Veřejní nepřátelé

USA / Japonsko, 2009, 140 min

Film začíná v roce 1933, kdy se po odpykání 9letého trestu dostává John Dillinger na svobodu. Má obrovské sympatie veřejnosti, navzdory tomu, že páchá ty největší zločiny. Podle státních institucí vykrádal banky. Podle lidí trestal ty, kteří zavinili hospodářskou krizi. Dillinger spolu s Johnem "Zrzkem" Hamiltonem a dalšími kumpány přepadával banky za denního světla. Během loupeží zásadně nebral peníze chudým občanům, dokonce i k rukojmím, které využíval k bezpečnému útěku z místa činu, se choval vždy zdvořile. Mezitím se Dillinger vrací do Chicaga, kde potkává napůl Francouzku, napůl Indiánku Billie, do které se zamiluje. Elegantní gangster je mistrem úniků před spravedlností, a proto se policejní prezident J. Edgar Hoover rozhodne založit úřad zaměřený na potírání nebezpečných zločinců (pozdější FBI). Na tento případ nasazuje jednoho ze svých nejlepších mužů, agenta Melvina Purvise, který se po Dillingerových stopách vydává se zuřivou zarputilostí a jejich stále napínavější hra kočky s myší vyvrcholí v legendárním strhujícím zúčtování. (TV Nova)

David661

V tomhle filmu je jakási nevysvětlitelná "umělá" atmosféra ve které nevíte komu fandit (a mezi takovými hereckými esy jako Johny Depp a Christian Bale je opravdu těžké si vybírat), nepřidává tomu ani hudba, která možná měla být zajímavá, ale mě v určitých momentech přišla nevkusná, přesto všechno jsem se ani chvíli nenudil. ()

Hanes88

Musím říct, že je to velice kvalitní film a vřele doporučuji. Z mého hlediska to však mohlo být o dost lepší. Kvůli Marion Cotillard jsem uvažoval že bych dal i 4* :-), ale kvůli herečky nebudu dávat nějak výrazně navrh. Takže ať to shrnu - tento film nebyl vůbec špatný, ale podruhé si to sám od sebe nepustím. ()

Marrty3

No upřímně jsem očekával víc. Neříkám, že je to špatné, to rozhodně ne, ale mohlo to být o dost lepší. Snímek staví hlavně na velké spoustě akce a přestřelek, ale dějově trochu pokulhává. Dalším silným prvkem je herecké obsazení. To byl ku příkladu u mě důvod, proč jsem si film pustil. Christian Bale & Johnny Depp jsou dle mého názoru velmi inteligentní, oblíbení, skvělí a charismatičtí herci, které bych osobně radši viděl bok po boku než jako rivaly . I přesto to bylo dobré. Johnny tu působí velmi sebevědomě a to hlavně díky své postavě. Příběh zamilovaného lupiče, který je obdivován celou veřejností za své činy. Ke konci se to teda rozjede, ale na to už je celkem pozdě. Skoro bych řekl, že je to "tuctová gangsterka". Lepší 3*** za herecké výkony a Goldenthalovu hudbu. ()

Itar

Druhá projekce po tříleté pauze mě definitivně přesvědčila o tom, že tenhle film si pět hvězdiček zaslouží. Takový Heat z třicátých let, i když je tentokrát zaměřený mnohem více na jednu postavu (Johna Dillingera). V čem však opět kraluje (a v čem také nejvíc připomíná svého staršího bratříčka), to jsou přestřelky. Mannova režie velmi věrohodně zachycuje všechny souboje a výsledkem je téměř dokonale realistický pocit. Tomu samozřejmě pomáhá i kamera, která je až nezvykle blízko všemu dění a vytváří tak spíše dojem dokumentárního snímku. ()

Schuldiner

Takové středně ploché gangsterské dramíčko. Herecky parádně obsazené, ale prostě bez silných míst. Naopak, těch hluchých je tam dost. A někdy jsem musel kroutit hlavou nad jednáním některých postav. Zvláště u slečny Billie.. Ale celkově...zas nemůžu říct, že se mi to nelíbilo. Je to takové syrové a docela stylově (i když ne originálně) natočené. Nejsilnější scénou je úplný konec! Bye bye blackbird! ()

Honzeek95

SPOILERY.. Tak aby nejhledanější muž Ameriky, který plní svými fotkami titulky všech novin, prošel nepozorovaně policejním oddělením a ještě se pozdravil s policisty.... Nehledě na to, že to oddělení bylo založeno speciálně pro dopadení tohoto člověka! Absolutně to ničí dojem z celého filmu. Nevím, jak to bylo vysvětleno v knize (zdrogovaní policisté, plastické operace Dillingera?), ale ve filmu je to naprosto do očí bijící. Scénka jak je na ulici asi 50 policistů a nevšimnou si tam Dillingera vycházejícího z auta a místo toho poslechnou Cotillard, která jim říká, že přijela taxíkem a policisté jsou jinak úplně slepí, je také silně nelogická. Film mě zanechal absolutně chladným a nevzbuzoval ve mně žádné emoce. Můj oblíbenec Bale je tu silně nevýrazný, zastiňován Deppem, který ale bohužel nijak extra nezáří.. ()

