Rok 117 našeho letopočtu. Římské impérium se rozprostírá od Egypta k Španělsku, na východě sahá až k Černému moři. Jen v severní Británii se nedaří dobýt území obývané divokým a krutým kmenem Piktů, bojujících proti organizovaným římským jednotkám partyzánskými metodami. Quintus (Michael Fassbender), který jako jediný přežil piktský útok na římskou pevnost, táhne spolu s legendární Devátou Legií pod vedením generála Virila (Dominic West) na sever, aby splnili jasně znějící rozkaz – sprovodit Pikty ze světa a zničit jejich vůdce Gorlacona. (oficiální text distributora)

zdenur

Marshall nezklamal, i když jsem mu s tímhle moc nadějí nedával. Perfektní obsazení, atmosféra, brutalitky a v prvé řadě exteriéry. Jako celek na mě tohle všechno působilo dost příjemně. Tak sem s dalším kouskem, ať už to bude cokoliv. ()

Illy

Marshall napsal úplně jednoduchý příběh, který opět skvěle zrežíroval. Svižné, krvavé a hlavně zábavné. Pěkných 75% P.S. Fassenbender je sympaťák a má před sebou zajímavou budoucnost.... ()

maty39

Na tento film Neila Marshalla jsem se poměrně těšil. Centurion bohužel nabízí jen pouhý dobrodružný film z dávných časů. Po technické stránce je zvládnutý, ale čekal jsem malinko více. 70% ()

Martinius

na tento film i jeho namet som sa tesil a mrzelo ma ked som sa dozvedel, ze ho stiahli z kin. bol som zvedavy, preco ziskal pomerne vlazne kritiky, po jeho pozreti vsak suhlasim s priemernym skore. centurion zacina za vlasy pritiahnutou historickou fikciou: "varus, varus, vrat mi moje legie" sa v britanii v reali nekonal, nakolko boli piktovia pre rimanov prilis slabym protivnikom a dostali riadny vyprask zakazdym, ako zliezli z hor. mimoriadne schopny (tu ale demonizovany a casovo zle umiestneny) general agricola dobil takmer cele skotsko a dnes by sme podobne filmy nepozerali, keby ho cisar domician nechal toto dielo dokoncit a predcasne ho neodvolal naspat do rima... dej pokracuje v style gibsonovho apocalypta, kde hlavni hrdinovia utekaju krizom-krazom pred piktskymi prenasledovatelmi a spoznavaju nadhernu prirodu i ine (blondave...) vnady skotska. na rozdiel od apocalypta vas vsak film nevtiahne do perfektne presvedcivej dobovej atmosfery. pohnutnky rimanov i piktov su okrajove, zjednodusene a podliehaju ocividnemu klise. po chvili si uvedomite, ze pozerate ´survival thriller´, ktory je od dejinnej epochy pomerne nezavisly. herecke vykony sa pohybuju v lepsom priemere, najviac presvedcil symtapicky michael fassbender, olga kurylenko posobi viac ako modelka v extravagantnom drese od YSL ako vrazedna stoparka. celkovo som od temy ocakaval viac a o to viac ma mrzi, ze jej potencial zostal nevyuzity. ()

El Loco

Snaha o epickosť à la GLADIATOR (myslím tým hlavne úvodné boje proti Markomanom) a surový naturalizmus nedávnej VALHALLA RISING sa pri režisérskej nemohúcnosti a scenáristickej naivite stáva každou minútou príbehu márnejšou a jej význam sa stráca ako ranná hmla na Škótskej vysočine. Ak si Marshall myslí, že niekto dokáže uveriť namake-upovanej a vystylovanej divožienke Ruslane, teda, pardón, Olge Kurylenko jej dvadsaťmetrové hody oštepom a „drsne nahnevaný“ (vraj zabijácky) výraz v tvári v štýle „Ak mi nekúpiš tento smaragdový náhrdelník, nájdem si iného!“, tak je na veľkom omyle. Šťastie však, že nemusela absolvovať žiadny dialóg, nedajbože monológ, tam by jej herecká neschopnosť vyznela ešte vypuklejšie...Jaj, prečo len Marshall musí stále pchať do filmov tie netalentované modelky, kto mu je na ne zvedavý?...Veľmi chabé spracovanie, pripomínajúce rovnako nezvládnutý historický akčňák KING ARTHUR (2004) s Keirou Knightley... ()

kukentipla

O čem to je? Neil Marshall tentokrát v hávu římských legií. Co já NATO? Marshall je jako zaseklá deska točící se neúnavně dokola. Nezaleží na tom jaký film si pustíte, vždy dostanete to samé, avšak v rozdílném kvalitativním balení. Filmy se přesouvají pouze v čase a místě, dějová linka je téměř totožná. Za prvé. Velmi silná ženská postava (Pád do tmy, Soudný den, Centurion). Za druhé: skupinka osamělých bojující proti brutální přesile (Psí vojáci, Pád do tmy, Soudný den, Centurion). Za třetí: zrada pocházející zevnitř skupiny tak z vnějšího světa (Psí vojáci, Pád do tmy, Soudný den, Centurion). Za čtvrtě: brutální a krvavé záběry (Psí vojáci, Pád do tmy, Soudný den, Centurion). ()

Greg25

Syrovost, drsnost, exteriéry, které nadchnou a zároveň z nich mrazí, charismatičtí herci a námět o který tady zase až tak nejde. Vtáhne vás to, tenhle snímek se totiž může pochlubit atmosférou, kterou nemá lecjaký mnohem dražší historický akční film. Jednoznačně jedno z nejpříjemnějších letošních překvapení, co na tom, že je to trošičku na hraně s béčkem, má to využitý potenciál i stylizaci, která mi trošku připomněla další nadupané a stylové béčko/áčko z minulého roku - Solomon Kane. 80% ()

Simgal

Přemýšlel jsem jestli dám 2 nebo 3 hvězdy a na konec jsem se přece jen rozhodl pro druhou variantu. Takto laďených historických filmů opravdu moc není, tak musíme být rádi, za to co je. Mohlo to ale dopadnout i lépe, obvzlášť mi vadilo umírání jedné hlavní postavy za druhou, bez toho aby pořádně předveli co v nich je. Docela jsem zvědavý, jak dopadne The Eagle, který bude příběhově na Centurion navazovat. Ono by se dalo říct, že vznikla taková neoficiální trilogie zachycující postupně toto období - Centurion, The Eagle a King Arthur (Poslední legii s Colinem Firthem sem nepočítám). ()

Blue.Shark

Špinavé, krvavé, kruté, drsné, nemastné, neslané. Byl jsem spokojen s krvavým nářezem a thrillerovou atmosférou. Celé to však působí takovým zvláštním nedodělaným dojmem. V jednu chvíli mám pocit, že scéna už ani nemůže být epičtější, ale vzápětí je pocit pryč. A tak je to s celým filmem - nějak si to všechno, v čem vyniká, nedokáže udržet na té správné výši. Proti hercům však nic nemám a obzvlášť se mi líbily bojové scény, kde si Marshall opravdu nebral servítky. Celkově jsem se tedy rozhodoval mezi 3* a 4*, nakonec jsem se ale přiklonil k horšímu, protože nevěřím, že si tenhle film dokážu nějak zvlášť dlouho udržet v povědomí. ()

jacksax

Máte rádi filmy, kde si od první minuty přeejte, aby někdo toho hlavního co nejrychleji zabil? Pak je Centurion jako stvořený pro vás! Chcete od postav zcela nové a neotřelé chování a jednání? Lepší film jste si nemohli vybrat!! Vyžíváte se v duševním masochismu? Neváhejte!!! Je to fakt spécialite. ()

M1k9

Centurion jsem našel náhodou a vůbec nic jsem si nesliboval. Jen jsem měl prostě chuť na film s touto tématikou. Po chvilce jsem se utvrdil, že se jedná o klasické béčko. Usuzoval jsem podle méně známých herců a leteckých záběrů, prostě bál jsem se, že to bude po dlouhé době film na který se nedodívám. Ale jelikož filmy hodnotím až po zhlédnutí, pokračuji dál. Překvapil mě neskutečný cit režiséra. Skvělý výběr herců. Šetřilo se na správných místech. A o filmu říct, že se jedná o povedené béčko nakonec nemůžu. Spousta áček za velké peníze na Centurion prostě nemá. Bojové scény bývají kamenem úrazu, tady byly na jedničku s hvězdičkou až na pár výjimek za jedna mínus. Děj je záživný a divák je neustále pod příjemným napětím. Závěr sice není tak velkolepý jako u Gladiátora (2000), ale něco do sebe má. Jestli přehodnotím svůj systém hodnocení, tak zvednu na 5. 8/10 ()

