Prokletý klub

• Velká Británie The Damned United (více)

Film Klub prokletých vypráví temně humorný a konflikty nabitý příběh Briana Clougha (Michael Sheen) a jeho nešťastné 44 dní dlouhé trenérské mise u tehdejších anglických fotbalových mistrů: Leeds United. Bez svého věrného asistenta Petera Taylora (Timothy Spall) po boku a s šatnou plnou hráčů, kteří – zdá se – spíše podporují jeho konkurenta Dona Revieho (Colm Meaney), projde Clough během pouhých 44 dní nečekanou zkouškou agresivity a geniality. Taková jsou fakta příběhu. Příběhu Klubu prokletých. (oficiální text distributora)

E=mc2

Konečne som sa dočkal športovej drámy z prostredia skutočného futbalu. Výborne obsadená komorná dráma ktorá monitoruje skutočné udalosti o jednom podceňovanom trénerovi ktorý si veril viac, než iný si mysleli že je zdrávo. A ukázal im že sa mýlili. ()

Cedr

Povedené atmosféra tehdejší fotbalové doby. Nicméně konflikt dvou trenérů, respektive psychologická sonda do postavy Michael Sheena celý film neutáhne. Nuda. ()

Swansea

Povedených filmů ze sportovního prostředí (vlastně vždy o silné, zajímavé či kontroverzní osobnosti) je poskrovnu. Damned United mezi ně jednoznačně patří.Miluju fotbal, miluju britský humor- obojí jsem dostala. ()

AntonG.

Pěkný retro film se sportovní tématikou o Mourinhovém předchůdci. Celkem výstižně to napsal Pedestrian - Frost/Nixon o fotbale. Sice co vím, tak skutečnost byla trochu jiná, ale co se týče vystihnutí atmosféry a postav, tak tam je to na jedničku. ()

wafc

Brian Clough je opravdu absolutní legenda britského fotbalu. Nejlepší manažer, kterého Anglie nikdy neměla. Manažer, který patřil do TOP1, atd.. The Damned United je jeden z nejlepších sportovních filmů vůbec a rozhodně nejlepší fotbalový film všech dob. Michael Sheen hraje arogantního a zdánlivě neomylného Clougha opravdu fenomenálně. Jeho konkurent Meaney jakoby z oka vypadl Reviemu a kolega Spall si je s Taylorem také hodně podobný. To celé dodává filmu na věrohodnosti. Jak moc se film líbí všem fanouškům anglické kopané, tak se nelíbí tehdejším hráčům Leedsu, kteří zde jsou vykresleni jakožto zákeřní a neféroví fotbalisté. Ale chlapci, sáhněte si do svědomí, opravdu vám bylo nadržováno. Tehdejší Leeds se dá krásně přirovnat k dnešnímu Manchesteru United, kterému se taky soustavně připískává. Například Billy Bremner byl dokonce pokutován za ovlivňování zápasů. Nicméně co se filmu týče, tak si hlavně zaslouží vyzdvihnout originálně pojaté zápasy. Jose Mourinho se má ještě co učit. :) ()

adams89

Sportovně laděné drama z prostředí první a druhé anglické fotbalové ligy bylo pro mně, coby zasvěceného fandu, velkou výzvou. Výzvou o to větší, když ho natočili sami Angláni, nikoliv Američané, kteří budou klasické kopané těžko tolik rozumnět. Z klasického omletého schématu o vítězné cestě podceňovaného mužstva se postupně vyvinul příběh plný akce, humoru a napětí. Setkáváme se s Brianem Cloughem, mladým nadějným trenérem druholigového Derby County, jenž se při pohárovém utkání dostává do konfliktu s koučem mistrovského Leedsu United Donem Reviem. Nenápadnou roztržkou, umocněnou navíc hořkou prohrou, potom mezi oběm propuká obrovská rivalita. Brian touží porazit Leeds a dokázat ve své zemi, že je lepším trenérem, než jeho protějšek. To ale znamená jediné, probojovat se do Premiere Legue! Následuje zákulisní pohled do prací v klubovém vedení, shánění nových posil, stoupání vzhůru tabulkou a spousta dalších událostí... Prokletý klub je hereckým koncertem Michaela Sheena, který se do známého ambiciózního paličáka a charismatického harcovníka v jedné osobě vcítil vážně dokonale. Navíc mu zdatně sekundují Timothy Spall a Colm Meaney. Kdyby se vysoká kvalita držela i v poslední třetině filmu, bylo by to skvělé. I tak se ale zatím lepší film o fotbale ještě nenatočil a asi jen tak nenatočí.80% ()

