Poslední člověk na Zemi není sám. Will Smith v roli toho, který přežil. Já, legenda – impozantní, akční dobrodružství plné znepokojivých záběrů vylidněného Manhattanu. Vojensky virolog Robert Neville (Smith) je nevysvětlitelným způsobem imunní vůči nezastavitelnému a nevyléčitelnému viru, který postihl obyvatele New Yorku, možná celého světa. Zmutované oběti neznámého moru se plíží ve stínech a sledují každý Nevillův pohyb. Čekají, až udělá osudnou chybu. Nevilla pohání jediný cíl – vyrobit lék z vlastní krve a čas pracuje proti němu. (Magic Box)

Adrian

Kniznu predlohu som necital, ale I am Legend je prinajmensom "entertainment" vydarenou transformaciou filmovej verzie The Last Man on Earth s V. Priceom z 1964. Akykolvek myslienkovy presah je zredukovany takmer na nulu, ovsem osobne mi to vobec nevadilo, kedze "nahrada" v podobe presvecivej postapokalyptickej atmosfery vyludneneho velkomesta bola dokonala. Navyse, ta okata trikovost kreatur mi skvelo podtrhovala ich de-evolucnu animalnost a zaroven zintenzifikovala survival mod hlavnej postavy v akcnych pasazach. ()

DaViD´82

Promarněná příležitost, kterou stěží a s vypětím všech sil zachraňují Francis Lawrence, Will Smith, takřka všudypřítomná atmosféra a především úvodních třicet minut. Jenže poté to najednou již nemá co nabídnout. Za rozpačitý výsledek nemůže ani tak absence akce či poněkud úsměvné příšery. Vina padá jedině na hlavu scenáristů. Pominu, že z předlohy zůstal skutečně pouze úvodní nápad, ale to že pro sto minut stopáže popsali stěží tři stránky scénáře mi nikdo nevymluví. Hanba jim, že si za takové nic ještě nechali zaplatit. Při nulovém ději se ani nepopiratelné charisma Willa Smithe moc nechytá. O to hůře pak působí naprosto směšný závěr (ten "alternativní" věrný duchu předlohy film znatelně vylepšuje). Blockbuster, který není popcornem a zní v něm (nejen) myšlenky Boba Marleyho. To se cení. Ovšem to, že je ve výsledku pouze průměrným zážitkem, tak to již ne. ()

Superpero

Je to hodně ambiciózní projekt, bohužel ale skončil dost bezživotně. Vzhledem k tématu to je možná plus, ale mě nestačí hodinu koukat na Willa Smithe jak chodí po městě. Když posiluje nebo střílí je dobrej, ale neříkejte mi, že jste mu někdo věřil toho vědce. Scénář je dost klišoidní a ta ženská s klukem mi tam moc neseděli. Navíc Smithova postava chvíli mluví jako magor (hrabe mu z tý samoty) a pak z ničeho nic je zas schopen naprosto normální konverzace. Nic proti tomu ale ten motiv magorství bych tak trochu víc rozvedl, byla to jediná zajímavá věc ve filmu (scény se Shrekem či slaninou rulez). Bob Marley potěšil. ()

Shadwell

I když jsou zde známky meditativního urban-environmentu, zalamuje se to do heroického a tuze vykalkulovaného B-éčka. ()

Bluntman

Já, legenda je padným argumentem utišující všechny ty, kteři tvrdí, že americké filmy neimplantují své vidění světa a politiku jiným lidem a ve filmu klasického amerického žánru jde vždy o to, nakolik se s tím ta která podívaná vypořádá. Will Smith si čím dál tím pečlivěji vybírá role, kde mi jeho machističnost vadí čím dál tím míň a kde i jeho exhibicí ubývá (Já, legena má akorát strávitelné pasäže cvičení). Francis Lawrence umí skvěle vylíčit atmosféru vylidněného (?) New Yorku a ve flashbacích se neopájí zbytečně atrakcemi, ale stejně jako u Constantina se nevyhne klišé a hlavně, což zde působí nepatřičně, křesťanské ideologii, která je křečovitě nasazená na konec a násilná víc než celá protivojenská linie v 28 dní poté. Digitální kreatury mi ale nakonec nevadily, v tomto ohledu souhlasím s Adrianem. Mírný nadprůměr a první polovinu opravdu chytré postapokalyptické sci-fi s několika skvostně konstruovanými scénami, ale ve výsledku hloupější a horší než nejslabší Shyalaman - Znamení. ()

Fr

Existují lékařské zázraky…. Perfektní W.Smith a vytvořený svět. Perfektní je i tempo, kterým nám jsou servírovány další a další podrobnosti. Dobrá, nenucená atmosféra, přál bych si, aby vydržela celý film! Dozvídáme se, jak vypadá N.Y. ve dne, a čekám, jaký bude v noci. Lekačky, s baterkou v temných zákoutích, žádná hudba, kapky vody, zrychlený dech. Zambie útočí!! Super! Pak přichází konec a já jsem totálně hotovej! Jak tohle mohl někdo dopustit! A nezbývá mi věřit, že prostě Bůh existuje a ten alternativní bude lepší a celkový výsledek taktéž! P.S. je to tak 70%. Ale optimisticky dávám 4*. ALTERNATIVNÍ KONEC: všem, které konec v kinoverzi ,,neuspokojil“, doporučuji zhlédnout (pro jistotu) znovu celý film s tímto koncem!! Díky menším ,,doplňkům“ a jinému závěru to konečně dává trochu smysl!!! Teď jsou ty **** zasloužené. ()

LIVINGDEAD

Tento film - monolog Will Smitha je taková hovadina, že už je lepší Trosečník s Tomem Hanksem. Ve filmu Já,legenda je nejdůležitější a nejsympatičtější role ta, kterou má pes! Hrozně stupidní film, žádná akce, žádné sci-fi, prostě levný film s jedním hercem a několika lidí v komparzu! Hrůza! Dávám 1 * za psa. ()

TheMaker

:::::::::::::::::: Nějak mne to nezaujalo. Skvělý námět, ale ten scénář je divný a to nemluvím ještě o tom konci. Jeden z alternativních konců se mi líbil daleko víc. Jak říká uživatelka venus, dalo se z toho vyždímat více ....... ::::::::::::::::::: ()

Nathalie

Hustá atmosféra, řídký scénář. Filmový ekvivalent instantní bramborové kaše- rozbředlá, se žmolky, umělohmotná chuť a žádný post-konzumační přesah, ale na první pohled vypadá vábně. Bohužel, ani charimatické duo Vilíka a čoklíka Legendu nestvořilo. 50% ()

Dever

Will Smith a jeho ťažký život ktorý ho zastihol kvôli nebezpečnému úniku plynu, ktorý vyhubil takmer celé ľudstvo. túto tématiku som už pár krát počul a aj videl, ale Im Legend ma tak nadchol svojou dramatickosťou že som mu musel dať 5*......................... Soundtrack James Newton Howard: 1. My Name Is Robert Neville ,2. Deer Hunting ,3. Evacuation ,4. Scan Her Again ,5. Darkseeker Dogs ,6. Sam's Gone ,7. Talk To Me ,8. The Pier ,9. Can They Do That? ,10. I'm Listening ,11. The Jagged Edge ,12. Reunited ,13. I'm Sorry ,14. Epilogue., ()

Viktooorka

Dva roky jsem tuhle podívanou odkládala. Asi mě k tomu vedl Bůh nebo motýlek, ale 28. ledna jsem se konečně odhodlala a musím podotknout, že to byla správná volba. Film je pro mě veliké překvapení. Od začátku Vás nechává v nejistotě. Atmosféra by se dala krájet. Otázky se stupňují. Hned se vcítíte do hlavní postavy a zamilujete do jeho společníka, respektive společnice (jsem hrozná, když se ve filmu objeví zvíře a hlavně pes) … A jak čas ubíhá, začínáte chápat, oč tu běží. Zombií jsou v celku realističtí, děj, i když předvídatelný, je dívatelný, srdce rvoucí scény přijatelný a Will Smithtík opět odvádí solidní práci, kterou mám u něho ráda :o) I Am Legend je jeden z těch lepších filmů se zombie tématikou a mě nezbývá než říci, že pro mě ten film je legenda. ()

