Přijel, aby pomohl. Clint Eastwood jako tajemný mstitel v americkém westernu... Eastwoodův snímek Bledý jezdec (1985) celkem věrně kopíruje jeden ze základních syžetů westernové mytologie. Osamělý jezdec, který nemá jméno, zato se může pochlubit záhadnou minulostí, přijíždí do zlatokopecké osady v horách a stává se mluvčím zastrašovaných usedlíků proti mocnému a bezohlednému podnikateli. Dodá malomyslným zlatokopům potřebnou odvahu, ovšem ten nejtěžší boj s úplatným marshalem a jeho pomocníky za ně musí vybojovat sám. Předurčuje ho k tomu pistolnická minulost i nevyrovnané účty, po nichž na jeho zádech zbyly pouze jizvy od kulek. Když je zlo poraženo, nasedne na koně a beze slova odjíždí pryč, protože někde určitě leží další osada, kde je potřeba se postavit útisku a bezpráví. Eastwoodův hrdina získává až biblické rozměry (i díky tomu, že když sundá cestovní oděv, spatříme ho v kněžském kolárku)... V polovině 80. let, kdy Bledý jezdec vznikl, měl už Eastwood dostatek režijní praxe a také zkušené spolupracovníky, na něž si zvykl (kameraman Bruce Surtees, skladatel Lennie Niehaus, střihač Joel Cox). Mezi dalšími herci zaujmou Michael Moriarty (zlatokop Hull Barret), Carrie Snodgressová (Sarah Wheelerová) a tehdy začínající Christopher Penn v záporné roli Joshe LaHooda. Exteriéry filmu se natáčely v Idahu a v Kalifornii, kde se snímek odehrává. (Česká televize)

st.verka

Není co dodat, Clint Eastwood prostě umí. Postavu osamělého kněze - pistolníka ztvárnil dokonale. Postavy tohoto typu má zkrátka v krvi. Překvapil mě výborný herecký výkon ostatních postav, které hráli až na několik vyjímek těměř neznámí herci (alespoň pro mne). Líbily se mi i ty nádherné přírodní scenérie - kamera si záběry uměla vybrat a výborná hudba. Nedá se nic vytknout ani s odstupem času. ()

Freefinger

Reverend přijíždí do šikanovaného městečka, odmítne krásnou dívku, vyspí se s její matkou, vyzobanou slunečnicí a ženou jeho kamaráda, zarazí kladivo do varlat místního kyklopa, který mu za to pak zachrání život, pracně domluví místním osadníkům obchod jejich života, jenž však s díky odmítnou, což ho ale vůbec nenasere, takže ve finální přestřelce popíjíce čaj jedním zásobníkem sejme všech sedm nájemných pistolníků rychleji, než vůbec mohou vyslovit WTF. Dal bych i dvě hvězdičky, ale to by s poslední kulkou musel zemřít i scénárista... ()

Jizni Tlapa

Kazatel je drsňák a s koltem to umí. O tom žádná. Problémem jezdce je však v tom, že kolt tasí až v úplném závěru, a tak tradiční přestřelku,či boje na kolty hledejte marně.Stejně tak u toho nepronáší tradiční hlášky, kterými by, byt jen za mák, zesměšnil svoje protivníky. Třetí hvězdu výjimečnosti si tak Eastwood zaslouží za svoji klasicky neměnnou grimasu a obsazení roztomilé dcerundy, na kterou se příjemně dívá.. ()

Mrkvič

Pro mě má film smysl jen díky neskutečně charismatickému Eastwoodovi. Zarostlý drsňák prostě nemá chybu. Není ale na scéně pořád a tak scény bez něj jsou dost nudné a ani není na co koukat. ()

Monoxid

Přijede záhadný rytíř na bílém koni a všechno obrátí vzhůru nohama...Začala jsem u toho usínat, čekala jsem, kdy přijde něco nového. Přišla skupinka drsňáků oblečená v béžových stejnokrojích, které se jim asi srazily v pračce. To mě rozesmálo. ()

JohnSmith

Posledních 15 až 20 minut by mi stačilo. Eastwood v roli kněze, který sundá kolárek a nakope padouchům prdel. Do finálního střetu to bylo nudný. ()

fabecc1222

V polovině 80. let se legenda westernů Clint Eastwood rozhodl, že šedesátky ještě neskončili, a že natočí western přímo ve stylu šedesátek. Všemožné filozofování nad pravdami světa, či zaškatulkované charaktery jsou tak na místě. Bledý jezdec je tak v podstatě naprosto typickým westernem, což je dobře, ale i špatně zároveň. ()

Kosmik 1

Už jen pouhé jméno Clint Eastwood je pro mě ve spojení s westernem zárukou kvality. Nejinak to je i u tohohle kousku, který si sám pan mistr zrežíroval. Velice povedený a tajuplný western, místy však trochu pokulhává v dialozích a trošku se vleče. Jinak ale nemám co vytknout. 75% EDIT: Na podruhé pro mě mnohem větší zážitek. 85% ()

Ironfood

Docela mě překvapilo, že se už v éře Divokého západu řešily ekologické problémy kolem těžby pomocí hydraulického štěpení... Jinak Clint Eeastwood drsný jako obvykle, povolání kazatele tomu navíc dodává grády, nakope vám prdel ve jménu páně:-) ()

Wally

Clint Eastwood jako správný pistolnický drsňák stojící na straně utlačovaných.....tuhle roli jsem mu do detailu věřil... ()

Loki_Six

"When he opened the fourth seal, the fourth beast said: "'Come and see.' And I looked..."...and behold a pale horse: and his name that sat on him was Death...and Hell followed with him." ()

LEATHERFAC

Pokud to měl být remake filmu Shane z roku 1953 tak musím s politováním konstatovat, že mladší verze se příliš nepovedla. Clint dokáže být i zručný režisér, ovšem v tomhle případě platí to přísloví o mistru tesařovi... Občasná naivita, kterou člověk odpustí filmu z padesátých let, je bohužel v letech osumdesátých neodpustitelná, stejně jako hrubé nelogičnosti. Motiv společné lásky matky i dcery působí příliš křečovitě a vlastně zbytečně. A hlavně celý film často působí až na hraně parodie sebe sama a to už od samého začátku. Výrazného hudebního motivu si všimnete až při závěrečných titulcích. Ne ne tohle je slabé. Jestli to mělo být vzkříšení žánru, tak pravý opak je spíš pravdou...K tomu skutečnému došlo až o pár let později Costnerovým majstrštykem, který postavil žánr westernu úplně naruby, narozdíl od tohoto pouhého oprašování zašlé slávy v dávno zajetých kolejích zarůstajících travou... ()