Pan Nikdo

• Kanada Mr. Nobody (více)

puleček

Mr. Nobody je presne ten typ filmu, ktery vam dodá peknou radku pochybnosti. Asi po prvnich 15 minutach jsem zacal uvazovat uplne presne o tom o cem je cely a to jestli by slo udelat neco jinak. Neslo a i presto je ten ZIVOT krasny, protoze fanzie nema hranice a my si jen muzeme zeptat sami sebe WHAT IF? CO KDYBY? ()

uiu

Film je především hluboké filozofické zamyšlení se nad myšlenkou času - minulosti a budoucnosti, jejich kontinuity, narušování a vůbec významu. Má téměř nespočet dějových linií (sám Jared Leto v rozhovoru uvedl, že hraje 12 různých postav). Film se mi především líbil díky své hravosti a fantazii, snovými paradoxy a prolínáními. Bezpochyby po dlouhé době jeden z filmů, nad kterými musíte přemýšlet i po jeho skončení a teprve až po druhém podívání se vám udělá v hlavě jasno. Jak příběh pochopíte, je už na vás a právě v tom je kouzlo tohoto filmu. Jediné, co mě vyloženě na filmu iritovalo je naivní konstrukce příběhu (jak typické pro americké - v tomto případě kanadské - filmy), kdy se hrdina v 15 letech zamiluje do dívky (poprvé ji viděl, když jim bylo 8) a od té doby po ní touží až do svých 34 let a s žádnou jinou nechodí, nespí, nic. Tohle poněkud ubírá příběhu na věrohodnosti, ale napoprvé mě to až tak do očí nebilo. ()

GrooveJump

Sousto, ketré už sice někdo předžvýkal, ale stejně je tak velké, že ho nejde strávit. Schválně jsem zvědav, kolik zde najdete vykradených scén filmových velikánů (Napovím: Gondry, Medém spousta dalších...). A ten vizuální pestobarevný obálek alá Requiem for a dream: Kyselé kafe z automatu a naprosto přehodnocený výplod neovladatelného stadá hodnotitelů na čsfd... ()

Raven0

Tak banální a lacinou pointu jsem nečekal. Vizuálně působívé, atmosféricky podmanivé, ale hrající si na něco co není. Snímek se celou dobu tváří, že je postavenou na velmi oduševnělé premise, ale to on zkrátka není. Závěr člověka nemůže uspokojit. Vše, co se režisér snaží celou dobu budovat se sesype jako domeček z karet. Bohužel. ()

Pavlínka9

Od tohoto filmu jsem čekala opravdu hodně. Ale nevěděla jsem, že to bude až takhle MOC HODNĚ ÚŽASNÝ. Film, který mě zaujal už jen samotným názvem byl pro mě hodně silný zážitek, který jsem si pustila hned dvakrát za sebou. První shlédnutí – šok, omámení, pocity, které se dostaví jen u výjimečných snímků, částečné porozumění propletenými časovými liniemi, samozřejmě pochopení hlavního tématu a hlavně vychutnání si filmu. Podruhé, ihned poté, jsem si snímek pustila, abych se pořádně zamyslela nad tím, jaké postavy tam byli zachyceny a hlavně – vytvořila jsem si graf s vývojem postav tohoto příběhu. ( 7 vývojových možností postavy Nemá )Jelikož takové zachycení charakterů jsem opravdu ještě nezažila. Hodně recenzí, které jsem jen okem shlédla upozorňovali na to, že tento film bude právě nutno shlédnout asi dvakrát, aby mu člověk zcela porozuměl. Tento snímek rozhodně není pro osoby, které nedávají při filmu pozor, jelikož se jinak ztratí v prvních 5-ti minutách a pak v tom budou mít takový bordel, že nepochytí a hlavně ani nezaznamenají výbornou tématiku, kterou režisér vytvořil. Film je úžasnou ukázkou možnosti fiktivních světů a také pozoruhodných možností vývoje jednoho malého kluka. Vynikající výprava, kostýmy a celkové prostředí snímku. Výborně čistě natočené. Úžasné střihy, maličkosti, které se ve filmu ukazují a divák je pochopí jen když pořádně předtím sledoval záběr o minutu dříve a vysvětlí se tím mnoho činů, myšlenek a také životních postojů. Časté otázky – Je to realita, je to fikce, spím a nebo kdo vůbec jsem? Jsou stále na místě a samotný hlavní hrdina je zmatený a stále si v něčem vybírá a neví, zdali vybral správě či nemá změnit směr. Film je nesmírně emotivní a v určitých chvílím se mi hodně tajil dech. Jelikož hlavním tématem filmu je – „Kdo sakra jsem?“ a hlavně – láska, tak si myslím, že tento film má co říct velkému množství lidí. Je úžasnou ukázkou toho, jak v dnešní době lze využít všechny nápady, které má člověk v hlavě a od tohoto režiséra jsem tento výkon nečekala. Výborný detailní záběry s úžasným zvukem a hudbou podtrhují jen celý film. „Dokud si nevyberete, všechno je možné.“ A o tom všem to právě je. Ale závěr mám jasný – Anna. ()

