Veřejní nepřátelé

USA / Japonsko, 2009, 140 min

Film začíná v roce 1933, kdy se po odpykání 9letého trestu dostává John Dillinger na svobodu. Má obrovské sympatie veřejnosti, navzdory tomu, že páchá ty největší zločiny. Podle státních institucí vykrádal banky. Podle lidí trestal ty, kteří zavinili hospodářskou krizi. Dillinger spolu s Johnem "Zrzkem" Hamiltonem a dalšími kumpány přepadával banky za denního světla. Během loupeží zásadně nebral peníze chudým občanům, dokonce i k rukojmím, které využíval k bezpečnému útěku z místa činu, se choval vždy zdvořile. Mezitím se Dillinger vrací do Chicaga, kde potkává napůl Francouzku, napůl Indiánku Billie, do které se zamiluje. Elegantní gangster je mistrem úniků před spravedlností, a proto se policejní prezident J. Edgar Hoover rozhodne založit úřad zaměřený na potírání nebezpečných zločinců (pozdější FBI). Na tento případ nasazuje jednoho ze svých nejlepších mužů, agenta Melvina Purvise, který se po Dillingerových stopách vydává se zuřivou zarputilostí a jejich stále napínavější hra kočky s myší vyvrcholí v legendárním strhujícím zúčtování. (TV Nova)

Arbiter

Pokuď se někdo rozhodne, že to co chce, tak taky dostane a neni to vůbec hloupý člověk, je to vždycky problém. Pokuď má takovýhle pán ještě k tomu trošku schopnosti kalkulovat s emocemi lidí okolo a společnosti celkově, má dostatečný pozorovacích um, uvědomí si, že obecně vzato lidi jsou a budou ovečky a jeho chápání zákonů je v rozporu minimálně s vládními institucemi.... No tak tohle všechno + charisma a ještě pár těžko pojmenovatelných věcí navíc... už je sakra problém. Většinou pak následuje spanilá jízda.. a spanilý pád. (tohle je snad nejhorší komentář co jsem napsal) ()

Real Tom Hardy

"AND WHAT WAKES YOU UP, MR. DILLINGER?" -------- To boli teda grády! Mannova réžia v plnej kráse, Depp/Bale vo vrcholnej forme, Cotillard alias úžasná francúzska bohyňa, lokácie historicky presné, príbeh ako-tak. Scénu vychádzania z kina si pamätám aj po rokoch. O 30 minút kratšie a snáď by to bolo dokonalé. (4.3.2017) (7.10.2021) ()

A_FISH

John Dillinger pro mě bude vždycky Warren Oates. Johnny Depp není Warren Oates. Snad bych ještě doplnil, že Dillingera udala jedna z jeho přítelkyň a majitelka bordelu kvůli odměně 10.000$ a nebyl zastřelen při útěku zezadu ošklivým zlým policistou, nýbrž v drahém kožichu, s tlustým doutníkem v ústech a po každém boku s jednou pipkou, když se snažil vytáhnout zbraň. ()

cheyene

John Dillinger. Gangster gentleman. Johnny Depp je pan herec, to o něm všichni víme, takže nás ani nemůže překvapit, že ve filmu Veřejní nepřátelé je tradičně skvělý a pravděpodobně jen díky němu fandíme postavě člověka, který patří do kriminálu. Christian Bale, ač to nehraje prim, je taktéž perfektní a Marion Cotillard dotváří výborné ústřední herecké trio. Na snímku bych vychválil zejména atmosféru 30. let, jež je tu vskutku zdařilé vykreslená. Dojem zvyšuje též fakt, že film je natočen podle skutečného příběhu. K dokonalosti chybí jen opravdu málo. 4* ()

nunka

Michael Mann hrá tentokrát na retro nôtu..všetko vkusne nasnímané, dobové, autentické, vhodný výber hercov (áno, na Deppa a Balea som zvlášť "zaťažená", aj keď Baleovi k hereckému majstrovstu scenár príliš nedoprial)...zároveň divácky dosť neúčelná dĺžka, absencia náhľadu do motivácie konania postáv...príbeh mi celkovo pripomínal rebelujúcu zbojnícku družinu, miesto valašiek so samopalmi, prechovávajúcu vrúcne citové vzťahy len k tímu a svojim drahým polovičkám... pozitíva sú akurát rovnomerne vyvážené s negatívami, aby z Mannovského retro krimi bola len ďalšia priemerná záležitosť. ()

Fiftis

Depp so svojimi tromi nomináciami na Oscara potvrdil svoje kvality a Dillinger v jeho podobe je autoritatívny, gentlemanský zločinec, ktorý si kontroluje svoje spôsoby a drží sa svojich zásad. Výprava je pre Verejných Nepriateľov obrovským plusom. Americké dobové mestá, väznice, pracovne, hotely, proste všetko je do najmenších detailov dobové, čo pridáva na autenticite samotnej snímky. Režisér 100 miliónov amerických dolárov efektívne zúžitkoval a na výsledku je to fakt vidno. Michael Mann nakrútil kvalitnú drámu disponujúcu citom pre historickú vierohodnosť a vybraným hereckým obsadením. Trochu ho ťahá k zemi slabosť pre technické experimenty kamery, ale napriek tomu ide o jeden z najlepších počinov dovtedajšej kinosezóny. ()

Shakers

Neočakával som o toho nič len obyčajnú gangsterku s lepšími hercami, ale v skutočnosti som dostal niečo viac. Trošku ma srala roztrasená ručna kamera, ale zvyšok je vynikajúci. Celkový vizuál, výprava a dobová atmosfera 30 rokov sa podarila na výbornú, príbeh funguje dobre, akcie mali tempo a šťavu, zvukové efekty perfektné, casting brilantý a Michael Mann dodal niekolko napinavých scén, ktoré podporuje výborna hudba Elliota Goldenthala. Johnny Depp ovela lepší Bale. Finale strhujúce až s toho tuhne krv žilách. 90% - 5* ()

lamps

Dělám to Mannovi nerad, ale tentokráte prostě nemůžu hodnotit výše. Jeho Public Enemies je stylově vyhlížející a divácky velmi přitažlivý, ale uvnitř zoufale nedotažený a ničím mimořádný snímek, ubíhající pouze ze setrvačnosti a ze vzpomínek na veleúspěšný Heat. Ten je ale obsahem i formou na mnohem vyšší úrovni, čerpá z kvalitnějšího scénáře a může se opřít o De Nira a Pacina, jejichž osobní soupeření je nejsilnějším motivem celého vyprávění. A to mi tady výrazně chybí, protože Christian Bale, jakkoli charismatický a přesvědčivý, je odstrčen do ústraní na úkor Deppova gangstera, který zde hraje první housle a udává příběhu tempo. Dlouhá stopáž také představuje jistý problém, Mann ji sice využívá k navození správné dobové atmosféry a preciznímu načrtnutí vztahu mezi Deppem a Cotillard, avšak vyprávění tím spíše zpomaluje a, což je obzvlášť citelné, absolutně nedokáže navázat silnější vztah mezi divákem a hlavními postavami, takže ten v konečném součtu ani neví, komu by měl fandit. Nicméně přestřelky a akční sekvence jsou vynikající, tam je Mann doma a nikdo mu nemůže konkurovat, stejně jako hudební doprovod, autentická kamera a emocionálně našponovaný závěr, který renomé alespoň částečně napravuje. Namlsán Nelítostným soubojem jsem čekal hodně, ale takový film už se asi zopakovat nedá. 70% ()

Big Bear

V detailu dokonalé s perfektními výkony Deppa hrajícícho Dillingera i Christiana Bale v roli neúprosného stíhajícícho detektiva. Vše je perfektně zpracováno, každý detail. Amerika třicátých let ve které se děj snímku odehrává byla zrealizována úchvatně. Horší je to se scénářem, který místy neví jak dál a snímek šíleně natahuje což vede k vražedné stopáži 140 min... Aškoliv mám rád klasické gangsterky zde mne ještě dříve než kulka Dillingera spolehlivě dostihla únava s ospalostí. Vidět to v kině asi bych už nevěděl na jaké polovině svého pozadí sedět... Škoda, zbytečně promrhaný potenciál. Za to zpracování a herecké výkony si to ale ty 4 * * * * zaslouží, i když je to jen tak tak. ()

Boogeyman

Ta digitální kamera v ruce se do toho prostě kurevsky nehodí. Sice většina záběrů vyjde tak nějak nastejno, ale třeba za tu noční přestřelku v lese by se nestyděl ani nějakej novej českej televizní remake Blair witch (vizuálně, jinak samozřejmě výpravně, choreograficky a střihově špičková úroveň) ! Dál není moc co vyčítat, Depp výbornej a až na tu občasnou vizuální hnusotu je to natočení Mannovsky....francouzskej Veřejný nepřítel č.1 je dějově až nechutně podobnej, ale celkově rozhodně lepší! 7/10 ()

Ducharme

Čekala jsem asi víc... Nebo možná něco jiného - něco s podobnou gangsterskou atmosférou, která na mě dýchla v Road to Perdition. Public enemies je vizuálně zajímavý film s nemístně přepálenou stopáží a dost průměrným dějem. Depp a Bale jsou sice vynikající, ale pro mě byla největší hvězdou jednoznačně Marion Cotillard - krásná a herecky přirozená - která skvěle splynula se svojí postavou. U Deppa začínám mít ten problém, že mu ty postavy už nemůžu věřit - Bale prostě 140 minut nehonil Dillingera, ale Deppa... Navíc mě dost zamrzelo, že Mann úplně vypustil Dillingerovy "hrátky" s kyselinou nebo jeho plastickou operaci. Takže ve finále - nuda, šeď, super střílečka, nuda, scéna na "semaforu", nuda, mučení Billie "Blackbird" Frechette, konec... ()

Rover

Mann se vyvíjí, není pozadu za současným trendem, přesto si drží svou pověstnou originalitu a preciznost. Při sledování Public enemies jsem cítil radost, nevědomky jsem se usmíval, nevědomky mi málem ukápla slza nad umem pana Manna. Nedokážu říct, zda příliš nenadržuji svému oblíbenému režisérovi, ale přijde mi, že snímek patří mezi nejlepší počiny poslední doby. Jsem rád, že Depp hraje jinak, než u Burtona, nejsem rád, že Bale opět nehraje nijak (Bale je jednou z mála trošku negativních věcí na filmu, já tomu herci prostě nerozumím a přijde mi, že si zase na něco hraje). Mohu chválit donekonečna (kamera, zvuk!, přestřelky - fantastické!, Marion - okouzlující!), ale nemělo by to smysl. Ať se každý přesvědčí sám. HUDBA: Elliot Goldenthal - dělal hudbu už k Heatu, čekal jsem tedy obdobné výsledky. Leč: Mann vyměkl. Hudba má moc prostoru a je užita moc předvídatelně a až příliš na film padne. Dokonce iklišé v podobě piána u romantické scény se dočkáme. Dobových písní je užito pomálu, ale chvála bohu za ně. Ano, občas jsme překvapeni až zaskočeni, že některá scéna, kde by každý hudbu nasekal, je němá, ale i tak musím za hudební stránku dát mínus a dělám to velmi nerad. ()

sheen

Jedná se určitě o poctivě odvedenou práci, jak od Manna tak od Deppa a Bala. K dokonalé gangsterce tam, ale něco chybělo, nedraplo mě to za pačesy tak, jako třeba Neúplatní. Přesto udělím maximální hodnocení, filmů z takové staré doby, kterou mám tak rád se netočí mnoho. Vítězně z toho vyšel určitě Depp a jeho Dillinger. ()

Rosaviva

No, tak bylo to přesně to co jsem čekala a kvůli čemu jsem tak dlouho odkládala abych se na to podívala. Kdyby nebylo Johnnyho ani by mě nenapadlo se na to dívat. Ale tak když to vezm objektivně, odsunu fakt, že tyhle typy filmů nejsou nic pro mě, nemuselo by to být špatný. Jen já se u toho trochu nudila, hlavně protože celková délka filmu je fakt šíleně dlouhá! Ale dávám 3* s tím, že už si to nikdy nepustím znova. ()

Aky

Filmařsky je to profesionálně odvedené, jako většina amerických gangsterek. Problém je přílišná délka a druhý, závažnější, že onen americký Jánošík je nesympatičtější než policajti, kteří se za ním honí. Celkově mne to příliš nezaujalo. ()

666teen

A je to tady. Stejně jako John Dillinger ukradl na co přišel, tak jeho představitel, jiný Johnny a sice Depp si poslední (vynikající) Mannův film ukradl pro sebe. A nikdo ze zúčastněných s tím nic neudělá. Asi ho budou muset zabít. Dillingera. ()

Bale založí Ferrari

Bale založí Ferrari

21.08.2015

Kyberthriller Hacker neuspěl u kritiků ani u diváků a navíc jde o jeden z největších propadáků letošního roku (rozpočet 70 milionů dolarů, tržby 17). Režisér Michael Mann tak potřebuje malou domů,… (více)

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

26.11.2013

Wallander je bezesporu jeden z nejlepších detektivních seriálů současnosti. Možná i proto, že se nejedná o tradiční seriál – každá ze tří dosavadních sérií obsahovala tři devadesátiminutové epizody,… (více)

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

17.02.2013

Chris Hemsworth si měl zahrát hlavní roli v sci-fi Stevena Spielberga Robocalypse, jejíž natáčení už mělo v těchto dnech probíhat. Kvůli problémům s rozpočtem však bylo odsunuto na konec roku a Chris… (více)

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

21.06.2010

Už se o tom spekulovalo dříve, teď je to oficiální. Leonardo DiCaprio si po Franku Abagnaleovi a Howardu Hughesovi zahraje další slavnou postavu americké historie 20. století. J. Edgar Hoover založil… (více)