3 sezóny v pekle

• Slovensko Tri sezóny v pekle (více)

Režisér Tomáš Mašín se ve své filmové prvotině inspiroval životními osudy básníka E. Bondyho. Téma ztracené literární generace v čase připravovaného komunistického převratu a prvního politického procesu totalitního režimu se vyjadřuje k otázkám vztahu umělce a společnosti i k zločinům, které komunismus vědomě na české kultuře páchal. Mašín nevypravuje životopisný film, ale vytváří vlastní postavu tvůrce, jehož životní hybnou silou je provokace a vzpoura i odpor ke všem ideologiím a ustáleným životním konvencím. Přes tuto svou fiktivní postavu tak vykresluje pozoruhodně autentický obraz let 1947–1949. Hlavní osou filmu je milostný vztah dvou silných individualit - rebela a básníka Ivana a o několik let starší, vyzývavé, životem protřelé Jany. Jana a Ivan tvoří svým způsobem tragikomický pár žijící v šíleném tempu, bez odpovědnosti a myšlenek na zítřek. Ivanovo peklo představuje nejen jeho zjitřená básnická představivost a tvůrčí hyperaktivita, ale právě Jana, jejíž inteligence a hédonistický styl života zažehnou v Ivanovi plamen skutečné vášně. V hlavních rolích hrají Kryštof Hádek a polská herečka Karolina Gruszka, představitelka jedné z hlavních rolí filmu Davida Lynche Inland Empire. (Česká televize)

lena60

Takřka totožné dojmy jako po zhlédnutí Protektora. Po rozbalení krásně zabaleného balíčku se u mě dostavilo mírné zklamání z toho, co se nacházelo uvnitř. ()

heyda

Jeden z nejlepších českých soundtracků made by Filip Jelínek. To je fakt, který jsem musel zmínit jako první. Druhá věc je prvotřídní kamera, která má světové parametry. Zatřetí to jsou velmi nadprůměrné herecké výkony většiny zúčastněných a v neposlední řadě příběh, který je sice první polovinu trošku povrchní a nějakých zvratů nebo emočních výbuchů se takřka nedočkáte, ale od poloviny si celý příběh sedne, dostane jisté kontury a na konci nám nabídne i pár emočních momentů, za které jsem velmi rád. Takovéto momenty jsou kamenem úrazu u spousty dalších českých filmů. Nevím proč, ale pořád nám moc nejde vytvořit tu silnou atmosféru a vyvolat tak drtivé emoce jako to umí Hollywood. Nicméně 3 sezóny jsou určitě lepší než letošní Protektor a patří k tomu nejlepšímu, co bylo v ČR natočeno po roce 2000. 85% ............. ´´Žádný peklo není, ale lidi jsou hloupý, vždycky si nějaký vytvoří. Když už jsou v těch sračkách po krk, tak zase touží po Bohu, po vyšší moci, po smíření, ale ať jdou všichni do prdele. Smíření není něco k čemu máme dospět, je třeba se bouřit! Nesmířit se - ani s Bohem, ani s peklem...jít si svojí cestou.´´ ()

giblma

Páni, výprava je naprosto geniální, každá sklenička v každém filmovém okýnku je pečlivě vybraná! Hlavní hrdina je zpočátku pěkně otravný pozér, obzlášť vzhledem ke znalosti historických reálií, po nějakých dvaceti minutách mi to ale přestalo vadit. Příběh samotný by chtěl trošku prostříhat, hrdinovo věznění bylo hodně zbytečné, ten background zná snad každý (ale tady půjde o snahu tvůrců uspět v zahraničí, což?). Každopádně chvilkama z plátna stříká poetika po litrech. A vůbec v kontextu letošní české kinematografie! ()

anais

Tenhle film je spolu s Protektorem to nejlepší, co se tu za poslední léta urodilo. Skvěle zvládnutá výtvarná stylizace, dobrý scénář, hudba i herecké výkony. Jedna z mála věcí, co mi trochu rušila dojem, bylo předabování polských herců – skutečně si nemyslím, že by jejich angažování přineslo filmu nějaké plus – momenty, kdy tyto postavy (hrdinův kamarád malíř a hlavní ženská představitelka) promlouvají, vyvolávají představu dabérů za stolem s textem na papíru... Do filmu to moc nesedí a vzhledem k tomu jak je vše ostatní dotaženo takřka k dokonalosti je to škoda. Ale to je jen drobná výtka. 3 sezóny v pekle stojí za návštěvu kina. (a já se těším až si je jednou pustím s Protektorem pěkně za sebou, protože ty dva filmy působí jako díly nějakého seriálu - minimalisticky pojatý Protektor vyjadřuje stísněného ducha protektorátního období, zatímco 3 sezóny v pekle ve své holywoodské velkoleposti jako by odráželi chaotického, bujarého ducha poválečné doby, která byla plná naděje pomalu znásilňované dalším zotročovatelem) ()

honajz

Nejlíp to zde napsal MatthewM. a přesně vystihl mé pocity z filmu. Jen bych dodal, že se mi líbila kamera, kdyby i ona nebyla nakonec samoúčelná. ()

claudel

Bezkonkurenčně nejlepší role Kryštofa Hádka a současně bezkonkurenčně nejzbytečnější role Táni Pauhofové. Po zhlédnutí konkurentů Kawasakiho růže a Protektora, zvyšuji z původních čtyř hvězdiček na pět a považuji 3 sezóny v pekle za nejlepší český film roku 2009, ostatní dva snímky převyšuje obsahem i hereckými výkony. Martin Huba se nepočítá, ten hraje skvěle vždy a všude :-) ()

