Příběh se odehrává v současném Polsku. Do Krakova přijíždí skupina pražských herců v čele s režisérem hry, aby na alternativním festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla jevištní adaptaci Dostojevského hry Bratři Karamazovi, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy. V divadelním dramatu, nabitém emocemi - láskou, žárlivostí, nenávistí, se řeší otázky víry, nesmrtelnosti a spásy lidské duše. Na pozadí divadelní zkoušky sledujeme osudy hereckého souboru, komické příběhy herců a režiséra. Do děje zasahuje i osobní tragédie jednoho z diváků, který projeví nezvyklé přání: poprosí herce, aby zahráli jenom pro něj. Zkouška se promění ve strhující představení, kdy herci vystupují pro jediného diváka. Náhle největší drama neprobíhá na jevišti, ale v hledišti... KARAMAZOVI jsou dramatem o morálce, povaze člověka, lidském svědomí, vině, trestu a odpuštění. Film není jen psychologickou sondou do zpustošené ruské duše, ale reflektuje aktuální téma odpovědnosti člověka za své činy. (oficiální text distributora)

Brain-D

fascinující výkon Ivana Trojana, zde lze vidět, že je jeden z největších českých herců, ale filmové zpracování je odporné..udělat to bokově, kdyby to bylo jen o Karamazech tak dám rozhodně víc... ()

Aven

Nevšední, silné, poutavé, režisérsky velice dobře uchopené a hlavně - herecky famózní (u Trojana už to beru za samozřejmost, velice mě překvapil vynikající Radek Holub). ()

sskrblik

Já jsem si z těch 110 minut nic neodnesl. Dramaticky zahrát naši herci umí, ale skutek utek. Znovu bych to vidět nechtěl, trápil bych se jako předtím. ()

Honzua

Jako filmová inscenace Dostojevského je to po všech stránkách jednoduše parádní, - režie, kamera, hudba, Trojan ... Nicméně čekal jsem, že Zelenka bude více pracovat s potenciálem, jak hru zamíchat do reality. Místo toho je tam paralela s dělníkem a jeho dítětem + další jiné slepé odbočky (Novotného prachy), které na sílu toho divadla prostě nestačí. Možná jsem to nepochopil, ale v té realitě jsem necítil tu energii, která z divadelní hry přímo sršela. ()

hroubek

Už to bude nějaký ten pátek co jsem tento film viděl.A právě proto nedokážu pochopit proč zrovna dneska jsem si na něj vzpomněl a rozhodl jsem se napsat tento komentář.Karamazovi jsou zvláštní dílo.Myšleno v tom nejlepším možném vyznění slov.Hodně mě překvapilo celkové uchopení příběhu, které je rozděleno na dvě části a to realitu a představení.Jelikož jsem titulní knihu od Dostojevského nečetl, tak jsem byl unešen nácvikem na představení.O to bolestivější pro mě byla realita snímku, která mě spíše nudila.Výborné herecké výkony, skvělá atmosféra dělají z filmu něco víc.Velmi dobrá podívaná. ()

lykan9

Hotový herecký koncert točený v úžasném prostředí. Dokonce i téma Bratři Karamazovi mi byl velmi sympatický.Prakticky každý z protagonistů si urval kus pro sebe. Nikdo svým talentem nepokulhával, ale ani nikoho nepřečníval. Jako celek měl film Karamazovi jen jednu chybu, a to příběhové vsuvky, který dojem narušovaly jako například problém Davida Novotného s dotočkama filmu. Jinak ale Zelenka zaválel. ()

LEGACY

Filmy pana Zelenky a jeho přátel jsou skvosty českého kina a já je až teprve nyní poodkrývám. Je to nápaditý, zběsilý, zanechá to v nás dojem, no a pokud máte k dispozici takový ansámbl herců jako byly tady tak vám z toho všeho padne brada. Jak se dá krásně skloubit divadlo, film a stará ruská klasika. ()

Pražák

"Jakmile se opravdu odřekneš Boha, všechno bude jiné. Padne morálka jako zanikající geologické období a lidé budou hledat radost tady na světě. Člověk zvítězí svou vůlí a rozumem nad přírodou, pochopí, že je smrtelný, že nemá naději na vzkříšení, a přijme smrt a přijme ji rád. Bude jako Bůh a všechno mu bude dovoleno. A jakmile bude člověk Bohem, přestane platit jakýkoli zákon. Všechno bude dovoleno, všechno." Ano, jsem rád, že podobný film u nás vznikl. Zelenka a Sláma jsou dnes asi jediný čeští režiséři, kteří se snaží oslovovat inteligentnější publikum a tvořit kvalitní soudobý film, který má co říct nejen českému divákovi. Ale. Není to pořád málo? Je. ()

jitrnic

Samotná hra je naprosto úžasná, herecké výkony jsou neuvěřitelné (teda vlastně uvěřitelné. Neuvěřitelně uvěřitelné). Děj okolo a jeho propojení s hrou jsou bohužel pouze průměrné. Za povedené považuju scény, kdy nevíme, zda se spolu začnou mluvit civilní osoby nebo divadelní postavy. A scénu s loutkou Dostojevského předvádějící epileptický záchvat považuju za jednu z nejneskutečnějších, co jsem kdy viděl. Nepamatuju si, kdy se mi naposledy stalo, abych se smál, přitom se za to styděl a ještě u toho otvíral hubu úžasem. ()

mcleod

Geniální zpracování geniálního Dostojevského. Zelenkovi se podařilo nemožné, tedy zpracovat drama tak, aby působilo i na filmovém plátně naprosto přirozeně. Jde podle mě o výrazně lepší počin než Trierův Dogville, přestože svým způsobem jde také o scénický minimalismus. Kulisy ocelárny (jakožto stavby cílené k porážce víry a ducha) působí na pozadí dramatu o snaze poražení víry a ducha neskutečně působivě. Když se k takovému námětu přidá výborné herecké obsazení z Dejvického divadla v čele s výborným Ivanem Trojanem (připomínajícím svým stoprocentním hereckým výkonem Jana Třísku) vzniká intelektuální proud, kterému se jen stěží dá vyhnout. A proč taky? Kdo neviděl tento film přichází o hodně... o jeden z nejlepších filmů posledních let, ne-li české kinematografie vůbec. ()

klima777

Petr Zelenka a prakticky všichni zúčastnění se rozmáchli ke gestu širému jako ruská duše. Gestu tak mohutnému, až se chvílemi zdálo, že si sami podrazí nohy... Tolik patosu... Jenomže to nakonec zvládli. Což je potřeba ocenit. A lehounce smeknout. ()

Koryntos

K úplné dokonalosti jim ještě maličko chybělo. Hlavně si myslím, že tento film nejvíce těžil z Trojanova hereckého umu a kdyby tam nehrál on, tak by ten film vůbec nebyl tak dobrý, jako je. ()

vyfuk

Asi ta nejpoetičtější, nejinovativnější a jednoduše nejlepší esence divadla a reality, kterou lze nalézt. Skvěle rozprostřená záležitost, kde polo-opuštěná továrna jen dodává skvělou atmosféru v příběhu epického jako lidstvo samo. Nebo spíše lidství. K tomu se dodává i reálie ze skutečného života. Nejdříve mě ovládla vůči tomuto kroku skepse, ale nakonec ono propojení hry s realitou se stalo tím originálním a skvělým aspektem, který pohání celý film. K tomu nesmíme vůbec zapomenout na geniální herce, kdy se dost divím, že právě Trojan zde nezískal dalšího Lva. Podobně jako spousta dalších herců, kteří ze sebe dostávají maximum. Síla slov je silnější než kdy předtím. A vychází to perfektně. Člověk ani nestačí sahat po lepších částech. ()

Autogram

Ani samotný Dostojevskij by ma asi nebavil a táto čudesná kombinácia hrania v prostredí priemyselného podniku už vôbec. Herci sa snažili, očividne robili, čo ich baví, ale na mňa to nefungovalo. ()

BloodMax

Velmi silný příběh, který opravdu upoutá. Excelentní dílo, které může bez problémů konkurovat evropským filmům "velkého kalibru.“ Výborný scénář Petra Zelenky a skvělé herecké výkony všech účinkujících. Nejemotivnější část celého filmu: "Člověk pochopí, že je smrtelný, že nemá naději na vzkříšení a přijme smrt a přijme ji rád. Bude jako bůh a všechno mu bude dovoleno a jakmile bude člověk bohem přestane platit jakýkoliv zákon a vše bude dovoleno!" ()

Madlene

... nebudu se dlouhosáhle rozepisovat... Myslím, že to není třeba a člověk by navíc zbytečně rozebíral něco, co by mělo z větší míry zůstat nevyřčeno. Pro mne to byl a je jeden z nejsilnějších filmových zážitků vůbec. Je to opravdový filmový "Kus". ()

Vercinix

Byl jsem doslova uvitržení!!! Mělo to spád, mělo to námět, myšlenku a zápletku, mělo to brilantní herecké výkony a obzvláště musím pochválit hudbu, která to dosova obdařila božskými tóny! Karamazovi jsou jedním z nejůchvatnějších českých počinů, které kdy spatřily světlo světa a právem jim náleží nominace na oscara! ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy