Evilenko

Jason Piette

Massimo Fiocchi

Kostýmy:

Agata Cannizzaro

Trochu mě zaráží, že hodně lidí, čekajíce věrnou rekonstrukci příběhu rostovského Jacka rozparovače, zklamaně odbývá tento film jako nevěrohodný, překrucující skutečnost. Jistě na tom má svůj podíl i ten bombastický distribuční text. Fakt je ten, že tento film je Čikatilovým případem pouze inspirován k načrtnutí příběhu s poněkud větším přesahem, než je "pouhý" popis patrání po jedné zrůdě, následném vyšetřování, souzení a odsouzení... Vždyť tomu, kdo o případu Čikatilo aspoň něco málo ví, je jasné, že "takto" to rozhodě nebylo, a kdo o tom neví nic, nemůže si vytvářet nějaké zkreslené znalosti už jen proto, že hlavní hrdina se jmenuje (symbolicky) Evilenko.... Tento film není konkurencí Občanu X a jen těžko se s ním dá srovnávat. Sám David Grieco naznačuje, že rozhodně nejde o příběh konkrétního člověka (viz zde). Režisér měl o případu velmi podrobné informace z první ruky a nelze ho proto ani obviňovat z neznalosti. Spíše se snažil vylíčit kontext doby, napětí mezi starými konzervativními komunisty stalinského typu (Evilenko) a mladou gorbačovskou krví (Lesiev) a konečně hlavně všudypřítomné a více či méně skryté šílenství ztělesněné v jádru sadistickou a kanibalskou zrůdou. Film má nespornou atmosféru, je přesvědčivý, odsýpá... Hodně tomu napomáhá vynikající výkon Malcolma McDowella, který už hodně dlouho hledal opravdu dobrou roli (kdeže jsou sedmdesátá léta..?) - zde ji našel a vypořádal se s ní skvěle. Scénář to sice trochu přehnal se zdůrazňováním té hypnózy, ale nešť... Zato je tam celá řada podivuhodných scén, které berou dech - třeba ta, kdy se setká Evilenko s jedním vojínem, maje přitom papulku ušmudlanou od krve.... :) Slušná podívaná.(3.5.2009)

Evilenkovi tvůrci udělali moc dobře, že se nesnažili o dokumentární hodnověrnost, o kterou se s neúspěchem pokoušeli jejich předchůdci u nezáživného, nevěrohodného, prostě nepovedeného Citizena X. Namísto toho pojali film o Čikatilovi mnohem volněji, s větším odstupem a nadsázkou, dokonce přejmenovali Čikatila na Evilenka a udělali z něho učebnicovou karikaturu šílence. Ovšem tahle karikatura je naprosto excelentní, a není taky divu, když její roli svěřili démonickému xichtovi Malcolmu McDowellovi, který se ve svém grimasoidním xichtění úplně překonává a kterého vizážisti ještě vylepšili obřími brýlemi, děsivou chůzí a za mlada i děsivou ofinou. Zajímá-li vás pravda a nic než pravda o téhle ukrajinské kanibalské zrůdě, zapátrejte po informacích na netu a tenhle film si odpusťte. Ale chcete-li se poklesle a dekadentně pobavit, odfrknout si třeba po náročném pracovním dni, je Evilenko přesně pro vás. Kromě Evilenka jsou skvělými postavami i židovský homosexuální psychoanalytik Richter a Evilenkova ortodoxně komunistická asexuální žena. A navíc k filmu hraje nenápadná, ale hezká Badalamentiho hudba... Některé scény jsou už fakt na hraně, třeba hned zkraje, když pan učitel Evilenko ukazuje jedné žačce po škole ve třídě svého pindíka a vypráví jí o něm pohádku... na to jsem se fakt úplně styděl koukat. Nebo šílená nudistická scéna z výslechové místnosti v závěru... A protože jsem Citizena X ohodnotil třemi, Evilenka musím zákonitě zaokrouhlit nahoru.(2.3.2015)

Malcolm je fakt humusák....(27.5.2007)

Ta úvodní scéna ve škole je tak pozitivně hnusná a nechutná, že mě strašně namlsala na další miuty filmu. Jenže pak se ukázalo, že se film věnuje spíše vyšetřujícímu komisařiu, než samotnému Evilenkovi a čím dál více mi bylo jasné, že se to asi dost rozchází se skutečnými událostmi a předlohou vraha Čikatila. A taky že jo. Trochu více detailů ohledně obětí a Evilenkova zabíjení, trochu více prostoru samotnému Evilenkovi a bylo by to hodně fajn. Protože Malcolm McDowell je v tomhle filmu naprosto výborný. Nejlepší herecký výkon, co jsem od něj viděl. Myslím, že snaha po široce koukatelném, přijatelném a přístupném snímku filmu uškodila, protože kdesi od půlky již mlátí prázdnou slámu a i když byl Evilenko/Čikatilo nepochybně fakt zrůda, film postrádá to zhnusení jím a husí kůži, kterou by měl vyvolat. Samostatnou kapitolou je hudba. Věděl jsem, že ji dělal Badalamenti, ale i kdybych to nevěděl, již po pár tónech bych to věděl, protože Badalamentiho rukopis je čitelný a naprost zjevný. Bonusem pak je spolupráce s úchvatnou Dolores O'Riordan. Ten film mohl být lepší. Měl být lepší.(26.1.2013)

Hnusná, umazaná doba plná kreatur jako on. Když jsem viděl ty oprýskané domy a celou tu atmosféru bolševického ráje, démon Andrej mi chvílemi připadal jako vykupitel. Ale není, je to kreatura z pekla, kterou by snad nikdo nezahrál lépe, než Malcolm. No, AH možná:-) Fuj, ty jeho ruce:-/ blé(24.5.2007)

• - Malcolm McDowell získal od Italského národního syndikátu novinářů Zlatou stuhu. (Terva)

• - Název filmu je dobrou ukázkou toho, jak se při tvorbě filmů promýšlí detaily, jež mají vyvolat v divákovi správné asociace a emoce. V tomto případě jde o příjmení hlavní postavy, obsahující v sobě anglické slovo "evil" čili "zlo", které má v divákovi zesilovat dojem hrůzostrašné nehumánnosti vraha. (Aelita)

• - Andrei Romanovich Chikatilo si získal prezývky "The Mad Beast", "The Rostov Ripper" a "Citizen X". (Momo_desu)