Příběh se odehrává v současném Polsku. Do Krakova přijíždí skupina pražských herců v čele s režisérem hry, aby na alternativním festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla jevištní adaptaci Dostojevského hry Bratři Karamazovi, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy. V divadelním dramatu, nabitém emocemi - láskou, žárlivostí, nenávistí, se řeší otázky víry, nesmrtelnosti a spásy lidské duše. Na pozadí divadelní zkoušky sledujeme osudy hereckého souboru, komické příběhy herců a režiséra. Do děje zasahuje i osobní tragédie jednoho z diváků, který projeví nezvyklé přání: poprosí herce, aby zahráli jenom pro něj. Zkouška se promění ve strhující představení, kdy herci vystupují pro jediného diváka. Náhle největší drama neprobíhá na jevišti, ale v hledišti... KARAMAZOVI jsou dramatem o morálce, povaze člověka, lidském svědomí, vině, trestu a odpuštění. Film není jen psychologickou sondou do zpustošené ruské duše, ale reflektuje aktuální téma odpovědnosti člověka za své činy. (oficiální text distributora)

noctambule

Herci excelentní, ale co dál? Zajímavé myšlenky, ale žádná dějová linie, nebo jsem ji tam jen neviděla, protože se přiznám, pozorně jsem to zrovna nesledovala. Prostě mě to nebavilo a polština tomu nepřidala. Prolínání soukromí a divadla bylo zajímavé, ale co mi nesedlo bylo spojení Karamazova osudu s příběhem údržbáře a jeho synka. Na divadelních prknem to je možná skvělé, ale ve filmovém pojetí nic pro mě. ()

Zagros

Velmi silný snímek těžící z ještě silnější předlohy. Karamazovi svoji formou balancují na hraně mezi divadlem a filmem, respektive je to film o divadelním představení. Většinou se mi podobné propojení nepozdává, ale tady to dopadlo náramně. I scény „mimo“ divadlo dávají smysl a vhodně celek doplňují. Prostor oceláren dodává představení neokoukanou a zajímavě temnou atmosféru. Přesto má dramatická část značně navrch (ta silnější předloha), všichni herečtí představitelé podávají vskutku skvělé výkony, divadelní podání jim maximálně vyhovuje. Samostatnou kapitolou je pak Ivan Trojan, ve chvíli kdy vstoupí na jeviště, celé představení pozvedne až někam k divadelnímu Olympu. To, že je výborný herec, vědí všichni, ale tady dostal maximální prostor a využít jej dokázal excelentně. Snad nelze ani jinak než dát maximální hodnocení. ()

Torimmer

Ten nejprůzračnější ekvivalent vcucnutí uměleckým dílem a stanutí se jeho součástí. A vy, vy herci jedni! Když jenom takzvaně hrajete a přepínáte jak nic mezi sebou a postavou, tak to nehrejte tak trancendentálně a na milión procent! ()

Tery16

V hlavních rolích mí oblíbení herci Ivan Trojan a Martin Myšička, hudba dokonale ladící se zvuky továrny, depresivní atmosféra "pekla" oceláren, Dostojevský jako modrý mončičák, divadlo prolínající se s realitou ... Film, který obnovil mou víru v českou kinematografii. ()

Roman.Caesar

tak tohle mě totálně dostalo. Samozřejmě celému filmu dává dost i dílo Dostojevského Bratři Karamazovi, ale nelze opomenout skvělé výkony herců. U Ivana Trojana bych ani nic horšího nečekal, ten IMHO patří mezi dnešní špičku, ale velmi mě překvapili herci i další herci, kteří nejsou zas až tak moc známí (divadelníci, TV produkce, pár menších rolí). Navíc nápad natočit tuhle hru ve staré slévárně Nové Huti a navíc za účasti zaměstnanců - Poláků (ve skutečnosti je to trochu nereálné, protože na chátrající fabriku, která nic nedělá, tam bylo lidí až moc), se mi taktéž velmi zamlouval. Protože jsem o filmu nic nevěděl předem, čekal jsem zas nějakou hloupost na úrovni televize, kterou jsem i jistou dobu pociťoval a nemohl jsem se zbavit dojmu, že to tenhle film dál nedotáhne, ale bylo to stále lepší a lepší. Nakonec smekám a dávám 95% ()

Honzick

Velmi zvláštní počin který ve mě nechal rozporuplné pocity.Na jednu stranu opravdu úžasné herecké výkony zejména Ivana Trojana, Radka Holuba a Romana Luknára, ale na druhou stranu měl tento snímek pár hluchých míst přes které jsem se dostával jen ztežka. Ovšem za velmi originální zpracování, herecké výkony, scénář a hudební doprovod dávám čtyři hvězdy ()

Hanys_

Jako reklama na Dejvické divadlo to funguje bezvadně :) Herci odvádějí opravdu maximum a ve spojení s netradičními kulisami a na české poměry neuvěřitelně silnou hudbou, se z Karamazů stává skvělé ??divadelní?? představení. Ta vedlejší dějová linie s dělníkem a jeho dítětem je ale docela podivná a mně osobně tady trošku vadila. Nicméně - pořád je to těžký nadprůměr a Zelenka jenom potvrzuje status možná nejoriginálnějšího tuzemského filmaře. 8/10 ()

Peť@n

Rok se mi to tu povalovlo na DVD, rok jsem se odhodlával... Nakonec jsem vydržel necelou půlhodinku... Divadlo prostě do filmu nepatří... ()

cab

Koukatelna divadelni hra znameho ruskeho dramatika prenesena do polskych huti s nekolika prvky originalnich vsuvek v podobe dokumentarniho pristupu ci skoro improvizacniho jednani nebo komicke az sebekriticke nastineni, co je vlastne cesky herec zac. Na me film nenechal zadne stopy, ktere bych mohl prenyst ve slova plna superlativ. Snad dvojice (Trojan a Novotny) stoji za specialni zminku. 60% ()

ViktorD

Dostojevskij v postmoderním hábitu... Hranice mezi fikčním světem divadelní hry a fikčním světem filmu, v němž herci onu adaptaci Dostojevského Bratrů Karamazových hrají, je mnohdy tak neostrá, že divák bývá na pochybách, do kterého že fikčního světa daná promluva patří. O to víc uchvátí strhující výkony všech herců, hudba a závěrečné finále, kdy polský dělník "pochopí" a "uvěří" (což asi není zrovna to správné slovo v případě, kdy jde o absolutní popření Boha) stejně jako Smerďakov a ukončí svůj život rovněž sebevraždou. ()

AlexeiF1 odpad!

Jelikož Ivan Trojan patří mezi mé oblíbené herce a tento film se honosí vysokým hodnocením očekával jsem výtečnou podívanou. Bohužel je to tak silné drama :), že jsem se na film nevydržel dívat ani do konce pro mě naprostá ztráta času. ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy