Josef Douša (K. Roden) se vrací z první světové války s přáním po válečných útrapách prožít v poklidu spokojený život s mladou manželkou (L. Siposová) kdesi v zapomenutém kraji, v drážním domku u železniční trati. Sžívání dvojice je však při složitých psychických i fyzických problémech hrdiny (který načas ztrácí sluch) nesnadné… Jednoho dne Douša zabrání mladému muži skočit pod vlak. Zachráněný muž – hrobník Ferda (V. Jiráček) – se ovšem po incidentu zamiluje do Doušovy manželky. Ačkoliv se Doušovi sluch za určitý čas vrátí, předstírá i nadále svoji hluchotu, aby zjistil, co si o něm, i o tušeném vztahu jeho ženy k Ferdovi, lidé říkají za jeho zády. Ovšem pravda je nebezpečná zbraň… Román Josefa Kopty Hlídač č. 47 vznikl v roce 1926 a byl kritikou označen za jeho nejlepší dílo. Poprvé byl zfilmován už v roce 1937 režisérem J. Rovenským s J. Průchou v titulní roli. V roce 2008 vznikla v České televizi jeho nová filmová verze – tentokrát zpracoval předlohu zkušený televizní autor E. Verner, který ve svém textu vyzdvihl téma bolestného údělu člověka, jenž, ovlivněn a poznamenán hrůznými válečnými zážitky, doufá, že ve svém dalším životě najde díky lásce, přátelství, práci a rodinnému štěstí ztracenou rovnováhu. Filmový scénář režiséra F. Renče, na kterém spolupracoval se Z. Zelenkou, podtrhuje dramatičnost předlohy a posiluje i domýšlí osobní vazby všech hrdinů. (Česká televize)

Raveniseth

Nečetla jsem knihu ani jsem zatím neshlédla dříve natočené filmy, tudíž budu hodnotit tento kousek jako člověk nepolíbený. Příběh jako takový má klasickou ale zato zajímavou fabuli. Jak už množí psali Roden hraje perfektně, to všichni víme (ztrátu sluchu, psychické problémy vyvolané zkušeností s hrůzami z války a s tím spojené až halucinoidní stavy zahrál úžasně a uvěřitelně - divák má šanci s ním jeho boly prožívat; oslovuje mě i ono naturalistické zpracování syrovosti války). Ostatní postavy také nebyly ploché. S jeho manželkou v kritické chvíli nelze nesympatizovat, čeho je moc, toho je příliš (je zanedbávaná, stále tolerantní, do toho je zde tragické pozadí z její sestrou - nedivím se jí). Co mě ale na filmu zklamalo a co na mě působí místy hluše, uměle a pomale byly dialogy. Krásně ilustrovat to lze na postavě hrobníka, která mě nezkutečně z tohoto důvodu iritovala. Ano, Jiráček ztvárnil onoho bezpáteřního slizáka skvěle, nicméně zklamáním pro mě byly jeho monology typu: řeknu slovo a minutu budu významně mlčet, abych Doušovi vzápětí opět zopakoval to stejné slovo nebo na něj budu ječet, jak kdybych neuměl do pěti napočítat, ještě před tím, něž ohluchne. Z jeho vyjadřování jsem měla pocit, že není jen hlupák ale že je z pomocné školy a to už bylo na mě moc. Nebo vraťme se na začátek - už jen první záběr s Kohákem a rozhovor stylu "jedu, nejedu" mi vyloudil úsměv. Netušila jsem, zda se dívám na parodii nebo na drama. Jediný, kdo mluvili přirozeně z jakési "hlavní čtveřice postav" byl Roden a Dlouhý a právě díky této nekonzistenci, jsem vždy zabředla do dobře vytvořené atmosféry a záhy jsem z ní byla vytržena nějakým rušivým elementem. Kdyby Byl film z této stránky lépe zvládnutý a nebyly by tak dlouhé flashbacky do válečné doby, mé hodnocení by bylo rozhodně vyšší. ()

Tomulka

Bez Rodena by tento film byl totálně o ničem. Scénář je ubohý a ostatní herci jsou prkenní a působí jako herci ne jako postavy co mají hrát. Roden zvládl Doušu velmi dobře. ()

Oxiduji

Tři hvězdy za Rodena a Dlouhého - ti se zřejmě na rejžu (naštěstí) vysrali a jeli si svoje... jinak by se měl Renč držet svých reklam a nepokoušet se točit filmy. Jeden z nejvíce přeceňovaných čr filmů - ale to Renč dycynky uměl....natočit sračku a kecama z toho udělat málem oscarák. Zbytek herců přehrává (jako v reklamě), až koleje drnčí, ..celkově zklamání a přitom námět úžasný...zase to Filda zprasil.. ()

