Oběti války

Film Oběti války je pravdivým příběhem čety vojáků, která propadla v pralesech Vietnamu šílenství. Svědek těchto násilných činů - vojín Eriksson (Michael J. Fox, Návrat do budoucnosti) se ocitne sám proti ostatním vojákům i proti velícímu důstojníkovi, seržantu Meservovi (Sean Penn, Mrtvý muž přichází), silnému a charismatickému muži, který stojí na pokraji barbarství, teroru a brutality boje. Brian DePalma (Neúplatní) natočil zdrcující a nezapomenutelný příběh jednoho muže, který se ve světě, kde neplatí žádná pravidla, postavil na stranu zdravého rozumu. Příběh, který zůstává nepochybně nejvíce strhujícím obrazem Vietnamu, jaký byl doposud ve filmu vykreslen. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

gogo76

Kvalitný vojnový film z obdobia vojny vo Vietname. Nejedná sa ale o žiadny veľkofilm, čiže žiadne veľké bojové scény s Vietnamcami sa nekonajú. Zato je tu rozpracovaný dosť krutý príbeh a stojí za to mu naslúchať. Veľmi dobre do filmu zapadla dojímavá Moriconneho hudba(fakt nádherná melódia). Veľa sa popísalo ako filmu ublížilo obsadenie hlavnej úlohy M.J.Foxom. Keď som to videl pred 15 rokmi prvý krát, tak mi to tak nepripadalo. Teraz to vidím trošku ináč. Naozaj M.J. Fox nebol najšťastnejšia voľba, kto vie, aký názor na to má B.DePalma dnes. Napriek tomu film stojí za pozornosť.80%. ()

Dale

Film mal zrejme šokovať zverstvami, ktoré páchali vojaci na civilistoch, no na rozdiel od takej Čaty to tu nefunguje. Správanie vojakov pôsobí dosť umelo, akoby robili tie zlé veci nie z vlastnej vôle, ale preto, že sa to vo filme z Vietnamu očakáva, nasilu. Preto som nepocítil žiadnu ľútosť nad mladou Vietnamkou, keď ju... (spoiler). Dokonca som sa nad tým pousmial. A to som veľmi citlivý divák, čo sa rozplače nad každým druhým filmom. Proste to bolo také nerealistické, že to išlo mimo mňa. Na to, že to je vojnový film tam bolo príliš málo bojov a tie sú hlavne v prvej polhodine. Herci podali v rámci možností slušné výkony, no M.J. Fox mi do takého typu filmu nesedí. V konečnom dôsledku je tento film len priemerom, neprináša nič nové, no nie je ani nudný, či dokonca trápny (až na pár miest). Je to škoda, lebo začiatok sľuboval viac. ()

petaspur

Válka mění vojákům charaktery a rozhodně to není k lepšímu. Je možné, že kdyby Eriksson nebyl nováčkem na rýžovém bitevním poli, tak by mu nedělalo takový problém splnit rozkaz seržanta Meserva ke znásilnění unesené vesničanky. Eriksson však ještě nerozumí pokřivené logice zkušeného mazáka a když dojde ke zbytečnému rozstřílení probodané zajatkyně, tak se rozhodne najít uši, které by mu pomohly zajistit spravedlnost navzdory zkušenému nezájmu velitelů. Jedná se o poněkud schematicky rozehrané drama plné vymazlených kamerových záběrů. ()

Rocky62

Netradičně pojaté, ale velmi sugestivní dílo, se kterým si De Palma poradil obdivuhodně. Srdcervoucí příběh o unesené a brutálně zavražděné dívce, ze kterého vyzařuje taková dávka syrovosti a naturalismu, až z toho běhá mráz po zádech. Válečných sekvencí je tu sice poskrovnu, ale jsou dle mého názoru zrežírovány znamenitě. Fox, ke kterému moc netíhnu hraje ukázkově, přesto je však třešničkou na dortu sám Sean Penn, který zde předvádí něco fantastického... styl řeči, gestikulace a mimiky. Bez váhání prohlašuji, že Sean Penn je dokonalý herec. Takže velká spokojenost. 80% ()

MontyBrogan

De Palmove kolážovité zábery, Morriconeho hudba a Pennov temperament. To sú faktory, ktoré robia z Casualties of War podstatne viac než len ďalší film o vojne vo Vietname. Jediné, čo mi možno kazilo dokonalý zážitok, bol záverečný umelý pokus o katarziu v podobe rozhovoru s Vietnamkou (?) v súčasnosti, naväzujúci na začiatok (čo robilo vlastne z celého deja uprostred flashback). "You had a bad dream, didn’t you? Yes. It’s over now, I think." Trochu silené, veď uznajte. ()

• Železničný most využitý v prestrelke ku koncu filmu je súčasťou japonského dopravného systému, stvárnenom už aj vo filme Most cez rieku Kwai (1957). (Smok)
  • Michael J. Fox často nakupoval darčeky pre zabíjačov hadov, ktorí sa starali o bezpečnosť štábu pri natáčaní. (Smok)
  • Ako uviedol John Leguizamo vo svojej autobiografii, scéna v ktorej Meserve (Sean Penn) udrie Diaza (John Leguizamo) sa natáčala na 14 krát a Sean Penn ho naozaj zakaždým udrel. (Smok)