neoBlast

Jaco van Dormael je novodobým Hudinim - ošálil polovinu internetů a vytvořil hype a snad i novodobý kult (nebudu si hrát na frajera, vidět film půl roku před českou premiérou, tak mu na to také skočím a jásám). Problémem je, že takhle kouzlit může celé hodiny a hodiny... ale i 20 minut. A na rozdíl od podobných filmů je pouhý jeden pidikrůček před divákem, který ho následuje tak blízko, že nemá prostor pro vlastní fantazii a přemýšlení. Za 133 minut se okouká i ten laškovný audiovizuál a divákovi nakonec zbyde pouze Jared Leto a jeho přehlídka emo účesů. 55 % ()

klavitka

Zdlouhavé a nudné. Celý film jsem čekala na pointu, která mi vyrazí dech a pak najednou konec. Nechápu, jak se tento film může srovnávat s Eternal Sunshine of the Spotless Mind či The Butterfly Effect. ()

majxik

Moc pěknej psychologický film. Jako celek je to libivé a krásně zmatené. Možnáby se tomu dalo vytknout to že i přes použití většiny známých paradoxů, problému a tak.. u žádného nebyla myšlenka dotažena uplně do konce... ale to asi pomáhá u tohoto filmu povzbuzovat chuť ke koukání a tak ve výsledku musim celý film hodnotit kladně. ()

mickyreed

Tak tohle je šílený. Rozhodně to není relaxační záležitost ... naopak - připravte se na filosoficky-psychologické drama, které vás donutí přemýšlet. Tento film nabízí snad nejvíc témat ze všech, které jsem doposud viděl. Najdete tu otázky ohledně rodiny, lásky, budoucnosti, vesmíru, stáří a vzpomínání, fantazie, zásadních životních rozhodnutí, plynutí času a ještě jsem určitě něco vynechal. Hlavně nehledejte ve filmu dějovou linii ... tohle dílo hraje na polytematičnost a divákovo přemýšlení. Přínáší plno otázek ... odpovědi si ale ale musíte najít úplně sami. Výtečné herecké výkony a snad nejlepší scénář ze všech ... Jared Leto je opravdu borec co se týče hraní. ()

lennyd

Nemo Nobody je patrně posledním smrtelníkem, který v této době ještě žije. A když se přiblíží (všemi očekávaný) okamžik jeho smrti, vydává se za ním reportér, aby zmapoval jeho životní cestu. Bude ale třeba hodně energie, aby se v zážitcích, které se možná staly a možná nestaly, někdo alespoň trochu zorientoval ... Stejně jako u podobně laděných filmů, by to chtělo alespoň dva nebo tři pokusy, aby se člověk dobral k jádru pudla. Nicméně jsem se skvěle bavil - Jaco van Dormael celý film postavil tak, že i když jednotlivé kusy skládačky zdánlivě nedávají smysl, přesto postupně tvoří celkovou mozaiku (a ne jednu) jednoho neobyčejného života. Navíc každá scéna je naprosto úžasně postavená - je vidět, že si s tímto filmem dal Dormael hodně záležet, a přepínání mezi jednotlivými životními liniemi je tak dobře udělané, že nikterak neruší, ale naopak dodává filmu tu správnou dávku tajemna. I po herecké stránce není filmu moc co vytknout - pro Jareda Leta je to asi životní role, a ostatní mu výborně sekundují. Celkově jde o velmi milé - a hlavně nečekané - překvapení, a Jaca van Dormaela si poznamenávám, a budu dál sledovat jeho tvorbu. ()

Santa666

Pan Nikdo je příkladem filmu, který si hraje na něco, k čemu má na míle daleko. Totiž na intelektuální, pointou vytříbený snímek. Ve skutečnosti ale celé pozornost vyžadující několikastupňové vyprávění vede k naprosto neuspokojující pointě. Van Dormael vodí dvě a půl hodiny diváka za nos, přednáší mu na první pohled hluboké myšlenky v očekávání orgasmického zakončení, kdy do sebe všechno zapadne jako chrup orovnátkovaného dítěte. Pak ovšem přijde konec a uspokojení je to tam. Vážně, takhle neuspokojivý konec se jen tak nevidí. Nejenže je dost naivní a nelogický a staví diváka před otázku, k čemu vlastně bylo to prokládání příběhu vědeckými teoremi a hypotézami. Hlavně ale dělá z předchozích ne nijak zábavných dvou a půl hodin nepotřebnou frašku, která se svými prkennými dialogy a snahou zaujmout diváka barevnou kinematografií byla jen nekonečná vlna pseudointelektuálního průjmu. ()

drake31

Excelentný a pritom svojím spôsobom zvláštny snímok, ktorý núti človeka zamyslieť sa a tiež si povedať "Čo ak ?" ... Film plný myšlienok, nádherných záberov, skvelých hereckých výkonov, a hlavne prepracovaným príbehom ktorý podľa mňa nie je pre každého. Tento film musím vidieť ešte raz aby som dokázal vstrebať všetko to čo tam bolo. Takéto filmy milujem, kde neviem či to čo vidím je to hlavné alebo je to len cesta k niečomu väčšiemu ... skladačky ľudských osudov, ktoré vo finále dajú zmysel a vytvoria tak celok naprosto úžasný a nádherný, niekedy možno aj šokujúci. Úprimne tento film som dopozeral bez dychu a ak ma bude baviť aj na druhé zhliadnutie miesto v topke ma isté ()

Linka2

Nejlepší filmový zážitek posledních několika let! Dokonalá forma, každý záběr stojí za to. Výborná kamera a střih... a ani nemůžu najít přívlastek, který by vystihoval ten soundtrack! ()

Trustme

Jaco van Dormael si dal na čas s dalším filmem a od Osmého dne k Mr. Nobody hodně natrénoval a nakoukal a ve svém věku i pochopil. Velmi kladné ohlasy, které strhly "motýlím efektem" vlnu dalších uživatelů (včetně mě) k shlédnutí tohoto nově se rodícího "kultu", který má ambici usadit se v ČSFD TOPu a nahradit podobné existenční dramata okupující TOP již pár let... Pro zanícené filmové fanoušky je tento film dobrým studiem a naukou jak lze pracovat s veškerými možnostmi filmové techniky, postupy a styly. Snad bych i řek, že režisér si vybral toto téma jen proto, aby mohl předvést díky pohyblivým (efektovým) obrázkům jak mocný je ČAS a nechal ho i nás samotné vracet, při shlédnutí jeho filmu znovu v rámci neortodoxního diváckého přístupu - přehrát si tento film třeba i pozpátku... Rozhodně to, ale není film, který bych si pustil znovu kvůli hledání vyššího poslání. ()

ravalah

Jsem fanouskem primocarejsich filmu. Milovnici prekomplikovanosti behem filmu necht si pridaji dve hvezdy navic. Musim ale filmu nechat, ze ve vysledku mel hlavu a patu, ac se to na prvni pohled nezdalo. ()

sahe

Naprosto úžasně zpracované téma... vůbec se neztrácíte ve filmu a ty 2 hodiny uběhnou jako nic... opravdu doporučuji. A mimochodem s panem režisérem jsem se osobně setkala a je to velmi příjemný člověk, který se celkem i zajímal o Českou republiku. ()