Král Přemysl Otakar II. se navzdory slibu nemůže zúčastnit zásnub Beneše z Dubé a Ludmily z Vartemberka, které mají zažehnat vleklé spory mezi dvěma mocnými rody na severu Čech. Vyšle proto svého vyšetřovatele a správce hradu Bezděz Oldřicha z Chlumu jako svého zástupce. Cestou Oldřich se svým panošem a pomocníkem Otou narazí na stopy přepadení a objeví mrtvoly kupce a jeho vozky. Zatímco Oldřich pokračuje v cestě, velitele Diviše a Otu vyšle po stopách lapků, kteří kočár přepadli. Marktvart z Vartemberka a jeho syn Marek hosta přivítají, netají se však nelibostí nad tím, že nepřijel král osobně. Ota s Divišem objeví stopy, které spojují přepadení kupce s hradem Vartemberků. Při večeři obviní loutnista Arnošt purkrabího Jošta z pokusu o znásilnění jeho dívky a ještě téhož večera je Jošt zavražděn. Beneš obviní ze zločinu Arnošta, Oldřich však trvá na důkladném vyšetřování a pustí se s Otou do pátrání. Téže noci však dojde k další vraždě, jejíž obětí se stane hradní pán Markvart z Vartemberka. (TV Nova)

Pitryx

Nu, milé překvapení. Na to, že původně nešlo o snímek do kin, a menší peníze jsou znát, přesto se na to dívat dá. Herci to s hraním sice nijak nepřeháněli, ale nějak moc to zase nevadilo. Taková oddechovka na odpoledne. ()

ostravak30

A tak jen lituji, že z toho seriál nevznikl. I přes neskonalé bohatství našich dějin se v naší kotlině točí výhradně o čtyřiceti let totality a z druhé světové války. Tento film mi tak přišel - přes nesporné chybičky, jako velké osvěžení. A po druhé lituji, že se nejednalo o seriál. Dokonce mám pocit, že jsem na tom byl s našima v kině. Kvalitní herecké obsazení ve spojitosti s dobovou hudbou a napínavým příběhem - žel bohu bez špetky většího dramatu, je vlastně takovou Kriminálkou Las Vegas v historickém podání. A přitom historické filmy se tu točí permanentně. Protože každá pohádka je tak trochu z historie. Tudíž je s podivem, že nemáme více filmů pojednávajících o našich dějinách. A že máme spisovatele, kteří to uměli napsat. Například Jirásek. Mezi chybičky pak řadím například některé nepovedené dialogy. Jinak se mi ale film líbil a moc se těším na Jáklova Jana Žižku, který snad probudí české tvůrce. ()

Martin888

No zrovna jsem měl chuť na středověkou detektivku a ejhle dostal jsem středověkovou detektivku. Ten film má spoustu chyb to je každýmu jasný, ale čekal jsem něco o hodně horšího. Jenom snad ta nejvýraznější chyba pro mě byla blízké záběry na obličeje herců, to bylo fakt na zvracení. Ne že by Roden nebyl fešák, ale já ho mám stejně radší radši z trochu větší dálky. Hudby tam též moc není, ale to beru jako výhodu u toho ticha se totiž krásně relaxovalo. ()

Pavlin

Byl jsem velice mile překvapen úrovní filmu.Zdařilá adaptace románu se středověkým námětem a zajímavou detektivní zápletkou.Místy prosvítajíci televizní formát mi ani trochu nevadil.Ve filmu musím vyzdvihnout skvělý výběr herců,hlavně Karel Roden se mi velice líbil.Záběry kamery mě příjemně hladily po duši.Žádný zběsilý střih,přesto film je místy pěkně dramatický.Vše ještě umocňuje velmi zdařilá hudba.Nedostatky by se našly,ale hledat je nebudu,protože příběh mě oslovil svojí opravdovostí a nebojí se ukázat kladné hrdiny. ()

honzic

Poměrně dobrý historický film, který sice historii moc věrně nekopíruje, zápletka je hodně průhledná a překvapení se nekoná, scénář malinko kulhá, herecké výkony jsou značně nevyrovnané. Přesto si zaslouží pochvalu za dobrý spád děje a dobrou koukatelnost i přes místy komické vyznění a ne zrovna dobrou volbu některých herců. Zatímco Roden je sázka na jistotu, volba Prachaře, Issové a dalších už je trochu vedle. Na malý rozpočet českých filmů jde však o podařený projekt, i když se rozhodně nejedná o celovečerní film, ale spíše o odpolední podívanou. Hodnocení: 55 % ()

jack_scott

Milý snímek, dost možná jeden z nejlepších letošních českých filmů (narozdíl od populárního komerčního odpadu) a pro mne každopádně slušné překvapení. Ve filmu jsou pravda herecké výkony i celkové provedení celkem komorní,to ale není na závadu. Téma je celkem zajimavé, a co nezvládají herci,dokresluje na současné české poměry skvělá výprava. Velmi mne překvapilo, jaký smysl pro detail a realismus tvůrci měli. Celkově bych dal tři hvězdičky, nicméně vzhledem k tomu, že se jedná o středověk a to v pěkné formě, přidávám další. **** a 80%. ()

Idealista

Snímek je natočný podle povídky"osudový turnaj" z knihy Vražda v Ambitu.Scénář psal její autor Vondruška. Jaká je kniha nevím, ale scénář je ubohý, místy jako by se pár listú stratilo, a režisér musel improvizovat. Dialogy jsou lehce nesmyslné s prvky archaismu a současné hovorové češtiny. Režisér podává svůj nejhorší výkon. Herci jsou příjemní ( scénář jim moc příležitostí k hraní neposkytuje, tak jim zbývá jen jejich charizma). Dramat. scén je zde po skromnu( ke všemu průměrně udělaných). I přesto je to koukatelné a to dokonce více krát. ()

Phex

V.Vondrušku jako spisovatele mám rád, žádné velké umění ale do vlaku ok, jako scénaristu po shlédnutí tohoto dílka nikoliv. Strašlivě školně natočené, naplácané na sebe, výprava televizní, bez absolutního budování atmosféry. V překvapivě krátké stopáži nemožné na postavy napojit a to včetně té hlavní. Každá tam jen opakuje určitou namtru (L. Vaculík "Na Vartemberku budeme ctít zákony českého krále") ale proč to se nedozvíte. Vůbec dialogy, kdy se skáče ze vznosných archaismů k lidové mluvě ulice 21.století jsou špatné. Scéna - turnaj a následná radost komparsistů zůstanou v mé hlavě hodně dlouho jako ukázka vrcholu trapnosti. Pokud vím V. Vondruška je historik a podle titulků byl ke spolupráci přizván i nějaký profesor historie - vrtá mi tedy hlavou jak je možné že strážní hlídají bránu s halapartnami z 16. století. Ale kdo z konzumentů by si všiml...viďte :-)! ()

rafix

Toto historické drama se mě líbilo. Jenom to, že to nekopíruje americké historické filmy. A že ten film má dobré obsazení. ()

Saros

Asi jsem už nějak rozmazlený americkými historickými velkofilmy, protože tenhle komorní film mě vážně nezaujal. Rodenovi šlo navíc špatně rozumět. ()

infernet

Dobře okostýmovaná a zahraná nízkorozpočtová televizní inscenace, u které se člověk díky stopáži ani nemá čas nudit, ale kdo proboha vymyslel, že tohle má jít do kin? Karel Roden je výborný, ale on snad ani jiný být neumí. Jan Kanyza se mi také velmi líbil. ()

carl.oesch

Já bych tenhle film až zas tak přísně nehodnotil. Koukal jsme na to s e zájmem (v televizi), nenudil jsem se a tudíž jsme nikam nepřepínal - slušné historické béčko, které si na nic nehraje, má svoji logiku herecky nadprůměrné Rodena a kupodivu i Kanyzu, slušně pojaté prostředí a ocenil jsem jednu zdánlivě vedlejší věc - při pohledech do krajiny nebyla ani stopa po současné civilizaci, žádné koleje v lánech obilí, vlastně ani ty lány obilí tanm nebyly - dobrý a příjemný. Jinak souhlasím s tím, že kdyby to byl provní díl výpravného televizního seriálu ve stylu Bratra Cadfella (či jak se to píše), tak bych byl spokojen maximálně - prostě takové četnické humoresky z doby Přemysla Otakara.....jinak mně pobavila žlutá jablka - kyselej hnus. ()

maxnot

Bohužel musím souhlasit s většinou komentujících: V podstatě je to televizní film na plátně. :-( A to je velká škoda. Film měl určitě na víc. ()

tonton78

příjemná detektivka ze středověku ve stylu Jména růže, přímo dělaná pro televizi..jít na to do kina, v půlce filmu hoří.lehce podprůměrné tři *** ()

calculus

Neurazí, nenadchne. Podobné filmy u nás "neděláme" a naše herce v těchto rolích "nebereme". Každopádně to ale je lepší cesta, než točit doblba slaboduché komedie s lidmi, kteří se v těchto pozicích rádi etablovali a podsouvají divákovi jednu sr..ku za druhou. ()

Zemřel herec Martin Štěpánek

Zemřel herec Martin Štěpánek

16.09.2010

Narodil se jako nejstarší syn z druhého manželství herce Zdeňka Štěpánka. V mládí k herectví neinklinoval a v nultém ročníku se připravoval na studium medicíny. Odtud ale nakonec přešel na DAMU. Od… (více)