Subjektiv

I když v tomto filmu Will Smith předvádí kvalitní výkon, i když atmosféra vyprázdněného New Yorku oslovuje, i když stmívání přináší větší děs než v Pitch Black, přesto nejsem touhle Legendou nadšen. Pro virus, který mění lidi v zombíky, pro nepotřebné akční scény, pro nedotaženou psychologii postav. Někdy člověku film vadí i z ideologického hlediska. Já kupříkladu těžko přenáším přes srdce, že úvodní tři minuty viní z vyhynutí lidstva genové inženýrství. Zbytek filmu o tom sice až tak není, ale přesto si člověk odnese z kina lehce posílené vědomí, že tenhle obor je nebezpečný frankesteinismus par excellance. A jelikož vyhynutí šlo zdůvodnit ve scénáři i jinak, chorobou člověkem nestvořenou, je tam toto ideologické poselství vloženo záměrně za účelem boje proti genetickým manipulacím. Útok na city místo racionální argumentace. S objevením se Anny vstupuje do filmu naivní náboženská agitace, kterou film předkládá jako velikou moudrost. Ke konci se ke všemu náboženství snoubí s ekologickou propagandou. Těžko ode mě očekávat, že z toho budu skákat radostí. Ano, tam, na konci putování, za těmi dveřmi, je nejen bezpečí a naděje, ale i bůh. Bůh je s těmi, kteří používají jen obnovitelné zdroje. Kdo si myslí, že mi hráblo, ať mi zodpoví, proč, krom lidí, na úplném konci kamera zabírá kostel a větrnou elektrárnu. Slabé *** ()

novoten

Lawrence potvrzuje pověst velešikovného režiséra, ale na rozdíl od Constantinea mu s vyšším rozpočtem přišel i o poznání méně kvalitní scénář. Hlavně kvůli němu přichází výborná akce a velkolepá a zároveň dusivá atmosféra do jisté míry vniveč. Chybí tu alespoň trocha kompromisu. Ta hranice mezi dramatem a sci-fi podívanou je tu totiž hodně klikatá a diváka tak silně matou přechody od bombastických a přesto "jen" osobních scén k občas až intimně pojatým soubojům. Největší příběhová zrada je nakonec celé téma. Míchá se 28 dní poté, Den trifidů, Planeta opic a další boje jedinců proti mase nepřátel, jenže trailer sliboval daleko víc než to. Chuťový ocas a nějaký ideový přesah jsem zde proto hledal marně. ()

tron

Spoilery. Ono ja sa nečudujem, že to pri rozpočte 150 miliónov na celom svete trhlo 585, je to istým spôsobom chytľavý, atraktívny film. Ale k dokonalosti má ďaleko. Scenár je miestami fakt blbý. Máte pre seba celý New York a ubytujete sa v rodinnom domčeku na predmestí, kde stačí hodiť kameň do okna a ste v prdeli? Namiesto tanku sa po meste vozíte v obyčajnom aute? Niekoľko rokov nič a keď vám počas nich jeden jediný raz hrozí smrť, príde náhodou práve vtedy (!) pomoc? Sorry, to jakt nie. Film pôsobí dojmom drastického prestrihávania z troch hodín na podozrivo skromnú hodinu a pol. Menilo sa napr. finále, ale podľa mňa sú obidve rovnako nevydarené. Napriek tomu sa mi snímka páčila, na čom mal podiel predovšetkým sústredený Smith, rozumne použité počítačové triky (áno, zo sŕn a levov odpadávajú počítačové pixely ako blchy z bernského salašníckeho, ale musím sa postaviť na stranu tvorcov, ktorí použitie CGI obhajovali v zmysle, že obyčajní namaskovaní herci by neboli tým pravým orechovým, čo ostatne potvrdzuje prvé spracovanie z r. 1971), pôsobivá audiovizuálna stránka, parádna výprava a množstvo zapamätateľných scén (Samantha, retrospektívy). Škoda, že to ku koncu celé nejako divným spôsobom zhlúpne. Vinou toho ma viac, ako akčná druhá polovica, sa mi paradoxne páčila prvá. Vtedy sa skoro nič nedeje a iba sa pôsobivo buduje atmosféra zlovestného ticha a nepríjemnej samoty, z ktorej človeku hrabe. ()

B!shop

Docela prijemny prekvapeni, na film jsem se sice tesil a byl na nej zvedavej, ale narozdil do ostatnich sem nebyl z traileru uplne hotovej a proto me vysledek potesil. Film ma jen par chybicek, nejak se mi nelibili v uvodu lvi, vypadali nak divne, pak je ve filmu sem tam naka nelogicnost a v prvni pulce by obcas tvurci mohli pritlacit na pilu, misty je to zbytecne rozvlekly. Jinak samotnej pribeh sice neprinasi nic moc novyho, ale je zpracovanej skvele, kulisy vylidnenyho mesta jsou naprosto uchvatny, hudba prijemna a perfektni napinava atmosfera, kdy nektery momenty jsou fakt o nervy. Obludky jsou udelany taky solidne, akorat nechapu, proc tam musel bejt nekdo hlavni. Co se tyce Willa, sice je hodne namakanej a s pistoli to umi, nicmene nehraje zadnyho hrdinu, ale je spis vystrasenej, vetsinu casu mu mirne hrabe, zkratka krapet jina role, nez je u nej obvykly. Tudiz mel prilezitost vyzkouset celou skalu emoci a musim rict, ze to zvlad naprosto perfektne, takhle dobre jsem ho uz dlouho hrat nevidel. Co se tyce zaveru, prislo mi to jako jediny mozny reseni, takze mi naprosto vyhovoval. Film ma sice sem tam hluchy mistecko, ale vetsinu casu je to fakt parada, takze lepsi 4*. Tak po zkouknuti alternativni verze, ktera se patrne lisi jen koncem, musim rict, ze puvodni kinoverze je lepsi, ten novej konec mi vubec nesed. ()

dO_od

// Film, který většina lidí docení až po pár letech a několik shlédnutích - každé další dvě hodiny v přítomnosti zoufalého Roberta Nevilla jsou silnější a silnější. Chci prequel/sequel/offspin. ()

obitus

Uvodni dvacetiminutovka bezpochyby dokonala, tak skvela postapokalypticka atmosfera se jen tak nevidi. Bohuzel, pak se to osklive pokazi. Z romanu mnoho nezustalo, scenariste si casto pousteji fantazii na spacir ale nejsou schopni cokoli dotahnout do konce. Shnilou tresnickou na prumernem dortu pak jsou kreslene triky odnekud z devadesatych let a Will Smith, kteremu uverite maximalne tak ty svaly, ale vic uz nic. ()

Gimli

Velmi slibný rozjezd, který zabírá 3/4 filmu, je dokonale zabit poslední čtvrtinou. Jakoby vám před očima kuchař připravoval delikátní specialitu a pak vám to číšník převrhl do klína. Je jedno, jak to celou dobu vypadalo nádherně, protože ten číšník celý zážitek dokonale pokazil. Stojí za vidění. Avšak kdo by chtěl něco takového dobrovolně zažít víckrát, že ano. ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

26.08.2022

Já, legenda dostane pokračování

Já, legenda dostane pokračování

05.03.2022

Postapokalyptický akční snímek Já, legenda, v němž si v roce 2007 zahrál hlavní roli Will Smith (Mizerové), se oficiálně dočká dvojky. Scénář opět napíše Akiva Goldsman (Šifra mistra Leonarda, Čistá… (více)

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech