Snímek vypráví příběh tří dětí – Aleny, Davida, Ondry (A. Neubauerová, T. Materna a M. Valenta) a tří dospělých – charismatického hledače pokladů Aarona Cohena (B. Navrátil), jinak Davidova dědečka, Aleniny sestry Kristiny (B. Seidlová), která se zabývá dějinami na univerzitě, a sympatického slovenského historika Martina Šimka (M. Kramár). Dobrodružná cesta za ukrytým pokladem nás zavede do tajemných míst staré Prahy, rozvalin vodního hradu i do spletitého a strašidelného pražského podzemí. Tady všude se odehrává napínavé pátrání po záhadném pokladu císaře Rudolfa II., po Golemovi a hlavně bájném Kameni mudrců. V cestě za nalezením pokladu však všechny zúčastněné čeká mnoho překážek... (Česká televize)

Yardak

Příjemné děstské dobrodrůžo na jedno podívání:). Kamera se občas snažila bejt hrozně cool s rychlým pohybem. Konec příběhu mi přišel až moc, že to už fakt přehnali a některý scény si neumim živě představit (třeba na rušný ulici lézt do kanálu). No ale na Seidlovou se příjemně koukalo a Kramár jako Indiana Jones po slovensku..no pane jo..ale i tak 60 %. Film je určen hlavně pro děti, tak to i tak hodnotím. ()

lola3121

Zbytečně podhodnocený film... Samozřejmě se nemůže srovnávat s hollywoodskými produkcemi, ale na české podmínky je to celkem slušné. Navíc je to film pro děti, čili srovnání s Šifrou mistra Leonarda či Indiana Jonesem je poněkud zcestné. Kdyby mi bylo 12, tak to žeru... ()

honajz

Tajemná kniha Via Lucis má být objevena dětmi v našem století v Praze a pomoci zabránit jakési blíže nespecifikované katastrofě. Zajímavý pokus o rodinný dobrodružný film, který má vynikající kameru i hudbu, ale zcela mizerný a nedotažený scénář, včetně neuvěřitelně hloupých dialogů i často amatérských hereckých výkonů. ()

Xeelee

Česká variace na Indiana Jonese a příběhy o záchraně světa nijak nepřekvapila. Občas vtipná scéna, občas trošku zhoustne atmosféra, triviální příběh a celé to je až na pár výjimek mizerně zahráno. Nejvtipnější je, že nejlepší výkony předváděly vedlejší postavy. ()

duklak2

A vy víte, co se to skrývá v pražském podzemí? Jestli ne, zkuste tento film. I když raději to nezkoušejte. Ach jo, kde jsou časy dětských filmů Jak vytrhnout velrybě stoličku, S tebou mě baví svět, Ať žijí duchové a jiných? Asi už nenávratně pryč. Přemýšlím ale, čím to může být. Jestli tím, že nejsou herci typu Tomáše Holého? Nebo špatnými scénáři? Opravdu nevím. Od Maharala jsem nic nečekal a taky mě ničím neohromil. Zrovna dnes 26. 12. večer na ČT dávají tento film. Ale já, jelikož večer se věnuji jiným věcem:-), tak jsem si film stáhnul a pustil v pravé poledne. Příběh vypadá zajímavě a lákavě. Začíná na počátku 17. století. Umírající židovský mudrc Jehuda Löw svěří dvěma vyvoleným tajemství; podaruje je vzácným rukopisem i náhodnými modloslužebnými předměty, jež umožní nalézt ukrytý poklad Rudolfa II. Prorokuje, že za čtyři století dojde ke střetu Dobra a Zla. Scénář je přímo strašný. Po zhlédnutí říkám, že jsem zabil 100 minut a to myslím doslova. Dokonce i oběd mě vystydnul a to pro mě, jako pro velkého jedlíka je přímo strašné. Jsem velmi, ale opravdu velmi pobouřen. Tohle dílo si nezaslouží ani modrý čtvereček. Rychle ho očerněte. Ta jedna hvězda je jenom za moji velmi oblíbenou herečku Báru Seidlovou, která ale bohužel už skoro není v TV vidět, protože se více věnuje divadlu. Je to škoda. Taková kráska se hodí do telky. Film jsem vůbec nepobral. Trochu dobrá je hudba a kamera. Herecké výkony jsou absurdní. I když na druhou stranu mluvit o hereckých výkonech ve filmu pro děti je asi nesmyslné. Asi nenajdete dítě, které by jejich výkony hodnotilo. Jen něco trochu předvedl Matyáš Valenta, Hádek a Kramár. Vidět je zde i nesmrtelná Libuška Havelková. Ten Matyáš Valenta mě zaujal možná jen díky tomu, že ho vidím každý všední den v seriálu ULICE. A dále už výše zmiňovaná kráska Bára. Ta by se měla ale naučit parkovat:-). Jinak to nestálo za nic a DVD s filmem asi hodím do koše, nebo daruji někomu, koho opravdu nemám rád a takových lidí je hodně:-). Tento film je důkazem toho, že veškerá sláva i kvalita dětského filmu je již dávnou minulostí. Zajímavý komentář Taffey. Podobné filmy: Šifra mistra Leonarda, Indiana Jones, Lovci pokladů, Lovci dinosaurů, Dobyvatelé ztracené archy. ()

