Josef Douša (K. Roden) se vrací z první světové války s přáním po válečných útrapách prožít v poklidu spokojený život s mladou manželkou (L. Siposová) kdesi v zapomenutém kraji, v drážním domku u železniční trati. Sžívání dvojice je však při složitých psychických i fyzických problémech hrdiny (který načas ztrácí sluch) nesnadné… Jednoho dne Douša zabrání mladému muži skočit pod vlak. Zachráněný muž – hrobník Ferda (V. Jiráček) – se ovšem po incidentu zamiluje do Doušovy manželky. Ačkoliv se Doušovi sluch za určitý čas vrátí, předstírá i nadále svoji hluchotu, aby zjistil, co si o něm, i o tušeném vztahu jeho ženy k Ferdovi, lidé říkají za jeho zády. Ovšem pravda je nebezpečná zbraň… Román Josefa Kopty Hlídač č. 47 vznikl v roce 1926 a byl kritikou označen za jeho nejlepší dílo. Poprvé byl zfilmován už v roce 1937 režisérem J. Rovenským s J. Průchou v titulní roli. V roce 2008 vznikla v České televizi jeho nová filmová verze – tentokrát zpracoval předlohu zkušený televizní autor E. Verner, který ve svém textu vyzdvihl téma bolestného údělu člověka, jenž, ovlivněn a poznamenán hrůznými válečnými zážitky, doufá, že ve svém dalším životě najde díky lásce, přátelství, práci a rodinnému štěstí ztracenou rovnováhu. Filmový scénář režiséra F. Renče, na kterém spolupracoval se Z. Zelenkou, podtrhuje dramatičnost předlohy a posiluje i domýšlí osobní vazby všech hrdinů. (Česká televize)

jitrnic

Myslím si, že Filip Renč má nakročeno k tomu stát se výborným filmařem. Hlídač č.47 narozdíl od většiny tuzemské produkce nepůsobí lacině. Je to pěkně a vkusně natočeno a doprovází to příjemná hudba. Příště by už jen potřeboval lepšího scénáristu, který by mu napsal trochu věrohodnější charaktery a hlavně by měl víc začít pracovat s herci. Tady toho dost zachraňují Roden s Dlouhým, ovšem z těchto herců by toho šlo vytřískat ještě o dost víc, průšvihem je hodně slabá Lucia Siposová a ještě slabší Václav Jiráček. Scény, kdy byli na plátně pouze oni dva, byly téměř k nepřežití. Doufám, že to bude příště lepší, na další Renčův film se těším. ()

liuk

Krásné záběry na vláčky a na zasněžené pláně a na pěkné městečko a...tím to asi končí. Chyběly mi tam motivace silnější, a to asi tak u všech. Nějaké snové vzpomínky na minulost a neustálé opakování replik v hlavě hrdiny mě teda neuspokojovalo. Každý je v Hlídačovi strašná svině, každý se živí utrpením jiných - takový klasický venkov ve stylu Strašáků. Kdyby ty lidi byly aspoň karikatury, ale tohle je celé úplně k ničemu, vyzní to do ztracena, i když tam hraje slovenská Alexa Davalos. Karikatura je vlastně hudba, protože ta zní buď furt stejně a snad v každém záběru a ten druhý motiv chce vyvářet vyhrocené situace asi jako hudba v nějakém vtipném hororu. A to je u dramatu taky asi trochu špatně. ()

ravenir

Po delší době, kdy do kin chodí české filmy pranuzné kvality aspoň lehce nadprůměrný film. Roden jako vždy skvělý, Jiráček mu však jako sparring partner nesahá ani po kolena, tuto roli hrát Dlouhý, škoda, že na ni byl moc starý ;) Dlouhý je vynikající, jeho role je však trochu "utopená", ve filmu se příliš neprojevuje. Siposová má talent, ještě o ní uslyšíme, tady však byla ve stínu Rodena ;) ()

Ravi

Je to technicky dobře zvládnutý film se zajímavým dějem a scénářem. Nemůžu se ale ubránit dojmu, že do doby, než standartně skvělý Rodenův hlídač ztratí sluch, se tam prakticky nic divácky zajímavého neděje (krom milostné zápletky, která i tak mohla být nastíněna na můj vkus kratším úvodem). Pak ale druhá, řekněme, půlka je věcí výkonu hlavní role a vynikajícího scénáře. K hudbě poznamenám jen tolik, že má slabé i silnější stránky. Celkově si myslím, ža film je opravdu dobrý, ale k plnému zážitku to má daleko. 65% = 3+/5 ()

Krosmen

O herecctví Rodena je toho už dost napsáno a netřeba to opakovat. Vladimír Dlouhý by si určitě zasloužil více prostoru. Z dalších postav utkvěje v hlavě snad jen skutečně slizounský hrobník a snad i hlídačova žena. Ostatní postavy jako by ve filmu snad ani nebyly. Ze začátku je knižní předloha spíše jakýmsi mechem v lese erotických scének. Což je zcela jistě škoda. Co mi utkvělo v paměti je poměrně kvalitní soundtrack, který se k prostředí zasněžené vesničky pěkně hodí a film příjemně podbarvuje. Do televize na nedělní večer se jedná o kvalitní kus, nicméně jsem čekal trošku víc. ()

klima777

Některé filmy v člověku zanechají pocit naprostého životního míjení, zmaru a lidské tragédie. Ano, Siposová s Jiráčkem jsou oživlá dřeva, ale námět i zpracování Hlídače 47 jsou velmi silné. Skutečný trumf pak představuje herecký výkon Karla Rodena, táhnoucí tento počin do oblasti existenciálního dramatu. Zajímavá je též absence jediné výraznější kladné postavy. Všichni jsou zde uvězněni ve svých životech a jejich situace je bezvýchodná: Narodil(a) se, snažil(a) se, bylo mu/jí ublíženo, ubližoval(a), zemřel(a). Konec, tečka. Působivá kamera a citlivý soundtrack mrazivý dojem zdárně umocňují. Po dlouhé době český film, jenž se smysluplně dotýká válečných traumat a emocionálních konfliktů, z nich klíčících. Film o vyprahlosti, okoralosti a zlobě. Film, za který se není třeba stydět. Nikterak neoblibuji tvorbu Filipa Renče, ale v tomto případě jsem téměř ohromena a smekám. ()

ghatos

Celkový dojem je pozitivní. Karel dokázal opět svou extratřídu. Lucia Siposová to zvládla dobře, za to Václav Jiráček nechutně přehrával. Byl opravdu špatný a kazil to. Příběh v Krušných horách nepostrádal atmosféru. Vyobrazení dobové společnosti na malé vesnici mělo slušné parametry, i když nebylo hlavním cílem nějaké sondování. Vše se točilo kolem věčného tématu nevěry. Trojúhleník nezklamal, jen to mohlo být více vypilovanější. Hlídač č. 47 - one man show Karla Rodena nejml., Jiráček - hrobař není soupeř. 67%. ()

cpt.Lynch

Tak nejde filmu upřít hustá atmosféra, místy tíživé napětí a celkem slušný roden. Jinak celkem nic moc. Siposová hodně slabá a Jiráčkův hrobník úplný děs!!! Ten chlápek hraje fakt otřesně ()

Puyi

Velmi dobrý český film. Celkem se divím docela nízkému hodnocení, dle mě by určitě měl být v červených číslech. Zajímavý příběh, krásně natočeno a skvělí Roden a Dlouhý :) Nevím, co víc od českých filmů chtít, Filip Renč natočil velice dobrý film. :) ()

Kosmik 1

Karel Roden je bezpochyby kvalitní herec a s ním je úspěch minimálně na 60% zaručen už jen jeho přítomností. Ale to jen tak na okraj. U Hlídače č.47 mě především velmi zaujal životní příběh Josefa Douši. Neviděl jsem originál ani nečetl knižní předlohu, ale tenhle příběh jsem si hezky užil. 80% ()

Mr.KarlAdler

Takhle nějak bych si představoval řemeslně dobře zvládnutý český standard. A i když odhlédnu od řemesla (kamera, střih především), jde o docela dobrý a naprosto koukatelný film. Minimálně v první polovině Renč drží poměrně temnou a zatuchlou atmosféru (pro mě trochu nepochopitelně podrývanou pohádkově melancholickou hudbou) a s citem typizuje charaktery. Ve druhé polovině se mu ale Hlídač už dost drolí pod rukama. Možná je to i tím, že scenáristicky si důležité pasáže pro vyprávění sem tam značně zjednoduší. Režijně pak nezadržitelně klesá k reklamní kýčovitosti, což bohužel ubírá i na věrohodnosti výkonu herců, kteří jsou do té doby opravdu velmi dobří - Roden a Dlouhý navíc Siposovou s Jiráčkem nijak nezastiňují. ()