Kratoc

Utíkej vojáčku, utíkej, honí tě barbar divokej! Vojáček je tady tvořen pár jedinci (zbytky) Římské legie a barbaři zase divoženkami. Nebudu řešit spoustu nelogičností, protože to nemá snad ani cenu a když už to začne být i divné scénáristovi, tak vloží pár vysvětlujících komentářů do úst dvou hlavních postav (Jak to, že nás vždycky ta čarodějnice najde? Pamatuj... Je to přece stopař! - Jo ahá, tak tohle vysvětluje vše ;)). Naštěstí film poměrně dobře odsýpá, takže se to dá odkoukat, problém je také trochu v tom, že od začátku je jasné, jak to nakonec dopadne. Žádné překvapivé zvraty, nic, co by diváka zvedlo ze židle. ()

kluk z Na

Neil Marshall je prostě masér. Opět dokázal vzít to nejšťavnatější motivy z filmové historie a zplácat to dohromady a vyšla z toho neskutečně zábavná naháněčka několika nešťastníků, co přežili ten hroznej masakr v lese. Nechť je Olga Kurylenko všechny spálí mocným pohledem a na památku nechá svoje kopí v jejich bedrech!! ()

Ronaldo79

Neil Marshall se po nesoudným Soudným dnu vrátil, k tomu v čem je pán a skvěle mu vycházelo v minulosti. Jednou se mu to povedlo ve skotské vysočině, po druhé v krasových jeskynních a nyní v dobách dobývání Anglie slavnou římskou říší. Tentokrát se nejedná o horor, ale o historických hunting s vynikajícím Fassbenderem v roli centuriona Diase, důmyslný nápad byl také nenechat mluvit Olgu Kurvylenko a její postavě nechat v mladí vyříznout jazyk. 65% ()

lukano

Film dějově souvisí se zmizením 9.římské legie. Podle legendy pět tisíc dokonale vycvičených římských legionářů zmizelo v roce 117 n.l. beze stopy na území dnešních Britských ostrovů, někde v oblasti za Hadriánovým valem. Tedy na území, které Římané neměli pod kontrolou a které nikdy nedobyli. Hadriánův val se z velké části dodnes dochoval a patří mezi nejstarší a nejrozsáhlejší stavby v Británii. ()

waits

Podobné historické exkurze se obvykle zvrhnou bud v romantická kliše nebo v prostou řezničinu, to vše za současného ostentativního obcházení historických faktů, které prostého diváka dle scénáristy stejně nezajímají, o věrohodnějším historickém nastínění mluvy, chování, nějaké nadstavby ..ani nemluvě (postavy s natupírovanými vlasy v Emmerichově exkurzu do pravěku budiž nejhroznějším příkladem). Marshall naservíruje ode všeho trochu, včetně všech zmíněných výtek, nabídne několik koukatelných akčních scén s digitální krví, morální dilema, komu vlastně držet palce, zaměnitelné Římany (vyjma Fassbendera) a lehce urychlený konec, ve kterém, přišlo mi, se Fassbenderovi do srdceryvných gest už ani moc nechtělo. ()

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

09.07.2013

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

04.09.2012

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

30.03.2011

Skotský béčkař, od něhož jsme naposledy viděli (pseudo)historickou řezničinu Centurion, dlouho snil o celovečerním remaku kultovního seriálu Profesionálové. To už neplatí. Film se pořád připravuje,… (více)

Jana Eyrová jako gotický horor

Jana Eyrová jako gotický horor

23.11.2009

Ano, všechno teď bude goth a emo. 260 miliónů za první víkend je 260 miliónů za první víkend (vy víte, o kterém filmu je řeč). Dokonce i klasika Charlotte Brontëové bude v nové filmové adaptaci… (více)