Režisér Borata a slavný politický komentátor a komik Bill Maher, který se nikterak netají svým názorem, že náboženství je porucha myšlení a brání lidem používat selský rozum, spojili své síly a natočili dokument Religulous (spojení slov „religion“ a „ridiculous“), v kterém navštěvují slavné náboženské destinace, vedou rozhovory s věřícími z různých náboženských skupin a snaží se formou satiry dokázat, že organizované náboženství je zdraví a mozku především smrtelně škodlivé. (kiddo)

IMHeS

"Náboženství je nebezpečné protože si díky němu lidé myslí že, mají na všechno odpověď", "Jediný správný přístup k velkým otázkám není arogantní jistota, ten znak náboženství, ale pochybnost. Pochybnost je skromná. A lidé musí být skromní, když uvážíme, že dějiny lidstva sou jen jeden průser za druhým" *****!! Perfektně mentálně zralé. ()

Slaviator

Tak předně dokument hodně vytrhává z kontextu a střihá kdy se to hodí. Další věc je, že většina lidí s kterýma diskutuje jsou nějací vidláci ze středozápadu, kteří si neviděj za špičku nosu. Udělat komedii o náboženství je lehká práce, stačí pár hodin s ruční kamerou v kostele někde v Texasu, rozhovor se Sarah Palinovou nebo předčítat z bible, ale v dokumentu by měly zaznít lepší argumenty a taky se hned nevysmát každý obhajobě bible (je to sice vtipný, ale moderátor by měl zachovat "ano, Váš názor je vskutku zajímavý" tvář). Maher by nemohl učit ve zvláštní škole, na ty pomalejší se musí taky pomalu a ne se smát když si slintaj na papuče. Pobavilo, ale to, že podobná sorta věřících z dokumentu sou buď retardovaní, nebo vychcaní sem už věděl. Náboženství šlo "zprznit" ještě líp a na úrovni, zaslouží si to. ()

Mickel

Dnes je velice jednoduché vytvořit z náboženství satiru a nechat dál lidi věřit, že jsou z opice. Všechny svaté knihy jsou pečlivě přepisovány po staletí, aby právě ovládaly masy a odvrátili nás od jednoduché pravdy. Už jen například biblický bůh káže nezabiješ a pak v několika pasážích káže lidem utratit zvířenu, ale bylo tomu tak i v originále?? Kdo z Vás tohle může vědět?? NIKDO.....Jak se říká, největší lest ďábla je přesvědčit ostatní o tom, že neexistuje. OPRAVDU lidi věříte, že náš praděda byl opice, která ani nevěděla, že má ruce a nohy?? A teď tu jsme my s koblihou, pračkou a lístkem do divadla.......přemýšlejte sami a nevěřte NIKOMU nic. ()

qwertasip...

Základní myšlenku o náboženství sdílím s Billem Maherem a o těch, kteří věří pavědám (třeba astrologii a numerologii), horoskopům nebo v nějakého boha (záměrně píšu malé B), si myslím své (tři tečky, konec)… V zachování objektivity přesto musím podotknout, že je to poněkud jednostranně natočená a sestříhaná záležitost, která nedává příliš prostoru pro protiargumentaci (i když podle mne je vlastně jakákoliv argumentace zcela zbytečná - dokazovat existenci boha je stejně smysluplné jako vyvracet jeho existenci). Není to ani tak vtipné, jako spíše smutné. Nechci SPOILovat, nicméně by bylo trestuhodné nezmínit alespoň tři perličky, které zde zazněly, a opravdu nad nimi zůstává rozum stát: „Nikdy jsem nevěřil v Boha. Pak jsem jednou ale měl žízeň, vystrčil jsem hrnek z okna a přál si déšť. A za deset sekund opravdu začalo pršet, od té doby věřím na zázraky.“ ... „Evoluce je blbost, v Bibli se to píše jinak.“ ... „Bůh existuje. Vím, že je to pravda, protože ho cítím všude kolem sebe.“ ... OMG, Lucie měla pravdu - Středověk neskončil středověk trvá… ()

tomino28

"Grow up or die" Tato věta řečena na konci tohoto dokumentu naprosto přesně vystihuje realitu dneška. Nejdepresivnější na celém dokumentu je vidět, jak jsou všichni věřící, které Bill Maher konfrontoval, slepě přesvědčeni o své pravdě a žádný protiargument (ať je jakkoliv silný a logický) je nemůže přesvědčit o opaku. ()

ZG2013

Bill Maher navštěvuje lidi, kteří slepě věří v nějaké náboženství a zpochybňuje jejich hloupé argumenty. Dále upozorňuje na nebezpečnost těchto náboženství (především islámu) a nabádá nás ke změně, dokud je čas. Do rozhovorů zpětně vkládá záběry, kterými zesměšňuje tyto lidi, což nám může připadat vtipné, ale obětem jeho vtípků už ne. Tento film je nebezpečný pro věřící. Pokud jste duševně zdraví, tak vás tento film odvede od víry v náboženství. Bill sice bere lidem víru, ale bohužel nenabízí něco jiného. ()

iraven

Trochu mi to připomnělo pořad "Nikdo není dokonalý", akorát je to asi míněno vážně. Čeká snad autor, že mu někdo z těch pouličních idiotů odpoví tak rafinovaně, že mu šokem upadne mikrofon a stane se z něj na místě křesťan / muslim / žid? Kdyby někdo natočil podobně laděný film o nevěřících, bylo by z toho hned halo. Trochu mi to připomíná jednoho našeho profesora z VŠ, který měl ve zvyku nechávat studenty na zkoušce povídat nesmysly a rozvádět je tak dlouho, dokud jim samotným nedošlo, že melou blbosti. A náramně se u toho bavil. Podobně jedná i autor. Já bych se u tohoto filmu také byl býval velmi bavil, pokud bych nevěděl, že ho spousta lidí bude brát jako dokumentární film se vší vážností a tak ztratí veškerý zájem o získávání dalších informací o jednotlivých náboženstvích. Jako vhodné doplnění doporučuji film "Ježíš je normální". Tam je zase jiná sorta blbů. ()

Merenre odpad!

I jako zapřísáhlý antikřesťan, ne-li přímo antikrist, se musím zastat svých úhlavních nepřátel, protože mám na rozdíl od autorů tohoto díla ještě nějakou úroveň, hrdost a čest. Nazývat tuhle propagandistickou blamáž dokumentem - no tedy... ale co se dalo ostatně čekat od někoho, kdo režíroval Borata. ()

Goumen

dobře zpracovaný dokument, který sám nenabízí odpovědi (a za to jsem rád) ale zpochybňuje celkově náboženství a víru. Používá k tomu argumenty vycházející ze zdravého rozumu, se kterými v podstatě souhlasím ()

PeteBuck

Nikdy som sa na žiadnom dokumente tak nenasmial. Bill Maher je týpek. Zároveň som pri žiadnom dokumente netŕpol tak ako tu, lebo už-už som si myslel, že mu dá niekto po papuli. Ten chlap mi hovorí z duše. A všetci tí, ktorí sú na tento dokument nasratí, by sa mali nad sebou zamyslieť. Čo serie všetkých veriacich, že tu nejaký chlap vykrikuje, že neverí v cirkev (pozor, nie v Boha) a že náboženstvo je extra pochybná vec? No tak má svoj názor a potrebuje to povedať. A ešte k tomu si týmito komentármi zarába na živobytie. Do prdele, no a čo? Ak by boli všetci veriaci tak úžasne duchovne založení, tak ich niečo takéto nemôže vyviesť z miery. Bill, máš moje sympatie. Ak sa zaoberáte náboženstvami, ktoré vznikli pred nástupom Kresťanstva a pred nástupom Judaizmu, prídete k mnohým zaujímavým zisteniam, ktoré sa dosť odlišujú od toho, čo sa oficiálne propaguje. To je ďalšia strana tohto dokumentu, ktorý je nielen vtipný ale aj zaujímavý. Viem to, študoval som archeológiu a históriu a pohanské náboženstvá boli oblasťou, kde som sa pohyboval. Nepotrebujem Zeitgast ani Billa Mahera, aby som poznal tieto nepohodlné fakty (teda pre mnohých určite), ale je fajn, že aspoň niekto to povie od pľúc a nahlas. Všetkým urazeným, neprajníkom Billa Mahera, ťažko dotknutým odkazujem toto: "Wake up, motherfuckers! ()

oSiSko

Tento človek vidí na náboženstve presne to, čo ja plus dokáže viezť fundované diskusie na túto tému keďže má o tom veľa načítané narozdiel odomňa. To robí tento film úžasným, diskusie s veriacimi, ktorí proste nemajú odpovede a tým jasne dávajú najavo, že veria v niečo o čom nič nevedia a presne ako Bill povedal :" "Faith means making a virtue out of not thinking. lt's nothing to brag about. And those who preach faith and enable and elevate it are our intellectual slaveholders, keeping mankind in a bondage to fantasy and nonsense that has spawned and justified so much lunacy and destruction.". Skvelý film. ()

Drakersss

Tenhle dokument přesně popisuje to jak je náboženství (kterékoliv) naprostá blbost. Mohu doporučit hlavně nevěřícím protože si určitě přijdou na svoje ale také věřícím kvůli otázkám které jsou v dokumentu kladeny. Jelikož jsem nevěřící tak jsem si dokument užil a celkově mám velmi dobrý pocit kvůli jeho nesmírné zábavnosti...teda jak pro koho, ale také proto že nutí k zamyšlení. Hned po zhlédnutí jsem hledat kteří slavní herci v boha nevěří a dokonce se hlásí k ateismu např. Brad Pitt, Keanu Reeves, Nick Frost, Simon Pegg a je jich daleko více. Vůči věřícím absolutně nic nemám ale všeho s mírou, svět by byl daleko klidnější nebýt náboženství. ()

jackalsc

Čistá komedie s dokumentárními prvky a pravdou na závěr. Bill Maher má parádní otázky, vtíravé, většinou lidi zesměšní a to právem. Výborná práce se střihem. Perfektně vkládané pasáže, které jsou dokonale zeditovány, bez nich by to nebylo ono. Bývalý kněz před Vatikánem byl nejlepší :D Bill Maher zde sice střílí, ale pokaždé vedle, nakonec začnou střílet spolu. Pak tu máme rabína s jeho,, Let me finish". Senátor který vám řekne,, You dont need to pass IQ test to be a senator" a následuje naprosto parádní záběr na jeho pomalu měnící se výraz, kde přesně víte co si v hlavě říká(,, God, what have i just said? Now they know") :D Komedie opravdu nemusím, ale u tohoto jsem se smál jak už dlouho nepamatuji. Zajimavé je potom číst tady ty komentáře s hodnocením odpad od silně věřících, kteří hlásají, že si Bill Maher vybírá hlupáky a nikoho chytrého. Docela by mě zajímalo jak by ti chytří věřící na to teda argumentovali, a jo vlastně :D ()

Sharlis

Ano dokument je (ocividne) logicky, ale asi po 30minutach je to stale to iste... Bill Maher niekam pride a niekto mu porozprava o Jezisovi a on mu potom dava otazky "na telo", aby ten dotycny vypadal co najviac ako idiot. Dal som to asi do polovice, ale potom ma to uz hrozne nudilo, kvoli stereotypnosti. Humor tiez slaby. ()

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010