Hadriel

Srovnávat tento film s dalším výborným Mannovým filmem Heat podle mě není na místě. Ač jsou si ve velmi hrubých obrysech trochu podobný, každý si jede to své a oba to zvládají skvěle. Tak jak to Mann prostě umí, slušný spád bez zbytečných příkras okolo a výborné přestřelky. Parádní hudba, jak staré hity tak i instrumentální podklad. Výprava navodí dobovou atmosféru, které se dá opravdu uvěřit. Výborný Depp. S jeho zahraným Dillingerem nejde jinak než sympatizovat (což tak v podstatě bylo i s tím reálným). Bale hraje to co má, chladného agenta, který si jde za svým cílem. ***Komentáře jsou plné narážek na "digitální" kameru. Máte v tom trochu zmatek. Je to sice jeden z prvních hollywoodských blockbusterů točených alespoň z části digitálně (další takový film je třeba Fincherův Zodiac a ten vypadal "normálně"), ale důvod proč některé scény vypadají jako home video (nebo telenovely z 70.let) a taky proč tolik jinak znatelně a digitálně šumí, je nastavení závěrky. Místo klasické 180° si Mann libuje v některých scénách v 360° závěrce a to pak dělá ten video look ( většinou noční přestřelky a handheld věci). Je to moc plynulé, chybí ten klasický filmový lehce trhaný look 24 snímku za sekundu s 1/48, tj. 180° závěrkou. Dělá to i v jiných filmech, - Miami Vice, Collateral. Tak to prosím neházejte na "digitální" kameru, to s tím nemá co do čiňení. Úhel nastavení závěrky má jak digitální, tak analogová kamera, takže kdyby Mann neměl k dispozici digitální kameru, udělal by to stejně, protože se mu ten look prostě líbí. A navíc stejně použil klasickou analogovou Arrinu na ostatní záběry.*** + Několik super scén. Sad. V podstatě všechny přepadení bank, Little Bohemia, oba útěky, návštěva za Billie ve vězení. + Gangsterky téměř z jakékoli doby a zvlášť založené na reálných událostech můžu vždy. ()

DarkKnight

Skvělá gangsterka s Deppem a Balem ve vedení. Stejně jako u Mannova Nelítostného souboje je těžké se rozhodnout, zda fandit zákonu, nebo psanci. ()

Paldiny

Film som videl 3x, nie preto, že by bol niečím extra, skôr preto, že si z neho od poslednej projekcie nikdy nič nepamätám. A popritom vôbec nie je zlý, má obstojných hercov (teda okrem predstaviteľa Hoovera), veľa hlučných prestreliek a prvotriedne zrežírovaných scén. Len je to akési chladné, bez spojítok, hlbších okamihov čo by zanechali dojem, alebo pamätihodnejších rozhovorov. Hoover nemá podporu štátu, cez to všetko vyšetruje, Bale stráca podporu Hoovera, cez to všetko pokračuje a bankoví lupiči, tí buď vykrádajú, alebo utekajú z väzenia. Film v nesprávnych rukách mohol skončiť copyrightom neprekonateľného Heat, takto sú Verejní nepriatelia filmom s kvalitami, z ktorého sa však veľmi rýchlo vyspím. Ale aj napriek tomu nepopieram, že si ho v budúcnu znovu pustím, aby som si zas pripomenul o čom bol. ()

Milodar

Ty akční scény mi trochu připomínaly současné české, seriálové. Dillinger se povedl, jakožto sympatický antihrdina, Bale taktéž silnou stránkou. Marion si myslím mohli tvůrci vytěžit o něco více. Celkově to působí trošku nataženě a dýchavičně. ()

prezdivaka

Americké filmy pro mě většinou v průběhu děje ztrácejí kouzlo. Americká produkce se totiž chová jako rozmazlené děcko, které má krásnou hračku, ale to nestačí, musí sama jezdit i mluvit. Tím příběh vetšinou upadá. A mnohem více, když jde o adaptaci skutečnosti. A tak musí vše vybuchovat, přestřelky trvají dlouhé minuty, zásobníky samopalů jsou nevyčerpatelné a ta skutečnost dostává na frak. Scénárista si pak vymýšlí návštěvu policejní stanice, kde každý policajt zná Dillingerovu tvář. On se prochází kanceláří a nikdo si ho nevšimne, přitom je v zorném poli. Nakonec se zeptá skupinky detektivů na stav baseballu a oni se ani nepodiví, co tam dělá někdo, koho neznají a řeknou mu výsledek. Asi to někoho baví. Bavilo by mě to u jiného žánru, ale u kriminálky podle skutečnosti ne. Tady jsem chtěl syrový, skutečný děj a ne hollywoodskou přežvýkanou směs love story a akce za každou cenu. Přitom ostatní složky - kamera, střih, výprava, kostýmy...byly skvělé. Ale budu si muset zase pustit Povídku o policajtovi. ()

woodsman

dobry film o gengu co prepadal banky v 30 rokoch a ludia ich normalne este aj zrali podporovali fetak Depp dobre zahral aj obsadenie cele bolo velmy dobre Bale tu isiel riadne bomby ten im daval na hubu hajzlom ()

MkSallam

Veřejným nepřítelem není Deppův Dillinger, ale Mannův Digitál. Je pravda, že ve většině scén tolik nevadí (městské scény, některé dialogy), ale najde se dost záběrů kde působí jako z jiného filmu, ve smyslu jiného levnějšího téměř až home made filmu. Působí to dost nevyrovnaně a odtažitě, některé scény pak nefungují tak jak by měli (některé segmenty noční přestřelky), navíc Mann graduje celý děj, ale zapomíná gradovat střihem některé momenty, případě mu podráží nohy okatý digitál. Potěší velmi dobrá vedlejší linie s Marion, kterou načechrávají velmi svěží dialogy a parádní propojení s hudbou, přestřelky aplikují klasický "Heat" systém a jsou solidní (hodně dělá zvuk a efektní výšlehy Thompsonů a BARů), ale celkově jsem se nemohl zbavit dojmu, že jde JEN o experiment s formou. Zejména kvůli tomu se přikláním ke třem. ()

Camus

Jak psal DaViD'82, první polovina je dost nuda. Ruční digitální kamera občas dost štve, jinak dobrá hudba neskutečně kazí film nezvládnutými (nebo spíše neexistujícími) přechody do dalších scén a některé momenty se mi zdály nadbytečné. Přesto všechno převládá pozitivní dojem. Těším se na další Mannův film. ()

El_Rabbit

Tak nevím, co se stalo špatně... minimálně kvůli režisérovi a hereckému obsazení jsem byl přesvšdčenej, že film musí být naprostá bomba. Tak nějak to ale nakonec nedopadlo příliš dobře. Celý film jsem přemýšlel, jestli se mi styl kamery, který byl často jako domácí video, líbil nebo ne. Nakonec si tak nějak myslím, že to mnohdy působilo spíše rušivě, než zajímavě. Co se týče dvou hlavních hereckých hvězd... Johnny Depp byl jako vždy super, oproti tomu Bale mi snad poprvé v nějakém filmu naprosto nesedl, vůbec se do téhle role a filmu nehodil. Jinak celkově to byla slušná gangsterka, fajn přestřelky atd. ale nic úžasného podle mě tenhle film nepřinesl. ()

r.deshain

Na film jsem předem slyšel spoustu špatných ohlasů, ale nějak mi to nešlo do hlavy, vydařený trailer, skvělíherci, režisér.. Tak jsem na to šel, a byl jsem docela překvapen. Kritizovaná kamera mi vůbec nevadila, po chvíli jsem si na ni zvykl koukat, a bylo to spíš příjemné, a dlouhé pohledy Dillingerovi do očí jsem si užíval - Depp má v této oblasti co nabídnout. Bohužel podobnost s konkurenční francouzskou gangsterkou je velká, ale to je asi dané tak trochu předlohami. Nicméně příjemně strávený čas v kině. ()

Ant_Antony

Zbytečně dlouhý... O půlhodinky kratší a dalo by se přemýšlet o čtyřech hvězdách... Depp to táhne, Bale je nevýrazný, režie jako obvykle dobrá... Hudba od Goldenthala příjemná až na chvíle, kdy do ní zbytečně vpálí nějaký dobový song a nebo nesmyslně v gradaci na šest vteřin utnou, aby znovu zopakovala hlavní motiv... Celkově je to ale film, který nevyvolává žádné emoce, nevtáhne příliš do děje a svoji stále dokola opakovanou dějovou linkou místy nudí... Bohužel, sliboval jsem si od toho rozhodně víc... ()

1945

Jsem příjemně překvapen, že i v dnešní době může vzniknout solidní film o mafii. A ne o ledajaké - přímo o mafii z Chicaga. Režisér se těžkého úkolu chopil skvěle a společně s Deppem dosáhl požadovaného výsledku. ()

Bale založí Ferrari

Bale založí Ferrari

21.08.2015

Kyberthriller Hacker neuspěl u kritiků ani u diváků a navíc jde o jeden z největších propadáků letošního roku (rozpočet 70 milionů dolarů, tržby 17). Režisér Michael Mann tak potřebuje malou domů,… (více)

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

26.11.2013

Wallander je bezesporu jeden z nejlepších detektivních seriálů současnosti. Možná i proto, že se nejedná o tradiční seriál – každá ze tří dosavadních sérií obsahovala tři devadesátiminutové epizody,… (více)

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

17.02.2013

Chris Hemsworth si měl zahrát hlavní roli v sci-fi Stevena Spielberga Robocalypse, jejíž natáčení už mělo v těchto dnech probíhat. Kvůli problémům s rozpočtem však bylo odsunuto na konec roku a Chris… (více)

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

21.06.2010

Už se o tom spekulovalo dříve, teď je to oficiální. Leonardo DiCaprio si po Franku Abagnaleovi a Howardu Hughesovi zahraje další slavnou postavu americké historie 20. století. J. Edgar Hoover založil… (více)