Josef Douša (K. Roden) se vrací z první světové války s přáním po válečných útrapách prožít v poklidu spokojený život s mladou manželkou (L. Siposová) kdesi v zapomenutém kraji, v drážním domku u železniční trati. Sžívání dvojice je však při složitých psychických i fyzických problémech hrdiny (který načas ztrácí sluch) nesnadné… Jednoho dne Douša zabrání mladému muži skočit pod vlak. Zachráněný muž – hrobník Ferda (V. Jiráček) – se ovšem po incidentu zamiluje do Doušovy manželky. Ačkoliv se Doušovi sluch za určitý čas vrátí, předstírá i nadále svoji hluchotu, aby zjistil, co si o něm, i o tušeném vztahu jeho ženy k Ferdovi, lidé říkají za jeho zády. Ovšem pravda je nebezpečná zbraň… Román Josefa Kopty Hlídač č. 47 vznikl v roce 1926 a byl kritikou označen za jeho nejlepší dílo. Poprvé byl zfilmován už v roce 1937 režisérem J. Rovenským s J. Průchou v titulní roli. V roce 2008 vznikla v České televizi jeho nová filmová verze – tentokrát zpracoval předlohu zkušený televizní autor E. Verner, který ve svém textu vyzdvihl téma bolestného údělu člověka, jenž, ovlivněn a poznamenán hrůznými válečnými zážitky, doufá, že ve svém dalším životě najde díky lásce, přátelství, práci a rodinnému štěstí ztracenou rovnováhu. Filmový scénář režiséra F. Renče, na kterém spolupracoval se Z. Zelenkou, podtrhuje dramatičnost předlohy a posiluje i domýšlí osobní vazby všech hrdinů. (Česká televize)

Petfruf

Vynikající, ale naprosto vynikající Karel Roden! Film samotný je klasické drama. Co mě potěšilo je hudba - místy se svojí energií a nadšením do filmu nehodila. Každopádně jde o moc pěkný orchestrální doprovod, který se v českých filmech zase tak často neslyší. ()

Fanucci

Tak pro začátek - autora hudby bych nechal zastřelit!!! To nebyl soundtrack ale čínské mučení. Hlídač č. 47 je ukrutně rozvleklý film. Má špatné postsynchrony, opět (!) v něm hraje SVK herečka nucená mluvit česky se silným přízvukem, tragický herecký výkon pana Jiráčka...našlo by se toho moc. Dvě hvězdy za opět velmi solidního Rodena a opravdu parádní vyobrazení války a věrohodné efekty! To jsem opravdu nečekal - u českých filmů toto nebývá zvykem a za to jediné Renčovi tleskám. ()

Chrysopras

Našlápnuto bylo slušně, ale ve výsledku je to takový rozplizlý něco. Nebýt momentů předstírané hluchoty, tak musim ještě s hodnocením dolů, protože snahu Rodena zdařile bořil zejména Jiráček a ani další herci moc nezabodovali. I od Dlouhýho bych čekal víc... ()

SonG

S podivem, že má film jen 69%. Na naše české poměry se jedná vedle Želarů o nejkvalitnější film za posledních 5 let. Film je po stránce kamery velmi dobře nasnímán, Karel Roden(bohužel asi jediný) hraje na jedničku a příběh mne totálně dostal, po navrácení sluchu jsem se nemohl dočkat, jak děj vyvrcholí. Film mimo jiné naráží na to, jaké jsou lidé svině, do očí se usmívají, a do zad vám bodnou dýku. Renč zabodoval, film se řadí k jeho nejlepším(a že jich není mnoho) filmům. ()

berusche

Já se ale vážně bavila. Bavila jsem se skutečným výkonem Rodena, bavila jsem s dialogy, které působily chladnokrevně a bavila jsem se i rolí Dlouhého. Co mě ale nebavilo, to byly flashbacky do války a linie Roden jako nádražák (já vím, byla tam snaha to spojit s těmi depresemi, které měl hlavní hrdina, ale bohužel, to mě taky moc nebralo a bylo to prvoplánové). Což ale nemusí nutně znamenat, že to stojí za starou bačkoru. Dle mého nestojí, nicméně, nemusela to být tak výrazná one man show. ()

maverick10

Hodne spatne a nudne napsany s hlavni hrdinkou, ktera neumi hrat. Nebyt V.Dlouheho, vypnul bych to hned po uvodni ctvrthodince, ale zajimalo me jak slizce dokaze Dlouhy svoji postavu zahrat a nutno rici, ze to jedine se ve filmu povedlo. ()

/Pablo

Těžko hodnotit tento film. Místy některé scény působí docela až trapně nepřesvědčivě, jinde zase naopak zdařile (střet Douša - Ferda). Co se týče hereckých výkonů, souhlasím s názory, které jsou tady prezentovány. Siposová, Jiráček nic moc, naopak Dlouhý v podání úchylného kostelníka odvádí dobrou práci (škoda jen, že neměl více prostoru). Absolutorium však určitě zaslouží Roden. Ústřední hudební motiv ovšem působí docela vlezle, zvláště když se objeví v každé druhé scéně. Líbila se mi výprava a práce s kamerou. Na závěr bych snad jen podotkl, že se rozhodně musí ocenit Renčova snaha natočit tento film právě v žánru klasického drama, které u nás v posledních letech s vyjímkou Želar zastoupeno není. Prozatím s přimhouřenýma očima 4 hvězdičky, ale nevím...nevím, jak bych hodnotil po druhém shlédnutí. ()

M.i.k.e

tradičně výborný Roden,velmi dobrá technická stránka a na české poměry nadstandartní dílko.Z mého pohledu ovšem Hlídač není filmem,který by mě dostal natolik,abych ho musel vidět zas a znova,jako tomu bylo v případě Karamazových...70% ()

rakovnik

Silný příběh, krásné obrázky, hluboké emoce a srdcervoucí závěr...Nebo zlouhavé vyprávění celkem o ničem, kdy než se dokopeme k tomu hlavnímu, uplyne marná hodina, která nás pouze zmate. Nechápu, kdy byl Douša hluchý a kdy ne, respektive, proč nebyl hluchý a náhle ohluchl. Prostě, ztratil jsem se v tom příběhu a ani nechtěl hledat nit. Některé části filmu byly slepou uličkou, která nic neřešila, prostě celkem marnost. Navíc mi připadalo, že v uších je asi síla, neboť jako hluchý byl hlavní hrdina také najednou jako fackovací panák. Asi kombinace obou. Každopádně, Roden je opravdu velký herec. ()

Martin741

Reziser Filip Renc uz asi neprekona svoj film Requiem pro panenku, popripade ani Rebelov. Vsetci od narodenia starneme, ale spolu s Rencovym starnutim ide dole vodou aj kvalita jeho filmov. Na obycajnych vsednych starostiach bezneho dna vystavat cely film ...... no akoze LOL. 5 % ()

bourec

Na film jsem se hodně těšil,dobrý obsazení v čele se skvělým K.Rodenem bylo taky zárukou kvality,a stejně tak obsah filmu sliboval jedinečnej zážitek.Snímek to určitě neni špatnej,to F.Renč ani neumí,ale hlavně začátek je sice hezky ponurej,ale tempo vypravění je hodně pomalý,a ty flashbacky z války jsou spíš rušivý,ty mi tam fakt vadily.Asi po hodině,kdy Roden znovu nabyde sluch,sem doufal v totální zlom vyprávění,že toho využije a konec bude jedno velký drama.Ale ne,jakoby setrvačností film došel až do finále,a mě zůstal pocit,že Renč má na víc.A nakonec bych se zastavil u V.Jiráčka.Viděl sem ho v několika filmech,kde hrál přímo otřesně,tady a vHodině nevíš byl celkem obstojnej,ale v Jánošíkovi stál zase za hovno.80%. ()

lebowski!

Vřele doporučuji už jen kvůli hereckému koncertu Karla Rodena, který opět ukázal, že je absolutní špička. A taky kvůli hudbě, která je výrazná a skvěle podkresluje příběh. Ten je vlastně dost o ničem, ale to si uvědomíte až při závěrečných titulkách. Zvyšuji hodnocení i proto, že jde po velmi dlouhé době o nový český film, který mne zaujal. ()

Flaxik

Renč se po rozcapených muzikálech a zběsilých psycho románech ani snad ne pro ženy pořádně opřel do něčeho zajímavého. Douša se Rodenovi taky povedl a kdyby hrobníka hrál někdo jiný než Jiráček, jehož mluvený projev je hnusný jak feťákovo ráno a Lucia Siposová hrála stojan na šaty (nebo cokoliv jiného dřevěného) někde v koutě místo živé postavy, tak si to zaslouží napařit pět legionářských hvězd. ()

Crawler-D

Musel se stát hluchým, aby začal slyšet. Ptám se, opravdu musel Karel Roden čekat v českém filmu na takovou roli tak dlouho? ()

starbrejkr

Hlídače jsem přečetl v loňském roce a vzpomínky na tu knížku se mi vracely dlouho. A právě v té době jsem zjistil, že Renč natáčí podle knížky film. Od začátku jsem tomu projektu dost věřil, protože ten příběh je tak silný a poutavý, že schopnější režisér to nemůže zkazit. V první půlce mě potěšilo hlavně to, jak věrně se film drží předlohy. Navíc fakt, že jsem film sledoval v zimě v opuštěném kině mi velmi pomohlo okamžitě proniknout do ponuré a mrazivé atmosféry horské stanice, kterou oplývá knížka a kterou Renč vystihl taky velmi zdařile. Ve druhé půlce už se film tak předlohy nedrží (i když třeba klíčová scéna u vyšetření je naprosto přesná) a víc se zaměřuje na vykreslení troúhjelníku mezi Doušovými a Ferdou -v knize Ferda přibližně v půlce umírá. Kupodivu mi tato úlitba dnešní době nevadila, protože pointa filmu nic nesebrala síle konce knihy, která končí stejně, jen jiným provedením. Klaním se před Karlem Rodenem, která zobrazil Josefa Doušu přesně tak, jak jsem si ho představoval v knize - ve vztahu k manželce často problémlová, ale strašně správná postava. Vladimír Dlouhý byl rovněž úžasný, snad bude ve filmu využíván víc.....Výtky mám snad jen k několika dalším rolím, protože výkony Doušové a Ferdy byly občas rozkolísané a dialogy nepůsobily úplně důvěryhodně, zkrátka bylo poznat, že to "jen" hrají. Jinak jsem ale s filmem strašně spokojený a po strašně dlouhé době mě naplnil po návštěvě kina pocit velké spokojenosti...Hlídačovi dávám hodně silné 4 hvězdy a doufám, že se brzo protlačí mezi červené filmy, kam bezpochyby patří. ()

Joges

Pro mně je Hlídač č.47 nádherný poválečný příběh a velmi povedený film. Dobře zahrané postavy (M.Dlouhý, K.Roden, L.Siposová) a umě vykreslené charaktery, dodávají dobovému filmu vnitřní náboj. I po druhém shlédnutí ve mně "Hlídač" zanechal silný dojem a trvalou stopu. Staré příběhy, jako tento na námět Josefa Kopty, zkrátka můžu. ()

C0r0ner

Na původní film jsem se chtěl podívat až po zhlédnutí remaku. Předpokládal jsem, že bude dobrý a tím pádem se pak budu těšit na originál. No, dobrý nebyl. Původní film možná může být v mnohém lepší, ale mě vůbec nezaujal ani scénář, takže vlastně nemám, proč bych se dál trápil. Roden fajn, ale vše kolem prázdná slupka. 50% ()