Snímek vypráví příběh tří dětí – Aleny, Davida, Ondry (A. Neubauerová, T. Materna a M. Valenta) a tří dospělých – charismatického hledače pokladů Aarona Cohena (B. Navrátil), jinak Davidova dědečka, Aleniny sestry Kristiny (B. Seidlová), která se zabývá dějinami na univerzitě, a sympatického slovenského historika Martina Šimka (M. Kramár). Dobrodružná cesta za ukrytým pokladem nás zavede do tajemných míst staré Prahy, rozvalin vodního hradu i do spletitého a strašidelného pražského podzemí. Tady všude se odehrává napínavé pátrání po záhadném pokladu císaře Rudolfa II., po Golemovi a hlavně bájném Kameni mudrců. V cestě za nalezením pokladu však všechny zúčastněné čeká mnoho překážek... (Česká televize)

Hombre8

Ach bože! Tenhle hloupý mysty-fantasy žánr... Po stránce filmové ale zpracováno dobře. Jen prostě člověk musí vypnout cortex. ()

Cenzure

Natož že to byl český film,tak byl docela poutavý s dobrými efekty a záhadným dějem.Herecké obsazení bylo dobře zvolené a snesitelné.Byla to taková dobrodružná dětská hra s nemastným,neslaným koncem.Ale celkově film pobaví,ale to je tak všechno. ()

Jeremayah

Že by snaha napodobit Indiana Jonese? Kdyby tuhle unylost viděli Spielberg a Ford jejich slzy hořkosti by mrtvému moři vrátili zpět původní úrověň vodní hladiny. Příběh je nudný, bez nápadu, myšlenky a napětí. Herecké výkony mi připadají tak nějak nemotorné. Vrcholem bídy je ovšem závěr, kdy se na scéně objeví velbloud.. 2* jen proto, že je zajimavý hudební podkres a dobře se mi u toho vypláchl mozek.. ()

Ludva

[2009-04-25] * Kdyby tam nebyly ty děti a nebylo to tak hloupé, mohlo to dopadnou docela pěkně. Uznávám, že do filmu pro mládežníky děti patří, to se nedá nic dělat, ale inteligenci malých diváků by tvůrci tolik podceňovat neměli. I přesto bych dal tři hvězdy, nebýt strašlivého závěru (policajt si v honbě za ozbrojeným profíkem bere na pomoc civilisty, pak na něj zapomene a jde s dětmi hledat poklad). ()

vojtik.sup

Já nevím jak vy, ale mě se Maharal líbil moc, já sám jsem nevstal ze židle dokud jsem nezjistil jak film skončí. Dávám 4* a myslím že oprávněně. U mě patří Maharal mezi nejlepší české filmy. ()

mustela

Hledání Golema, odkrývání stop minulosti a luštění středověkých šifer, to vše ve filmu je a nabízí to potenciál alespoň u českého publika zaujmout stejné místo jako například Šifra mistra Leonarda. V prvních minutách filmu to tak i vypadá. Bohužel se jedná o snímek, který je určen především pro dětského diváka a tak autoři asi ani nemohli plně využít možnosti námětu. To by až tak nevadilo, ovšem kdyby i jinak dobří herci jako například Bořivoj Navrátil nebo Maroš Kramár vzali své role seriózně. Také nepotěší rádoby svalnaté hlášky typu: „Bacha jde ten nebezpečný Slovák.“ Vzhledem k tomu, že je to film určený pro děti, možná můžu zavřít obě oči a udělit 2 hvězdičky, jinak bych ho hodnotil mnohem hůř. ()

Bila_pani

Většina hodnotitelů zde nebere vůbec v potaz, že je to film určený převážně pro mladší ročníky a že pochází z české produkce. Myslím, že tvůrci si s námětem poradili velice obstojně. Udržují diváka v napětí, vše do sebe hezky zapadá - konec nelze brát jinak než recesi. Děj dokresluje skvělá hudba a záběry z malebné Prahy. Samozřejmě film má pár much - například dost pochybné herecké výkony mladších herců (kromě Matyáše Valenty teda) a scéna s osmiletou dívčinou mluvící plynně hebrejsky, ale who cares? Je to příjemná oddychovka, která vtáhne do děje, a navíc se zakládá na pověstech, které zná každý, a interpretuje je nevtíravým, ale rafinovaným způsobem. Takhle, až půjdu příště po Praze, budu hledat golemovské kuželky... ()

Choucas

Celkem dobrý film, vychytaná atmosféra, jen se podle mně dalo z námětu vyždímat mnohem více, ale chvílemi je to přesto nelogické a brýlatá intelektuálka mi vážně nesedla, za to pan Cohen byl opravdu dobrej. Fajn film na nějaké odpoledne, kdy budete mít náladu na něco jednoduššího nebo budete mít na starosti nějakého prcka, kterého to možná nadchne - neurazí, nenadchne, takové kompromisní dílo. ()

dboshj

Chápu, že hollywoodské rozpočty jsou jiné než ty české, ale i tak by se dal natočit tento film mnohem záhadněji a napínavěji. Možná kdyby tam nebylo příliš mnoho záběrů na současnou (panelákovou) Prahu. Napětí to prostě postrádalo, ale podobné české filmy nemáme, třeba další pokus už vyjde lépe. ()