Autogram

Príbeh s veľkým potenciálom sa podarilo sfilmovať pomerne dobre, iba so subjektívnymi nedostatkami, ktoré mi ale bránia pridať aj štvrtú hviezdu. Hlavne tam na mňa bolo príliš veľa vojnových flashbackov, ktoré s dejom ani hluchotou hlídača nijak nesúviseli, to bola asi vec predlohy, ktorá vznikla krátko po prvej svetovej. Tym sa film natiahol viac, ako mi bolo príjemné, a zároveň sa ubralo priestoru, ktorý mohol byť venovaný mladej manželke alebo aj zvonárovi. Výborná Lucia Siposová, výborná hudba a silné tri hviezdy. ()

deckardx

Nemuzu si pomoct, ale na me to strasne zapusobilo.. Je pravdou, ze nejslabsim clankem je asi Dousova manzelka, je takova....no..... divna.. Ale jinak sem si to opravdu uzival.. Roden je zraly na Ceskeho lva, protoze tradicne podal neuveritelny vykon a na ceske pomery byl opravdu bezchybny.. Trosku nechapu hodnoceni nekterych, kteri davaji flmu jednu hvezdicku a podobne.. To si Renc urcite nezaslouzi.. Musim hlavne ocenit to, ze cely film je takovy mirne depresivni a nesnazi se o jakesi humorne vlozky, ktere jsou u ceskych filmu hodne oblibene.. Moc ceskych filmu jsem letos nevidel, ale davam ho hodne vysoko.. ()

blixadovan

Konečně si Filip Renč zkusil natočit divácky náročnější snímek i s vědomím toho, že komerční trhák z něj určitě nebude. Hlavním „tahákem“ filmu je bezesporu vynikající Karel Roden, jehož herectví až příliš kontrastuje s nevýrazností představitelky jeho ženy. Představitel hrobníka je místy až směšně toporný, necharismatický a v roli svádějícího milence absolutně nepřesvědčivý. To už mohl rovnou do této role Filip Renč obsadit svého kamaráda Jana Svěráka, kterému asi žádnou maličkou roličku tentokrát nesvěřil (nebo jsem si ho nevšiml), měli přece takové pravidlo... Potěšila mě účast Vladimíra Dlouhého, který na poměrně malém prostoru vytvořil kreaturu neukojeného slabocha. Úsporná výprava, tuhá zima a hlídačovy flashbacky místy navozují opravdu temnou atmosféru, což bylo nejspíš záměrem, ale pak se na scéně objeví skřet-hrobník a atmosféra se musí tvořit znovu. Po dlouhé době však český film, který má zřetelnou zápletku a děj. Jinak tento snímek řadím, i přes drobné výhrady, k tě zdařilejším, protože se diváctvu nepodbízí a nepitvoří se. Osobně si ale myslím, že se Filip Renč vrátí k větším kasovním jistotám. ()

Death

Renč si zavzpomínal na svůj jednoznačně nejlepší film Requiem pro panenku, který ale sotva něčím překoná. Ovšem Hlídačem č. 47 se mu alespoň přiblížil. Technicky precizní, ale scénář a herecké výkony občas pokulhávají. Potenciál zvratu s hluchotou je využit málo, naopak první část filmu je zbytečně natahovaná. Bez Karla Rodena by byl film poloviční, ale to asi nikoho nepřekvapí. Celkově se dá říct, že Hlídač č.47 patří rozhodně k povedeným filmům, který aspoň o pár cenťáků zvedne laťku českého filmu, která momentálně bohužel není nejvýš. Renč se vrátil, doufám, že bude v podobném duchu i pokračovat. ()

Vercinix

I když duo Renč Roden slibovalo mnohem víc, tak Hlídač 47 je stejně jedním z nejlepších českých počinů poslední doby!:) ()

Čtec

Sakra, to je ale kosa... Dát Hlídače č. 47 v den, kdy napadl sníh a venku je -12°C, to nemá chybu. Celý film jsem se nezahřál. Možná i proto na mne tak zapůsobil... Mrazivá a opravdová věc. ()

jefff

Šílená zimní depka, výborný Roden a všudypřítomný sníh. Hlídač není filmem, nak terý bych se znovu podíval, kazí totiž náladu. Ne tím, že by byl špatně natočený, spíš naopak. Renč odvedl dobrou práci, ale další zkouknutí si odpustím. ()