John a Kate tvoří navenek idylický manželský pár. Zdánlivě jsou šťastní a bezstarostní, ale ztráta nenarozeného dítěte je chtě nechtě bez přestání pronásleduje. V minulosti obou manželů se skrývají temná místa, zejména Kate si má co vyčítat. Aby alespoň zčásti zmírnila své utrpení, rozhodne se spolu s manželem k synovi Danielovi a jeho sestřičce, hluchoněmé Max adoptovat třetí dítě. Sirotek Ester ve svém rodném Rusku osiřela, její adoptivní rodina zemřela při požáru. Ušlechtile působící a inteligentně se vyjadřující dívka si ihned získá jejich srdce. Zdá se, že je pro narušený domov přímo požehnáním. Postupně ovšem začíná vycházet najevo, že s osobností Ester to není až tak jednoduché. Je prostě "jiná". V jejím podání to znamená skryté, manipulativní a krvavé zlo, jehož hranice lze těžko odhadnout. (TV Nova)

Subjektiv

Jistě by bylo hezké si představit, že scénárista má mimořádný vhled do problematiky adopcí či vyniká mimořádnou empatií. Já osobně jsem přesvědčen, že se objednal na konzultaci k psychologovi přes adopce a vykydal každou jeho poznámku do scénáře. Možná ale i přečetl nějaký ten článek. Že mu chybí empatie dokazuje absurdním chováním postav, které směřuje jen a pouze k tomu, aby se mohlo stupňovat násilí, nanášet otázky na postavu Esther a pak na ty otázky dávat děsivé odpovědi. Rodiče, kteří mají být dva mimořádně inteligentní lidé, nejsou schopni si dát dohromady dvě a dvě. SPOILERY. Neptají se po motivu první vraždy, nespojují si události do celku, neprovedou jediné rozumné opatření, nezajímá je, že někde venku běhá brutální vrah, který třebas ani není Esther. Děti dokonale umí zahrát pohodové, milující sourozenečky, Esther dokonale skrývá svou krutou povahu, aby jí dala průchod v pro ni nevhodných okamžicích. Její minulost je nekonzistentní. Esther přes podezření nikdo nehlídá. Nikdo se nesnaží účinně omezit její pohyb. Nikdo před ní neutíká. Kdepak, všechno musí směřovat k povinné závěrečné konfrontaci. Bydlení v jakémsi zapadáku na vršku je další nezbytnost. Uf, ušetřte mě. Silná *. ()

tron

SPOILERY! „Hovorili ste, že s ňou nie sú problémy.“ – „Nie sú. Problémy majú ľudia okolo nej.“ Zo začiatku som sa nechal s chuťou unášať príjemne pomalým tempom, atmosférou rozčľapkanej zimy, sústredenými hereckými výkonmi (Peter Sarsgaard), klavírom a psychologickým príbehom o poničených rodičoch a ich adoptovaných deťoch. Bohužiaľ, scenár sa čoskoro nečakane zvrtol (v Columbovi sme tiež poznali identitu vraha od začiatku, ale tam to fungovalo) a postavy začali jednať ako stovky iných postáv v stovkách iných psycho-hororoch. Tvorcovia ma chytili až ku koncu, keď Karel Roden povedal do telefónu vec, ktorá na mňa mrazivo zapôsobila a povedal som si „fuj, teraz by som určite nechcel byť v koži hrdinov“ (tento zvrat mi pripomenul pamätnú vetu Dr. Housea „Milí rodičia, vaša dcéra má gule.“). Ale to už bolo neskoro. Na to, že produkovali Susan Downeyová, Joel Silver, Robert Zemeckis a Leonardo DiCaprio, slabé. Diváci ale boli spokojní a komorný film za 20 miliónov odmenili celosvetovou tržbou 78. ()

B!shop

Pro me docela prijemny prekvapeni. Sice ne pribehove, tyhle posahany deti jsou v hororu kazdou chvily, ale je fajn, ze "roztomila holcicka" si nehraje na roztomilou moc dlouho a uplyne chvilka a zacne vyvadet. A nastesti ne nejak skryte, kdy by clovek jen hadal, co provedla, tady jde pekne otevrene do akce a pomaha si treba kladivem nebo benzinem. Akorat je skoda, ze i pres par hodne silnejch scen a par slusnejch lekacek nema film buhvijak napinavou a hororovou atmosferu. Nicmene i ty slabsi chvile zachrani herci, Sarsgaard a Farmiga hrajou na horor skvele, Roden v pidi rolicce potesi a Fuhrman je proste perfektni, sice to pusobi tak trochu na efekt - ted se tvar mile a ted se honem mrac a jeji neustaly vyskakovani na vsech mistech soucasne je trochu prehnany, ale funguje to a jeji zaverecna promena me fakt prekvapila, docela zajimava pointa. Takze celkove slusny 4*. ()

