Epizody(7)

Bagdád, Irák 2003. Mise: nejasná. Nepřítel: nezjištěný. Délka mise: neznámá. Členové 1. rozvědky námořnictva nemohli předpokládat, co se v průběhu oněch prvních čtyřiceti dnů války v Iráku stane. Na každém kroku se potýkali s nedostatečnými zásobami, frustrací z nekompetentního velení a pochybnostmi o smyslu celé mise. Otevřený, zasvěcený pohled na výsledek moderní americké války byl natočen podle bestselleru Evana Wrighta v produkci Davida Simona a Eda Burnse, kteří se podíleli i na vzniku kriticky oceňovaného seriálu HBO The Wire. Generation Kill je nyní podobně úspěšnou sedmidílnou minisérii z dílny HBO Films. (Magic Box)

B4TM4N

Absolutně nejlepší válečná věc, která kdy z USA vylezla. Ed Burns a David Simon jsou geniální tvůrci seriálů, které skvěle propojují filmovou formu a dokumentární zaujetí, obsah a vyznění. Exkurze na americkou stranu barikády, který vyvolá o mnoho víc sympatií s lidským elementem, než bych si kdy myslel, že bude u tohoto tématu (a směru pohledu) možné. Generation Kill nemá sice dějový náboj The Wire (a to prostě proto, že válka nemá "děj" a nějaké postupné vrstvení napětí), ale vykreslením charakterů a etickým nadhledem se směle rovnat může. ()

Standito

Že by mi tento seriál niečo dal, čo som v iných vojnových filmoch nevidel, sa povedať nedá. Zobrazuje typické chovanie vojakov, ich pravdepodobne typické dialógy pozostávajúce so sexistických narážok a toho, ako to "nandajú" Iráčanom. Samozrejme, v každej vete musí byť aspoň 2x fuck, ináč by to nebolo ono. A vlastne o ničom inom to ani nie je. Nejakú zaujímavejšiu zložku, charaktery, dej, čokoľvek je tu márne hľadať. ()

Hyb_rid

,,Dear Frederick, thank you for your nice letter, but I am actually a U.S. Marine who was born to kill whereas clearly you have mistaken me for some sort of wine-sipping Communist dick-suck. And although peace probably appeals to tree-loving bisexuals like you and your parents, I happen to be a death-dealing, blood-crazed warrior who wakes up every day just hoping for the chance to dismember my enemies and defile their civilizations. Peace sucks a hairy asshole, Freddy. War is the motherfucking answer.‘‘ ... Zase jeden pohled na US army z nehrdinského hlediska, který mě dost uspokojil takže stay frosty gents. ()

Shedom

Tvorcovia The Wire sa nezaprú, ich vplyv je tu ozaj badateľný. Tak ako po TW mi každá ďalšia kriminálka pripadala ako nedeľné predstavenie pre deti, tak sa obávam, že po GK podobne dopadnú všetky vojnové filmy, minimálne tie z blízkovýchodného prostredia. Spočiatku som sa nevedela vysomáriť, aký postoj k tomu mám zaujať, ale veľmi rýchlo som podľahla. Nesmierne chytľavé. Vojnový žáner síce patrí k mojim obľúbeným, ale tieto „moderné“ konflikty USA s Irakom a Afganistanom idú tak trochu mimo mňa, filmy z tohto prostredia ma z nejakých zvláštnych dôvodov nezaujímajú, výnimkou je len tvorba Kathryn Bigellow /Hurt Locker, Zero Dark Thirty/. Preto som naozaj nečakala, že ma Generation Kill bude tak baviť. Leví podiel má na tom skvelá postava ultrasympaťáka Brada „Iceman“ Colberta (Alexander Skarsgard), nemenej sympaický Lee Tergesen ako „Reportér“ a samozrejme hláškar Ray, ktorému sa huba nezavrie (btw. práve si dávam repete The Wire a jak kukám, tak kukám, "Ray" je "Ziggy Sobotka" z druhej série TW...Tak ako mi tam liezol na nervy, tak je tuná geniálny) . Neskutočné hefty, smiala som sa nahlas. Dialógy a hlášky – to je najväčšia zbraň GK. Žiadne spomalené zábery na hrdinných supermariňákov na pozadí podmanivej hudby. Keď chalani chceli muziku, museli si zaspievať sami. (A tieto ich „spievajúce“ scény úplne milujem, najviac ma dostali s Tainted Love. A Teenage Dirtbag v ich podaní je snáď lepší než originál :D). Až sa čudujem, že si to natočili samotní Američania. Nekompromisné, nezaujaté,chladné, cynické, absurdné... “Stay frosty, gents“. ()

jasiska

Ha, ak mal niekto nejaké ilúzie o vojne vo všeobecnosti, vojne v Iraku, či o americkej armáde, po vzhliadnutí tohto seriálu sa s nimi môže rozlúčiť. Hoci v podstate depresívne, ale geniálne a realisticky napísané, spracované a zahraté. ()

Charon11

Hodně realistický miniseriál.Neskutečný chaos při útocích, špatné určování cílů, špatná rozhodnutí velení, nesmyslná rozhodnutí velení, lidské tragédie, emoce, čekání na boj, černý humor, bojové akce, nahlédnutí do zákulisí jednotky mariňáků, vztahy mezi neschopnými veliteli a mančaftem, problémy s logistikou, nutnost dělat těžká rozhodnutí, která mohou znamenat smrt vojáků, ale i statečnost, prostě tohle tam vše je a určitě ještě více než jsem napsal. Seriál jsem viděl s titulky, které je místy obtížné číst díky zkratkám US Army a jejich rozepisování :) Já byl uspokojen a milovníkům válečných filmů mohu pouze doporučit. ()

MkSallam

Sedmidílná návštěva válečného zpravodaje u mariňáků, která nabízí dost "jinačí" pohled na invazi do Iráku, takovou "jarheadovskou". To jest žádné politicky korektní CNN, tohle je nekompromisní pohled na četu lidí, která své činy dokáže velmi trefně reflektovat, jako "že za to co tady prováděj, by šli doma natvrdo sedět" a přitom stále pobíhají v tom šíleném kolotoči války, nekorektně hláškují, zpívají a střílí dokonce i do civilistů ("dostal jsi rozkaz, udělal jsi správně"). Není to žádná epika jako Band of Brothers, spíš takový pohled na menší jednotku (velmi dobrý tah vsadit hlavně na posádku kolem Icemana), ale rozhodně "must-see" záležitost, zejména pro lidi jmiž se líbil Mendesův Mariňák. Finální wake-up video u kterého vydrží jen úchyl Trombley těžce ruluje.... ()

mira007

Válka v Iráku maximálně realisticky - seriál na základě skutečnosti, kdy novinář Wright doprovázel průzkumnou jednotku v prvních dnech války při dobývání Iráku. Není to akčňárna ani boj v první linii ale zfilmování několika "běžných" dní ze života jednotky průzkumníků jako maličký střípek do mozaiky gigantické akce jménem Irácká svoboda. Je to fascinující vidět realitu jak se vede válka ( byrokracie, špatní velitelé, přemotivovanost zaválčit si, špatné zásobování atd.) ale jak je to reálné tak to bylo místy nudné. První dva díly mne moc do děje nevtáhly, ale jinak velice vyjímečné dílo svým způsobem. ()

kukentipla

O čem to je? Bez hmatatelnější dějové linie (tu válka stejně nemá) sledujeme počínání amerických průzkumných jednotek. Co já NATO? Pokud překousnete téměř neexistující hlavní dějovou linii (Tenká červená linie) a na válečný seriál méně akce (mnohem méně než v Bratrstvu neohrožených), čeká Vás neskutečná porce lidských charakterů (jsou zde snad všechny myslitelné). Seriál se z velké části zabývá rutinou moderního válčení (čekat, čekat a zase čekat) díky tomu jsou divákovy představeny události mimo bitevní pole (masturbace(ne úplně), rychlosrání, zpěv) . Chtěl bych zdůraznit, že tento seriál je neskutečně otevřený a nebere si servítky s kritikou americké armády a politiky. Mluva vojáků je dokonalou směsí frustrace a odcizení od běžné reality (kadence fuck je neuvěřitelná) A nakonec dialog jenž mě dostal (Vojín: seržante můžu sejmout toho psa? Seržant: Vojíne nejsme tu abychom zabíjeli psy. Jsme tu proto abychom zabíjeli lidi). ()

Nekgro

Bratrstvo neohrožených 21. století... Tahle série o válce v Iráku ukazuje, jak nesmyslná tahle válka byla. Nejmocnější armáda světa se pomalu oddělává sama "díky" pomateným rozkazům svých velitelů (Kapitán Amerika v tomhle jasně vede) a člověk žasne, co za magory se do armády dostane, viz. Tombley. Tohle se HBO zase povedlo... ()

JM87

Chvílama nudný, chvílama zajímavý, realistický... ale všímám si, že mě začíná unavovat jakási monotypnost všech seriálů z produkce HBO. ()

laFei

(Superpero Tak takhle nějak to tam nejspíš opravdu chodilo. Člověku zůstává rozum stát nad tím, že lidi jako Kapitán Amerika opravdu můžou někomu velet.) --> No můžou a celkem bez problémů :). V armádě je úplně normální, že šéfují gumy bez představy o situaci a jedinný kdo v tom má trochu jasno jsou bigoši, ale ty stejnak nikdo neposlouchá :). zkrátka F.G.U. (Fucked green up) - jednoznačně za 5*, seriál vynikající. ()

Kroupa

Úžasná, realistická a věrohodná nuda. Příběh nic moc, a to zcela úmyslně. Obtížně uchopitelné jazykově - kromě častého používání všelijakých zkratek je tu spousta jmen a spousta chlapů, kteří jsou si ve výstroji celkem dost podobní. Kdo je s kým v jednotce a pod čím velením jsem sotva zvládal. Ale představu o opravdové válce z pohledu pozemních jednotek jsem z toho má člověk dobrou. ()

kluk z Na

No ono v podstatě nejde o to, jak jsem se u toho bavil nebo nebavil. Jde o to jakej to na mě mělo dopad po dokoukání každýho dílu, natož toho posledního. A ikdyž nejde o to, jak jsem se bavil, tak vám říkám, že výborně. ()