Sonnik

Každý musí nést následky za své činy. Žánrově vyhraněné drama s klasickým průběhem, nevyhnutelným koncem a žádnými většími překvapeními musí stát na hercích. Studenti jsou výborní a Herr Wenger ještě lepší. Při jeho závěrečném proejvu mě mrazilo v zádech. Vlna má neskutečně silný odkaz umocněný velice emotivním závěrem. Při takovém skvělém zpracování úplně zapomenete na to, že některé věci trochu nedávájí smysl, a že přerod bandy puberťáků ve vykonstruovanou bandu fašistů je až podezřele hladký. Silné čtyři hvězdy. ()

Kamkon

Wow, tak tohle je fakt síla. Pořád si myslíte, že je to hra, pokus, prostě to není doopravdy. Ale kolikrát vás to strhne, stejně jako všechny zúčastněné. A takhle to vše začíná, spíš než u Bílé stuhy bych zde viděla kořeny zla. ()

Mrkvič

Nádherná ukázka diktatury. Krásně to začíná úsměvy studentů, že něco takového v současném Německu není možné. Potom už jsou hezky vykreslovány všechny problematiky vedoucí k zoufalému přechodu lidí k podobnému zřízení. Konec skvěle graduje a podrthuje vše do té doby zobrazené. Jediný problém mám v tom, že je to celou dobu tak čitelný. Celou dobu film nedokáže strhnout. Aspoň že ten konec i přes svou čitelnost je tak strhující a dramatický. ()

Jizni Tlapa

Jsem rád, že jsem měl tu čest, a možnost nechat se "ošplouchnout" tímto filmařským unikátem. Díky Vlně si mohu zanechat uspokojivé vzpomínky na německou kinematografii a režiséra (odpadních Holek co to chtěj taky) D.Gansela. Velmi věrohodné herecké zachycení lidské mentality, která je vždy manipulovatelná, jen je třeba jí správně uchopit. Velmi zajímavý hudební podkres. A však problém č.1 jsem měl s vysokorychlostním "zblbnutím" všech zúčastněných, ale budíž. NACH EINER WAHREN BEGEBENHEIT! Budu věřit. Problém č.2 mám s tím, že někde vnitřně cítím, že tak úžasný námět šel zpracovat (hlavně v hysterických momentech) ještě mnohem lépe. ()

LiborGondek

Výborný!! Film natočený podle skutečné události. Film, který přesně ukazuje nárůst fanatismu krok po kroku. Film, ve kterém se lidé dozví, jak to asi bylo s nástupem Adolfa Hitlera. Obyvatelé Německa nebyli zlý, stejně tak jako studenti z této školy. Pouze následovali extrémně charismatického vůdce, který jim slíbil, že budou napraveny křivdy. Který slíbil, že vyvede zemi z krize, atd. A co je nejdůležitější, tyto sliby splnil. Řadový nacisté byli ve většině případů jen zmanipulovaným davem, který vůbec nepřemýšlel o tom, co dělá. Pouze následovali většinu a možná se také báli z davu vystoupit. Že tyto obavy byly oprávněné, ve filmu také uvidíte. Učitel Wenger nechtěl zajít tak daleko, určitě nestál o novodobé Hitlerjugend. Bohužel se to, velmi mírně řečeno, zvrtlo. Nakonec položím otázku, opravdu je dnešní svět tak vyspělý a poučený z předchozích chyb, aby se jakákoliv diktatura nemohla opakovat...? Člověk je vlastně velmi primitivní tvor. ()

hallelluja

Škola hrou. (pozn. filmovo slabučké, otrasne zahrané, "psychologické pochody" postáv sa ani v najmenšom nevymknú šablóne, ktorú majú predstavovať - trendy učiteľ vs. učiteľský suchár, dieťa milované vs. ignorované, slušňák vs. anarchista etc. A PREDSA... moja vnútorná harmónia je rozhodená a zaspávam s hlavou plnou otázok... Ľahko to súvisí s filmom a tiež tým, že župné voľby vo vedľajšom kraji vyhral neonácko Kotleba.) ()

plechulka

Podlehnutí studentů "kouzlu autokracie" vidím trochu moc rychlé (na to, že byli žáci stále v kontaktu s okolím - experimenty tohoto typu fungují a vždycky fungovaly hlavně v izolovaném prostředí - vojenské posádky apod.), ale v podstatě uvěřitelné... Bohužel je dav snadno manipulovatelný a zneužitelný .... ()

Gothar

Výborný film, ktorý ma veľmi prekvapil. Nič som si o ňom dopredu nezisťoval a o to viac ma potešil. Veľmi dobrá kamera, strih, soundtrack, ale aj herci a hlavne scenár. Pôvodne som si myslel, že priebeh experimentu je nereálne rýchly, potom som si prečítal o reálnom experimente z roku 1967 a ukázalo sa, že v skutočnosti to prebehlo rovnako rýchlo, čo ešte viac umocnilo záverečný dojem z filmu. 90 % ()

honza7

Brouzdal jsem starým hodnocením a postupně přehodnocoval, když jsem narazil na tento film. Na to, že jsem na něm byl se školou, jsem si řekl, že jej shlédnu znova a případně přehodnotím. Výsledek je takový, že odmítám ubírat byť jedinou hvězdu. Při pročítání komentářů jiných, jsem si kladl otázky a sám si i odpovídal. Pokud někdo tento komentář přečte, třeba i on přehodnotí svůj názor. Příběhy podle skutečných událostí zbožňuji. Co ostatní sledující komentují negativně, jsou dlouhé rozhovory údajně o ničem. Koukněte na ten film znova a řekněte mi, opravdu vám přijdou o ničem? Každý rozhovor má svůj cíl, a ikdyž se může stát, že soukromý život učitele nemusí nikoho zajímat, tak přece i on si musel několik věcí uvědomit, nebo zjistit. Je zde krásně vyzobrazena spolupráce členů jednotného "kultu", sociální vyčlenění ostatních skupin, ač to mohli být v minulosti nejlepší kamarádi, a proces náborování nových tváří, kdy se z třídy o cca 15 lidí stane za týden armáda zfanatizovaných lidí, kdy jich je cca 100. Tento film by se měl promítat povinně už na základních školách, aby si každý uvědomil důsledky zfanatizování, fašismu a vůbec celé autokracie. Ať si každý sáhne do svědomí a odpoví si na otázku: "Neuvažoval někdy někdo o podporu a ovládání celého davu?" Kdo odpoví ne, tak kecá. Ovšem po shlédnutí tohoto filmu každý nejspíš přehodnotí svůj názor a uvědomí si důsledky a činnosti lidí, které za sebou nese a nejdou uhlídat. Za mě geniálně naučný film a skvěle zpracovaný. P.S. - s čím souhlasím, tak učitel opravdu vypadá jak bývalý SSák :-D nicméně možná to byl účel, aby filmu dodal vůdcovského ducha. ()

LUKICKK

Na tenhle film jsme se měli podívat jako úkol do školy a kupodivu jde o dobrý snímek. Sice nechápu, jak by se tohle v realitě mohlo stát, ale je to cool podívaná. ()

BS

Až děsivě reálně vyhlížející představa o zfanatizování davu... Zpočátku vše vypadá jen jako film o dědictví minulosti a jejím vlivu na současnou generaci vyrůstající v SRN. Děj se ale rychle přesune k popisu vytváření fanatického davu na fašistickém základu (ikdyž "jen" na střední škole) a k tragickému konci (to vše až v příliš zběsilém tempu, neříkejte mi, že se dá vytvořit takový kult za pouhých pět dní, pokud ano tak se začínám strachovat o naši budoucnost)... Velmi silný film a jasných pět!....Btw pro milovníky hudby: soundtrack je také velmi kvalitní, ve většine případů jde o kytarovky či německou elektronickou tvorbu (která mě díky tomuhle snímku docela zlákala). ()

Lomy

Otázka: "Je v dnešní době možné nastolit diktaturu?" Odpověď: Jednoznačná. V současné době se tato odpověď možná někomu jeví absurdně, ale Die Welle názorně ukazuje, i když poněkud schematicky a zjednodušeně, jak může nástup autokracie vypadat. Třeba prostřednictvím jednoho školního experimentu. Stačí jen vhodit semínka do vhodného prostoru, kde zapustí tuhé kořeny, které už se jen těžko likvidují a navíc, nikdy už se to zcela nepodaří. Tu sílu vše zastavit nenalezne ani hlavní strůjce, který, zde v roli kantora, spíše nevědomky "Vlnu" v takovém rozsahu uvedl do chodu. Film se silným námětem a s neméně silným závěrem, který mohl snadno působit směšně. Naštěstí se tak nestalo.. Hodnotím 4 a půl. ()

Teebo

Při sledování Die Welle si nelze nevzpomenout na o rok starší estonský počin Klass. Při závěrečných titulcích mi hlavou běhaly úplně stejné myšlenky. Buď jsem ten scénář nespolknul a kroutil u filmu hlavou právem; anebo je má důvěra v lidi okolo nás přehnaná a pak bych mě přidat minimálně další hvězdičku. Uh, pevně doufám v první možnost, média se mě poslední dobou stále snaží přesvědčit o té druhé. 3/5, forma filmu celkem solidní. ()

T-pack

No určitě film k zamyšlení. A že mě nutil přemýšlet. Přišlo mi to jako film, ve kterém se nedalo stranit nikomu. Alespoň já nemohl. Jediná přemýšlející tam byla nakonec ta holka, ale něco mi na ní stejně vadilo. Učitele mi líto bejt nemohlo, protože se taky nechal vlnou unést a kdyby nedostal ty vnější podněty, tak to asi taky nestopne. Zbytek jsou jen fašistická hovada, nepřemejšlející německý puberťáci. Nevím jak to bylo doopravdy, film každopádně napínavej a krutej. Pravda, bylo to trochu popohnaný a nakreslený, ale předpokládám, že jinak by to mělo tři hodiny. ()

danoo

„Kúlový a supersociologický" snímok neprinášajúci žiadne endemické germánske nóvum do problematiky totalitnej spoločnosti (naopak, celý časom mal pocit, že pozerám niečo americké) - tvorcovia chcú priblížiť spomínanú tému väčšinovému mladému divákovi, ale robia to s ošúchanou prvoplánovitosťou, čo mi je nesympatické hlavne v závere. ()

gjjm

Normálně to nedělám, ale napřed se zastavím u dabingu, se kterým jsem tento film omylem viděl (i když, vzhledem k tomu, že originál je v nejodpornějším myslitelném jazyce jsem asi o nic nepřišel) - kupodivu nedopadl tak tragicky, jako jinak dopadá téměř vždy, mimo jiné jistě i díky i nad očekávání skvělému dabérskému výkonu Ivana Trojana v hlavní roli - pro role diktátorů má tento herec neuvěřitelný talent. ||| Film o týdenním školním projektu, majícím vysvětlit žákům klady demokracie. Oblíbený učitel Wenger (a zase - proč všudam cpou oblíbené učitele?) má dělat školní projekt o autokracii a rozhodne se studentům takovou malou školní pokusnou totalitu předvést. Jejich organizace se nazve Vlna a má vše, co má správná organizace mít: logo, pozdrav, uniformu, nepřátele a především vůdce. Projekt se mu ale začne mírně vymykat z rukou a dojde k ... Hodně neobvyklá analýza totalitního systému na prostředí, které je už sice velmi otřepané, ale v kombinaci s tématem působí inovativně a je zpracováno velmi nadprůměrně. Ale ještě jsem se nezmínil o konci. Označil-li jsem kdysi za nejpřekvapivější a nejgeniálnější konec kingovského thrilleru Mist, je tomuto snímku Vůdce vážným konkurentem. Po pravdě, nedokážu si představit depresivnější a tragičtější závěr. ||| Přes mírně násilně popsané poměry ve škole (i když jsou docela reálné), přestože osobní život postav má až rušivě velkou úlohu, a především přesto, že (spoiler) přerod Vlny ze školního projektu na obecné hnutí je v tomto pojetí zcela nelogický (endspoiler) a Vlně chybí ideály a myšlenky,což je nezbytná podmínka, přesto všechno, se mi pojetí filmu hodně líbí. Film není technicky nijak geniální ani svým pojetím a zpracováním nepatří do zlatého fondu světového filmu. Přesto je to rozhodně hodně nadprůměrná studie totalitalitarismu i školství, o který by byl svět podstatně ochuzen, kdyby nevznikl. ()

neoBlast

K čemu je nesmírně atraktivní a zajímavý námět, když celou stopáž přemýšlím, že je Vůdce hloupý a nereálný (ačkoliv prý údajně založen na skutečných událostech)? K čemu slušná gradace děje a kvalitní audiovizuál, když nám režisér nabízí pouze průměrné herce a spoustu nesmyslných situací? Škoda, že scénář příliš tlačí na pilu, až moc často divákovi exaktně vykládá co se rojí hlavami studentstva a snaží se být zbytečně moc složitě komplexní (celá linka okolo "odboje" Stop Die Welle). Šlo to všechno provést méně výrazněji, minimalističtěji a hlavně lépe. 60 % ()

lennyd

I když by učitel Rainer Wenger (Jürgen Vogel) radši vyučoval svoji oblíbenou anarchii, předmět mu přebere jiný učitel, a na Rainera zůstane týdenní kurs autokracie. Hned v první hodině po diskusi s žáky, otevře otázku (pro německé studenty velmi ožehavou) - je v dnešní době v civilizované společnosti možný nástup diktatury? Nebo se ze své minulosti Německo poučilo. A tak Rainer vyzkouší v rámci předmětu jeden malý pokus - pokusí se svými studenty vytvořit studentské hnutí, poeticky nazvané Vlna. Už po pár dnech se ale ukazuje, že touha studentů někam patřit, být členem komunity, může vést úplně někam jinam, než Rainer zprvu zamýšlel... Stejně tak jako Das Experiment, který mne nadchnul, tak i Náš vůdce (Die Welle) se na první pohled tváří velmi nenápadně, aby se už po pár minutách rozjel ve film, na který se nezapomíná. Cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly, které se ale v těch správných rukou (bez jakéhokoliv vědomí zúčastněných) můžou velmi rychle zvrhnout ve skutečnou diktaturu. Na malých příkladech film skvěle ukazuje, jak je možné drobnými změnami (místo vojenské uniformy zavést uniformu v moderním stylu, dříny a košili) způsobit, že všichni zapomenou na svoji historii, povahu i šlechetné cíle. Tento snímek rozhodně řadím do své filmové klenotnice!! ()

ywo666

Slušná vec. Film bavil. Téma zaujímavá. Herecké výkony na Nemcov solidné. Záver trochu nezvládnutý, ale inak dobré. 80% ()

Jazzzz

Geniální učitel, který bohužel nevěděl kde končí učení a začíná manipulace a mystifikace svých žáků. Dal do toho tolik až to mělo vliv na jeho osobní život. To by se nikdy stát nemělo. Nevěřím tomu, že tento experiment by se dal s větší úspěšností aplikovat znovu. Síla davové manipulace je ohromná, ale... Ale možná... Anarchismus, fašismus - extrémy... Asi je opravdu jediné řešení hledat kompromis. Avšak kompromis přináší ústupky ze všech stran zatím co autokracie ústupky dělat nemusí. V jaké společnosti bude víc šťastných lidí? Nad tím raději nechci přemýšlet - opravdu hodně silný film, který je umocněn típ, že jde o film dle skutečné údálosti... Snad jen, že uniforma je sice nástroj k odstranění rozdílů, ale v uniformě je člověk stále jedincem a osobností - jen slabé osobnosti se nechají podmanit. Věřím, že - a ve filmu to bylo vidět - ne každý chce zapadnout do vyjetých kolejí. Jen krátce k provedení filmu: opravdu velmi zrychlené a zjednodušené zovcovatění velké skupiny studentů, malý důraz na geniálního učitele, málo rozpracované blablabla - na to si tu všichni stěžujete - já si naopak myslím, že nic z filmu vyškrtnout nejde a prodlužovat ho by dle mě bylo zbytečné - za 5 a to ještě o krapet lepší než Výchovný tábor, na který jsem se dival včera... :-) PS - podívejte se na fotky - ona fotka anarchistů versus vlna - dvě uniformované skupiny... ()