Slasher

Mistrovské dílo na poli dětského () hororu/thrilleru. Film, který se pozvolna rozjíždí, krásně graduje, navenek vypadá uhlazeně, ale ve skutečnosti je opravdu drsný, a který mě nakonec totálně rozbil. Začíná to introvertní malou exotkou, pokračuje vypočítavou manipulátorkou a končí pořádnou noční můrou. Výborná Isabelle Fuhrman, výtečná Vera Farmiga, maximální překvapení. ()

emma53

Já, klasická nehororka jsem podlehla výzvě a dala jsem Orphan, která mně byla navržena s vědomím, že moc nevydržím. Ale já jsem tu zlatou a hodňoučkou dívenku Esther sledovala až do konce i když se přiznávám, že pár momentů jsem viděla se zavřenýma očima, brrr, fuj. Isabelle to ztracené kotě zahrála excelentně i když bych asi po pár situacích začala větřit jako její adoptivní matka, že tu něco nehraje a nedala na flegmatického, laxního taťku, kterému to došlo skoro až na konci. Výborný film, tohle ještě zvládám, dál už bych asi nešla. ()

Flipnic

Tenhle film mne hodně zaujal v tom ohledu, že když se děj rozbíhal a ta malá potvora začala osnovat všechny možné plány, říkal jsem si, že je to buď ptákovina na n-tou, nebo si tvůrci naopak skutečně něco nastudovali z psychiatrie, psychologie a lidské anatomie ... Každopádně téměř až do konce jsem si říkal, že buď to vše svedou na to, že holka má IQ nejmíň 150, což je sice téměř nemožné, ale jen téměř a nebo to svedou na pravděpodobnější, ale obecně zřejmě málo známou skutečnost ... A skutečně, měl jsem pravdu, bylo to tak, jak mi to připadlo ... Samozřejmě nebudu prozrazovat víc. Každopádně film chytne a nepustí, pomalejší tempo nevadí, herecké výkony špičkové, veškeré momenty a plány té malé mrchy výborně vymyšlené a na diváka připravené, z psychologického hlediska naprostá špička ... zejména téměř naprosté zničení ženy, která si holku adoptuje ... atd. Výborná záležitost, ani ne tak horror, jako spíš thriller. Rozhodně líbilo. ()

Bloody13

Chcete si adoptovat dítě? Tak nejdřív mrkněte na znepokojivý thriller Orphan, ve kterém si sympatičtí rodiče podobně osvojí malou holčičku. Z roztomilého děvčátka se však pomaloučku stává vypočítavá mrcha, bestie, co nechodí daleko ani pro vraždu svých nejbližších. Skvěle rozehraná psychologická partie, kde jsou herecké výkony dospělých stejně důležité, jako ty dětské. Uvěřitelné charaktery všech zúčastněných (i ten Roden se v krátkých 2 minutách blýskne) umocňují intenzivní zážitek, který houstne a bobtná především v poslední půlhodině. Závěr mě rozštípal ma malé kousíčky, fakticky síla! Dětští zabijáci poslední dobou vážně jedou! Se Sirotkem jsem tudíž nadmíru spokojený, Serra překvapil. ()

Zeck

Solidní psychohoror, kde mě trápily pouze tři fakty. 1) Jakmile se na plátně objevil Roden, jakoby konečně přišla postava, která má koule a charisma. Do té doby to nikdo nedokázal, proto nechápu jeho zhruba 25 vteřinový prostor ve filmu. 2) Ty holce procházelo až moc "průserů", které by jinak vzbuzovaly pozornost i u naprosto stupidního otce rodiny, který skončil tak, jak si zasloužil. 3) Závěr byl tradičně přehnaný, opakující se a zabil zajímavé prvky, které jsem sledoval v průběhu. Holka navíc měla stejně síly, jako dospělá ženská, takže se téměř nedala přeprat. Duchem možná starší, ale IQ tělo nezesílí. Každopádně skvělý horor, v kterém nechybí napětí, často se hraje na lekací scény, které nepříjdou. Hlavní postava ve svých dvanácti letech ze sebe vyždímala skvělý výkon. Až na pár chybek skvělé. 70% 13.01. 2010 ()

pan Hnědý

Solidní nápad. Tvůrce Collet-Serra si s divákem pěkně zahrával, učenlivý zlo, ale zcela nepředvídatelné. Při myšlence (teď' tam něco bude) lekačka nenastala a když to divák nečekal, dostala se na maximum ještě s štiplavějším zvukem, což beru jako velký plus. Nejlepší teen záporák desetiletí Isabelle Fuhrman je nezapomenutelná postava, která zahrála na výbornou. Jsou tu výborné momenty s kamerou a střihem, ale v prostředí domu chvilkami je mi bližší INSIDIOUS, který by ORPHAN strčilo do kapsy. Jak jsem napsal lekačky velmi ne/předvídatelné, strach nulový přece jen je to "malá holka" ne ďábelský zlo v uzavřeném prostoru paneláku, kde není cesty ven REC, les kde není úniku ILS, smrtelné zlo v těle THE EXORCISM. Chybí tu strach, mrazivost než jen v posledních minutách, které byli ovšem velmi strhující. S daným rozsahem pro (horor roku) se toho dalo ale vytěžit mnohem více, potom bych na plný počet nezaváhal ani na minutu. ()

EdaS

Dobré. Snad to jen nemuselo mít dvě hodiny a končit takřka terminátorovským soubojem. Jinak prima nekompromisní kombinace hororu a psychologického dramatu (mám rád, když trpíme s postavou, které nikdo nevěří). ()

xxmartinxx

To mohlo Farmigovou taky napadnout hned, že dokud nezavolá Rodenovi, tak to prostě nevyřeší... Jinak je to takové spatlané. Ne moc děsivé, ale spíš zajímavé. Pointa bizarní, stejně jako chování postav. Celkem slušné tři hvězdy. ()

Zíza

Poměrně dobrý thriller s vygradovanou atmosférou – pomalu vidíte, jak stoupá tíživý pocit, temná atmosféra a beznaděj. Nejvíce mě film ovšem bavil zhruba od té doby, kdy se dva zoufalí rodiče setkávají s Esther, do chvíle, kdy toto zlatíčko dostává facku v nemocnici. Mimo to mě to vlastně nebavilo; ano, závěrečná „bitka“ mi byla úplně putna. Každopádně hodnotím kladně, protože určitou atmosféru to má. Nic nadpřirozeného ovšem nečekejte, jen pořádnou vyšinutost. ()

Mr.Apache

Ač Sirotek vypadal ze začátku opravdu dobře, vyklubal se z něj jeden z nejvíce přeceněných horrorů této databáze. ()

Bebacek

Velký potenciál a nulové využití. Že Jaume Collet-Serra nebude žádný talent bylo jasné už od Domu voskových figurín. Vrší jedno blbé klišé za druhým. A vůbec, nemáte pocit, že ty zlý děcka se v hororech už tak nějak vyčerpaly? Jinak souhlas s návrhem DaViDa'82 na český remake. Přesně to samé mě taky napadlo. ()

Shit

Ale tohle ne, to už tu bylo a tohle zpracování je spíš směšná komedie než hororovej thriller. Spousta scén je šíleně vykonstruovaných a naprosto nelogických, obzvlášť chování dospělých postav postrádá veškerou logiku a s blížícím se koncem se to ještě prohlubuje, skoro mi přišlo, že děti jsou chytřejší, což je docela smutný, navíc postava Esther je až trapně geniální a pravděpodobně se umí teleportovat, je to vědma a slyší i ultrazvuk. Co se týká příběhu, tak jeho schéma je až nechutně okopírovaný a nepříjemně předvídatelný, lekačky taky chabý, nefungujou a je jich málo, prostě celý hodně slabý a několikrát sem se musel až smát, jak je to stupidní, zejména scéna v nemocnici u mě vykouzlila kyselej škleb, jediný co u mě tenhle film zachránilo byla závěrečná pointa, kterou jsem nečekal a byla originální, což mě po předchozím průběhu, kdy sem naprosto přesně věděl, co se uděje, mile překvapilo a pak ještě posledních 20 minut, který byly aspoň napínavý, ale jinak fakt velká bída. ()

