Psycho (1960), nejslavnější film Alfreda Hitchcocka, by možná nikdy nevznikl – nebýt režisérovy umanutosti a neskonalé trpělivosti jeho spoluscenáristky, střihačky a manželky Almy Revilleové... Věhlasný mistr napětí se na konci padesátých let potýká s nečekanou situací. Jako režisér začínající v němé éře zvládl bez větších problémů přechod ke zvukovému filmu a po úspěchu ve Velké Británii opanoval i Hollywood. A teď, přestože jeho nedávné snímky Okno do dvora (1954), Muž, který věděl příliš mnoho (1956) a Na sever severozápadní linkou (1959) byly kasovními trháky, posílají ho filmoví kritici do důchodu a hollywoodská studia vidí ve jméně Hitchcock jen tiskárnu na peníze podle osvědčených námětů. Ambiciózní režisér se proto rozhodne přejít do protiútoku a chystá adaptaci Blochova románu, který přejímá skutečný případ sériového vraha a kanibala Eda Geina. Od rozporuplného projektu ovšem dávají hollywoodští producenti ruce pryč a Hitchcock tak musí zastavit vlastní dům. Už od začátku natáčení ale nejde nic podle plánu: jeho žena a spolupracovnice Alma se věnuje jinému scénáři, režiséra přepadávají staré úzkosti a navíc ho ve snech navštěvuje samotný Ed Gein... Životopisný snímek Hitchcock je režijním debutem scenáristy Sachi Gervasiho, inspirovaný odbornou publikací Stephena Rebella z roku 1990. Na pozadí příběhu o natáčení filmařova nejúspěšnějšího titulu, thrilleru Psycho (1960), se tvůrci soustřeďují na zvláštní a láskyplný vztah Alfreda Hitchcocka (1899–1980) a jeho manželky Almy Revilleové (1899–1982). Alma byla Hitchcockovou nejbližší spolupracovnicí a podílela se jak na jeho scénářích, tak na střihu. V době natáčení Psycha byli svoji už více než 30 let, když se ale Alma rozhodne vystoupit z „Hitchova“ stínu, není vůbec jisté, že to jejich manželství unese – tím spíš, že Hitchcock není schopen zvládat svou chorobnou fixaci na blonďaté protagonistky. Mimo ústřední dvojici s Anthonym Hopkinsem v roli sarkastického a zhýčkaného Mistra a Helen Mirrenové jako jeho sebevědomé a zároveň ohleduplné a obětavé manželky se objevuje i řada tehdejších hollywoodských osobností, například Janet Leighová (Scarlett Johanssonová) nebo Vera Milesová (Jessica Bielová). (Česká televize)

Daxus

Hitchcock mi celou dobu silně připomínal Churchilla, čím měl mé sympatie zajištěny. A. H. změněný k (ne)poznání a hrající A. H. se zjevnou chutí mi sedl a ačkoliv film ani nepoodhalil Hitchcockova génia a novátorství, ani neukázal nic moc z natáčení přelomového Psycha, bavil mě a až na pár zdlouhavých scén měl drajv i když byl vlastně o ničem ...:) ()

Solverino

Jedna hvězda za retro, jinak bohapustá nuda. Obdivovatelé pana Hitchcocka a milovníci životopisných filmů si mohou jednu hvězdu přidat. Ani jsem to nedokoukal, usnul jsem. Takovej to byl vodvar! ()

phasek

Čím to je, že v poslední době koukám na samý filmy s dědkama. Asi stárnu a dědci mají super hlášky, nebo mám dědkovský období. Každopádně tenhle dědek byl asi dobrej, ne-li jeden z nejlepších dědků vůbec. Asi to dopadne tak, že si dědka Hopkinse přidám do oblíbených, protože za tento film si to opravdu zaslouží. Skvělý výkon, na který se musel jistě pěkně dlouhou dobu připravovat a nastudovat chování jinýho, neméně zajímavýho dědka. Jo a Helen Mirren, asi jako vždy perfektní. ()

petrik11

Čakal som viac, Hitchcock v podaní Hopkinsa je nesymatický, naozaj vyzerá ako nejaký sportsman, čo to prehnal s anabolikmi a každú chvíľku nám uletí smerom k slnku či k hviezdam. No áno, pozrieť sa na to dalo, ale pripadalo mi to ako akési povrchné. ()

curfew77

Lahodná konverzačka v dokonalém stylu šedesátých let s báječným hereckým triem Hopkins-Mirren-Johansson, při které se dozvíte spoustu věcí o slavném podivínovi na režisérské židli a natáčení proslulého hororu. Místy velmi vtipné, místy velmi emotivní, snad jen ta autorská manýra s Hitchcockovými sny a vizemi mi tam neseděla, čisté vyprávěcí retro by se mi líbilo víc. Jen těsně pod pět hvězdiček a přesvědčivých 80 %. A mimochodem, poprvé v životě jsem viděl sedmašedesátiletou dámu být hned v několika filmových scénách (mimo jiné v plavkách či podprsence) naprosto přirozeným a nevyumělkovaným způsobem sexy - můj obdiv k Helen Mirren po KRÁLOVNĚ znovu o něco narostl. ()

Riff_Raff

Nádhera! Skvělí herci! Hitchcockovský film, závěrečná znělka, možná jsem čekal víc, trochu mi přišlo, že postavu A.H. malinko rozšířili, tělesně, protože ve skutečnosti mi jeho tělesná schránka, nepřipadala tak robustní. Na druhou stranu, zamyslel jsem se nad tím, že je strašná škoda, že nezískal žádného oskara, protože jeho filmy, byly geniální. Miluji jeho filmy, dnešní horory, dají li se tak nazvat filmy této doby, ve mě nevyvolávají tolik emocí a strachu, jako právě zmíněné Psycho nebo Ptáci, atd.. Zkrátka a jednoduše jsem nadšený, film mohl být malinko realističtější, obsáhlý, než jen tato verze, ale tak už to prostě chodí, my diváci máme mnohdy rozdílnou a lepší představivost, než daní scénáristé a režiséři, bohužel jimi nejsme! Možná bohu dík! :-)) ;-) ()

DaleCoper

Jako televizní film snad jako celovečerák do kin ale už tak ne. Taky mne mrzí že větší prostor nedostala postava Scarlett Johansson i když chápu že film se zaměřil hlavně na Hitchovo manželství. Jinak nic nového Hitchcock nepřináší. Že manželský život s umělcem není lehký není žádný velký objev. Radši si dám samotné Psycho nebo Vertigo. ()

ondey

Hitchcock žije! Anthony Hopkins dokázal dokonale přivést slavného strašidláka zpět. A Helen Mirren ukáže, jak strašný muselo bejt s takovým člověkem žít. Holt, umělci. Navíc scény ze zákulisí Psycha jsou neodolatelným fetišem pro filmový fanoušky :P ()

Marrow

Tohle není o Hitchcockovi, to je o komplikované tvorbě Psycha. Hitchcock není legendou jen díky jednomu byť průkopnickému filmu. Anthony Hopkins a Helen Mirren jsou skvělí jako vždy. Bohužel ničím jiným film nenadchne. ()

Guran

Pěkná oddychovka o jednom z největších filmařů všech dob. Zakladatel hororu - Alfred Hitchcock. V tomto filmu se dozvíme, jak probíhalo natáčení nejznámějšího hororu Psycho, čím vším si musel Fred projít, aby uspěl. Anthony Hopkins ho hraje brilantně. Nicméně takový snímek o světové osobnosti mohl být delší, než 98 minut. Čekal jsem ještě o kapku víc, ale jinak pěkný film. ()

adamix

Moc zaujímavý film o práci a súkromí filmového veľmajstra Alfreda Hitchcocka. Dosť dlho som si kladol otázku, že či dokáže Hopkins zahodiť tvár starého Hannibala a výborne zahrať rolu slávneho režiséra. A musím priznať, že to hral fakt dobre. Dokázal skvelo zahrať Hitchcockovú mimiku a takisto nám dokázal odhaliť ten jeho skrytý humor. A takisto aj jeho smutnú stránku. Takže hlavný herec vynikajúci. Hellen Mirren v roli jeho manželky Almy je rovnako dobrá a k filmu jej príjemná tvár pasuje. No a máme tu krásnu Scarlett Johansson, ktorá vie vždy okúzliť svojimi rolami. Takže musím filmových tvorcov pochváliť za úžasné herecké obsadenie. No a potom si už film ide svojou cestou, a to svojím ľahkým dejom. Dej je bezpochyby dobrý. Najprv treba nájsť distribútorov na nový film, peniaze, ľudí a hlavne skvelé nápady. Tak, ako má Hitchcock veľké starosti nakrútiť film, ktorý by mal byť zo všetkých strán a uhlov dokonalý, má aj veľké starosti doma s manželkou. Takže dej je ok. Kostýmy by si zaslúžili oskara, lebo na modernú dobu boli fakt vynikajúce. A takisto aj prostredie, ktoré sa snaží zachytiť dobu šesdesiatych rokov. Takže film je skvelý, ale má malú chybičku. Chýbalo mi tam viac scénok z filmárskeho zákulisia. Vo filme je viac scénok z Alfredovho súkromného života, než práce. Berte si príklad z filmu Ed Wood :). Ale inak všetko v pohode. Príjemný večerný film, pri ktorom si zaspomíname na starý kultový horor Psycho. U mňa 80%. ()

kubilov

"A jste si tím jistý? To není váš styl." "A o to tu přesně jde, drahoušku." Poměrně podrobný popis událostí přibližně jednoho roku mezi uveřejněním Na sever severozápadní linkou a Psychem, přičemž se glosuje a znovunatáčí Psycho a jsou vyobrazeny časté schůzky s etickou / cenzorskou komisí, přes kterou se musel tlačit skoro každý kontroverznější záběr, což je úplně skvělý, ale na druhou stranu se film až přespříliš věnuje v tu chvíli krizí procházejícímu manželskému soužití velkého Alfreda a jeho ženy Almy. V hlavní roli září pětasedmdesátník Anthony Hopkins, který si tak ke své bohaté filmografii, kdy hrál například Richarda Nixona nebo Ptolemaia, přidal i jednoho z nejslavnějších režisérů všech dob. A nutno podotknout, že se jej zhostil vynikajícím způsobem. Navíc můžeme vidět Scarlett Johansson v roli ikonické platinové blondýnky Janet Leigh a Jessicu Biel v roli neméně slavnější Very Miles. Přesně na hranici mezi 3 a 4*, pro náklonnost k Alfredovi však zaokrouhluji nahoru. ()

Andreas17

Film jako takový ničím nepřekvapí, nemá spád a do paměti se moc nezaryje. Herecky je však zvládnutý skvěle a přeci jen je to životopisné dílo o jednom panu mistrovi, což zvedá tento film z podprůměru výše. Avšak zábavy a nějakého napětí tu také tolik není, proto volím nižší hodnocení. filmově ** | herecky *** ()

SAINTS

Na filme mi vadilo gyčove ponatie manželskeho vstahu Hitchcocka a jeho ženy.Pochvalu si zasluži A.Hopkins ktory majstra hororu zahral presvedčivo.Celkovo je tento film obyčajnym značne bulvarnym komerčnym filmom bez velkych ambicii. ()

Renie42

Jelikož jsem netušila, co si večer pustím za film, v televizi dávali toto. Nejsem fanoušek takovýchto filmů, ale zvědavost mi nedala, tak jsem se na to podívala. Jako že bych z toho byla extra nadšená, to říct nemůžu, ukazovalo to praktiky natáčení filmů (buhví, jestli je to aspoň částečně pravda). Abych pravdu řekla, tak mě pobavil konec, kde jaksi říkal, že bude hledat nějakou inspiraci pro další film a šup, ptáček přistál na rameni. Pro mě je to ten typ filmu jednou a stačilo. ()

subic

Anthony Hopkins, Helen Mirren, Scarlett Johansson, toť parádní sestava na plátně. Aneb jak jsem točil film Psycho. Velmi pěkně udělané, ale na 4 frčky to není, tentokrát se zdejším hodnocením souhlasím. ()

tatopulos

Velice příjemný příběh- vynikající Hopkins, ze snímku je cítit Gervasiho a Hitchova láska k filmu. Nevím, proč jsem se tomuhle dílku tak bránil. ()

Oscars 2013 - výsledky

10.01.2013

Anthony Hopkins je nejstarší muž světa

Anthony Hopkins je nejstarší muž světa

11.07.2012

Alespoň v novince Darrena Aronofskyho Noah. Natáčení biblického eposu, který má vyšší rozpočet než všechny dosavadní Darrenovy filmy dohromady (konkrétně 130 milionů dolarů), začalo před několika dny… (více)

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

11.04.2012

Po Mém týdnu s Marilyn a právě natáčeném Alfred Hitchcock and the Making of Psycho se vynořil další projekt, jehož děj se točí kolem vzniku slavného filmu. Tentokrát se dozvíme, jak vznikala… (více)