ecceHOMMO

Brian Clough on je ústrednou postavou tohoto snímku. Geniálny ale svojrázny tréner, ktorého slová a činy ho predurčujú k sláve i k pádom. A obsadiť do tejto roly Michaela Sheena to bol dar z nebies....Futbalový fanúšik si príde na svoje ikeď futbal ako taký tu hrá len druhé husle...a príbeh sa sústreďuje na Clougha a jeho boj a rivalitu s trénerom Leedsu Donom Reviesom ()

Mrkvič

Michael Sheen. To je alfa a omega filmu. Kdo mu nepřijde na chuť, nepřijde na chuť ani samotnému filmu. Když s ním máte soucítit nebo ho naopak začít nenávidět (jak snadno to jde ve srovnání s dobráckým Jimem Broadbentem) uděláte to. Protože Sheen nesleze z plátna. A ikdyž na něm není sám, vypadá to skoro jako by byl. A nakonec vám je ho tak moc líto, jako by ste na jeho místě seděli sami. Hodně zajímavá a srdečná sonda do historie kopané na ostrovech. ()

Johnny.ARN

Perfektný film. Pozeráme sa na trénera Briana Clougha, na jeho zaujímavú kariéru pri kormidlách niekoľkých anglických tímov. Prelína sa tu prítomnosť a minulosť. Sledujeme emócie hráčov, fanúšikov, vidíme ako sa správa vedenie tímov k hráčom a trénerom. Skutočne pozoruhodný film. ()

baruss

Napriek tomu, že som veľký milovník futbalu, si myslím že príbehu chýba pridaná hodnota. Ak to vezmem chronologicky tak časť filmu z Derby County je dosť slušná, inak to nemá gule. Napriek tomu tento film pokladám za povinnosť pre všetkých priateľov športu. ()

GrooveJump

Paráda. Co se týče sportovních fotbalových dramat, tak Damned United nemá konkurenci, stejně tak jako Maurice Richard v těch hokejových. Btw: Opravdu si za poslední dobu nevzpomenu na působivější a až "nadoscarově" zahranou hlavní roli. ()

drederik

Mé fotbalové srdce zaplesalo. Nepotřebuju vidět vyumělkované zápasy plné technických fines, ve kterých k rozhodnutí dochází poslední akcí a vymetením šibenice nejlépe nůžkami. Toho se mi přece dostává naživo v Gambrinus lize. Pohled do zákulisí je to, co mě a věřím, že nejen mě, zajímá nejvíc. Bojím se, že filmy jako tento budou i nadále vznikat jen vyjímečně. ()

lennyd

Snem každého trenéra v Anglii je alespoň chvíli vést legendární Leeds United. I Brian Clough (Michael Sheen) se svým pomocníkem Peterem Taylorem (Timothy Spall) o tom sní - nicméně se svým týmem Derby County potácejí na spodku druhé ligy. Když se jim jednou poštěstí hrát proti Leedsu zápas, Brian zjistí, že není všechno zlato co se třpytí, a Leeds svých vítězství (pod vedením trenéra Dona Revieho (Colm Meaney)) pojmy jako fair play a úcta k soupeři nezná. A když svoji pílí dostane Brian druholigový Derby až na samotný vrchol, a je mu nabídnuta role trenéra v samotných Leeds, neváhá ani na vteřinu ... Fotbal mne moc nebaví (proti hokeji mi přijde moc pomalý a nudný), a tak jsem k filmu přistupoval s hodně velkou nechutí. Ale už po pár minutách jsem musel svůj názor hodně poopravit - fotbal je jen záminkou někde na pozadí (stejně tak by mohl film být o vodním pólu nebo cvrnkání kuliček), ale spíš o dvou nabubřelých trenérech a jejich osobními vztahy. Vše je postavené na výborných hereckých výkonech všech (tří) hlavních postav, a televizní rozhovor mezi Brianem Cloughem a Donem Reaviem je naprosto úžasný. Potěšila i menší role Jima Broadbenta, taky perfektní.. ()

terunka003

Fotbalové, britské, vtipné, podle skutečnosti, herecké obsazení. Já tyhle britské filmy prostě můžu. Navíc teď frčím na Michaelovi. Snímek o skutečné osobě fotbalového trenéra, o jeho metodách, slovníku, sobeckém chování a jeho geniálním talentu. Je to příjemná podívaná se skvělým hereckým výkonem Michaela Sheena. "..ve 274 zápasech jsem dal 251 branek.." ()

Pavlínka9

Nevyznám se ve fotbale :D :D Tudíž to pro mě nebyl tak silný zážitek jako pro ostatní, ale byl to vynikající zážitek :) :) Velké ego a velké cíle - to se mi v tomto filmu na hlavním hrdinovi líbilo nejvíce a Sheena bych chtěla mít v týmu. Ukázka toho, jak se dá zapracovat na něčem tak malém a kam se to dá dotáhnout. Jsem ráda, že film není zbytečně dlouhý - perfektně tomu hoďka a půl stačila a bylo tam za mě vše - vše podstatné. Duo Sheen a Spall - paráda, sport a touha něčeho dosáhnout - skvělé kombinace a jsem ráda, že film není plný patosu a myslím si, že dal přesně to, co měl :) ()

zdenny

Sportovní drama, ve kterém bylo fotbalu jako šafránu. Zato keců samolibého trenéra přehršel. Byl ambiciózní, arogantní, chtivý a neříkám, že mi nebyl sympatický. Jeho práce za něj hovoří jasně. Vzhledem k tomu, že měl celkem komplikovanou povahu, provázely jeho kariéru samé problémy - ať už generační problém v komunikaci a filosofii s majitelem klubu, nebo antipatie hráčů v jeho novém působišti. Jeho největším problémem byl ale on sám a jeho fanatická posedlost rivalitou vůči trenérovi Leedsu. Film mapuje trenérskou kariéru trenéra Briana Cloughe. A vzhledem k tomu, že takovýchto (fotbalových vůbec) filmů není nikdy mnoho, díky za něj. Tři hvězdy dávám za to, že zde byla pro mě citelná absence fotbalu přímo na hřišti. Nebylo ho sice potřeba, ale i tak si myslím, že se tam zakomponovat dal. ()

darek kartac

Pro fotbalového příznivce bych řek povinnost. Nejlepší sportovní (fotbalový film). Myslím si že se nebudu stydět, když řeknu že je lepší než GOOOL! ()

Andreas83

Povedený film ze zákulisí fotbalu o trenérovi který uměl trénovat ale v jednání s lidmi už to bylo horší a hlavně i on sám si myslel že je nejlepší aby nakonec pochopil že potřebuje i ty druhé kolem sebe. Michael Sheen zahrál perfektně. ()

ghatos

Skvělé drama z fotbalového prostředí bez amerického balastu a kýče. Vynikající dobová atmosféra je podpořena identickými zrezivělými stadióny a hroznými terény :). Leeds United zrovna není vykreslen v růžových barvách. Není to tak dávno, kdy hrál tento klub hrál semifinále Ligy Mistrů a nyní se potácí bez financí v nižší soutěži. Ještě mě napadá přirovnání s nadsázkou k českému Derby County. To svého času byli Drnovice (obec na Vyškovsku s 2235 obyvateli), 1.ligu nevyhráli, ale hráli pohár UEFA, proti Mnichovu 1860...ale to už je jiná historie. ()

svobik

Asi je v tom něco osobního, ale Sheenův projev prostě nemusím. Ve vypjatých scénách bez diskuze válí, ale odlehčenější momenty plné rozjařených úsměvů a olizování se, to zavání těžkým přehráváním. Byl to problém Frosta/Nixona a nyní i Damned United. Moc mi ani nesedlo Hooperovo vykreslení charakterů, poněvadž člověk do poslední chvilky neví, na čí straně vlastně stát a komu fandit. Jinak ale velmi dobrá práce a herci ve vedlejších rolích na jedničku s hvězdičkou. Tu by si ostatně zasloužil i záběr na prázdnou šatnu a radující se diváky za jejími okny. 7/10 ()