X-Men: První třída

• USA X-Men: First Class (více)
USA, 2011, 126 min

Režie:

Matthew Vaughn

Kamera:

John Mathieson

James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Kevin Bacon, January Jones, Nicholas Hoult, Rose Byrne, Lucas Till, Edi Gathegi, Jason Flemyng (více)

Malému Erikovi, který se s matkou dostal do koncentračního tábora, zastřelí Sebastian Shaw, jenž zde působí jako vyšetřovatel, jeho maminku přímo před očima, aby ho donutil pohybovat s předměty. Erik totiž při svém příchodu do tábora dokázal otevřít silou vůle bránu v okamžiku, kdy ho oddělovali od jeho matky. Ve stejné době malý Charles v bytě svých rodičů v Londýně nachytá v kuchyni ženu, která se vydává za jeho matku, ale když ji obviní, že je zlodějka, žena se změní v malou modrou mutantku Raven. Je po válce a Charles se uchází o místo na univerzitě a doprovází ho krásná žena, jeho kamarádka Raven. Raven také dospěla a umí na sebe brát jakoukoliv podobu. V té době Erik hledá po světě Shawa, aby se mu pomstil. Zároveň agentka americké tajné služby MacTaggertová zjistí, že Shaw je nebezpečný zločinec, který se snaží rozpoutat světovou válku mezi USA a Sovětským svazem. MacTaggertová přijde také na to, že Shaw není jen tak nějaký zločinec; je obklopen podivnými mutanty, které za sebe nechává dělat špinavou práci a kteří disponují schopnostmi, jež obyčejný člověk nemá. MacTaggertová se proto rozhodne najít na univerzitě vědce Charlese Xaviera, aby jí pomohl Shawa dopadnout. Tím není nikdo jiný než onen malý Charles... Charles Xavier díky svým telepatickým schopnostem přesvědčí šéfy ze CIA a je společně s MacTaggertovou do špionáže zapojen. Ve chvíli, kdy se Charlesovi a MacTaggertové podaří Shawa najít, zrovna bojuje s Erikem, jenž ho konečně našel. Shawovi se ale ze souboje podaří uniknout a Charles jentaktak Erika zachrání. MacTaggertová, Charles a Erik se dají dohromady, aby porazili Shawa, o němž teď vědí, že pracuje pro Sovětský svaz... Charles a Erik se rozhodnou najít po světě dostatek mutantů, kteří by jim vedle Raven pomohli v boji proti Shawovi. Několik mutantů se jim podaří objevit a získat pro spolupráci se CIA. Následně se Charles a Erik vydávají do Ruska, aby chytili Shawa. Shaw však vymyslel úskok – do Ruska poslal pouze svou mutantskou pomocnici Emmu a sám připravil s několika dalšími mutanty útok na centrálu CIA. Útok se mu podaří, centrálu dobude a lidské agenty zabije. Následně nabízí mutantům, kteří dosud byli s Charlesem a Erikem, aby se k němu přidali a spolu s ním zničili lidstvo... Na místě také zabije mutanta Darwina, který se nechce vzdát. Na jeho stranu se přidává mutantka Angel a další mutant. Po návratu na základnu jsou Erik a Charles rozhodnuti zbylé mutanty proti Shawovi a jeho poskokům vyškolit. Shaw v Rusku zatím zmanipuluje ruské generály, aby rozmístili rakety na Kubu jako odpověď na americké rakety, které vydíráním amerického generála nechal Shaw rozmístit v Turecku. Zdá se, že USA a Sovětský svaz směřují k jaderné válce... (TV Prima)

g3rtrud

Čudujem sa vysokému hodnoteniu, pre mňa to bol len priemerný blockbuster bez výraznejšej postavy. A výbuch ľode plnej atómovými bombami som si predstavoval trochu inak :-) ()

Limetka_M

Pro mě nejlepší ze série "iksmenů "... Scény v koncentračním táboře jsou velmi silné a nemají naprosto žádnou chybu! Navíc - já miluju postavu Magneta a scény, ve kterých kouzlí s kovem. :) ( to platí u všech dílů, nejen zde. :D ) ()

maniacxl

Z původního scénáře se toho moc nezachovalo,ale budíš!Dívat se na to dá.Hlavně díky trikům,kameře a výborným hereckým výkonům.80%. ()

Jungler

Moc hezky konstruovaný psychologický vývoj jednotlivých postav. Konečně mi zapadly pohnutky vedoucí Magnetovy nohsledy k jeho následování. A Xavier je prostě frajer :) ()

sysyphus

Dalšie nahliadnutie do sveta mutantov sa nesie v duchu burlivých 60tych rokov a servíruje divákovi všetko čo si od prieniku týchto dvoch množin možno v jednom inteligentne efektnom blockbusteri priať, ba možno ešte aj trošku viac. Tak si to zhrňme: Kubánska raketová kríza, Magnetov background story (a to pekne podrobne a od základov), rozdýchavanie jednotlivých inakostí a schopností, studená vojna, diabolský ultra-cool badass Bacon, autentické jazykové prejavy všetkých vyobrazených národov, filmové prestrihy formou komiksových políčok a závan bondovskej atmosféry, To je všetko, čo som potreboval pre prefektný filmový zážitok! Teda, až na tu nevydarenú animáciu Beasta, ktorého mimika miestami vyzerala neuveriteľne retardovane. Plnych pat hviezdičiek, bez váhania!!! ()

irri

Sice jsem si o sobě myslela, že nemám ráda akční filmy a na tento film jsem se chtěla podívat jenom kvůli Jamesi McAvoyovi a Michaelu Fassbenderovi (kolika jazyky ten chlap hovoří, to je děsivý), ale naprosto to předčilo moje očekávání. Jak vidím, i akční film může být dobře natočený, se zábavnými a inteligentními dialogy. Leda ten konec mě trochu zklamal,SPOILER: z Erika jakožto z nejsympatičtější postavy se vyklubal zloun, ale nemůžu chtít všechno. ()

aknamor

Tohle by bylo fakt dobrý nebýt těch šílených filozofických poselství, který si Amíci asi prostě nemůžou odpustit. A nevím, jak to bylo v komiksu, ale ti lítací mutanti tu působí jako hodně špatná parodie. ()

generalmagor

Perfektně natočen další díl X-menů. Nejlepší svého druhu. McAvoy a Fassbender tomu dodávají neskutečnou kvalitu. Jinak zbytek týmu taky, aby se neřeklo.. Bavil jsem se celou dobu. Uvidíme co přinese Budoucí minulost v tomto roce. ()

gotham

První 2 díly jsem si zamiloval, trojka už se mi tak nelíbila, stejně jako filmy o Wolverinovi. A tak když jsem zjistil, že nějaký Brit se chystá natočit prequel, ani jsem se o to nijak zvlášť nezajímal. Dneska už samozřejmě vím, kdo je Matthew Vaughn a První třída je můj nejoblíbenější film o X-Menech. Člověk zde vidí nejen počátek života mutantů na Zemi, ale zejména vznik dnes již kultovních postav Profesora X a Magneta. Fassbender, který patří k nejtalentovanějším a možná i nejpodceňovanějším hercům, zde předvádí naprosto úchvatný, dokonalý herecký výkon. Magneta jsem nikdy nebral jako čiré zlo a První třída mě v tom jen utvrdila, pro mě je to opravdu ta nejlepší postava v X-Menech. Je úžasné sledovat, jak se ze spojenců a nejlepších kamarádů stanou nepřátelé na život a na smrt. Z dalších postav bych vypíchl charismatického maniakálního záporáka, kterého si Kevin Bacon zahrál se stejnou chutí jako kdysi pedofilního bachaře ve Spáčích. Z mutantů mě nejvíce zaujali záporáci Riptide a Azazel. 100% ()

Max Q.

Ano, předpokládám, že takhle kubánská krize opravdu proběhla. Jinak jde pro mě o další komiks na plátně, na který si asi za chvíli ani nevzpomenu. ()

nikus120

Prečo mám taký dojem že na 20 storočie všetci vyzerali tak... hmmm ako zo Star Treku? a to nemyslím len X menov ale celkovo všetky postavy. Proti hlavnému obsadeniu nemám nič, ale trošku sa tvorcovia zamerali veľmi na hlavné postavy a zabudli na okolie. Hranie hlavných hercov je proste fantastické ale celkové okolie mi pripadá, mŕtve. Určite si treba počkať na druhú časť ale aj Prvá trieda je dosť slušná. ()

TinoArts

Prequelu som sa strašne bál, noví herci, nové všetko. Aj napriek tomu, že už to bolo naplnené tým superhrdinským klišé a megalomaniou, ktorú jednotka ešte nemala, tak to bol asi najlepší diel zo série (zatiaľ). Dve hodiny ubehli ako voda, výborne obsadení herci, nápad, a scéna s Wolverinom na nezaplatenie. 80% ()

blondboss

Ako obvykle, ďalší diel X-Men série a ďalší nadpriemerne kvalitný, dokonca prekonávajúci predošlé diely. Našľapaný akciou, rozmanitosťou postáv a skvelými hereckými výkonmi. Ten Baconov dokonca museli spomenúť aj v Strážcoch galaxie :) Nemôžem si ale pomôcť, akosi nemôžem dať plné hodnotenie, keďže mi tam furt niečo chýbalo. Niečo, čo v Avenger sérii nájdem...proste taký nadhľad, ktorý tu miestami chýbal a aj keď už to epickosťou dosť pripomínalo Avengers, aj napriek tomu je vidieť, že Marvel je snahou bližšie práve k Avengerom a X-Meni sú mu druhoradí. Každopádne Matthew Vaughn odviedol skvelú prácu a prispel k ďalšiemu skvelém blockbusteru. 83 % ()

lmc

Jsme tu jeden z mála, kterému Singerovi X-meni přijdou jako sračka a First Class je první X-Men, kterého jsem si opravdu užil. Vaugh je absolutní borec co se týče generování zábavy a film tak příliš nepolevuje v celém jeho průběhu. Tam, kde jsem u Singera unuděn a pouštím se do finále i když je mi vlastně jedno jak to dopadne, se v případě Vaughna nemůžu finále dočkat a hltám každou scénu. Pro mně absolutní slast, které se Days of Future Past ani předchozí X-Meni nemohou ani zdaleka rovnat... ()

Sedmá Mission nabírá posily

Sedmá Mission nabírá posily

12.01.2020

Sedmý film v sérii Mission: Impossible dorazí 23. července 2021, o režii se znovu postará Christopher McQuarrie, který si zároveň napsal i scénář. Jako bonus pak natáčí sedmý a osmý díl zároveň,… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

Co čeká Jennifer Lawrence?

Co čeká Jennifer Lawrence?

14.10.2015

Jen málokdo by asi polemizoval o tom, že je teď nejviditelnější mladou herečkou Jennifer Lawrence. Hvězda Hunger Games a X-Menů se od svých 22 let chlubí Oscarem, nijak ji to ale nevede k tomu, aby… (více)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku