Příběh se odehrává v současném Polsku. Do Krakova přijíždí skupina pražských herců v čele s režisérem hry, aby na alternativním festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla jevištní adaptaci Dostojevského hry Bratři Karamazovi, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy. V divadelním dramatu, nabitém emocemi - láskou, žárlivostí, nenávistí, se řeší otázky víry, nesmrtelnosti a spásy lidské duše. Na pozadí divadelní zkoušky sledujeme osudy hereckého souboru, komické příběhy herců a režiséra. Do děje zasahuje i osobní tragédie jednoho z diváků, který projeví nezvyklé přání: poprosí herce, aby zahráli jenom pro něj. Zkouška se promění ve strhující představení, kdy herci vystupují pro jediného diváka. Náhle největší drama neprobíhá na jevišti, ale v hledišti... KARAMAZOVI jsou dramatem o morálce, povaze člověka, lidském svědomí, vině, trestu a odpuštění. Film není jen psychologickou sondou do zpustošené ruské duše, ale reflektuje aktuální téma odpovědnosti člověka za své činy. (oficiální text distributora)

BS

Konečně! Konečně český film, který drtí všechny ty předešlé boarďáky a podobné pokusy o filmovou tvorbu. Přes otravný začátek, kdy herci hrají sami sebe se dostáváme k tomu zlatu, které film ukrývá: ústradní dějovou linii na kterou je naroubován další příběh, který filmu dodává tu pravou porci dramatičnosti, protože přiznejme se bez té by to nebylo to pravé ořechové (i tak by to byl ale film skvělý). Co vás čeká? Depresivní prostředí omšelé hutě, úžasný Ivan Trojan. Místy vtipné pasáže a vynikající hudba a .... je toho prostě moc a stále se nemůžu vzpamatovat z přívalu emocí, kterými mě Karamazovi zahltili. Díky :) "Člověk pochopí, že je smrtelný, že nemá naději na vzkříšení. A přijme smrt A přijme ji rád. Bude jako Bůh! A všechno mu bude dovoleno! A jakmile bude člověk Bohem přestane platit jakýkoliv zákon! Všechno bude dovoleno!" ()

rudeboy

Dámy a páni, klobúk dolú pred Petrom Zelenkom a jeho Karamazovcami, ktoré rozpútali intertextuálne orgie. Tento film je neuveriteľne brilantný a dovolím si tvrdiť, že sa zaradí k najlepším českým filmom vôbec (aspoň v mojom osobnom rebríčku určite). Herci hrajú na výbornú (bodaj by nie, keď predstavenie frčí s malými zmenami v Pražskom Dejvickom divadle už od roku 2000), prelínanie medzi jednotlivými líniami (skúška predstavenia, herecké konflikty a robotník) je veľmi dobre vyvážené a atmosféra je neskutočne mrazivá. Netreba viac slov, pozrite si to a vychutnajte si úžasné Dostojevského myšlienky, ktoré vás aj dnes pritlačia do sedadla a vy budete mať čo robiť, aby ste to celé rozdýchali. Katarzia!!! ()

danoo

N a j v ý r a z n e j š í . č e s k ý . p o n o v e m b r o v ý . f i l m . pokial ide o odvahu a ambicióznosť. Veľký mystifikátor Petr Zelenka narúša krehkú rovnováhu medzi faktom a fikciou (realita sa v jeho podaní mení na fikciu a fikcia sa stáva jediným istým faktom), aby vzdal hold vrcholnému románu F. M. Dostojevského Bratia Karamazovci v dramatizácii Evalda Schorma o ľuďoch, ktorí „žijú ako zvieratá, ale chcú sa modliť". Výkvet českej divadelnej scény naozaj zlomil pomyselný väz a záplava myšlienok, citov, vášní je valcujúca. ()

-dRaGoN-

Z divadelní stránky není co vytknout, nicméně začlenění přípravy hry do objektů hutí je samotné bohužel zbytečné a nápadů jak naplno využít filmový prostor a scénář jako takový by mohlo být více. Apelují zde pouze vynikající výkony jednotlivých protagonistů, kteří mají vše nacvičeno, vyzkoušeno a zažito již z divadelních prken. Inovace do filmu je bohužel nedostatek a plného zážitku se tak dočkáme pouze jen v Dejvickém divadle, což je nakonec dobře. 65% ()

marvan

Zelenka je snesitelný, pokud mapuje své všední hrdiny, jakmile se ale vzepne k nějaké výpovědi, je z toho totální kravina. V Knoflíkářích pilot a jeho laciné morality, v Samotářích japončíci a rodinná hádka s vševysvětlujícím překladem, v Karamazových nesmyslná sebevražda dělníka. Všechno to působí zoufale chtěně, a tak místo autorem zamýšlené katarze, se dostaví jen pocit rozladění. Zelenkovi hrdinové jsou prázdné figury, které své problémy neřeší ale naopak okázale hýčkají a lacino si tak pořizují zdání osobitosti. Celá Zelenkova produkce je odrazem specificky českého druhu snobismu. ()

gjjm

Skvělý film o filmu, ani ne tak o točení filmu, spíš o jeho vnímání. Legendární Dostojevského román v legendární dramatizaci Evalda Schorma je obohacen o velmi zajímavou vedlejší zápletku - skvělou studii konfliktu divadla a "reality" v osobách herců a o tom, že v divadle svět herci mnohdy hrají naprosto neadekvátně, jak nám může divadlo (potažmo film) pomoci v chápání vlastních životů a jak může poslední dějství hry skončit v životě samém. Obdivuhodné na tom je to, že velice rozsáhlý vedlejší příběh ze současnosti nijak nenarušuje příběh vlastního Dostojevského románu, naopak jej obohacuje a obdivuhodně doplňuje. Umožňuje lépe pochopit a vnímat morální a filosofický rozměr Dostojevského díla a vztáhnout jej k vlastnímu životu - to bychom měli dělat s každým filmem, a Zelenka nám ve svém komentáři k Dostojevskému ukazuje, jak máme postupovat. Vždyť přece všichni jsme Karamazovi... - Mně kdyby umřel syn, tak tu rozhodně nesleduju nějaký šašky, jak hrajou divadlo. - To nemůžeš vědět... ()

July

Krásný film plný strhujících divadelních výkonů - naschvál píšu divadelních, protože nejuhrančivější byli herci v rolích hrajících herců; jinak samozřejmě působili poněkud civilněji. "Reálná" linie filmem prochází jako doplnění té divadelní, jako ukázka tragédie ve skutečném životě, která se v některých ohledech podobá tragédiím na prknech, která znamenají svět. Vidět Bratry Karamazovy v Dejvickém divadle musí být zážitek. A co se týče filmu, nesmím zapomenout na dechberoucí hudbu! ()

Thommie

Jeden z hodně mála českých filmů, který má svou atmosféru a vyvolal ve mně emoce jiného typu než je zhnusení nad českým filmem ()

klavitka

Tento film byl vybrán jen z nudy, že na něj prostě zkusíme zajít. A opravdu překvapil, stal se jedním z mých nejoblíbenějších. Tovární hala v kombinaci s úžasnou hudbou a skvělými hereckými výkony = paráda. ()

terunka003

Divadelní, české, zajímavé zpracování × ty vsuvky. Zvláštní zpracování divadlení hry, v temném prostředí továrny. Za herce a jejich výkony nejvyšší pole. Za ty vsuvky s polštinou a umělou angličtinou strhávám bod. ..strhující, divadlo je okouzlující věc.. ()

Mikulka24

Karamazovi jsou pro mě velmi silným filmem. Ač bydlím velký kus od Prahy, jsem velká příznivkyně Dejvického divadla a tento film mě opravdu dostal. Herecké výkony jsou vážně excelentní, hlavně Ivan Trojan, David Novotný, Radek Holub, Igor Chmela a Lenka Krobotová. Navíc herce skvěle doplňuje nádherná hudba a mystické prostředí ocelárny. Tato kombinace je podle mne ideální a film hodnotím 5 hvězdičkami... ()

dANo

Skvelý filmovo-divadelný zážitok! Karamazovcov ako divadelné predstavenie som doteraz nepoznal, takže aj z tohto titulu som si tento film vychutnal a to nehovorím o vynikajúcom predvedení v podaní Dejvického divadla. Herci sú jednoducho famózni a Zelenkovi sa ich predstavenie podarilo dokonale zvečniť. Za posledné roky určite najzaujímavejší český film, aký som videl. Vrele odporúčam... (špeciálne scénu s mončiči:))! ()

Master19

Jeden z nejoriginálnějších filmů posledních několika let a to nejen v našem měřítku. Jsem hodně zvědavý, k jakým výšinám je Petr Zelenka schopný dojíti. ()

Millanium

Brilantní a originální převedení divadelní hry Dostojevského na filmová plátna. Pozadí Polské továrny a občasné vsuvky filmu vůbec neškodí a každý si může naplno vychutnat herecké umění členů Dejvického divadla. Petr Zelenka je sázka na jistotu. 85% ()

ybuko

Pasaze s polskym otcem - divakem mozna nejsou tak dotazene jak by mohly byt, nicmene i presto : pokud prekousnete ze jde ze dvou tretin o divadlo, tak se Karamazovi daji povazovat za vrchol soucasneho ceskeho filmu. ()

KimmyJ

Mno... Asi ještě o stupínek lepší než Rok ďábla. Po dramatické stránce bezchybné, Dostojevskij je génius a nedivím se, že po jeho dílech "páchali Rusové sebevraždy". Odvaha Zelenky převést toto drama do filmu je veliká. Nevím, jestli se mu to povedlo, příběh Poláka, který přišel o syna a zabil se a který asi měl podtrhnout depresivnost díla, byl možná trochu předvídatelný a jednoduchý (možná až moc), ale můj celkový dojem z filmu je naprosto kladný. Hodně se mi líbilo to, že někdy nešlo zprvu jasně rozeznat, jestli jde zrovna o realitu, nebo o drama. Zelenka je prostě pro český film velké oživení, protože se snaží natočit něco jiného (a v tomto souhlasím s tím, že přece jenom v posledních letech je to samá hořká komedie) a proto dávám plné hodnocení. Jo a myslím si, že si film nejvíc užili samotní herci. ()

Brandon

Bude to proti proudu, ale dle mého názoru ani uctihodná ukázka hereckého umění nerozpálí jinak extrémně chladný film. Zelenka umrzl na dvou hvězdách. Hold jiná krevní skupina. ()

Linka2

Samotné divadelní představení mě oslovilo víc. Film je trochu útržkovitý a celkově plošší, ale přesto působivý a zajímavě netradičně zpracovaný. ()

Timak

Trojan Pan herec, Radek Holub velké překvapení. Mám hroznou chuť jet do Prahy do Dejvic na toto představení. Můj oblíbenec Myšička nezklamal, ikdyž by si asi zasloužil více prostoru. v Revizorovi to jasně prokázal, že na to má. Je to ale dost temné, ostatně jako celý Dostojevskij a Rusko v 19. století ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy