Princezna Fiona je prokletá. Ve dne je kráska, v noci se mění v ošklivku a tráví život zavřená ve věži. Vysvobodit ji může jen pravá láska. Její rodiče, král Harald a královna Lilian, už přestali doufat, že se najde pro jejich nebohou dceru ten pravý osvoboditel, a rozhodli se požádat o pomoc Rampelníka. Ten požaduje za zlomení kletby celé království Za sedmero horami. Královští rodiče by dali vše, jen aby se jejich dcera netrápila, a tak jsou připraveni s Rampelníkem podepsat smlouvu. Král již drží v ruce pero, když se dozví, že Fiona byla zachráněna Shrekem, a není tudíž nutné vzdávat se království. Rampelník zuří, přeje si, aby se Shrek nikdy nenarodil, ale není mu to nic platné. Uplyne několik let. Fiona a Shrek spolu žijí ve šťastném manželství, mají tři roztomilé děti. Shrek už nikoho neděsí, naopak neuplyne den, aby se na ně nepřijeli podívat nějací zvědavci. Shrekovy dny plynou a jsou jeden jako druhý. Shrek toho začíná mít pomalu plné zuby. Když mají děti první narozeniny, vydává se celá rodina do království Za sedmero horami, aby se všemi tuto událost oslavili. Oslava neprobíhá podle Shrekových představ a ve Shrekovi takzvaně bouchnou saze. Práskne do stolu a odchází neznámo kam. Potkává se s Rampelníkem, který je vychytralý a rozhodne se Shrekovu špatnou náladu využít ve svůj prospěch. Přiměje Shreka, aby se mu svěřil, a když Shrek poví, že by si přál prožít alespoň jeden den jako pravý zlobr, který má u ostatních respekt, dá mu Rampelník podepsat smlouvu. Výměnou za to, že se ho okolí bude ten den bát, si smí vzít jakýkoliv den ze Shrekova předchozího života. Rampelník si potají vybere den, kdy se Shrek narodil. To znamená, že nikdy neosvobodil Fionu a král s královnou podepíší smlouvu o předání království. Jakmile král podepíše, oba i s královnou zmizí. Zpočátku je Shrek nadšený. Kdekoliv se ukáže, lidé prchají v obavách o svůj život. Jeho radost však netrvá moc dlouho. Jen do okamžiku, kdy začíná objevovat plakáty, na kterých je Fiona hledaná jako zločinec. To se ho dotkne a hned běží domů. Jeho dům, kde s Fionou a dětmi žil, je zpustošený a jeho rodina nikde. Vydá se tedy na místo, kde s nimi byl naposledy, do království Za sedmero horami. Král a královna nikde, na zámku je pánem Rampelník a zlobři jsou zotročení a využíváni na ty nejtěžší práce. Cestou se potká s Oslíkem, který Shreka nezná, ale později mu začne důvěřovat, když se mu Shrek svěří s tím, co se mu stalo a jak moc mu chybí jeho nejbližší. Oslík si přečte smlouvu Shreka s Rampelníkem a zjistí, že jen Fionin polibek z pravé lásky může Shreka zachránit. Jinak se po uplynutí 24hodinové lhůty rozplyne. Shrek se domnívá, že to je podmínka, kterou hravě splní. Fiona ho totiž opravdu miluje, ale již brzy zjistí, jak byla jeho představa lichá. Fiona si Shreka pochopitelně nepamatuje, z věže se dostala sama, bez cizí pomoci a nyní stojí v čele odbojové skupiny proti Rampelníkovi. Kromě toho, že se dostala z věže, se však na její kletbě nezměnilo nic. Shrek se velmi snaží, aby si ho Fiona zamilovala, ale ona na pravou lásku nevěří, a navíc se chystá se svými spolubojovníky přepadnout Rampelníka, který se má údajně vydat na lov zlobrů. Jenže tentokrát se lovu neúčastní sám. Angažoval Krysaře, který se ukryl v kočáře a svou píšťalkou přinutil zlobry odejít dobrovolně do otroctví. Fiona je v koncích. Teď je zřejmě vše ztraceno, ale Shrek si myslí, že polibek vše vyřeší... (TV Prima)

Rejzl

No, dejme tomu. Zasmála jsem se ... dvakrát, třikrát ... Tři hvězdy dávám z nostalgie a naděje, že tenhle Shrek už je DOOPRAVDY poslední! ()

monalka

Čtvrté pokračování Shreka sice stále plné vtipu, ale ani z poloviny nesplnilo mé očekávání. Děj je tak jednoduchý, že bych ho mohla říct jednou větou: Shrek nebyl spokojený se svým životem, a tak podepsal smlouvu s Rampelníkem, který ho přenesl do jiné verze království, kde si Shrek uvědomil, že chce svůj starý život zpátky, což samozřejmě zvládnul a zazvonil zvonec a pohádky je konec...alespoň doufám. ()

DaweMcHarwy

Rozhodně lepší jak hrůzná trojka ale pořád slabé. Ale nápad to má dobrý, zajímavá zápletka a pěkný konec. Není to špatné ()

misuleee

No na to, že je to 4. pokračování našeho zeleného přítele, tak to bylo opravdu dobré! Sice postrádá tempo a lesk prvního dílu, vtipnost druhého a demenci třetího, ale co je dnes dokonalé, že? Byla jsem nadšená originalitou tohohle kousku, ale přece jen už to nebylo tak vtipné podívání a hudba nestačila vůbec. No, co se dá dělat? Počkáme si na Kocoura v botách a uvidíme, co se z toho ještě dá vyždímat. Při zpětném pohledu přehodnocuji 4 hvězdičky na poněkud střízlivější 3. ()

sikky

Na první díl to samozřejmě nemá, druhý si příliš nepamatuju, ale o hodně lepší, než třetí. A Suprový výběr písniček, více ke střednímu proudu, k pohádce se více hodící. ()

kecka007

byla už pozdní večerní hodina a já usedla k televizi ,nic nedávali a tak jsem si na dobrou noc pustila Shreka!. dokonalejší ukolébavku jsem nezažila..Lepší než Shrek třetí ale ničím neohromí jak se říká: všeho moc škodí takže doufám že další pokračování už nebude.3* ()

miky222

po dvou dokonalostech a jednom velkém zlamání přichází důstojně zakončení, které na první dva díly nemá ani omylem, ale oproti trojce je to naprostý olymp zábavy. 70% ()

Diceros

Úplně jiné, než jsem předpokládal. Tahle výprava totiž není tak klasicky pohádková. Jedná se o fantasy. Což na jednu stranu je sice zajímavé, a je hezké, že se nejedná o pořád stejný koncept. Ale na druhou stranu jejím zaměřením nemá šanci se stát klasickou rodinnou pohádkou jako první dva, respektive tři díly, které se můžou vysílat třeba na vánoční svátky rok co rok. SPOILER: Prostředí není tak malebné a hezké, je uschlé, nebarevné a temné. Vystupují zde především létající čarodejnice, rampelín a banda ostatních zlobrů. Známé postavičky jsou úplně jiné... a vlastně všechno je tak nějak jinak /SPOILER. Příběh je dobrý, rozmanitý, promyšlený a rozhodně lepší a propracovanější, než ve třetím dílu. Jenže mám Shreka spojeného s malebnou krajinou a tématem klasické pohádky a tak si nedokážu moc představit, že bych se na tento díl díval v televizi o svátcích. A hůmoru je tu hodně, hodně málo. Ale za příběh si ty 3* zaslouží. ()

Sareman

Chápu, že se autoři snaží na značce Shrek vydělat co nejvíc, ale bohužel kvalita jejich počínání je otřesná. Pár vtipných momentů tam byla, ale já nebavil. Když by s tím autoři sekli po dvojce, bylo by to mnohem lepší. ()

Tomulka

Velká škoda, přeškoda, že se tvůrci každým dílem více a více vzdalují od původní myšlenky. Snad už je to konec definitivní! ()

Malcolm337

cože ?? pro mě to přišel konečně zase dobrej shrek po špatné trojce, nerozumim zdejšímu hodnocení když je to super film .... asi si ho budu muset stahnout a podivat se na nej znova ()

zero_zelo

trošku překombinovaný a myslím, že kdyby si tvůrci dali pohov, nemuseli by dalšíma eště "horšíma" pokračováníma zkazit vzpomínky legendárních prvních dvou dílů.... ()

Pátý Shrek má zelenou

Pátý Shrek má zelenou

05.04.2023

Těžko uvěřit, že už to je víc jak dvacet let od premiéry prvního Shreka. Poslední film z milované série pak dorazil do kin v roce 2010, už tehdy se ale zdálo, že byl koncept vyždímán na maximum a… (více)