Příběh se odehrává v současném Polsku. Do Krakova přijíždí skupina pražských herců v čele s režisérem hry, aby na alternativním festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla jevištní adaptaci Dostojevského hry Bratři Karamazovi, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy. V divadelním dramatu, nabitém emocemi - láskou, žárlivostí, nenávistí, se řeší otázky víry, nesmrtelnosti a spásy lidské duše. Na pozadí divadelní zkoušky sledujeme osudy hereckého souboru, komické příběhy herců a režiséra. Do děje zasahuje i osobní tragédie jednoho z diváků, který projeví nezvyklé přání: poprosí herce, aby zahráli jenom pro něj. Zkouška se promění ve strhující představení, kdy herci vystupují pro jediného diváka. Náhle největší drama neprobíhá na jevišti, ale v hledišti... KARAMAZOVI jsou dramatem o morálce, povaze člověka, lidském svědomí, vině, trestu a odpuštění. Film není jen psychologickou sondou do zpustošené ruské duše, ale reflektuje aktuální téma odpovědnosti člověka za své činy. (oficiální text distributora)

lukasd

Divadlo mám hodně rád, ale myslím si, že divadelní představení je na filmové plátno nepřenesitelné. To co funguje na divadelních prknech, vyznívá ve filmu do ztracena. Proto ačkoliv divadlo navštěvuji pravidelně a často, na televizní záznamy inscenací prakticky nekoukám. Podobný problém jako s TV inscenacemi mám i s Karamazovými. Výkony herců jsou úžasné, kamera je zajímavá. Ale pokud budu chtít vidět Dostojevského hru zajdu si do Dejvického divadla a bude to pro mě zážitek několikanásobně silnější. Pokud si odmyslíte text tohoto dramatu, zbyde jen velmi průměrný příběh o dělníkovi, který přišel o dítě. Tenhle příběh je nejen dost nevěrohodný(co dělalo dítě v továrně???), ale zároveň i předvídatelný. 50% ()

Mouzon

Tak tohle je skutečně BOMBA. Petr Zelenka nezůstává divákovi ani hercům nic dlužen. Žene tempo až do krajnosti. Kuje železo, dokud je žhavé. Soubor Dejvického divadla + externisté předkládající klasika ruské (i světové) literatury tak, jako by osudy svých postav prožívali a naplňovali jimi osudy vlastní a naopak... Snímek naprosto strhující, emotivní, zamyšlený a tázající se: "Když je vše dovoleno, kam až je možno zajít a neztratit se v sobě samém?" Na představení Bratrů Karamazových v DD jsem doposud nebyl, ale velmi po tom toužím, vidět je naživo, projít si tento příběh šílenství, lásky, nenávisti a samoty krůček po krůčku spolu s naprosto geniálním Ivanem Trojanem a Radkem Holubem, Martinem Myšičkou opuštěným uprostřed davu, Igorem Chmelou zanechaným na půli cesty mezi vírou a nevěrou v pustině vlastní duše, s Davidem Novotným, jehož Míťa zdědil po otci ty nejhorší vlastnosti - ty, jež jsou na první pohled viditelné. Byl jsem sám, komu přišlo, že polské (v originále české) hutě byly pro dramatizaci Karamazovových po celou dobu její existence jediná opravdu možná a logická lokace, jejíž genialitu odkryl až tento film? Teprve když člověk vidí ten výsledek, dojde mu, jak velkou roli má na výsledném efektu inscenace právě prostředí. A tady lze, myslím, s klidným svědomím skutečně hovořit o nenapodobitelném geniu loci. Tento film je přesto vůči divadlu mírně nespravedlivý - jeho výhra oproti inscenaci je právě v jeho "filmovosti" = dramatické situaci, kterou je schopen vytvořit kameraman spolu se střihačem. Jistěže je možno namítnout - film není život. Divadlo ostatně také ne, ale prknům, jež znamenají svět se přeci jen ze zcela logických důvodů daří tuto iluzi života a aktuálnosti vytvořit lépe. Ale u Karamazovů mi to tak prostě nepřišlo. V určité chvíli se ve mě něco zlomilo a já to celé přestal brát jako filmový záznam "toho nejlepšího z Dejvického divadla" (což je velmi subjektivní, Zelenkovi tato látka imponovala jistě z mnoha jiných důvodů, než že by to zákonitě bylo "the best "). Podobně jako u Roku ďábla jsem prostě jen otevřel pusu dokořán, nevěřil svým očím a celé jsem si to prožil vedle nich. BACHA SPOILER Věděl jsem, že spousta z toho, co ve filmu vidíme, není pravda, což působilo dojmem určitých zcizujících efektů, ale přesto... Ale přesto mi to nezabránilo v tom, abych s tímto filmem "prožil kus života". KONEC SPOILERU Vím, že to zní šíleně, ale tento film je o šílenství, je o té tenké hranici, na které někdy balancuje každý z nás a vše pak záleží na tom, kdo nakonec zvítězí... Nikomu bych nepřál, aby to byl Karamazov. A jen tak na okraj - ne, že by to byly jejich jediné kvality, hrají naprosto famózně a skutečně jako o život, ale Michaela Badinková s Lenkou Krobotovou jsou nádherné. "Tohle dělal Kusturica, na Undergroundu, cikánům na Barrandově..." ()