Earl_23

Na české poměry poměrně dobrá dobrodružná podívaná. Místy až moc fantasy, ale zejména pro mladší část publika poměrně dobrá podívaná. ()

Kimon

Pohledem svých synů, nikoliv svým, i když jsem film sledoval také, hodnotím tento dobrodružný snímek určený pro starší děti jako slušně nadprůměrný. Zajímavá kamera, slušné herecké vyjádření a vystižné tajemno děje posouvá tento příběh do roviny nadprůměrné české tvorby pro děti. Nehledal bych zbytečně nelogické pasáže, a že jich tam opravdu je! Jde přece "pouze jen" o dobrodružství viděno dětskýma očima. Když někdo čte Julese Verna, také nevyhledává nelogičnosti. Nemyslím, že by tento snímek měl kdokoliv srovnávat s Indiana Jonesem. Proč pořád něco srovnávat? Ty dva snímky mají z hlediska srovnání společné pouze to, že se jedná o fantasy a dobrodružství. To už bychom mohli s Maharalem srovnávat i Zemanova Barona Prášila z roku 1961 či Vynález zkázy z roku 1958. A to jistě nikdo neudělá. Nedá se srovnávat nesrovnatelné, a to nemyslím jen z hlediska finančního rozpočtu. ()

Tommassi3

"Pochopte, je to přece můj děda !!" - "Nic si z toho nedělej !! Třeba to není dědičný.. Já mám zase cáklou ségru.." ;) ()

Silence

Jsem docela překvapený a zároveň zklamaný. Překvapením pro mne byl námět a na české poměry zajímavá a dynamická kamera a vizuální stránka filmu. V tomto ohledu naprosto nesouhlasím s Psemou. Stačí vedle sebe postavit Maharal a opravdu televizního Obsluhoval jsem anglického krále a je jasno. Kamerových experimentů si obvzvláště v českém filmu cením, i když se v tomto případě občas trochu vyjmuly kontrole. I přesto, že se jedná o rodinný/dětský film, důležitý je samozřejmě i scénář. A to je (opět) kámen úrazu. Kostrbatých dialogů se novodobá česká kinematografie už asi nikdy nezbaví a výpomoc v podobě nelogičností již byla zmíněna. Některé potencionálně vynikající scény tak scénář stáhl pod hladinu, některé scény zbytečně natáhl a některé nepochopitelně utnul. Také epilog "O týden později" je naprosto zbytečný. Pokud si ale vzpomenu na loňskou krokodýlí jízdu Marie Poledňákové, beru Maharal všemi deseti. 4/10 ()

villon17

Jo, myslim to vážně:). Nedokážu popsat co, ale něco se mi na Tajemství talismanu fakt líbilo, vtáhlo mě to a upoutalo na celejch 105 minut. Když sem viděla Šifru mistra Leonarda poprvý, tak se mi tohle dokonce líbilo víc. ()

kleopetra

Líbil se mi námět, ale určitě by šel film lépe zpracovat... Něco podobného mi v české kinematografii chybí... je z toho ale film pro děti, což je škoda. ()

sidzej

"Český Indiana Jones" -vcelku vtipné prirovnanie no keby som mal Maharal prirovnať k nejakému americkému dobrodružnému filmu, tak zrejme k Lovcom pokladov. Napriek tomu, že oceňujem snahu tvorcov priniesť na naše obrazovky film s dobrodružným nádychom, musím podotknúť že na podobné fantasy výpravy o hľadaní pokladov treba mať predovšetkým štedrý rozpočet, kvalitnú hudbu, lokácie, výpravu a zaujímavý vizuál. A Maharal nemá ani jedno. Film zachraňuje až záverečná scéna s nálezom Kameňa Mudrcov, ktorá ako jediná nepôsobí takým televíznym a statickým dojdom (roztrasená kamera, striekajúca voda, padajúce balvany, nejaké tie vizuálne efekty). To je však na 105 minútový film hriešne málo. ()

Philippa

Z kina jsem odcházela s přesvědčením ,že tohle byly fakt vyhozený prachy.Bohužel s tímto pocitem odcházel i můj 8 letý parťák.Nebýt mého oblíbeného hradu Zvíkov bylo by ještě nižší hodnocení. ()

Praxis

Docela příjemné překvápko. Čekal jsem větší hrůzu. Byl jsem na vážkách, jestli udělit tři nebo čtyři hvězdičky, konec to nakonec rozsekl. Čekal jsem možná ještě více tajemnější a akčnější konec. A to s tím mořem mě pobavilo:-) Jak jsem řekl, příjemní herci, zajímavá kamera i střih, režie také klape a protože je to primárně pro děti, nemůžu jít pod 70%. ()

ivishka

K mému překvapení celkem poutavý příběh, který není jen pro děti ale i pro dospělé a titul rodinný film by celkem seděl. Pobavila mě forma jakou byl film a vůbec celé to tajemství Maharalu pojato. Brala jsem to jako nadsázku ovšem to mělo perfektní zápletku a poutavý průběh filmu vůbec nebyl k zahození. Zajímalo by mě co je na tom pravdy. Uvítala bych dokonce i pokračování tohoto filmu něco jako český starší Indiana Jones jenže bohužel pan Bořivoj Navrátil zesnul už v roce 2011, takže by to záleželo hlavně na Maroši Kramárovi nebo Barboře Seidlové s dětmi. Herecké výkony byly průměrné ale na poutavosti to filmu absolutně neubralo. ()

GodComplex

Super, neveril jsem tomu, ze by podobna cz patlanina pro deti mohla byt tak zabavna a kvalitni. Na to, ze to bylo vesmes poloamaterske a to zejmena co se hereckych vykonu tyce, tak si to dokazalo vytvorit solidni atmosferu a davku mysticna. V hlavni roli historicka Praha. Zacalo to vyborne, ale s blizicim se koncem vsechno zacalo polevovat a finale byla uz jen pouha dojezdova tragedie, ktera uplne zbytecne zruinovala vse o co se tvurci celou dobu snazili. Seidlova byla hodne good, skoda ze ma na csfd tak hnusnou profilovou fotku. 6/10 ()

blackrain

Proti hereckému obsazení nic nemám. To bylo velice slušné. Líbil se mi pan Navrátil a Kramár. Příběh už tak dobrý nebyl. No, film byl určený především dětem. Těm se bude určitě líbit. Každý se musí dovtípit, kde se tvůrci nechali inspirovat. Strará Praha se svými křivolakými uličkami nabízí velké množství inspirace a neodolatelnou atmosféru. Na mě příběh působí jaksi nedotaženě. Možná, že to vidím z pohledu dospělého diváka. ()