Život Briana

• Česko Monty Python: Život Briana (více)

Kultovní a kontroverzní komedie Život Briana vypráví příběh Briana (Graham Chapman), který se narodil ve stejný den a na stejném místě jako Ježíš. Po sérii absurdních a vtipných okolností je pak s mesiášem zaměňován. Film Terryho Jonese, který se konstantně vysmívá všem a všemu, nechává zazářit v několika rolích každého člena skupiny Monty Python. Přináší tak pohlcující anarchistickou satiru mířenou jak na náboženství, tak na hollywoodské zobrazování všeho biblického. (Pannonia Ent.)

Ištván87

Always look on the bright side of life.... Smál jsem se o začátku až dokonce. Při scéně, kdy se Pilát snaží rozesmát své dozorce jsem myslel, že spadnu ze židle. ()

JASON_X

Bezkonkurenčně nejlepší komedie kterou znám. Nejlépe tento film ocení divák s alespoň základní znalostí judaismu, křesťanství, historie a se zálibou v ironickém a svatokrádežném humoru. ()

Necrotongue

Poprvé jsem Briana viděl, když jsem byl v 1. ročníku na gymnáziu. Okamžitě se z něj stal film, který patří už celá léta mezi moje nejoblíbenější komedie a nehrozí, že bych se na něj nedíval znovu a znovu. Předpokládám, že kdybych byl zapáleným katolíkem, musel bych se při jeho sledování švihat ostnatým drátem, aby si Všemohoucí nemyslel, že si to užívám. Neuvěřitelně vtipné scény, výborný scénář, skvěle zahrané role, enormní množství hlášek a historických odkazů dělají z filmu absolutně nadčasovou zábavu. Stačí, abych si jen vzpomněl na Otovo sebevražedné komando, Piláta, exleprotika nebo přidělování křížů a už se zase bavím. ()

becki_tu

Tahle zábavná partička z Británie stvořila opravdu skvost. Neskutečně vtipné a zábavné. Ráčkující císař a jeho šišlající přítel, scénka s ukamenováním a s ukřižováním, Lidová fronta......prostě klasika, na kterou snad nejde zapomenout. Ať žije Bwajen! ()

MáŠa

Ten čas se na filmu asi dost i podepsal, protože zas tak nějak úplně nadšený z něho nejsem. Je tu spousta takovýho toho anglickýho humoru, ale nevim, trošku mě to místy nudilo - a to celkovou atmosférou, ne tím, že by se nevyskytnul nějaký džouk. ()

ancientone

Always look on the bright side of life! Nonsens a sarkazmus natllačený do 94 minút triumfálneho nezmyslu, máte záruku že niečo také vo veľmi krátkych intervaloch a pravidelne praskne, vytryskne v sebavedomo veľkých dávkach s kvantami životabudičskej energie. Odtrhnutie sa z reťaze so špecifikým tvorcovským premyslením šialeného vyčíňania búrajúcim konvenčné hranice, zhody absurdne absurdných náhod ústiace do náboženského fanatizmu, represia voči Rimanom, masová samovražda, stála nevypočítateľnosť konania postáv, v Živote Birana nie je nič sväté . Hyperbola rovnako mohutná ako kamenné logo filmu, neodolateľne sa xichtiaci herci, ktorých ústa vypúšťajú kilogramy nezabudnuteľných replík, karikaturistická perla korunovaná ikonickým záverom s trpko-humorno-úprimnou katarziou, v empírii "nezmysel dáva zmysel". Láskavá konská dávka všetkých možných foriem komiky poukazujúcich na davový fanatizmus a "stádový syndróm", kde dejová línia, čiže (zábavne) deformované synonymum života J. Krista nie je podstatným ťažiskom, nezmysel tu dáva najväčší zmysel . Kebyže je náboženstvo tak zábavné, som kresťanský fanatik. ()

Sawy

Skvělá komedie!Scény a dialogy jako "Vedla nás hvězda." "Spíš flaška.","No dobře lidi,jsem mesiáš.A teď jděte do prdele!",Pyus Čůvus nebo geniální závěr s geniální písní Always look on the bright side of life jsou zkrátka nezapomenutelné.Přesto se mi Svatý grál líbil o něco více. 85 % ()

ScarPoul

Druhý zo série filmov Monty Python je absolútne šialený. Nič tu veľmi nedáva zmysel, ale to mi je jedno, lebo je to fantastická zábava. Každá scéna je plná absurdít a toho najlepšieho čo anglický humor vyprodukoval - scéna z kameňovaním, ukrižovaným, alebo Pilátom, boli fantastické. Vždy sa pri tom krásne zasmejem a je mi dobre. Hlavne teraz v čase Vianoc je pozeranie takéhoto filmu ako balzám pre myseľ v neskutočnom zlepenci všetkých mrázikov a troch orieškov. Síce to nie je až taký skvelý film ako Zmysel života, alebo svätý grál, ale rozhodne má potenciál sa stať aspoň niektorými scénami pamätný. A toto prvenstvo mu už nikto neuprie. A ako obvykle najgeniálnejší Cleese vôbec. ()

rawen

Nebudu nic dodávat, jen snad že na tomhle filmu jsem byl 3x v kině (pro jistotu) a při scéně s šišlajícím Cézarem se pokaždé polovina diváků držela, aby se nepočůrala a druhá polovina padala smíchy ze židlí... (včetně starých kmetů .)) - 9/10 ()

Ai.ma

Hmm.... líbilo se mi to, a ve chvíli, kdy se na plátně objevil císař, král nebo kdo to vůbec byl, měl jsem v jeden (určitě v stejný moment jako ostatní) velký problém udržet moč. Ale udržel jsem ji !! I přesto ale k tomu nedokážu najít takovou přímo srdeční cestu jako k Svatému Grálu, který je podle mě né o fous, ale o šest fousů lepší. ()

BoPo

Videl som už lepšie výkony od Monty Python. Pre mňa stále zostáva ich televízna tvorba lepšia ako ich filmové výkony. ()

maseer2

opět maximálně absurdní výtvor z dílny Monty Pythonů, kteří se pro tentokrát vyžívají v parodování života Ježíše Krista.. přesto to ale nebylo zdaleka tak vtipné, jak bych čekal.. Svatý Grál mi sednul víc.. ()

BrooksW.Here

Prvotriedna kombinácia nadčasového humoru, šikovnej kamery, ale hlavne bezchybnej satiry a perfektného parodovania. Život Briana ohromne prekonal moje očakávania a keďže to je prvý "pythonovský" film, ktorý som videl, tak som dopredu naozaj ani len netušil, do čoho sa púšťam... A sklamaný určite nie som 😄! Tento film nemôže odporučiť menej ako 9 Rimanov z 10. ()

murakamigirl

Držte si klobúky, ak nechápete pokusy o vtip! Život Briana vás naučí REŠPEKTU pred matkou, spasiteľom, inými podobne závažnými autoritami, skupinovým myslením, táraním a teoretizovaním do vetra a napokon, pred, tram ta da dáááá!, ukrižovaním......... Čo to...?...?! :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD uoho ho ho, prepáčte ja sa ešte vkuse smejem a to infikuje koment! Čo vás Život Briana naučí, na to si pekne a rýchlo kukajte prísť sami, dohodnuté?!......... A seriózne- títo Pythoni zastavili môj život! Tieto ich "lekcie" umiestňujem do najstráženejšieho sejfu svojho mozočku a chcem veriť, verím, že pri plávaní životom mám oddnes svoje osobné nezničiteľné koleso, tento film. Je to ako slnečný ohňostroj vo vašich útrobách, ktroý všetko vyrieši. VŠETKO VYRIEŠI. Opísať stokrát! :DDD Heej, a nezabudnúť: pomáhajte blížnemu svojmu, ono to zato stojí, stojí to za viac ako zato, NIČ nestojí za viac!!! :D ()

Terva

CITÁT - To je moudré, voblézat ve dvě hodiny ráno chlívy ??!!...... Já se těmto filmům kolem Monty Python vyhýbal a nikdy mě moc neoslovily, ale asi jsem už dozrál a napravuju. Nejenže se mi líbily úvodní animované titulky ale i následný dialog ohledně velkého nosu mě pobavil. CITÁT - Pojď Briane, jdeme kamenovat.......... Lidová fronta Judee a jejich teroristické činy v dobách Říma je zajímavé téma. Brian se díky lidské důvěře a nutnosti, někoho uctívat, stává Mesiášem a vykupitelem. CITÁT - Dobře, jsem Mesiáš a teď už jděte do PRDELE !!!....... Hudební scéna " Ukřižování " nenechá jedno oko suché. Ve filmu zazní Bright side of Life od Erica Idleho nebo song Brian od Andre Jacquemina a Davida Howmana. Veselý příběh o ukřižování. ()

MrCreosote

,,Přivedla nás sem hvězda," praví na začátku filmu jeden ze Tří králů. ,,Vás sem zavedla leda tak flaška!" kontruje matka Briana, jenž se měl stát spasitelem, ale (boží) osud rozhodl trochu jinak. Srdce každého ateisty/anarchisty/cynika/milovníka britského humoru zaplesá, když vidí, jak si Pythoni bez servítků - ale přitom ne nijak vulgárně - utahují ze všech těch křesťanů, Židů a členů naprosto zbytečných a nefungujících spolků, kteří raději sedí, řeční a hádají se o to, jestli Římané přispěli něčím víc, než pouhými sinicemi nebo akvadukty. Satira, která nezestárne (protože věřící tu budou pořád). ()

vurhor

Na počest zesnulému Terrymu Jonesovi jsem si řekl, že by nebylo špatné zavzpomínat na jeden z nejlepších filmů, co s tou svou britskou bandou plantážníků vytvořil. Život Briana je téměř ve všech ohledech geniální. Je to snímek, jehož humor není jen inteligentní a nadčasový, ale také si nebere žádné skrupule. Nedělá mu problém si z oné náboženské tématiky dělat prču téměř ve všech ohledech, zároveň ale nikdy nezaběhne do přílišných rovin nějaké trapnosti nebo infantilnosti. Monty Pythoni jsou prostě vynikající pisálci. Přidejte k tomu ještě onen britský herecký šarm, v mnoha situacích zvládnutou nadsázku, plus naprosto parádní zakončení, kterému se dodnes snad ani žádný film nevyrovnal, a dostanete skvělou a nesmírně vtipnou satiru, která je vlastně zároveň jedním z nejlepších náboženských filmů všech dob (Společně třeba ještě s Princem Egyptským). A nestárne to. I po těch dlouhých čtyřiceti letech funguje většina fórů furt na jedničku - Pilátovo zkoušení svých stráží, zda se rozesmějí po vyslovení jména jeho dobrého přítele jménem Biggus Dickus, je pro mě vždy záruka náramného pobavení, které neomrzí. Tak se měj, Terry. A žádné slzy přece! Always look on the bright side of life! A pozdravuj Grahama alias Briana alias Artuše! Dokonalých 5* ()

Blofeld

Tento film by měl být posvátnou tykví každého z nás. Je to znamení* ... *= o Polulině Permanentě ani nemluvě. Malá zajímavost: V Norsku byl film zakázán, čehož Švédové údajně využili v reklamní kampani : "Film tak vtipný, že ho v Norsku zakázali.". A dále: Terry Jones jednou prohlásil, že ze čtyř filmů, které byly zakázány v Irsku, natočil tři on a jeden Martin Scorsese. K tomu není co dodat. Závěr je skutečně boží. ()

Zemřel Terry Jones

10.12.2007

Náboženství je opium lidstva

Náboženství je opium lidstva

29.05.2006

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005