Ukko

Sice nemám rád Trojana, ale musím říci, že výtečné. HUTNÁ atmosféra, velmi dobré herecké výkony, neobvyklé zpracování. Takovýchto filmových injekciček by novodobá česká kinematografie potřebovla povícero. ()

Vejrrr

Spolu s Kawasakiho růžemi rozhodně nejlepší české filmy poslední doby. Do filmu jsem vstoupil úplně "čistej" ... Nevěděl jsem co mě čeká.. že to bude snímek, ve kterém herci hrají herce a že to jsou všechno jedna partička z Dejvickýho divadla a tatáž hra je k vidění i na živo. Zkrátka jsem se usadil a jen se nechal příjemně překvapit tím, že ještě někdo dneska dovede natočit snímek. který nazvu "uměleckým dílem". K hraní nemůže mít nikdo výhrady, hudba skvěle podbarvuje celkovou chladnou atmosféru a o originalitě celého filmu, co vám budu dál líčit ... po tomhle touží asi každý režisér .. Jen málokdo je Petr Zelenka :) ()

Mikino00

Na tohle jsem se musel podívat znova, opravdové minimum dělá absolutní maximum. (zní to hrozně, ale je to tak) Od dob Sekala konečně film, který se může zařadit do zlatého fondu české kinematografie. ()

Oyer

Perfektní herecké výkony. Tento příběh však jde úplně mimo mě. Ani dějová línie mne nikterak nestrhla. Takže: ani Dostojevskij, ani Zelenka. Přestože jsem se snažil do silného příběhu co nejvíce zapadnout, nechávalo mě to chladným a trochu znuděným. ()

Jayem

Polský robotník, ktorému zomrie syn sleduje skúšku českého divadelného predstavenia, napriek tomu že po česky nevie a po skončení predstavenia sa zastreli. Akože bola to dosť nuda sledovať ale zastreliť sa ešte zato nemusel :) ()

Garch

Silné a díky Zelenkovi zvláštně zasazené představení. "Balancovat mezi vírou a nevírou jsou pro člověka se svědomím hotová muka." ()

Pawlisman

Originálně a kvalitně zpracované. Dostojevskij v moderním hávu - a povedeném. Skvělé záběry a scény. Více než slušné hetecké výkony. Na druhou stranu, těžko vměstnat obsáhlý román do hodinových filmových útržků. Divák je pak právem zmaten a ochuzen. Navíc "povinný" humor ač se snaží o to být inteligentní, je někdy možná až laciný. Podhodnocuji film, protože film ač se snaží vypadat, že je pro širší publikum (není umělecká alternativa), tak na běžného diváka musí působit nekomplexně a nejasně. Škoda. Své filmové kvality má. 7/10 Po jednodenním si nechání projití hlavou - zvyšuji ze 3 hvězd na 5. Opravdu působivý a atmosférický film, který nemohu pustit z hlavy. Velké a propracované dílo. 8,5/10 ()

Jacek

Nejsem schopen posoudit, nakolik se Zelenka drží dejvického představení. Nejsem ani s to říct, zda a co všechno si Zelenka vypůjčuje z provázkovské kobří inscenace (jakkoli předpokládám, že právě toto budou nějakou dobu brněnské kuloáry řešit). Ani jednu z těch dvou inscenací jsem totiž neviděl, takže do „chytré srovnávačky“ se neženu. Ale podstatné je, že výsledek je samonosný – že Zelenkův film funguje bez ohledu na to, jestli jste divadlo viděli, nebo ne. A funguje dost dobře. ()

Brejlil

Přestože skoro všechno v tomto filmu je dobré, občas až vynikající, nemám pocit, že se film úplně povedl. Jistě, herecké výkony, hudba, práce s prostředím atd apod. Jenže někam zmizel Dostojevskij, ta těžká "deka" která na mně dopadne vždycky, když dočtu nějakou jeho knihu, a u Bratrů Karamazových to platí obvzlášť. Chybí jakýkoli přesah, pořád jsem měl pocit, že je to "jen" divadlo ve filmu, "jen" zkouška: občas nezávazné blbnutí a problémy ze života herců v Čechách, ale nikde nebyl Fjodor Michajlovič. Epizodky kolem se vytrácejí, ač na ně byl kladen takový důraz (jak jen dlouho se hledala občanka, a proč vlastně?), celá linie s údržbářem a jeho dítětem nakonec skoro vyšumí a je ještě doražena dost trapným "samožerským" vtípkem. Ale co, pozitiva rozhodně převažují, kromě výše zmíněných ještě hudba a hlavně mončičák Fjodor Michajlovič a jeho "škola tvůrčího psaní", ta se opravdu povedla. ()

jilda

Vůbec bych nečekal, že u tohoto filmu tak výborně zasměju. Podle mého názoru po všech směrech povedené. Super herci a dusná atmosféra železáren. Bylo tam pár věcí , které jsem nepobral, jako třeba ta holka poskakující na židli, ale doporučuji to vidět. ()

martalini

Obsah je za 5/5, forma je za 5/5, ale proč mi v konečnym součtu vychází max. 8,5/10?Je to divný, ale přesto...jsem nadšen...tákovýhle "netradiční" pojetí mě vždycky dostane. A hlavně dechberoucí výkony některých aktérů (Trojan je prostě špička), krásná kamera, všechno na mě působilo dost těžce, tak jak mělo, supr (viz. motiv háku - kdykoliv se objevil,tak mě skoro zamrazilo) a to všechno podtržený vynikající hudbou...jsem nadšen, ale bohužel ne tolik, aby to pro mě bylo na 5....a měl jsem v hlavě přesně to, co Cival - "Co by s tím provedl Lars?" ()

zdenur

Tohle zpracování mně prostě nějak nepadlo. I když celou druhou polovinu jsem byl přilepený na plátno, u poloviny první jsem usínal. Herecké výkony naprosto úžasné, jinak slabota. Zklamání. ()

Phillo

Obsahovo nejak nebezpečné prázdne, no na pohľad táák krásne a skvele natočené, že celý film uplynie naozaj rýchlo. Oči som odtrhnúť nevedel, no divadelný príbeh ako taký som sledovať nedokázal. "Civilné" scény sú totižto omnoho lepšie a miestami aj emocionálnejšie silnejšie. Škoda len, že je celý film namiešaný v takom divnom pomere, kde sa akoby zvýrazňujú hlavne nepodstatné veci. Metafora s údržbárom je totižto pochopiteľná a dala sa vysvetliť a vypointovať aj v 10tich minútach. Každopádne zaujímavý "antimainstream" so skvelou hudbou a excelujúcim Davidom Novotným. 75% ()

no2

10/10 - Komu čest, tomu čest! Je to na Oscara; škoda jen, že ho tento film nedostane. Každopádně nejlepší český film roku 2008. ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy