Andrew Beckett je právník. Mladý, brilantní právník. Homosexuál, infikovaný virem HIV. Svou nemoc dlouho tají, přesvědčen o tom, že s jeho službou klientům nesouvisí. A pak je jednoho dne propuštěn, údajně pro pracovní neschopnost. Ale Andy ví, proč přišel o místo. Připravily ho o ní předsudky, strach, panika a odpor. Diskriminace. Ví, že jeho čas je sečten, ale nevzdává se. Hledá právníka, který by mu pomohl v procesu s jeho mateřskou firmou - a nachází. Černý Joe Miller není tak úspěšný, jako býval Andy, ale jeho vytrvalá víra v právo z něj činí ideálního spojence. Přesto se však zdráhá přijmout Beckettův případ. Stejně jako obžalovaní, jako porota, jako všichni ostatní, i on nemá rád homosexuály, oškliví si je a štítí se AIDS. A snad právě pro svůj odpor nakonec přijímá, přesvědčen o tom, že ve městě, kde byla vyhlášena americká ústava, zaručují rovnost všech, nelze tento boj vzdát. Soudní spor začíná... Inspiraci k natočení filmu bylo údajně onemocnění blízkého přítele režiséra J. Demmeho na AIDS. (Guild)

stefaton

Z dnešního pohledu naprosto překonané, nehodnověrné pastelkové vykreslení hlavního hrdiny a zejména jeho vztahu s Miguelem. Až v polovině filmu jsem pochopil, že má jít o jeho partnera, do té doby žádný soukromý život hlavního hrdiny. Herecké exhibice před porotci v soudních síních, které tu jsou hlavní dějovou linií, je taky překonaný formát. ()

Sam_Hawkens

Homosexualita je nemoc a k nemocným lidem se musíme chovat ohleduplně. Z tohoto pohledu je film o tom, jak se nemocný člověk bráni u soudu kvůli diskriminaci. Američané sami sebe odhalují, ze ta jejich “dokonalá” demokracie a svoboda je ve skutečnosti pěkná lež! Je to skvěle natočeno, výborný Hanks a ještě lepší hudba. ()

bichalmajus

Bez jedinej nadsádzky, bez ružových okuliarov musím povedať, že toto je jeden z najlepších filmov aké som kedy videl. Počas celého filmu som zo seba nevydal jedinú hlasku, dokonca som sa ani nehýbal, len som si užíval to čo sa deje na obraze a bože, toto bol tak neskutočne silný film, film s tak silným a jasným odkazom, že ja skratka nemám slov. Mám plnú hlavu toho čo bolo úžasne, ale pri písaní komentáru neviem nájsť tie správne slova ako toto opísať. Toto je skratka zážitok vidieť. Tak citlivý film s ukážkou ľudskosti a zároveň asi najlepsi film zo súdneho prostredia aký som videl, to je teda kombinácia. Fu, ja naozaj nemám slov, jedna vec má mrzí a to že nemôžem dať viac ako 5 hviezd. Scéna kedy Andrew rozpráva o opere je asi jedna z najsilnejších scén aké som videl a Toma Hanksa som síce uznával, ale po tomto filme musím povedať, že je skutočne asi najlepším hercom generácie a to bez pochýb. ()

Bogrant

Philadelphia ukazuje kritický pohľad na chúlostivú, pre mnohých nepochopiteľnú a odstrašujúcu skutočnosť odsudzovania voči homosexuálom. Výborná strastiplná cesta plná urážok, ponižovania, ale na konci predsa len spravodlivosť víťazí, i keď možno už príliš neskoro... ()

Feacher

Ačkoli má film 85%, tak vidím poměrně rozporuplné komentáře. Za sebe musím říct, že se mě film líbil. Nenudil jsem se, pěkně napsáno a zahráno. Správně udělený Oscar. 5* ()

oskiii

Skvělé drama z doby, kdy ve společnosti gradovala “averze” vůči homosexuálům. S ohledem na dnešní dobu lze říct, že se ve své podstatě jedná o nadčasový snímek. Příběh je jasně daný, ale narozdíl drtivé většiny filmů, je zde podružný, protože prim zde hraje něco úplně jiného.  Tom Hanks byl v roli Forresta Gumpa úžasný, ale je to právě Philadelphia, kde podal svůj životní výkon. Danzel Washington v roli právníka mu zdatně sekunduje. Samotný závěr filmu je pak, za tónů Philadephie Neila Younga, naprosto mrazivý a zároveň neskutečně emocionální. ()

Yara

Když jsem viděl Philadelphii poprvé, myslel jsem jen na jedno: "Tohle by určitě měli vidět všichni." Psal se rok 1993. Tenkrát, jen 2 roky po smrti Fredyho, byl pro mě film srdcovou záležitostí. I dnes (2006) po více jak 12 letech se stále zamýšlím na tím, jestli se vztah společnosti k nakaženým AIDS, nebo homosexuálům obecně, nějak změnil... ()

gerry007

Úspěch tohoto filmu je imho spíš o tom tématu, než že by hýřil nějakými formálními kvalitami. Na mne je příšerně schématický (typicky například: advokát, který je ze začátku velký homofob, nakonec prohlédne a polepší se). A kromě toho jsem se po celý film nemohl zbavit dojmu, že v právu byla spíš ta společnost... ()

Nepl

Tom Hanks opět nezklamal. K tomu dokonalá hudba. Silný a na svoji dobu odvážný film, který na mě zapůsobil a usadil do sedačky na ještě několik minut po skončení filmu. ()

Mazi23

Film jsem viděl teprve nedávno(2009) a neřekl bych že mu to cokoli ubralo na kráse. Příběh výborný, skvěle vystupňovaný,lehce napínavý a velmi emotivní. Výkon Toma Hankse je vyložně oscarový a neuznávat jeho herectví považuji za těžký zločin. Navíc vubec si nemyslím že by v tomto filmu vystupoval jako nějaký ublížený "buzík" ,odpusťte mi to slovo, jak jsem se zde několikrát dočetl. Andy přece nikoho nevinní za to že zemře, nejde mu ani o nějaké odškodnění, chtěl poue vykonávat svou práci,kterrou tolik miloval a která mu přinášela radost,co možná nejdéle. mého pohledu naprosto pochopitelné a uvěřitelné. Denzel Washington také vynikající, jeho vývoj jeho role od člověka který se štítí dotknou stejného místa jako Andy až po člověka, který s ním soucítí. Navíc stále zůstává osobou, která nemá ráda homosexuály a nedělá jí problém této skupině nadávat. Opět velice uvěřitelné a tzv. "ze života". Na závěr zlatý hřeb filmu - hudba. Úvodní i závěrečná píseň po právu nominována na Oscara. Opravdu výborný počin. ()

axelson

Obyčejný příběh v neobyčejném světě lidí,kteří jsou mezi náma.Lidí kteří svoji chorobu pokud není vidět raději tají z mnoha duvodu.Zde to bylo kvuli pracovním.Washington jako právník,zcela běžně odmítl obhajovat někoho odlišného a v jeho očích zvrhlého.Možná svědomím nakonec jako lev bojoval o morální sadysfakci.Krásný příběh a velké herecké umění. ()

Avventurato

Film jedině doporučuji. Film zaplavuje celou vaši mysl pocity a slabší povahy půjdou tzv. do kolen. Smutný a zároveň krásný snímek je obdařený citem a rozumem. Zanechá ve vás pocit a dokáže vás dohnat k zamyšlení. Podívejte se a nebudete litovat. ()

satto66

Film,který na mě velmi zapůsobil po lidské stránce,popisuje lidskou bezohlednost a bezcitnost,faleš a klam, ale také ,že na světě jsou lidé,kteří nemají předsudky a je jím cizí nespravedlivé odsouzení společnosti,jak by to vnímala většina nás.Dobře je zde ukázáno,že je potřeba o těchto věcech veřejně mluvit a na základě znalostí teprve posuzovat a ne jen lehce odsoudit.Svět není černobílý,ale pestro barevný!!! Vynikající výkon meho oblíbence Toma Hankse skvěle doplnil,Denzel Washington,velmi dobrá režie,scánář ,ale i hudební doprovod nemá chybu. Skvěle jsemse bavil. ()

Stmívání nad Hamletem

Stmívání nad Hamletem