Příběh se odehrává v současném Polsku. Do Krakova přijíždí skupina pražských herců v čele s režisérem hry, aby na alternativním festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla jevištní adaptaci Dostojevského hry Bratři Karamazovi, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy. V divadelním dramatu, nabitém emocemi - láskou, žárlivostí, nenávistí, se řeší otázky víry, nesmrtelnosti a spásy lidské duše. Na pozadí divadelní zkoušky sledujeme osudy hereckého souboru, komické příběhy herců a režiséra. Do děje zasahuje i osobní tragédie jednoho z diváků, který projeví nezvyklé přání: poprosí herce, aby zahráli jenom pro něj. Zkouška se promění ve strhující představení, kdy herci vystupují pro jediného diváka. Náhle největší drama neprobíhá na jevišti, ale v hledišti... KARAMAZOVI jsou dramatem o morálce, povaze člověka, lidském svědomí, vině, trestu a odpuštění. Film není jen psychologickou sondou do zpustošené ruské duše, ale reflektuje aktuální téma odpovědnosti člověka za své činy. (oficiální text distributora)

sator

Nerozumím ruské duši,tudíš se mi film nelíbil.Co považuji za excelentní je množství hereckých výkonů počínaje Trojanem, Holubem, Novotným, Myšičkou a dalších.A stejně tak Zelenkova režie je nadprůměr. ()

tomeek

Místy už jsem se ztrácel v tom, co je vlastně realita a co je jenom cvičení replik, ale hádám, že to byl i záměr. Skvělý film, dostal mě. Neuvěřitelně dobrý Ivan Trojan. Nejlepší výkon, co jsem od něj viděl. Silné 4 a půl hvězdy. ()

Noviik

Na tento film jsem se těšil, ale opět to bylo jeden z těch případů, na který se to chce těšit co nejdéle, poté si ho nechat ujít a po čase se k němu jakoby náhodně dostat. Vyšlo to. Petr Zelenka mě uchvátil, musím ale uznat, že jsem to čekal. Herecká špička na výletě s "divadelním představením" v hutích? Šíleně zajímavý nápad, které je však potřeba dodat velmi dobré zpracování, aby to fungovalo. A nejen to. Je potřeba zajistit špičkové výkony, zejména pokud se jedná o Dostojevského. Povedlo se, vše zapadá a působí to geniálně. Ivan Trojan už snad ani nemůže překvapit svým herectvím, které je vskutku dokonalé, překvapil mě však David Novotný, který zahrál svou roli skvěle, stejně tak Radek Holub. Velmi příjemným překvapením pro mě pak byla Lenka Krobotová. Asi nemám co vytknout... ()

MJMilan

Sice herecké výkony naprosto precizní, ale nějak mi ušel smysl .... zajímavý nápad, ale asi nemám dost sil na to, docenit umělecký dojem. ()

mr.filo

Zajímavé, jímavé zpracování Dostojevského. Divadlo v tomto způsobu zaznamenání opravdu můžu. A miluju industriál. ()

Radiq

Točeny asi někde na Unexu, mi to nepřišlo zrovna jako skvělej nápad formy. To proplétání reality a hry bylo sice zajimavy, ale v konečnym důsledku zjistíme, že nemělo vůbec žádnej smysl - polák skončil, divadelníci taky a co se dělo dál, nikdo neví. Samotné dílo o Karamazových jsem nikdy nečet a nevěděl jsem, o čem vlastně má být. Každopádně jestli se tam objevily tak odvážné myšlenky o existenci boha a další morální témata, asi je to nadčasové dílo. Bohužel tohle Zelenkovo zpracování mi ale nejšťastnější nepřišlo. Pravděpodobně zfilmovaná verze divadelní hry měla sice zajímavé posuny v časovejch rovinách, ale tím mě jedině víc mátla. Stejně jako hromada ruskejch jmen, ve kterejch jsem se ze začátku neorientoval. A cely jsem to měl takovy zmateny, takže vlastně stejně furt přesně nevím, o čem to ti Bratři Karamazovi jsou. Počítám s tím, že znalci tohoto díla ocení i tohle zpracování. Já si na to ještě budu muset počkat. Potěšila hromada skvělejch českejch herců, ale to je tak všechno. PS: co mě nejvíc pobavilo, tak loutková mezihra. ()

Jirgen

Bohužel jsem se celý film nudil a nebýt toho, že jsem měl 100 min čas před tím než jsem šel na pivo tak bych to ani nedokoukal. Čekal jsem hodně, ale tohle vážně ne, prostě jsem myslel když tam bude Ivan Trojan tak se mi to musí líbit. Prostě zavinil jsem si to sám neměl jsem na to vůbec koukat aspoň vím, že už nemám koukat na filmy kde se hraje divadlo. Jediný štěstí snad už jen to, že se tam nezpívalo :D takže dávám 1* z povinnosti a 1* za Trojana. ()

Aargh

Tahle hra na divadlo nedivadlo mi ve finále pokazila obě dějové linie - divadelní i skutečnou. Do té první se mi kvůli formě nepodařilo pořádně ponořit a ta druhá nedostala dostatek prostoru. Nakonec bych byl asi nejradši, kdyby Zelenka natočil půlhodinový videoklip z oceláren doprovázený filmovou hudbou, protože audiovizuální stránka filmu je excelentní. ()

pytlák

Velice silný divácký zážitek umocněný lahůdkovým obsazením a pro mě nezapomenutelnými hereckými výkony. K tomu si přičtěte nádherný soundtrack a úžasnou atmosféru staré ocelárny a máme z toho nejlepší český porevoluční film. 100% ()

markuc

Velmi silny film s krasnym pribehem, silne pesimisticky, excelentni vykony, mraziva hudba, podmanive lokace - idealni kombinace. ()

Sokkk_y

Miluji Dostojevského a miluji Zeleneku za to, že literární předlohu tak dokonale převedl ze zažloutlého papíru na stříbrné plátno. V 110 minutách skvělých psychologických i filozofických výlevů hlavních postav se vystřídali perfektní herci v čele s Ivanem Trojanem, o němž se nebojím říci, že postava pana Karamazova se stala jednou z nejlepších, které kdy zahrál. Oceňuji také střízlivé propojení současného světa a světa na divadelních prknech z železa. Zelenka se už nyní může těšit na sklízení filmových cen. ()

KanjiVital

Takový silný snímek u nás už dlouho nebyl. Výborné výkony všech zůčastněných, zvláště pak Ivana Trojana. Myslím si že Dostojevski by měl obrovskou radost po shlédnutí představení jednoho pražského divadla. Skvělé protnutí hry s osobní tragédií vlastníka ocelárny. Věřím, že rychlokvaškám je u českého filmu konec ! ()

Sfinkter

Silný námět a výborné herecké výkony mi paradoxně nepřipravily silný a výborný zážitek. Asi špatná chvilka. ()

Sonnik

Český film žije? Ano! Jedním slovem: ORIGINÁLNÍ. Zelenka to hezky pěkně všechno poskládal dohromady, vybral skvělé herce (v čele duo Trojan plus Novotný) a lokalitu a vytvořil snad nejlepší film poslední dekády vyjma některých příjemných komedií. Děti Trojanovy výborně mixujou divadlo samotné, epizodky smotných protagonistů i smutné psí oči zdrceného Poláka. Po dlouhé době "pohrdáním" českou filmovou tvorbou mi Karamazovi vlili novou důveru v naše české ručičky a ještě více mě navnadili na další očekávanou českou pecku "Normal". Už aby tu byl. "Ne, že bych neuznával Boha Aljušo. Jenom mu co nejuctivěji vracím vstupenku." ()

Mrkvič

To je fakt neskutečný. Těžko uvěřit, že je tu někdo schopný natočit světový film a navíc s takovým tématem. Dostojevskeho hra musí být výborná a v podání takových herců to musí být úžasný zážitek. Nejen díky literální předloze, ale také díky prostředí, do kterého je hra zasazená a v neposlední řadě díky skvělé hudbě Katzmarka, graduje každých 5 minut nějakým silným motivem, propracovanou vyzuálností nebo výborným dialogem. Mazání hranic mezi hrou a skutečností je opravdu tím nejlepším na celém filmu a když se začnou herci hádat kvůli blbostem, co si při hře provedli, je až neskutečný s jakou lehkostí si zachovávají náznaky vlastností svých postav a přitom řeší něco uplně jiného. ()

farmnf

Vyumělkovaný maglajz z polské továrny. Nijak mne to neoslovilo. Od Zelenky mě kromě Knoflíkářů nikdy nic neoslovilo, takže stav setrvalý. Mělo by se spíše oddělit za co může Dostojevskij(můj oblíbený autor) a za co může Zelenka(můj neoblíbený režisér). Obávám se, že hodnotitelé na CSFD to smíchali v jedno. ()

Lachtaan

Zelenka je dost osobitý režisér, který jde na věci světově, už jen proto se divím, že v naší jinak tak kontroverzní společnosti jsou díla jako Karamazovi zahalena tak vysokými čísly. Přiznám se, že zrovna na ně jsem tentokrát fakt vsázel a o to víc jsem překvapený, jak mě tohle drama absolutně minulo. Asi nejde o tak neuchopitelnou látku jako v případě Ztraceni v Mnichově, ale pro někoho, kdo se s Bratry Karamazovými doposud nesetkal a kdo asi nemá dostatek mozkových buněk prokouknout onu údajnou genialitu v tomhle filmu, jsou Karamazovi jen dalším pouhopouhým průměrem. Ale skvadru Dejvického divadla mám fakt rád, na ty tu nemám jediné křivé slovo. [viděno v iVysílání 7.3.2024] ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy