby uzrál. Nyní je to ale za 40%. ()

Scrytcher

Mizerné a kostrbaté herecké výkony jdou ruku v ruce s otřesným a mnohdykrát trapným scénářem (Vorle vzpamatuj se, takhle nikdo nemluví). Za jehož kýčovitost můžou právě grimasy a holé charaktery obou hlavních představitelů. ()

SOLOM.

Filmy ze školního prostředí, nebo točící se okolo studentů začínají být pomalu ale jistě o ničem. Ve většině z nich se to stejně točí furt jenom o sexu, což by bylo normální (v normálním životě), ale postupem času to začne nudit. Zvlášť když nás každoročně zaplavují všelijaké americké teen komedie na toto téma a ty české bohužel zaostávají. Snowborďáci, Rafťáci – to jsem ještě dokázal přežvýkat a to hlavně díky slušné porci humorných situací (nejen sexuálních narážek, nebo trapasů), jenže tady toho bylo pomálu. Což bylo samozřejmě na jednu stranu dobře, jenže graffiti mě nějak neberou a už vůbec mě nezajímají lidi, kteří čmárají na zdi a cizí majetek. Normálně by mi to mohlo být u prdele, ale už několikrát mi nějaký zmrd počmáral garáž a žádné umělecké dílo to teda nebylo. Holubová a Mádl v pohodě, zbytek se jen vezl… ()

Ilicka

Trpěla jsem jako zvíře. Tato pseudovýpověď o "mé" generaci mi připadala dvakrát delší než ve skutečnosti byla. Bezradní herci hrají karikatury na lidské bytost a to jak učitelé a rodiče, tak i studenti. (Jen Mádl, Vorel ml. se snaží. Bydžovská mi připadala jako jediná plnohodnotná postava. Huliče z toho vynechme.) Největší zoufalství se snoubí v postavách sličných spolužaček - neschopnost se nějak přirozeně vyjadřovat je sráží do prachu. Scénář je naprosto nevěrohodný a neživotný - hlášky, které padají z úst kohokoli, zní nuceně a nezábavně, studenti gymplu mi připadali zralí spíše na zvláštní školu. Naprosto chybí nějaká dějová linka, zvraty a uzavření příběhu, nějaký silnější motiv. Náznaky sice byly v postavě Tomášovy matky a také přítelkyně, ale zůstaly téměř nevyužity. Stejně jako arzenál českých herců "The best of", kteří zahrají svůj štěk a zmizí. A Abych se dostala k nějakým kladům - mělo to slušný, ne-li dobrý audiovizuál. Houpavá hudba a rozmazané linky se hodí k mládí opojenému trávou a alkoholem. A taky k čmárání po zdech, což se tady ukazuje být jasným jak facka a zároveň velkým uměním. Kreslící scény většinou stály za to. Tak trochu nesměle bych to přirovnala k 8 Mile, tam se taky nic moc neděje a čeká se na další rapový souboj (akci se spreji). ()