Dymnik

Absolutně nechápu recenze některých hodnotících a tento film řadím mezi ty nejlepší z tuzemské produkce. Film perfektně ukazuje opětovné zařazení válečných vysloužilců zpět do společnosti se vším co jim válka dala i vzala. Drsné prostředí regionu Erzgebirge nebo chcete-li Krušných hor bylo zachyceno výborně. Nevadilo ani, že jsme se z jedné zimy přehoupli do zimy druhé i když jako diváka by mě zajímalo jak to s oním milostným trojuhelníkem bylo i během jara nebo léta. Filmu bych vytkl několik drobných nedostatků mezi které řadím třeba lokaci Ostré u Úštěka, protože ta v tomto filmu působí jako pěst na oko vzhledem k zcela nezaměnitelnému vzhledu kdy šlo (alespoň u mě) o odklon z Krušných hor a to až za hranice Českého středohoří . Rovněž použití ruční inspektorské drezíny z roku 1851 na horské trati Chomutov - Vejprty je poněkud zvláštní. Dovede si někdo představit jet na této drezíně z Chomutova  do Kovářské, když největší stoupání je mezi Černovicemi a Dominou a činí 20 promile? Já tedy rozhodně ne a už vůbec ne v zimě, kdy trakce musí být skutečně zážitkem. Někdo možná řekne, že nikde nebylo řečeno, že se o tuto trať jedná. Pak by ale ve filmu nesměly být záběry s tak velkým stoupáním. Posledním nedostatkem je použití lokomotivy 310.072 (KkStB 97) . Lokomotiva 434.1100 (KkStB 270) je na tom již o něco lépe vzhledem počtu 4 hnaných náprav a jejímu tehdejšímu určení pro vozbu nákladních vlaků, případně těžkých osobních vlaků. Ta by se zde ještě vonící novotou (vyrobena 1920) objevit mohla. S tunelem na této trati je to již o něco horší. Žádný tunel se na této trati nenachází. A bylo to příliš krátké. Kdyby to mělo 3 hodiny vůbec bych se nezlobil. ()

Nick321

No... to teda byl návrat z vojny do civilu. Karel Roden zde absolutně zazářil, a nejenom zde. Snad jsem dosud neviděl film, kde by byl Karel Roden v nějaké hloupé roli. Josef Douša je zde tragickou postavou vojáka, který si prošel brutalitou a zákopy první světové války , vzpomínky na bitvy zastíní i představu o pekle. Z války si odnáší hendikep, že pokud se příliš rozčílí, ztrácí sluch. Navíc má mladou ženu, na které může celá vesnice oči nechat. Zvláště mladý spratkovitý hrobník Ferda a ministrant v místním kostele, který rád rozdmychává konflikty, rád šmíruje ostatní a nabývá dojmu, že "má přece právo zažít tutéž rozkoš jako ostatní, protože Bůh vše odpustí". Poté, co Douša z rozčílení ohluchne, se vesnice ráda popase na jeho neštěstí, využívají jeho hluchoty a urážejí ho jenom proto, že mohou. Doušu stihne velice krutý osud. ()

Bohdy67

Neviděl sem originál, každopádně tak jako spousta lidí zde nechápu tak relativně špatné hodnocení. Respektivě je tu plno českých filmů s lepším hodnocením, které jsou daleko horší. Ano, film táhne hlavně a skoro jen postava a výkon Karla Rodena, ale ono to vlastně jen a jen o něm je. Zbytek jsou vedlejší postavy a možná je to i o to zajímavější že to jsou no name postavy. Flashbacky z války a ze smrti první ženy působí dost "divně", ale právě ony dokreslují osobnost hlavního hrdiny, to proč je jaký je. On jako hrdý voják je uklizen do drážního domku a v podstatě nikdo z vesnice, byť nejsou nepřátelšťí k němu nechová přátelství či dokonce úctu, kterou by si jako veterán zasloužil. Roden tyhle válečné postavy umí jako asi nikdo u nás a zde to opět dokázal. Nevím jestli bych chtěl jít na takový film do kina a člověk musí mít náladu si ho pustit, protože dopředu je jasné že nic veselého to nebude. Což může možná vadit, ale prostě taková byla doba, takový byl příběh Josefa Douši. 81% ()

Basniknoci

Zpracování se mi velmi líbilo. Záběry byly krásně zvoleny, pocity mezi postavami též dobře zahrány. Bylo krásně vidět a cítit jaký měla otisk válka a sebevražda jedné dívky na psychickou stránku povahy člověka. Možná by stálo zvážit množství záběrů (vzpomínek) z bojiště. Nemám moc co vytknout, opravdu se mi nejvíce zalíbily záběry a to prostředí do kterého byl příběh zasazen. Obsazení K. Rodena byl dobrý tah, u L. Siposové si to úplně nemyslím,  ale dalo se to přežít. ()

Danoid

Pěkná práce kamery, slušně stylizované. Po dramaturgické stránce dobře odvedená práce. Prostřihy do bojů poměrně zvládnuté, ale chtělo by to trochu více pestrosti ve zvukových efektech. To samé platí pro hudbu. Karel Roden je opravdu herecká extratřída, je naprosto přesvědčivý a s jeho postavou se dá snadno sžít. Vladimír Dlouhý se v roli ministranta nenechá zahanbit a je velice působivý, s dobře napsaným scénářem. Scéna, kdy je shozen ze schodů a poté zkrvavený říká, proč by i on nemohl mít právo na to co ostatní, je podle mne jedním z vrcholů filmu. Ostatní role mi také nepřišli nějak extra špatně zahrané, jak si zde někteří stěžují. Jiráček aspoň působí jak má a je velmi nesympatický, což dobře buduje napětí. Siposová je přitažlivá žena s též netrapným herectvím. Celkově tedy hodnotím velmi pozitivně a po tomto filmu a Tobruku se přestávám bránit chodit občas do kina na některé české filmy. ()

Cristina

nemám slov.od českého filmu jsem tak dobrej výkon nečekala.roden je jednička.určitě bych na to šla ještě jednou do kina ()

Rádlo

108 minut vlečící se nuda, nuda a nuda..Jiráčkovi se nedá věřit ani slovo, Dlouhý je naproti tomu dokonalý (k poblití dokonalý), Roden taky super (akorát bez toho poblití..). Snaha o dechberoucí drama kouká odevšad, tak trochu problém je, že u toho člověk s klidem usne a nemá šanci být vtažen kamkoli. Pokud tedy neholdujete filmům, ve kterých je polovina záběr na úúúchvatnou přírodu a druhá polovina sex, asi vás nepotěší. Kdyby tam ten kus obnaženého Rodena nebyl, asi by ani...no nic, zkrátka je to děs, dvě hvězdy jsou pro herce, zbytek a hudba(jedna jediná melodie!! pardon, vlastně dvě...) tvoří jakýsi odpad kolem ()

Toms_606

Toto dílo Filipa Renče neurazí, ale ani nenadchne. Obdivuhodný Karel Roden opět ztvárnil svou postavu dokonale bez nejmenších výčitek a spolu s hudbou patřil k ozdobě filmu. Naopak mě trochu zarmoutila režie a zbytečně se opakující nudné záběry, které měly být z filmu vystřiženy. ()

corax8

Bez debat je výkon K. Rodena. Asi bych souhlasil s Renčem, že to je jeho nejlepší film. Neutěšenost prostředí a duše na mne z filmu přímo sálala. ()

mjuran

Tento film působí již po prvních pár minutách drsně a syrově, stejně jako prostředí, ve kterém se děj filmu odehrává. Neustále projíždějící vlaky jakoby naznačovaly neustále se vracející a valící se nemilosrdné válečné vzpomínky, doprovázené pískáním v uších hlavního hrdiny – válečného veterána. Nejvíce na mě nejspíš zapůsobila scéna, kdy Douša seřezal hrobníka řemenem přes holý zadek, z celého záběru srší ponížení a stud.Jednoznačně vyzdvihuji výkon Rodena a Dlouhého. Výtky k filmu: místy špatně zvolená (ale jinak skvělá) hudba, možná až příliš časté flashbacky. Tři a půl *, zaokrouhleno dolů kvůli zbytečnému záběru na amulet v závěru filmu... ()

Sided

Tento film mě na začátku chytl a až do konce nepustil, skvělý příběh a atmosféra. Klenot mezi filmy, které v Česku v poslední době vznikají. ()

OŠmíd

Lucia Siposová hrála dobře. Ovšem jen ve chvílích, kdy nemluvila. Jak otevřela ústa, málem jsem je otevřel taky a zvracel... ()

MAKITA

těšil jsem se na pěknej českej film ale na místo toho přišlo jen sklamání a hodně sil, abych to vůbec dokoukal..Ale asi i tak je to to méně špatné z české kinematografie oproti Troškovi po komunistech a jemu podobným.. ()

gerojmanus

Úžasně natočený film! Ten smutek a deprese je tam cítit na každým kroku..Dlouho jsem neviděl, tak - po technický stránce - zvládnutý film. A Roden? Možná zatím jeho nejlepší filmová role a kdoví, jestli jí někdy překoná..Renčovi se to povedlo, o tom není debat! ()