Psycho (1960), nejslavnější film Alfreda Hitchcocka, by možná nikdy nevznikl – nebýt režisérovy umanutosti a neskonalé trpělivosti jeho spoluscenáristky, střihačky a manželky Almy Revilleové... Věhlasný mistr napětí se na konci padesátých let potýká s nečekanou situací. Jako režisér začínající v němé éře zvládl bez větších problémů přechod ke zvukovému filmu a po úspěchu ve Velké Británii opanoval i Hollywood. A teď, přestože jeho nedávné snímky Okno do dvora (1954), Muž, který věděl příliš mnoho (1956) a Na sever severozápadní linkou (1959) byly kasovními trháky, posílají ho filmoví kritici do důchodu a hollywoodská studia vidí ve jméně Hitchcock jen tiskárnu na peníze podle osvědčených námětů. Ambiciózní režisér se proto rozhodne přejít do protiútoku a chystá adaptaci Blochova románu, který přejímá skutečný případ sériového vraha a kanibala Eda Geina. Od rozporuplného projektu ovšem dávají hollywoodští producenti ruce pryč a Hitchcock tak musí zastavit vlastní dům. Už od začátku natáčení ale nejde nic podle plánu: jeho žena a spolupracovnice Alma se věnuje jinému scénáři, režiséra přepadávají staré úzkosti a navíc ho ve snech navštěvuje samotný Ed Gein... Životopisný snímek Hitchcock je režijním debutem scenáristy Sachi Gervasiho, inspirovaný odbornou publikací Stephena Rebella z roku 1990. Na pozadí příběhu o natáčení filmařova nejúspěšnějšího titulu, thrilleru Psycho (1960), se tvůrci soustřeďují na zvláštní a láskyplný vztah Alfreda Hitchcocka (1899–1980) a jeho manželky Almy Revilleové (1899–1982). Alma byla Hitchcockovou nejbližší spolupracovnicí a podílela se jak na jeho scénářích, tak na střihu. V době natáčení Psycha byli svoji už více než 30 let, když se ale Alma rozhodne vystoupit z „Hitchova“ stínu, není vůbec jisté, že to jejich manželství unese – tím spíš, že Hitchcock není schopen zvládat svou chorobnou fixaci na blonďaté protagonistky. Mimo ústřední dvojici s Anthonym Hopkinsem v roli sarkastického a zhýčkaného Mistra a Helen Mirrenové jako jeho sebevědomé a zároveň ohleduplné a obětavé manželky se objevuje i řada tehdejších hollywoodských osobností, například Janet Leighová (Scarlett Johanssonová) nebo Vera Milesová (Jessica Bielová). (Česká televize)

ShortyIC

Film o majstrovy napätia Alfredovi Hitchcockovi ma fakt veľmi zaujal, či už témou (všetko sa točí okolo filmu Psycho) alebo celkovým takým oddychovým dojmom. Bolo to zaujímavé a skvele zahraté (famózny A.Hopinks). Už sa teším ako si po rokoch pozriem hororový kult Psycho, totižto po pozretí tohto filmu som dostal naň strašnu chuť :) .. 85% ! ()

blondboss

Ee...toto ma naozaj neoslovilo....jeden z najslabších filmov, v ktorom účinkoval Anthony Hopkins, aj keď jeho výkon bol samozrejme skvelý. Vzhľadom na životopisný námet filmu som od toho očakával viac. Bolo to až príliš nudné, jednoliate a ničím to neohúrilo. Myslím, že pán Hitchcock si zaslúžil aj trošku kvalitnejšie spracovanie jeho životného diela. 45 % ()

harycek

Něco jakoby zůstalo nevyslovené , ale dobré herecké výkony a herci , sneslo by to delší metráž a více souvislostí takhle to vypadalo jako by to někdo vystříhal!!! ()

Eire

...........tron ** „Na túto vetu som čakala tridsať rokov.“ Tento film, napriek sebavedomému názvu, nie je životopis, ale sústredí sa výlučne na vznik Psycha, na Hitchovu žiarlivosť a na jeho absurdný boj so štúdiom, ktoré filmu neverilo napriek tomu, že Hitchcock bol v tom čase živá legenda............. ..... A Hopkins je o ničom a jeho maska dvojnásobne.... KRATENE. A samotny koment: FCUKING HELL! ()

jan.ziemba

Anthony Hopkins to zahrál skvěle, ale občas jsem se dost nudil. Spíš než o režisérovi mi to fakt připadalo jako film o žárlivém manželovi sbírajícím semínka písku v koupelně... Asi bych na to šel trochu jinak. Nezachránila to ani krásná Scarlett Johansson. ()

BlueNeon81

Ja som sa tetelil blahom. Páči sa mi, ak vznikne film o filme, alebo o tvorcovi, alebo, čo je prípad tohoto diela, film o tvorcovi a konkrétnom filme. A najviac ma asi chytili typické Hitchcockovské prvky. Bravó! ()

Wade W.

Po obsahovej stránke je to o niečo lepšie ako pred rokom film A Dangerous Method (vážne si myslím že na takéto filmy je stopáž hodina a pol veľmi málo a chce to aspoň 2 h 15 aby sa tam mohlo objaviť viac detailných zaujímavostí ktoré tu divák proste očakáva ), no po hereckej a hlavne atmosférickej stránke je to dokonalé. Anthony "Hannibal" Hopkins je geniálna kastingová voľba na rolu Hitchocka (vážne aký herec by sa na Hitcha charakterovo viac hodil, ak nie Hopkins ktorý dokáže byť v jednu dobu charizmatický a hned o chvílu tak zvráteno- slizko-diabolský). Hellen Mirren úplne vedie v úlohe jeho ženy Almy, vďaka čomu nakoniec vytvárajú perfektnú dvojicu.Osobne si teda myslím že ide o vydarený film. ()

metztlimoon

Film vôbec nenudil, nebol rozťahaný, ale svižný s náznakom (dô)vtipu. A posledných päť minút bolo excelentných, človek si želal sedieť v kine na tej premiére a báť sa s ostatnými. A Alfred v sebe očividne nezaprel skrytého romatika ("Preto ma volajú Majster napätia.") a nechýbala ani Hitchcockovská rozlúčka s divákmi. 85%. ()

spacowa

Antony Hopkins opět potvrdil, že zvládne zahrát cokoliv. Příběh o tom, že cesta k úspěchu může být leckdy velice trnitá.Podívaná, kterou jsem plně ocenila, až když se mi ve spánku trošku rozležela v hlavě. 70% ()

bazmat

Hopkinsovo vtělení se do postavy režiséra bojujícího se svou vlastní genialitou a nedůvěrou v kohokoliv kromě sebe bylo famózní. Zážitek z podmanivé staroanglické dikce mi jen trochu kazí nevyvážený scénář - celé je to o Psychu, ale Psycho je až na druhém místě a některé scény se zbytečně natahují. Celkově čtyři hvězdičky. ()

veverysiak

Toto spracovanie výrezu z bohatého života filmovej legendy poteší zrejme maniakov na historickú kinematografiu, lenže nám obyčajným konzumentom veľmi nemá čo ponúknuť, už aj keby som sa veľmi chcel vyžiť na tomto príbehu, je otázne, či ide o úplne autentické myšlienkovo-realizačné pochody pri nakrúcaní Psycha, alebo sa autori nechali unášať na vlnách domýšľania a fikcie, rozhodne je pre mňa zaujímavá úloha Majstrovej manželky, vždy som mal o ňom predstavu, že išlo o maximálne autoritárskeho muža, zrejme kvôli jeho zovňajšku a výrazu, je to pozerateľné, ale žiadna bomba, Majster si zaslúži iný priestor a záber, takže 40%. ()

Chris_Mike

Upřímně bych čekal daleko více záběrů z natáčení, které mě nakonec bavily ze všeho nejvíc, i když tam byly asi jen tři. Přišlo mi dost zbytečné do toho přidávat milostné aféry, i když je Helen Mirren skvělá herečka, zde působily naprosto mimo. Také by mě bavilo vidět, jak Hitchcock postupně čím dál tím víc magoří. Ale což. ()

Nerdvana

Po perfektním úvodu jsem celá natěšená doufala, že film vygraduje a strhne mě s sebou. Nic takového se ovšem nestalo. Film je to pohodový na takové to domácí žvýkání, ale to si mistr střihu nezaslouží. Když se člověk si člověk u 98 minutového filmečku říká, že prostřih o půl hodinu by tomu pomohl, není něco dobře. Zatímco některé scény zaváněly genialitou, jiné byly prachsprostou vycpávkou. Pro mě typický film za tři hvězdy. Jediný, kdo mi to stížil, je Anthony Hopkins, který i tentokrát dokázal, že je fakt frajer. ()

gezper

Jako ohlédnutí za krátkou etapou přípravy Psycha je to fajn. Jako pocta mistrovi napětí je to slabé, nevýrazné. Ale sir Hopkins si sira Hitchcocka dává skvěle! Pro mě bohužel jako celek zklamání, o to větší, protože Alfred je můj oblíbenec (a Anthony též). [60%] ()

FlegyCZ

Film který je překvapením snad jen díky tomu, že od jména Hitchcock čekáte horor a toho se tu v žádném případě nedočkáte. Samotný příběh je jednoduchý, zápletka v podstatě žádná a nad obyčejný průměr je tento počin pozvednut především výkony herců - především Hopkins v hlavní roli je vynikající. I tak ale film dokáže svou přímočarou lidskostí vcelku zaujmout. Natáčení pověstného Psycha je zde jaksi ve vedlejší roli a film se vlastně točí jen kolem relativně drobné neshody v jednom manželství a Hitchcockových přeludů a mindráků, ale je to jednoduché, koukatelné a příjemné. Není to zrovna trhák, leč lehce nad průměr se film přece jen dostal. ()

wick

Zdařilé zpracování toho, jak probíhalo natáčení Psycha. Jméno režiséra mi nic neříkalo, pak jsem s hrůzou zjistil, že se jedná o scénáristu otřesného Terminálu. Tento film dopadl dobře. Jen okrajově je ale zmíněn zásadní fakt, že Hitch nechal možná jako první zabít hlavní slavnou představitelku nečekaně v první polovině filmu, a zaměřil úmyslně první část filmu na ukradené peníze. Hopkins jako vždy na jedničku. ()

Nominant

Aj keď som film Psycho nevidel, tak to ešte neznamená nepozrieť si ako vznikol. Nevedieť, čo mám očakávať od tohto filmu je dobré, aspoň nebudem sklamaný a môžem zachytiť každú minútu filmu bez toho, aby ma to nebavilo. Film je ukážkou toho, ako to počas natáčania filmu Psycho prebiehalo. Videli sme ako Hitchcock musel založiť vlastný majetok kvôli natočeniu filmu, ktorý ho neskôr preslávil. Nikto tomu nedával veľkú nádej a prekvapenie! Keď si pozerám hodnotenia a vidím, ako to ľudia kritizujú, tak sa im čudujem. Podľa mňa bol film zaujímavý a výber hercov výborný. Dávam 4*. ()

Oscars 2013 - výsledky

10.01.2013

Anthony Hopkins je nejstarší muž světa

Anthony Hopkins je nejstarší muž světa

11.07.2012

Alespoň v novince Darrena Aronofskyho Noah. Natáčení biblického eposu, který má vyšší rozpočet než všechny dosavadní Darrenovy filmy dohromady (konkrétně 130 milionů dolarů), začalo před několika dny… (více)

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

11.04.2012

Po Mém týdnu s Marilyn a právě natáčeném Alfred Hitchcock and the Making of Psycho se vynořil další projekt, jehož děj se točí kolem vzniku slavného filmu. Tentokrát se dozvíme, jak vznikala… (více)