Marceloo

John a Kate sa po strate dieťaťa rozhodnú pre adopciu. Do oka im padne milá a šikovná Esther, ktorá pochádza z Ruska. Podarí sa im ju úspešne adoptovať, ale ešte netušia, že si do domu priviedli niečo úplne iné, než dieťa, ktoré budú nadovšetko milovať. - Presne sedem rokov po prvom zhliadnutí som si to zopakoval a právom to mám už prvého okamžiku po dopozeraní v top 10 filmoch na ČSFD. Herecké výkony tu sú naprosto strhujúce a dal by som čokolvek za to, aby som si mohol pozrieť chemistry read pred natáčaním medzi Verou Farmigou a Peterom Sarsgaardom, pretože tí dvaja v tomto filme naozaj vytvoria pocit takého domova, že sa zdá, ako keby ste tam v dome boli s nimi. Isabelle Fuhrman, Aryana Engineer a Jimmy Bennett sú taktiež skvelí a je trochu škoda, že to vo svojich hereckých kariérach nedotiahli vyššie. Každá jedna scéna má mrazivú atmosféru, a aj keď som pri druhom zhliadnutí už vedel, ako to dopadne, stále sa tam objavili veci, ktoré boli pre mňa nepríjemné. Hlavne scéna s kyticou je jednou z filmových scén, ktoré ma vždy dostanú úplne najviac. V rámci psychologickej stránky je film tiež extrémne dobre napísaný, pretože z toho, čo je na začiatku prototypom šťastnej famílie, sa v priebehu necelých dvoch hodín stane úplný trainwreck, ktorý ma emocionálne vyždíma. Orphan je a vždy bude jedným z mojich najoblúbenejších hororov, pretože som ho videl v čase, keď som s týmto žánrom začínal a nemal som o jeho fungovaní príliš vela informácií. Prequel, ktorý vychádza o pár dní, zrejme nebude ničím výnimočným, ale nové informácie o tom, čo je Esther zač, určite nebudú na škodu. ()

M.a.t.t.

V rovine schémy a príbehu nie veľmi originálne, réžijne však takmer bezchybné, čo od Jaumeho Colleta - Serru čakal zrejme málokto a herecky o nič horšie. Hlavne vďaka mladučkej Isabelle Fuhrman a jej dokonalému vteleniu sa do pomerne náročnej role. Pointa naviac dokáže sympaticky prekvapiť a pritom vyvolať mierne mrazenie. Jedno z prekvapení roka. ()

flanker.27

Docela zajímavý nápad, který mne opravdu překvapil (pořád jsem čekal, kdy z Ester vyleze nějaký démon), je totálně a naprosto zabit demencí všech postav. Konec už ani nemohl být klišovitější a míň napínavý. Pozitivně se dá mluvit snad jen o mihnuvším se Rodenovi a představitelce hlavní role Isabelle Fuhrman, které bych na konci vážně věřil, že už má občanku po dobu delší než krátkou. ()

Morien odpad!

Další společensky závadný film do sbírky. Čert vem mrtvé jeptišky, mně třeba vadí, že kladné postavy jsou definovány zápornými akcemi, nahuštěnost traumat z minulosti, nerealističnost reality ("Chceš, abych ti něco přivezl z města?" -"Adoptuj mi první holku, která ti cvrkne do nosu.") a jiné. Proti nápadu v podstatě nic nemám, příšerně mě ale irituje provedení. Plus můj povrchní argument: Nemám ráda filmy, kde divní lidé jsou divní tím, že nosí šaty, zatímco všichni ostatní normální slušní hodní lidé nosí rifle a chovají se taky jako hovada. ()

gudaulin

Neupírám Sirotkovi řemeslnou zručnost, je to dobře obsazený, zahraný a zrežírovaný hororový thriller, který je zároveň bohužel taky k uzoufání předvídatelný, klišoidní a je pro něj typické chování postav svědčící minimálně o absolutní ztrátě pudu sebezáchovy, spíš ale o předčasné demenci. Nemám rád filmy, kde jsem neustále dva kroky před režisérem. Thriller má vyvolat napětí, horor pro změnu strach. Obojí se nedostavilo, zkrátka na mě tenhle snímek nefungoval. Celkový dojem: 25 %. ()

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Pokračování hororového Sirotka má obsazení

Pokračování hororového Sirotka má obsazení

03.11.2020

Horor Sirotek z roku 2009 vyprávěl o páru (Vera Farmiga a Peter Sarsgaard), který po smrti svého nenarozeného dítěte adoptoval záhadnou devítiletou dívku jménem Esther (Isabelle Fuhrman) pocházející… (více)

Hororový Sirotek dostane prequel

Hororový Sirotek dostane prequel

21.02.2020

Hororový tvůrce William Brent Bell (Brahms: The Boy II, Ďábel v těle) se upsal režii pokračování thrilleru Sirotek od režiséra Jaume Collet-Serry. Nebude se však jednat o klasický sequel, nýbrž o… (více)

Dracula zase trochu jinak

Dracula zase trochu jinak