Sofia

Knížky Egona Bondyho jsem kdysi doslova hltala, dnes už mi to přijde jako jedna velká póza - asi jako to, co ve filmu předváděl Kryštof Hádek, než dostal pořádně přes hubu. Film byl chvílemi scénáristicky rozkolísaný, ale jako celek mě to příjemně překvapilo. Já osobně bych uvítala více momentů o "vítězném únoru" a mírně bych zredukovala postavu Jany, její charakter mi naprosto neseděl. ()

Ištván87

No, abych pravdu řekl, tak první půlka zhruba za dvě hvězdičky, to jsem vážně trpěl. Ale pak se to zlepšilo. A to o dost. Zvyknul jsem si na zbytečnou účast polských herců (to že otevírají pusu úplně jinak než co říkají, to fakt bije do očí), přestali kecat ptákoviny a taky se začalo něco dít. A zvedlo se tak na pětihvězdičkovou úroveň, takže nakonec za 4. Budu shovívavý... ()

duklak2

Mé očekávání zůstalo nenaplněno. Čekal jsem o malinko více. Film v sobě skrývá větší potenciál. Herci se snažili, ale vše kazí scénář, na kterém je vidět, že mu chybí větší promyšlení. ()

Sawy

Chvílemi velmi rozháraný a těžko žánrově zařaditelný film,který je ovšem brilantně zahraný,vizuálně na úrovni a je na něm vidět obrovská snaha.Takhle po všech stránkách nadprůměrný film je u nás momentálně vzácnost,proto bychom si ho měli patřičně vážit. 80 % ()

Katullka

Co člověka dostane? Ano, je to HOVNO! HOVNO s KOZAMA! Proto ukažte své KOZY! A o tom to je... Jestli Mašín zase půjde k reklamám a už se nevrátí k filmu, tak se mu VYSERU před dveře a pak teprve uvidí HOVNO! ()

jhrasko

Pre mňa synonymum pomenovania PSEUDO. Slovník cudzích slov hovorí: nepravý, napodobený, lživý, domnelý. Slovník mojich slov hovorí: vizuálne brilantný, ale inak HOVNO, HOVNO, HOVNO. Žiadne rebelstvo, žiadna osudovosť, žiadna psychológia postáv, žiaden obsah, len FORMA, FORMA, FORMA. Všetko v tom filme sa mi zdalo "akoby". ()

Iggy

Ivan Heinz je takový mix Egona Bondyho a Arthura Rimbauda, přičemž být Rimbaudem ve 40. letech už působí trochu nepatřičně a přehnaně, ale i Bondyho básně a marxismus podle mě působily ve své době už nepatřičně. Poezií už asi nikdo svět nespasí, ale může svým životem spasit sám sebe, žít svůj život, jako právě třeba Rimbaud nebo Bondy. „Je třeba se bouřit. Nesmířit se. Jít si svou cestou…“ Jinak mě docela překvapuje, kolik je tu na csfd odborníků na to, jak by se filmy měly dělat, ale jen málo lidí které zajímá, o čem vlastně film je… Ostatně je mi to vlastně docela fuk… A vůbec mi nevadí, že forma filmu není revoluční jako obsah, o kterém vypráví, popravdě by se pak asi vůbec nedostal do kin… Na druhou stranu je ale taky pravda, co píše Jan Bernard ve Filmu a době: „Nedokážu si představit, že by v Mašínově obrazu Prahy z konce 40. let mohl Vladimír Boudník nalézt podněty pro svůj explosionalismus.“ Ivan Heinz žije v prostředí mnohem krásnějším a luxusnějším, než byly Bondyho hospody a žebrota. ()

rawen

Co k tomu dodat? Tešil jsem se na tento film a chtěl jsem si jej porovnat s oněco málo starším českým počinem Protektor - k tomu ale ani nedojde. Na filmu mi nejvíc vadila první půlhodina (hrozná) a pak taky příšerná nevyrovnanost hereckých výkonů (Hádek v druhé půlce, Huba, Kostelný, Krobot vs. Hádek v první půlce, Ruppert, Kraus a někteří další). Celkově mám dojem spíš rozpačitý, i přes pěkné vizuální provedení a strhující druhou půlku - ve filmu je přece spíše více těch hoven... A Bondyho tvorbu neznám, ale ty recitované texty byly slabé, slabé, slabé... Protektore, jsi českým králem roku 2009. 7/10 PS: postsynchrony = hrůza ()

maseer2

až příliš zdlouhavé a jako celek nemastné a neslané.. přesto na české poměry poměrně kvalitní film, od kterého jsem ale přece jen očekával víc.. ()

Hwaelos

Mašín je naprostej frajer. Ne, že by to nedokázal už před svým prvním celovečerákem, ale teď už nemám pochyb. Strhující kamera, skvělá výprava, adekvátní hudební motiv a velmi vyvážený scénář, který sice neexperimentuje se syžetem, ale předkládá obrazy, na které se hned tak nezapomíná. Hádek je pro roli naivního surrealistického básníka (takhle Bondy opravdu začínal) perfektní a jeho pojetí avantgardního umělce se podle mého nemůže víc blížit realitě. Hlavní devízou je ale famózní Karolina Gruszka. To byl jeden z nejlepších ženských hereckých výkonů, co jsem viděl. Její postava byla éterická, svůdná, manipulativní a neuvěřitelně sexy. Když říkala: "Chci všechno a hned", jako chlap bych se přetrh, abych jí vyhověl. ()

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti