Rok 117 našeho letopočtu. Římské impérium se rozprostírá od Egypta k Španělsku, na východě sahá až k Černému moři. Jen v severní Británii se nedaří dobýt území obývané divokým a krutým kmenem Piktů, bojujících proti organizovaným římským jednotkám partyzánskými metodami. Quintus (Michael Fassbender), který jako jediný přežil piktský útok na římskou pevnost, táhne spolu s legendární Devátou Legií pod vedením generála Virila (Dominic West) na sever, aby splnili jasně znějící rozkaz – sprovodit Pikty ze světa a zničit jejich vůdce Gorlacona. (oficiální text distributora)

mm13

Neil Marshall mal natočiť Čiernu smrť. Na druhej strane má Centurion šťastie, že nešiel pod ruky Christophera Smitha... ale dosť nezmyselných úvah. Chabý a príliš lineárny scenár so slušným (žiaľ aj vopred jasným) zakončením má šťastie na hercov, skvelú výpravu a už spomínaného Neila Marshalla, ktorý to s tou krvou síce trochu preháňa hneď od začiatku, ale presne vie, ako každú zo scén natočiť a ako ich na seba naviazať aby chutili. Vie, ako si diváka získať, prinútiť ho vypnúť nepotrebné centrá v mozgu a nedovoliť mu vypnúť prehrávač. Vlastne, pokiaľ to s kvalitou nepôjde ešte nižšie, pokojne aj nabudúce. ()

Earl_23

Film na diváka chrlí moc pěkné zpracování a spoustu digitální krve. To všechno je sice fajn a Olga tomu ještě dodává říz, ale celkově je to taková komorní bitva mezi hrstkou těch a hrstkou těch druhých. A to je trošku nuda. Lepší efekt nedodá ani nevýrazné finále, naopak. ()

JASON_X

Vizuálně hodně pohledné dílo, které si navíc díky bohům nehraje na nějaký seriózní historický film, a přitom naprosto seriózně zobrazuje pravděpodobnou verzi historické záhady "zmizení deváté římské legie". Navíc tam hrají dvě hezké holky, jedna bojovnice (kupodivu dobrá Olga Kurylenko) a druhá divoženka - latinistka. Spousta skvělé starověké řežby a Římani dostávají k mojí velké radosti na prdel od Piktů (chovám silnou náklonnost ke starým Řekům, tudíž Římany od mala považuju za své přirozené nepřátele). K pěti hvězdám schází jen malý kousek, možná že až se na to někdy podívám podruhé, jednu hvězdu ještě přidám. ()

Morholt

Marshall se s ničím moc nepáral. Devátou legii nechal zmizet tak, jak se předpokládá že zmizela a na skupinku přeživších prchajících legionářů nasadil bandu piktských divochů s nas*anou Olgou Kurylenko v čele. Nic víc, nic míň. A na mě tenhle výlet po Kaledonii proloženej krvavejma rubačkama dokonale zafungoval a v závěru jsem i trošku zalitoval, že nebyl delší. 70% ()

Sawy

Syrové,nekompromisní,patřičně brutální.Už od prvních trailerů mi bylo jasné,že Centurion je film pro mě.Béčková středověká rubanice s trapně jednoduchým a přímočarým dějem,kterou má pod taktovkou Neil Marshall,prostě velký příslib.Už jen dle jména režiséra nemohl nikdo čekat seriózní historický pohled na zmizení Deváté legie,to by bylo naivnější než příběh filmu.Já čekal svižně odsýpající akčňák zasazený do atraktivního prostředí a přesně to jsem i dostal.Film od začátku nasadí solidní tempo a to si navzdory několika trochu pomalejším pasážím víceméně drží až do konce.Osobně jsem si užíval skvěle navozenou atmosféru plnou nádherné krajiny,která odráží svobodu a volnost pohybu,která ve středověku náležela divokým kmenům.K tomu dopomáhá patřičně rozmáchlá hudba a kamerové přejezdy nad lesy a rozsáhlými mýtinami.Nějak takhle si představuju zobrazení krás přírody a volnosti člověka v ní,ne jako pseudointelektuální nudu typu Valhalla Rising! Centurion je možná jednodušší,přímočařejší,ale taky nepoměrně zábavnější.A to je pro mě hlavní.Logické lapsy jsem ve filmu tohoto typu nějak neřešil,hlavní nedostatek bych tak viděl v hereckém projevu Olgy Kurylenko,která z filmu trčí podobně jako Keira Knightley v Králi Artušovi.Pořád vypadá vypulírovaně a roli dokonalé stopařky jsem jí vážně nežral.Oproti tomu Michael Fassbender jen a jen potvrzuje,že je jedním z největších hereckých příslibů současnosti.Takže za mě velká spokojenost,s prostředky které měl Marshall na natočení filmu klobouk dolů.A osobně bych si hned dal spin-off s postavou generála Virila,kterou si Dominic West skutečně vychutnal.To by mohla být bomba. 80 % ()

6thSun

Explicitně pojatá řež bude pro někoho plusem, pro jiného naopak, horší ovšem je, že litry krve a kila usekaných oudů budou to jediné, co si z tohohle filmu budeme pamatovat. O moc víc totiž nenabízí. 65% ()

PROROK14

Pekné. Film plynul v zaujímavom prostredí, dej nenudil a bolo veľa dobrých scén. Je to nenáročná oddychovka za dobré 4* ()

erl

Marshall je od Descent mým oblíbencem. Poté mě pobavil Doomsday kde se rejža naprosto ničeho nebál a vznikla z toho úchylná akční divočárna. Centurion je sice o něco slabší ale k pivku a sobotnímu večeru příjemně bodl. Akce je dost , brutalita ucházející a příroda správně divoká. Jen ty modelky si mohl Neil odpustit. 3,5* které ze sympatií k režisérovy zaokrouhlím na nezasloužené 4 :-) ()

Johny_fork

Kvalitni vyprava a slusne naasnimane souboje (jatka:-)). Ovsem tak po pulhodine mi Centurion omrzel, dej prakticky neexistuje, primitivni vyvrazdovacka, kdy vojaci bez nejake vetsi logiky nekam pochoduji, par jich padne a zase pochoduji.. ()

Terva

Děj filmu se odehrává v roce 117 našeho letopočtu. Film o snaze římských vojáků porazit kmen Piktů, kteří jim již dvacet let odolávají. Základ příběhu je zkáza deváté legie a jejího generála Virila. A toto není začátek ani konec jeho příběhu. Šest vojáků a kuchař se vydávají na dlouhou cestu Piktským územím zachránit svého vůdce. A prosí všechny Bohy o pomoc.....když je země pod vašima nohama jen břečkou krve, zvratků, moči a střev vašich přátel i nepřátel, je snadné obrátit se k Bohům a žádat spásu.... Není to lehká cesta zvlášť když na straně Piktů je bojovnice zvaná Etain. Už od prvního pohledu je jasné, že s ní nebude žádná sranda. Charismatická nádherná žena, leč nezná slitování. Krvavý, podmanivý a dobrodružný snímek z pěkným hudebním doprovodem. A nebojte bude čas i na lásku. CITÁT - Pijte, dokud je teplá. Mech v žaludku je napůl ztrávení, jeste. Ve filmu mimo jiné hrají - Generál Titus Virilus - Dominic West, Etain - Olga Kurylenko. Bonus obsahuje asi tříminutový film o filmu. ()

Ouwen

Naprostej masakr !! Useklé hlavy, totálně rozsekané oběti s ničím se neseroucí válka !! Tak to mám rád !! ()

moviesfan

Neberou mě krvavé řežby bez kvalitnějšího příběhu. Za nějakou dobu ani nebudu vědět o čem film byl. Nic památného se v něm totiž neodehrálo. ()

Chermy

Nesvedu to na velká očekávání, ale byla. Hlavním nedostatkem je, že Centurion vlastně nemá co by vyprávěl. Dobové kostýmy a nějaké to šermování fanouška prostě nemůže uspokojit. Příběh se dá shrnout jedním slovem: útěk. Osobní souboje téměř žádné a když, tak profrčí ani nemrknete. Jediné na co si vzpomenu ještě někdy více, je krása Imogen Poots, tím to hasne. Zklamání ()

JohnCZ

Hollywoodsky obsazené historické béčko, které zachycuje zajímavý příběh boje Římanů proti kmeni Piktů. Je to příjemně syrové, ponuré a celkově docela atmosférické, ale taky mi to přijde příběhově až příliš banální a po stránce dramatizace a dějově výstavby poněkud toporné a nedobře vygradované. Zejména rushnutý závěr výsledný dojem poněkud sráží a to jinak navzdory fakt dobrým hereckým výkonům a parádnímu prostředí. ()

Skrk

Tupé béčko s průměrným scénářem, digitální krví, nepřehlednou a vtipnou akcí, jedním černochem, bojující za Řím (EPIC FAIL) a to celé zabalené do historického oděvu, na který se celkem slušně dívalo. Fassbender zachraňoval co se dalo, Kurylenko s nakulmovanými vlasy zase kazila, Marshall historické filmy neumí, tak si vyberte. 3/10 ()

Marek1991

Iste vám môže vadiť nie príliš pestrý dej, či historické nezmysly, ak uvidíte napríklad vlasy Olgy Kurylenko, no podľa mňa sa jedná o jednoduchý a drsný historický film zobrazujúci ako bežný spravodlivý človek z impéria zisťuje, že aj keď nie je nevzdelaným krutým vyznávačom prírodných náboženstiev a nebude ich pre ich násilnú povahu a kultúru, s ktorou nesúhlasí chrániť, nie je ani zástancom imperiálnych hrátok s ľuďmi. Naháňačka drsnou prírodou so zvieracím správaním ľudí, no aj s jedincami, ktorí vedia prejaviť ľútosť, lásku, odvahu a dobro. Atmosféra filmu je fajn, možno mu chýba väčšie napätie alebo akcia, ale zas sa nepreháňa, je to proste inak poňatý film o domorodých kmeňoch a impériu. ()

corpsy

Neil Marshall sa nezaprie. Opäť nám ponúka krvavý a drsný príbeh, tentoraz z dávnych rímskych čias. Rozhodne to nieje nič pre priaznivcov uhladených historických veľkofilmov. ()

liquido26

Krvavá akční řežba z drsné hranice v provincii Britannia. Musím říct, že i přes všemožné historické nepřesnosti mě to dost bavilo a líbilo se mi to. Hlavně krajina a syrová atmosféra. ()

Pishin

Marshallovina jak vyšitá. Spousta dirty-styled soubojů někdy až s móóc světle zářící CGI krví. Velitel protějšího kmene je dánská star Ulrich Thomsen, věc mě více než sympatická. Solidní vizuál, má to spád a parádní hudbu ale teda příběh nulový . Pokud se připravíte na Bé jízdu, kdy přivřete nad pár věcma oči ve výsledku si to určitě užijete ale nic hlubšího to ve vás nezanechá. Efektní jednohubka. ()

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

09.07.2013

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

04.09.2012

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

Neil Marshall: Profesionálové nebo emzáci?

30.03.2011

Skotský béčkař, od něhož jsme naposledy viděli (pseudo)historickou řezničinu Centurion, dlouho snil o celovečerním remaku kultovního seriálu Profesionálové. To už neplatí. Film se pořád připravuje,… (více)

Jana Eyrová jako gotický horor

Jana Eyrová jako gotický horor

23.11.2009

Ano, všechno teď bude goth a emo. 260 miliónů za první víkend je 260 miliónů za první víkend (vy víte, o kterém filmu je řeč). Dokonce i klasika Charlotte Brontëové bude v nové filmové adaptaci… (více)