Poslední člověk na Zemi není sám. Will Smith v roli toho, který přežil. Já, legenda – impozantní, akční dobrodružství plné znepokojivých záběrů vylidněného Manhattanu. Vojensky virolog Robert Neville (Smith) je nevysvětlitelným způsobem imunní vůči nezastavitelnému a nevyléčitelnému viru, který postihl obyvatele New Yorku, možná celého světa. Zmutované oběti neznámého moru se plíží ve stínech a sledují každý Nevillův pohyb. Čekají, až udělá osudnou chybu. Nevilla pohání jediný cíl – vyrobit lék z vlastní krve a čas pracuje proti němu. (Magic Box)

Radko

Svet v dnešnej podobe zanikne následkom experimentovania s vylepšovaním ľudského tela. Jedna z pôvodne liečivých substancií unikne a spôsobí epidémiu. V istom zmysle sa telá ľudí postihnutých vírusom vylepšia - sú draví, lační a sociálne družní. Nepotrebujú intelekt, nemenia drasticky krajinu, stačí im potrava a lov. Betónové veľkomesto zarastá postupne zeleňou, pomedzi ktorú pobehujú stáda divých zvierat. V mestskej džungli sa pohybuje tiež jeden imúnny. Snaží sa pripraviť účinnú vakcínu, využíva pozostatky civilizácie (auto, zbrane, elektrinu). Avšak k spáse nepovedú civilizačné vymoženosti, lež Mystika načúvania Božiemu hlasu. S jej pomocou sa nakoniec vytvoria podmienky pre vznik lepšej spoločnosti. Nádej ako prekonať súčasný neúnosný civilizačný marazmus. Atmosférický príbeh s nedostatkami. Od základnej premisy, nahovárajúcej, že strata väčšiny ľudstva môže byť vlastne jeho spásou, cez digitalizované zvieratá i mutantov až po new ageovú filozofiu záveru. Poznámka: Žiaľ, nádeje fantazmagorických "radikálnych" ekológov i pravicových majiteľov korporácií (v tom sú si tieto dve inak nezmieriteľné skupiny vzácne zajedno) o potrebe zníženia populácie na minimum si neuvedomujú hrozbu zásahu do fylogenézy. Varovali pred ňou viacerí významní učenci a etológovia (napr. K. Lorenz, E. Bondy, R. Sheldrake). V istom zmysle je myšlienka filmu veľmi blízka poslednému mainstreamovému a vládami podporovanému bestselleru Danna Browna Inferno. Takýto zásah však najpravdepodobnejšie vytvorí nezvratne iný typ ľudstva. Nepriateľský prírode, rozhodne aj voči iným kultúram. Išlo by o biohumanoidov, prepojencov živého organizmu so strojovými súčiastkami. Útočných, bystrých, poživačných a víťaziacich. HR Giger takúto spoločnosť presvedčivo vykresľuje už desiatky rokov. ()

akisha

První polovina filmu skvělá, z pohledu "posledního" newyorčana a jeho každodenních rituálů, abych se z toho nezbláznil. Líbilo se mi i postupný zarůstání New Yorku plevelem. Nicméně někde uprostřed jakoby někdo přehodil výhybku a film se z tajemnosti a nejistoty řítí do vymletejch kolejí stokrát viděnýho. Mizernej konec mě takřka znechutil. Alespoň že snaha byla (viz alternativní konec). ()

Eddard

I když filmu nemáte moc co vytknout, neznamená to, že musí být nutně zajímavý. Celkem demonstrativně to platí pro tenhle nový Smith-film, který je pro mě nejzajímavější z nepříliš relevantního hlediska a to, nakolik Willovo současné unikátní postavení v Hollywoodu odráží jeho sólovou roli trosečníka, uprostřed liduprázdného města. Jeho výkon je poctivý a také díky němu se mnohdy pomalu běžící děj nestává jen trpěnou nudou. Přesto však nedokáže film vytrhnout z šedého průměru. Postapokalyptická džungle New Yorku se vám poměrně rychle okouká (Gilliam asi věděl proč ten potencionálně zajímavý úvod v 12 Opicích nerozpracoval) a ve zbylé hodině a půl jste odkázáni na pár slušných dramatických scén, pár vágních flash-backům a tucet tuctových pasáží o ničem, ve kterých si Smith pobroukává Marleyho vykopávky. Jo a ne, že by mi na tom nějak moc sešlo, ale musely být ti zombíci/mutíci TAK digitální? Co je špatného na starých dobrých maskách? 50% ()

