Josef Douša (K. Roden) se vrací z první světové války s přáním po válečných útrapách prožít v poklidu spokojený život s mladou manželkou (L. Siposová) kdesi v zapomenutém kraji, v drážním domku u železniční trati. Sžívání dvojice je však při složitých psychických i fyzických problémech hrdiny (který načas ztrácí sluch) nesnadné… Jednoho dne Douša zabrání mladému muži skočit pod vlak. Zachráněný muž – hrobník Ferda (V. Jiráček) – se ovšem po incidentu zamiluje do Doušovy manželky. Ačkoliv se Doušovi sluch za určitý čas vrátí, předstírá i nadále svoji hluchotu, aby zjistil, co si o něm, i o tušeném vztahu jeho ženy k Ferdovi, lidé říkají za jeho zády. Ovšem pravda je nebezpečná zbraň… Román Josefa Kopty Hlídač č. 47 vznikl v roce 1926 a byl kritikou označen za jeho nejlepší dílo. Poprvé byl zfilmován už v roce 1937 režisérem J. Rovenským s J. Průchou v titulní roli. V roce 2008 vznikla v České televizi jeho nová filmová verze – tentokrát zpracoval předlohu zkušený televizní autor E. Verner, který ve svém textu vyzdvihl téma bolestného údělu člověka, jenž, ovlivněn a poznamenán hrůznými válečnými zážitky, doufá, že ve svém dalším životě najde díky lásce, přátelství, práci a rodinnému štěstí ztracenou rovnováhu. Filmový scénář režiséra F. Renče, na kterém spolupracoval se Z. Zelenkou, podtrhuje dramatičnost předlohy a posiluje i domýšlí osobní vazby všech hrdinů. (Česká televize)

Sakulnikov

Zvláštní film. Kromě Rodena a to ne celou dobu a krásné zasněžené krajiny, nevidím pozitiva. Navíc mě štvala hudba, často spíš rušila, než aby podpořila děj. ()

pafka

V kazdym pripade velmi nadstandartni minimalne vypravou(realie 1 sv. valky, dvacaty leta). Ale trosku jsem tam bojoval s V.Jirackem a Siposovou. Jinak Vladimir Dlouhy mam pocit valcoval i Rodena. Ale prezevsechno velmi dobry. ()

jungewolf

Předlohu - knihu J. Kopty neznám. Film ? Vynikající obsazení : K.Roden, V.Jiráček, V.Dlouhý a hlavně - slovenská herečka Lucia Siposová. Proto dávám : 4,5 * a 72 % . ()

Alden_Larson

Je to hrozně melodramatický film, od Filipa Renče bych ale upřímně nic jiného nečekal. Koncept zní zajímavě, ale byl by mnohem lepší, kdyby protagonista byl hluchý od začátku, hluchým se stane v úplně náhodném momentu zhruba uprostřed filmu a kvůli tomu má jeho hluchota mnohem menší váhu. Postavy nebyly moc zajímavé a některé byly zbytečně moc antagonistické. Herecké výkony ale byly moc dobré, Roden byl jako vždycky skvělý. Prezentace byla dobrá, ale bylo tam několik ošklivých vizuálních efektů. Hudba byla dobrá, ale v některých scénách byla hrozně přehraná a v jiných se tónově vůbec nehodila. 4/10 ()

Cibulka_C

Hm … tohle je takový idk film. xD On je tak jako neurážlivě natočený a mně se během jeho sledování nehonily v hlavě nějaký echt myšlenky. 😅 Uvědomila jsem si, že Karel Roden jakoby umí hrát opravdu dobře a dost přesvědčivě. Předlohu jsem nikdy nečetla, takže vlastně můžu hodnotit jen jednu stránku a to je film (ovšem to se na čsfd dělá, takže kde je překvapení …). Bavilo mě to tak obecně, protože tenhle film na mě tak působí, z ukázek mi přišel docela creepy, ale nakonec to byla pohodička. Příběh je sám o sobě velmi zajímavý a působí opravdu reálně. 🕺🏻 I když bych být fake hluchá nechtěla, protože slova a realita občas fakt bolí, jako zde. Každopádně je to velmi dobře řemeslně zvládnutý film, dobře se na něho dívalo, nic moc se netáhlo, idk prostě to na mě působilo jako taková malá oddychovka s lehce vážnějším podtónem. Toť vše no … 🙌🏻 ()

Nerajohn

Z poměrně velmi slušného filmového zážitku se pokusím vytýčit klady a zápory. Klad č.1: Fantastická kamera a výprava: Zasněžená krajina, vechtr, vesnička, to všechno působí moc věrně a navíc tu vesničku znám moc dobře, je to Levín u Úštěka. Klad č.2: Karel Roden, herec, který si postavu utáhne naprosto bez problémů, potvrdil svou kvalitu. Klad č.3: Vladimír Dlouhý. Jeho slizký kostelník je taky věrohodně zahrán. Zápor č.1: Václav Jiráček. Tragik. Ženská, která by se kvůli místnímu hlupáčkovi spustila hned druhý den a opustila by svého (v té době milovaného manžela), by asi za nic nestála. Navíc hercovy vyjadřovací prostředky jsou k smíchu. Zápor č.2: Podle mě trochu uříznutý konec, motiv s předstíráním hluchoty šel ještě více rozvinout. Výsledek ? Jděte do kina, na plátně se na všechno moc hezky kouká. ()

790511

Vyjádřím se jednoduše: myslím, že je to slušně natočený film. Líbila se mi kamera i zvuk. Pár věcí tam možná být nemuselo. Například traumatizujících vzpomínek bylo trochu moc, závěrečná scéna dost vyumělkovaná. ()

elwara

Osobně mi vůbec nevadilo, že Václav Jiráček v roli "osudového" mladíka neumí hrát a chová se jako by byl poněkud jednoduššího myšlení. Ani že hlavní hrdinka je ve filmu především na okrasu. Ani že Renč občas výrazně koketuje s kýčem, že hudba se občas nehodí a vnitřní monology se nehodí nikdy. Karel Roden a Vladimír Dlouhý spolu s krásnou přírodou vynahrazují všechny nedostatky, zejména Roden je naprosto úžasný a vždycky přesvědčivě ovládne celé plátno. A je to zejména jeho zásluha, že m tento film uvedl do hluboké deprese, což je u podobného dramatu kýžený výsledek. ()

Neth

Snaha byla dobrá. Zajímavé téma, výborný herecký výkon Rodena (dalo by se téměř říct "tradičně výborný", ale po Bestiáři si s tím nejsem tak jistá), vizuální stylizace (sníh Hlídači sluší) a docela dobrý klavírní motiv, joo, takhle to vážně nezní špatně. Ale pak přijdou ty mínusy... Kromě Rodena a Dlouhého to s hereckým obsazením skutečně není nikterak žhavé - Siposová přehrává, Jiráček je však ještě o několik tříd větší tragéd. Ten člověk prostě hrát fakt moc neumí a scény, ve kterých se objeví, automaticky sráží dolů. Proč vybral Renč zrovna jeho, je mi záhadou. To však není jediná otázka na Renče. Proč "nasadil" hluchotu tak pozdě, taky netuším. Proč pak film začal letět jako splašený, taky ne. Proč se ve filmu mrtvá Františka zjevila víckrát, než by se slušelo a diváka zajímalo, je taky otázka hodná odpovědi. Proč se všecko musí polopaticky vysvětlovat a dovysvětlovat, divák přece není idiot, divákovi leccos dojde.... Ale jsou tu ty přednosti. Je tu Roden. A ty Hlídače drží. ()

sAreOn

Světlé okamžiky střídají poměrně slabší a nevyvážené momenty. Mluvím hlavně o nepovedených prostřizích při vzpomínka hlavního hrdiny - jsou velice agresivní a člověk se při nich vždy lekne, což asi nemá být záměr. Herecké výkony... mno, Karel Roden jako vždy excelentní, o ostatních se to však říci nedá, znovu nevím, jestli to byl umysl či ne, ale většina herců mluví jako po obrně, popřípadě šíleně přehrávají. Nemluvě o tom, že dost dialogů působí velmi komickým dojmem, což celý film, který se snaží působit vážně velice sráží. Některé scény jsou ale opravdu povedené, mne například velmi zaujala scéna v nemocnici... Škoda, že takových momentů nebylo více. Film není špatný, ale... prostě opět český průměr. ()

david666

Jeden z lepších českých filmů posledních let, a to hlavně díky Rodenovi a atmosféře zasněženého venkova. Co se ale týče příběhu tak mi není moc jasné, jak mohla hlavní hrdinka vyměnit Doušu za hrobníka, jehož postava byla částečně k pláči a částečně k smíchu. ()

rigby

Krásná kamera, moc pěkně se na ty obrázky dívá. S dialogy je to už trochu horší. Ale stále je to český nadprůměr. ()

Simir79

Po vcelku nudné první polovině se konečně začlo něco dít. Špatné obsazení co se týká VR a velku nezáživné.... ()

tamadas

Shlédnutí tohoto filmu jsem dlouho odkládal a nakonec jsem spokojen. Roden dobře umí zahrát beznaděj a to se mi na něm líbí. Tenhle film doporučuju pokud chcete vidět nějákou novodobou českou pecku. ()