Frimo

Jeden z mála filmov českej produkcie tohto žánru ktorý som dopozeral dokonca. Po vzhliadnutí filmu Strážce legendy som bol riadne skeptický, no film ma príjemne prekvapil. Teda nie že by to bolo niečo extra, ale minimálne dalo sa na to ppozerať. Jednoduchý priamočiary dej v nenáročnom filme pre celú rodinu. Tretia hviezdička za to, že je český film. ()

damokles

Rodinný film inspirovaný asi Polanského Devátou bránou. Ta moc pro děti není, zato v Maharalovi jsou děti hlavními hrdiny. Přes občasnou ztrátu věrohodnosti podání B.Seidlové má děj docela spád a občas je dokonce napínavý. Pokud nebereme příliš vážně reálie kolem Maharala (Morenu Ha Rav Liva), je to pro děti nejen zábava, ale pokud se nechají okouzlit tajemstvím jeho postavy, mohou o něm leccos dohledat na webu. Konec, v němž mi chybí hlubší duchovní rozměr, o který by v souvislosti s Maharalem nebyla nouze, je pak pouhým shrnutím podařeného výletu do minulosti. ()

katka219

Na Maharal jsem šla se školou do kina, když mi bylo asi deset a odcházela jsem naprosto nadšená. Bylo to pro mne něco nového, tak tajuplného a dobrodružného! Své první dojmy si pamatuji dodnes a hlavně proto teď dávám toto vysoké hodnocení. Tenhle film se mi silně zapsal do paměti a už se ho nezbavím:) ()

trollfjord

Užasný film, v českém prostředí prakticky nevídaný. Dobrodružné vyprávění, hledání historických faktů, docela se divím a nechápu, proč se tvůrci v Česku tomuto žánru tak vyhýbají. Přitom naše dějiny mají co vyprávět a Praha sama o sobě, je plná námětů na celé série podobných příběhů. Chce to jen trochu více odvahy. Něco málo v tom podniká Jiří Strach ale to stále ještě není dost. ()

Jirkacek

Maharal - Tajemství talismanu patří k málo českým filmům, které mne opravdu velmi zaujaly a které jsem viděl více než třikrát a pokaždé mne dokázaly přikovat k TV obrazovce. Takové zaujetí jsem u sebe vypozoroval pouze u filmů Jiřího Stracha a zřejmě je to kvůli detektivnímu ději založeném na možných skutečnostech, souvisejících s nějakými záhadami z dob dávno minulých. Jako dítě jsem hltal pohádku Byl jednou jeden král a v ní mne zajímala postava Golema, mající zde podobu hliněného obra. Maharal se mi možná líbil právě kvůli této legendě z židovských dějin, která mne vždy fascinovala, ale to nebyl jediný důvod. Nadšený jsem byl i z míst, kde se natáčelo - hrad Zvíkov, uličky staré Prahy, synagoga - to vše mne přivádělo k historickému šílenství v dobrém slova smyslu. O to více nechápu špatné hodnocení zde na ČSFD, ale chápu, že někdo nechápe, o čem Maharal vlastně je. Takovému divákovi asi chybělo bohapusté střílení a akční naháněčky a přitom kouzlo tohoto filmu je úplně v něčem jiném. Navíc takových filmů z české historie a s nějakou záhadou bylo natočeno zoufale málo a to je obrovská škoda. V Maharalu šlo o napínavý příběh tří dětí Aleny, Davida, Ondry, kteří se o prázdninách nudili a toužili po nějakém dobrodružství, které jim bylo dáno mírou vrchovatou, když se pustili po pátrání po židovském pokladu, který možná střežil 500 let legendární Golem. V žádném případě bych ale film nehodnotil jako dětský, ale naopak by jej měli shlédnout úplně všichni. Dalšími postavami pak byl charismatický hledač pokladů Aaron Cohen v podání vynikajícího Bořivoje Navrátila, který s vnukem Davidem přijel do Prahy koupit tajemnou knihu Via Lucis, napsanou před 500 lety dvěma učenci. Vše se však zamotalo, když prodejce v antikvariátu Josef Somr dostal infarkt a zemřel, což začala vyšetřovat policie. Do hry o poklad se zapojil i slovenský Indiana Jones aneb Maroš Kramár, profesor historie, toužící po stejné knize. Chvíli jsem nevěděl kdo je na jaké straně, postavy se prolínaly, přelévaly a měnily své postavení, že se celý děj pořádně zkomplikoval. Nechyběl ani humor a zábava to tak byla vydatná, takže 105 minut filmu uteklo jako voda ve Vltavě, která sehrála v ději také důležitou roli. Právě ty informace o povodních mi sem moc neseděly, stejně jako rychle utnutý závěr. Nepochopil jsem také jednu věc a nevím, jestli si toho někdo z dalších diváků všiml, že ten nejmenší Ondra měl pořád něco s hady - jeho hlášky Dobrou s kobrou, Ajta krajta či to, že mluvil o slovákovi jako o škrtiči, to mi nešlo po vousy. Autoři filmu také mohli přidat pár napínavých scének nebo se více věnovat postavě Rabína Löwa. No nic není dokonalé, ale jsem rád že tento snímek vůbec vznikl a moc bych si přál více takových. Chvílemi mi připomínal Lovce pokladů z Nicholasem Cagem po česku...Suma sumárum Maharal - Tajemství talismanu ode mne získává čtyři židovské hvězdy ****. ()

TylerD.

Nedomyšlené detaily a častá naivita se takovému typu filmu odpustit dají ale ten zmařený konec za mě ne. Ppbně největší objev v dějinách nechám napospas dva metry pod vodou jenom proto, že se tam teď zrovna nesmí a jde se na čaj? WTF? Škoda, protože právě konec byl jinak nápaditý a dost odážný, na takový si netroufnou ani kdejaké scifi trháky. I přes takhle zkažený závěr se přikláním ke čtyřem za to, že i u nás točíme fanatsy filmy. ()