Falko

Film naplnil moje ocakavania. Chyby tu nechcem ziadne hladat, pretoze ukazka vyludneneho New Yorku, kde burinami v zaplavenenych uliciach pobehuju jelene, bola natocena naozaj bravurne. Okrem toho triky, mozno pre niekoho 10 rokov zastarale ma nejako neovplyvnili, naopak sa mi pacili a atmosfera a napätie filmu zohrali u mna hlavnu ulohu. Film som videl nastastie v kine vybavenom kvalitnym a hlasnym zvukovym zariadenim THX a bez problemov som sa dokazal vzit do problemov hrozivej a osamelej situacie Will Smitha, kde ma par krat pocas filmu tak slusne heglo. No a co, necakal som, ze niekde na mna z tak obrovskeho platna vyskoci akesi strasidlo :-) _______ Will Smith - (Robert Neville) +++ Alice Braga - (Anna) +++ Charlie Tahan - (Ethan) +++ Salli Richardson-Whitfield - (Zoe Neville) +++ Willow Smith - (Marley Neville) +++ Produkcia: Akiva Goldsman +++ Hudba: James Newton Howard +++ (Videl v kine 22.01.2008) ()

castor

No, tak přesně tohle zaoceánští producenti umí – nalákat na akční thriller monstrózních rozměrů s inteligentním příběhem a přesahem se jim náramně povedlo. Vytvoření liduprázdného New Yorku vypadá úchvatně. Jen co ale do každodenní rutiny přeživšího doktora Roberta Nevilla vlepíme příběh, začnou se dít nepříjemné věci. Tvůrci tak nevěřícně hloupě rozmělnili zajímavý potenciál do průměrné povrchní podívané. Will Smith, leč prakticky osamocen, se opět vrátil ke své typické postavě, i když ubral ze svého narcistního ega a místy je jako snaživý samomluvec výborný. Zejména pak ve scénách, kdy se chtě nechtě loučí se svou věrnou fenou Sam nebo úpěnlivě prosí němou figurínu v liduprázdném obchodě o odpověď. Producenty nesmírně milovaný Smith minimálně potěší. Překvapivě špatná je naopak úroveň triků – a to zejména v druhé polovině, kde bych s ohledem na uplynulé očekával, že monstra namísto digitálních kouzel „oživí“ živí herci. Tmou se blížící nakažení se tak mění v dokonalé atlety s proporcemi hbitých kobylek, kteří jednoduše neuchvátí. A hororová rovina snímku díky nim zcela ztratí na efektivnosti a účinnosti. Marketing tak z komorního dílka vykřesal maximum a celé to velkolepě nafouknul, aby se diváci mohli u pokladen kin přetrhnout. A do nebes vynášený (proboha, za co vlastně?) režisér Francis Lawrence mě o svých kvalitách zatím moc nepřesvědčil. Po pár letech viděno podruhé a pořád je to mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Pro tentokrát zůstanu dole!! ()

viperblade

Já, legenda je film, o kterém jsem věděl jen to, že tam hraje Will Smith a že všichni nadávali na konec s tím, že alternativní je mnohem lepší. No, zase tady budu za exota, ale to ani omylem. SPOILERY! Protože mě ten alternativní konec (pro zájemce zde part 1 a zde part 2) vůbec nesedl. Proč? Protože IMHO je to nesmysl. Knihu jsem nečetl, tak nevím, jestli tohle je věrnější knize, ale od apokalyptického filmu nečekám happy end a proto se mi líbil původní výbušný konec, než "zrůdy chtěli pouze jednoho ze svých" konec. Takže, pokud mě chcete kamenovat, postavte se do fronty, já tu dávám bez zaváhání pět hvězd. A hlavně za ten úderný konec. ()

Rogue

Po Last Man on Earth a Omega Man již třetí nepříliš povedená adaptace Mathesonovy průměrné knihy. Raději si pusťte novozélandské Ticho na Zemi, které sice nemá ani Vincenta Price, ani slavnou předlohu, ale má atmosféru od začátku do konce. ()

Rex Mundi

Priateľ po filme vyhlásil "slabé", ja som sa zapozerala celkom príjemne, ale musím uznať, že po tých nadšených ohlasoch som čakala čosi viac. Will Smith hrá výborne, až si s ním prežívate celý jeho fatálne depresívny príbeh, bojíte sa oňho, obdivujete ho... ale nakoniec vás z hlbšieho zážitku na hladinu vynesú také klišovité drobnosti. 3,5* ()

MM_Ramone

"I Am Legend" je dobrý film. Veď už len pre tie krásne scény z vyľudneného New Yorku sa naň oplatí pozrieť. Ale hlavne si tento snímok zapamätám z dôvodu, že som tu prvý krát videl skutočne hrať Willa Smitha. Svoju úlohu zvládol na moje príjemné prekvapenie veľmi dobre. Tiež námet mi celkom sadol. Najvýraznejší nedostatok vidím na stvárnení ľudí zasiahnutých pandémiou. Na tom mohli tvorcovia viacej zapracovať. *** ()

D.Moore

Nutno vidět verzi s alternativním koncem - ne tu zmršenou z kina. Ach jo, proč se Hollywood pořád něčeho bojí? ()

Niktorius

Francis Lawrence věří, že když děláte věci pořádně, lidé to ocení. A tak není I am Legend ničím víc ani ničím míň, než jen pocitvě odvedenou filmařinou, které ovšem hrubě chybí nějaký obsah, neboť dobré dvě třetiny filmu sledujeme jen jakýsi prolog, mapující život přeživšího vědce Nevilla v post-apokalyptickém NY, který je následován rovnou epilogem s podivně působícím náboženským odkazem. Prvních šedesát minut drží skvělá atmosféra a sympatický pes (Will taky není k zahození), v závěru zase konečně příjde trocha akce (je na místě zaremcat nad průměrnými triky), takže jsem se vůbec nenudil ani nepociťoval hluboké zklamání, jen jsem trochu očekával, že z námětu tvůrci uplácají něco hlubšího a zapamatovatelnějšího, než jen pěkné stylistické civčení. ()

Spooner

Tak máme tu nový rok a s ním první velký film tohoto roku (tedy aspoň u nás). Na tenhle film jsem se těšil velice, jednak kvůli Smithovi a také kvůli Lawrencovi, který měl prokázat, že super Constantine nebyl náhoda. A ani jeden z nich mě nezklamal. Francis Lawrence už od prvního záběru na spustošené město zavádí perfektní atmosféru. Napínavé pasáže jsou někdy až děsivé (scéna v temné budově rulez) a fungují i ty dojemnější pasáže. Zkrátka Lawrence ví jak nás a atmosféru zvládá na jedničku. Stejně tak to na jedničku zvládá Will Smith, který předvádí další ze svých výborných výkonů. To on také táhne celý film a já jsem mu věřil každou minutu. Francis Lawrence i Smith mě prostě nezklamali a k filmu bych skoro neměl žádnou výtku. Když teda nepočítám poslední čtvrt hodinku. Ten konec se řeší skoro všude a já se musim přidat k těm, kterým se nelíbil. K zbytku filmu se totiž vůbec nehodí a skoro to kazí celou atmosféru. To ale není Lawrencova ani Smithova chyba, nýbrž chyba scénaristy. I tak jsem byl ale velmi spokojen a blbej konec mi celý zážitek prostě zkazit nemohl. Je to prostě super a v kině jedinečný zážitek. ()

JAn

Výborná první polovina, skvělá výprava, úžasná kamera i postapokalyptická atmosféra, ale všechno to dokonale odumře s Willovou přítelkyní a čím dál tím častěji se objevujícími vampýry. Tak odfláknuté krvepijce ´sem už dlouho neviděl. Ale co zamrzí nejvíc je ten kýčovitě zprasený závěr. ()

Davies182

Hodnocení perfektní alternativní verze, která je oproti přeslazenému a tupému konci původního sestřihu zcela jiným diváckým zážitkem a obrací celkové vyznění vzhůru nohama. Škoda, že se kvůli konzumním divákům, kteří šli do kina na miláčka Smithe a ne na inteligentní sci-fi, nedostala tato druhá verze na plátna. ()

Wacoslav1

Vynikající postapo. Doplněné díky mojí hlasovačce. Ač Smith není úplně můj favorit, tak tady to ukočíroval dobře a ruku v ruce s tím šla i kvalitní atmosféra a napětí po celou délku snímku. Film sice není úplně absolutní top svého žánru, ale rozhodně patří k tomu kvalitnímu co v něm lze shlédnout.80% ()

petero

Zo začiatku ma dosť prekvapilo aké to je o ničom vo vyľudnenom New Yorku, atmosféra je síce pekná, trávička vyrastá kade tade, potom ma však celkom prekvapilo spracovanie zverov ktoré si to šinú ulicami, zrejme to boli triky ale pôsobili celkom vierohodne čo na rozdiel od zmutovaných ľudí ale zrejme to bolo zámerom tvorcom, aby vyzerali tak nereálne (čo som vzhľadom na rozdiel od namakeupovaných ľudí v The Omega Man uvítal s radosťou). Páčili sa mi scénky keď sa napr. akože hanbil dievčaťa v DVD požičovni, keď Sam vbehol za jeleňom do tmy, keď sa Robert Nevill chytil do pasce, keď nakladal svoju rodinu do vrtulníka – proste vtedy bolo jasné že sa niečo strašné stane, keď prišiel o Sama a rozhodol sa pomstiť mutantom (Lawrence krásne znázornil nastávajúcu totálnu samotu hlavného hrdinu a jeho zúfalstvo) a samozrejme záverečné dobíjanie sa mutantov do domu. ()

gogo76

W.Smith má čuch na dobré filmy a diváci ho žerú. Filmov s podobnou tématikou tu za posledné roky bolo viac, napr. 28 dní potom, 28 týždňov potom, Potomkovia ľudí...a hlavne v porovnaní s posledne menovaným ťahá trošku za kratší koniec, no napriek tomu sa mi to veľmi páčilo. Prvá hodina je úplne geniálna, horšie je to s príchodom nie celkom podarených digitálnych "svetlobojkov". Dosť sa tomuto snímku vytýka pobabraný koniec v porovnaní s knižnou predlohou (nečítal som, neviem posúdiť), no mne sa pozdával určite viac ako alternatívny koniec na druhom DVD, kde to končí happyendom. Na internete sú dostupné ešte asi dva ďalšie alt. konce, ktoré sa už výrazne nelíšia od toho oficiálneho. W.Smith podáva slušný herecký výkon, o napätie tu nie je núdza a hlavne mi zase po dlhšej dobe nejaký film pripadal dosť krátky. Kľudne by som zhltol aj hodinu navyše. Legendou sa tento film určite nestane, ale diváci určite sklamaní nebudú. A to je tiež úspech. 80% ()

pepo

kvalitatívne veľmi roztrieštené.prvá polovica 5* druhá **, vzhľadom na výborného smitha zaokruhľujem nahor ()

Reiniš

Obrázky stísněného a vylidněného New Yorku a skvělý Will Smith (a to jsem nikdy nepatřil mezi jeho skalní fandy) patří mezi to nejlepší, co vám film nabídne. Francis Lawrence umí pracovat s triky i atmosférou a přesvědčí vás o tom hlavně první polovina filmu (scéna v níž Will běží za svou fenou do útrob temné budovy je skutečně hrůzu nahánějící). Snímek se začne poněkud zadrhávat ve druhé půli a závěrečné moralizování o víře tady působí vyloženě jako pěst na oko. Moc se nepovedly ani ty příšerky, které jsou až odporně digitální a vůbec působí divně. Já, legenda určitě není špatný film, ale od tvůrce skvělého Constantina bych čekal, že si s touto myšlenkou pohraje o něco lépe. ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

26.08.2022

Já, legenda dostane pokračování

Já, legenda dostane pokračování

05.03.2022

Postapokalyptický akční snímek Já, legenda, v němž si v roce 2007 zahrál hlavní roli Will Smith (Mizerové), se oficiálně dočká dvojky. Scénář opět napíše Akiva Goldsman (Šifra mistra Leonarda, Čistá… (více)

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech